Ρόζαμουντ Λάπτον (Rosamund Lupton): "Στα ίχνη σου..." (Sister)

Τίτλος: Στα ίχνη σου...
Πρωτότυπος τίτλος: Sister
Συγγραφέας: Ρόζαμουντ Λάπτον (Rosamund Lupton)
Μετάφραση: Ουρανία Τουτουντζή
Εκδόσεις: ΔΙΟΠΤΡΑ
Έτος πρώτης έκδοσης: 2010 (Αγγλικά), 2011 (Ελληνικά)
Αριθμός σελίδων: 533
ISBN: 978-960-364-445-3

Είπα να κάνω μια προσπάθεια κι εγώ για την παρουσίαση ενός βιβλίου. Ίσως άργησα κιόλας να την κάνω. Το "Στα ίχνη σου..." έχει ανεκτίμητη θέση στην καρδιά και τη βιβλιοθήκη μου και είναι το πρώτο βιβλίο που πήρα εντελώς κατά τυχή γιατί με "τράβηξε" αρχικώς το εξώφυλλο κι έπειτα το οπισθόφυλλο αλλά με "κράτησε" αφού το διάβασα η γραφή και το ταλέντο της συγγραφέως. Δε θα το χαρακτήριζα αστυνομικό αυτό καθ'αυτό απλώς εκεί έχει ενταχθεί από τις εκδόσεις οπότε το εντάσσω κι εγώ σ' αυτήν την κατηγορία της Λέσχης.

Περίληψη οπισθόφυλλου:
Τίποτα δεν μπορεί να καταστρέψει το δεσμό ανάμεσα σε δύο αδελφές... Όταν η Βεατρίκη ακούει την τρεμάμενη φωνή της μητέρας της, να την ανακοινώνει την εξαφάνιση της νεότερης αδερφής της Τες, εκείνη παίρνει την πρώτη πτήση για το Λονδίνο.
Βήμα-βήμα συνθέτει τα κομμάτια του παζλ που οδήγησαν στην εξαφάνιση. Βήμα-βήμα συνθέτει τα κενά που έκρυβε ο άρρηκτος, όπως νόμιζε, δεσμός τους. Ποτέ δεν το περίμενε: πόσο λίγο γνώριζε στην πραγματικότητα τον τρόπο ζωής της Τες... Η Βεατρίκη βρίσκεται εντελώς απροετοίμαστη για τις τρομακτικές αλήθειες που θα χρειαστεί τώρα να αντιμετωπίσει. Η αστυνομία, ο αρραβωνιαστικός της, ακόμη και η ίδια της η μητέρα, αποδέχονται πως έχασαν για πάντα την Τες, όμως η Βεατρίκη αρνείται να παραιτηθεί. Κι έτσι, ανοίγει πανιά για ένα επικίνδυνο ταξίδι, που έχει ως σκοπό την ανακάλυψη της αλήθειας, όσο βαρύ κι αν είναι το τίμημα..."

Και τώρα η προσωπική μου άποψη: Το "Στα ίχνη σου..." είναι το πρώτο βιβλίο της συγγραφέως και κάνει μια δυναμική αρχή. Η γραφή της είναι τόσο όμορφη και φυσική που νομίζεις ότι την έχεις δίπλα σου και σου ψιθυρίζει την ιστορία της στο αυτί. Οι περιγραφές της είναι τόσο δυνατές που νιώθεις την αγωνία της πρωταγωνίστριας, το συναισθήματα που νιώθει αυτή, τα νιώθει και ο/η αναγνώστης/τρια και σου μένουν για καιρό, "[...]Ίσως τα συναισθήματα του φόβου και του τρόμου, από τη στιγμή που τα βιώνεις έστω και για μια φορά να χαράσσονται πια τόσο βαθιά μέσα σου που να μένουν εκεί ακόμα κι όταν λείψει η αιτία που τα προκάλεσε [...]". Εμβαθύνει πολύ στις ανθρώπινες σχέσεις και στο συγκεκριμένο βιβλίο στην αδελφική σχέση. Εγώ που έχω και αδελφή, δέθηκα τόσο πολύ και ένιωθα πολλές φορές ταραχή με αυτά που διάβαzα. Η αφήγηση είναι α'-β' πρόσωπη και ξεκινάει με τέτοιον τρόπο, σα να μιλάει η πρωταγωνίστρια στη χαμένη της αδερφή, σαν να της αφηγείται αυτά που ζει λες και είναι δίπλα της, δείχνει την ανάγκη της να της πει αυτά που νιώθει, η σκέψη της είναι μια συνομιλία. Η πρωταγωνίστρια(Βεατρίκη) παρουσιάζεται, δυνατή με θάρρος, ρεαλίστρια και πιστά αφοσιωμένη στο σκοπό της. Την αδερφή της (Τες) τη γνωρίζουμε μέσα από τις αναμνήσεις της Βεατρίκη και τα κρυφά μονοπότια που ανακαλύπτει. Όλοι οι χαρακτήρες του βιβλίου είναι δυνατοί, δοσμένοι με όσα χαρακτηριστικά χρειάζεται να ξέρεις για να τους/τις χαρακτηρίσεις υπαρκτά πρόσωπα. Από την αρχή μέχρι το τέλος, το βιβλίο το τυλίγεται από ένα μυστήριο...
Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο απ' όλα, είναι ο τρόπος που κλείνει κάθε κεφάλαιο, με τέτοιες φράσεις, ώστε να θες συνεχώς να διαβάζεις αυτό το "έλα μωρέ ακόμη ένα κεφάλαιο πριν κοιμηθώ" και στο τέλος να βλέπεις πως έξω έχει αρχίσει να ξημερώνει (True story που λένε και οι Άγγλοι). Έχει πολλά χρόνια που το έχω διαβάσει κι είναι από τα λίγα βιβλία που έχω θαυμάσει τόσο και έχουν χαραχθεί στη μνήμη μου. Η Ρόζαμουντ πλέον, έχει γίνει η αγαπημένη μου -εν ζωή- συγγραφέας και με το "στα ίχνη σου..." μπαίνει δυναμικά στους συγγραφείς με Ταλέντο!!
Ένα βιβλίο που σου ζητά συνεχώς να ακολουθήσεις ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ. :ναι::ναι:

Πρώτη απόπειρα για κάποια παρουσίαση, ελπίζω να την έκανα σωστά για να μάθουν και να αγαπήσουν κι άλλη μέλη -και μη- της Λέσχης αυτήν την εξαιρετική κατ' εμέ συγγραφέα και τα βιβλία της. :)):γιούπι:

Last edited by a moderator:
Βάγγυ, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, η παρουσίασή σου εξετέλεσε άριστα την αποστολή της, μιας και το εν λόγω βιβλίο βρίσκεται ήδη στη λίστα προς αγορά!
Θερμές ευχαριστίες!

Καλη αρχη, Βαγγυ. :) Φαινεται ειναι καλο το βιβλιο γιατι εχω διαβασει κι αλλου καλες κριτικες γι' αυτο. Ισως το τιμησω μες στο χειμωνα. :)

Αχ Μπέιζιλ, δεν μπορείς να φανταστείς τη χαρά μου αυτή τη στιγμή. Είμαι κάπως έτσι :)))). Χαίρομαι που σου άρεσε η παρουσίαση κι εύχομαι να σου αρέσει και το βιβλίο. Αν και όταν με το καλό το διαβάσεις, περιμένω εντυπώσεις!! :))
Ιαβέρη τώρα είδα και τη δική σου απάντηση και έγινα διπλά χαρούμενη!!! :)))

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, θα το έχω στα υπ' όψιν. :) Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση Βάγγυ. :πάνω:

Ενθουσιώδης η παρουσίαση σου Βάγγυ!!!

Διαβάζοντάς την κατατάσσω το βιβλίο σαν μια ενδιαφέρουσα πρόταση αστυνομικής/μυστηρίου λογοτεχνίας!!

Καλή αρχή με τις παρουσιάσεις σου!!! Θέλουμε και άλλες!!:))

Βάγγυ, τέλεια η παρουσίασή σου! Το συγκεκριμένο βιβλίο το είχα κάπου στη μακρά λίστα προς ανάγνωση, μαζί με άλλα 400 βιβλία, αλλά χάρη στον ενθουσιασμό σου, ανασύρθηκε πολύ πιο ψηλά τώρα. Μου αρέσει να διαβάζω βιβλία που μπορούν να ξυπνήσουν τόσο έντονα αισθήματα στους αναγνώστες τους, και δεν χάνω ευκαιρία να δω αν το ίδιο θα συμβεί και με μένα. Μακάρι όλες οι παρουσιάσεις σου εδώ να προκύπτουν από τέτοια βιβλία (και εννοείται μακάρι να κάνεις πιο συχνά παρουσιάσεις, ειδικά αν πρόκειται για βιβλία που σε συγκινούν σε τέτοιο βαθμό).

Η παρουσίαση σου με κάλυψε!!! Είναι ακριβώς όπως τα είπες! Τυχαίνει να το έχω διαβάσει στα αγγλικά και όντως η τύπισσα τα σπάει! Τα λέει όμορφα, έξυπνα, ωμά, χωρίς υπερβολές! Από τα λίγα που δεν έχω να πω αρνητικά σχόλια!

@Κασταλια, Οντως ξυπνάει έντονα συναισθήματα! Περιμένω εντυπώσεις όταν μπορεσεις και το διαβάσεις! ;)
@Αμοραλιστρια, χαίρομαι που συμμεριζεσαι τη χαρα και τον ενθουσιασμό μου. :γιούπι: Διάβασε και το δεύτερο της "στις στάχτες" (afterwards), αν δεν τ έχεις διαβάσει. Θα σου αρεσει! :))

Μμμ... κρίμα! Όταν πέσει στα χέρια σου πάντως διάβασε το! ;) Θα κάνω και γι' αυτό κάποτε μια παρουσίαση. :)))

Ημουνα μεσα σε ενα βιβλιοπωλείο με 2 βιβλία στα χέρια... καθώς ήμουν σε δίλημμα εκανα αναζήτηση στο κινητό μου. Καταλάθος βρηκα αυτη την κριτική για το ένα βιβλίο που κρατούσα! Τελικα το αγόρασα το βιβλίο και...εγινα και μελος στη λεσχη πριν 5 λεπτά ?

@Στιγμές, καλώς όρισες! :))) Πολυ χαίρομαι, που η παρουσίαση μου σε ώθησε ώστε να γίνεις μέλος στη Λέσχη μας και που σε έβγαλε από το διλλημα. Εύχομαι να το χαρείς όσο κι εγώ! :ναι: Να επανελθεις με εντυπώσεις. ;)

Βάγγυ παλιό το νήμα με την κριτική σου αλλά δεν πειράζει, εγώ εχθές τελείωσα το βιβλίο που είχα γνωρίσει από εδώ!
Εντυπώσεις τώρα: μου άρεσαν πολύ τα κομμάτια που μιλά για την αδελφική αγάπη, για το πένθος, για το φόβο , η περιγραφή των δύο αδελφών και τα συναισθήματα πολύ ωραία δοσμένα, τρυφερά . Προσωπική γνώμη ,δεν το παίζω αυθεντία- μου φάνηκε αδύναμο το κομμάτι της αιτιολόγησης του φόνου, τα κίνητρα δηλαδή, η ευκαιρία, το πόσο αναγκαία ήταν για το δράστη η πράξη του .
Συνολικά ένα συμπαθητικό βιβλίο με λίγο αδύναμο τέλος .

Γεια σου Σμίλα, χαίρομαι που μέσω της Λέσχης, γνώρισες τη Λάπτον και διάβασες βιβλίο της. :)) Μπορεί να μη σε ενθουσίασε όπως λες, αλλά δε νομίζω ότι έχασες το χρόνο σου. Άλλωστε, γούστα είναι αυτά. Τώρα όσο αφορά το τέλος, δε θα σου κρύψω ότι άλλα σημεία μου έμειναν από το τέλος -και γενικά από το βιβλίο- εμένα κι όχι ακριβώς η «λύση» του μυστηρίου και τα κίνητρα του δολοφόνου. Όντως, δεν είναι το δείγμα των αστυνομικών μυθιστορημάτων, γι' αυτό άλλωστε γράφω στην αρχή ότι το εντάσσω στο αστυνομικό μόνο και μόνο λόγω εκδόσεων. Αυτό που σε εμένα έμεινε από την ανάγνωση του, ήταν περισσότερο ο συναισθηματικός κόσμος που έπλασε και είναι κάτι που το κάνει σε όλα της τα βιβλία. Και στο βιβλίο, «Στις στάχτες», ακουμπά σε ανθρώπινες σχέσεις (μητέρας-κόρης) και στο «The quality of silence» το ίδιο. Στο τελευταίο δε, νομίζω ότι ξεφεύγει τελείως από το οτιδήποτε μπορεί να χαρακτηριστεί «αστυνομικό». :)

Έχει κανένα μήνα που διάβασα το δεύτερο βιβλίο της -'Στις στάχτες' - που μου άρεσε επίσης. Έχεις δίκιο ξεφεύγει από τα συνηθισμένα αστυνομικά βιβλία , καθώς η κύρια έμφαση είναι στις σχέσεις και τα συναισθήματα των ηρώων. Ωραίο το εύρημα για την κατάσταση μαμάς-κόρης και ωραία σκιαγράφηση των συναισθημάτων της μητέρας - καθώς η κόρη μου είναι στην ίδια ηλικία με την κόρη της ηρωίδας, συνεχώς έφερνα τον εαυτό μου στη θέση της.

Φαντάζομαι δεν ήταν οι πιο ευχάριστη θέση που έχεις μπει σε βιβλίο κι εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθουμε ποτέ στην πραγματικότητα. Είναι βιβλία που έχει χρόνια που τα έχω διαβάσει αλλά παρ' όλα αυτά μου έχουν μείνει έντονα στη μνήμη (για την οποία δε φημίζομαι κιόλας) οπότε για μένα αυτό είναι κάτι που έχει σημασία. Αν θες κάποτε να συνεχίσεις την επαφή σου μαζί της, υπάρχει και το The quality of silence, που όπως είπα και πιο πάνω αυτό κι αν είναι πέρα του αστυνομικού. :)