Σειρά ''Βιβλιοθήκη της Αρχαίας Ελλάδας'' από το National Geographic

Ανοίγει νέος κύκλος για τους αμετανόητους συλλέκτες,ο οποίος ακούει στο όνομα Βιβλιοθήκη της Αρχαίας Ελλάδας. Περιλαμβάνει 20 τόμους με τα σπουδαιότερα έργα της αρχαιοελληνικής γραμματείας κι οι τίτλοι που προσφέρονται είναι οι εξής:

1. Όμηρος: ''Ιλιάδα'', Α' μέρος
2. Όμηρος: ''Ιλιάδα'', Β' μέρος
3. Όμηρος: ''Οδύσσεια'', Α' μέρος
4. Όμηρος: ''Οδύσσεια'', Β μέρος
5. Αριστοτέλης: ''Ηθικά Νικομάχεια''
6. Πλάτων: ''Πολιτεία'', Α' μέρος
7. Πλάτων: ''Πολιτεία'', Β' μέρος
8. Θουκιδίδης: ''Ιστορίαι- Πελοποννησιακός Πόλεμος'', Α' μέρος
9. Θουκιδίδης: ''Ιστορίαι- Πελοποννησιακός Πόλεμος'', Β' μέρος
10. Θουκιδίδης: ''Ιστορίαι- Πελοποννησιακός Πόλεμος'', Γ' μέρος
11. Ιπποκράτης: ''Περί αρχαίας ιατρικής, περί αέρων, ύδάτων, τόπων''
12. Αἰσωπος- 100 μύθοι
13. Πλάτων: ''Συμπόσιο'', ''Φαίδρος'', ''Απολογία Σωκράτους'', ''Φαίδων''
14. Ηρόδοτος: ''Ιστορίαι'', Α' μέρος
15. Ηρόδοτος: ''Ιστορίαι', Β' μέρος
16. Αριστοφάνης: ''Αχαρνείς''
17. Αισχύλος: '' Επτά επί Θήβας'', ''Ικέτιδες'', ''Προμηθέας Δεσμώτης'', ''Ορέστεια''
18. Σοφοκλής: ''Αίας'', ''Αντιγόνη'', ''Τραχίνιες'', ''Οιδίπους Τύρρανος'', ''Ηλέκτρα'',''Φιλοκτήτης'', ''Οιδίπους επί Κολωνώ''
19. Λουκιανός: '' Άπαντα'', Α' μέρος
20. Λουκιανός: '' Άπαντα'', Β' μέρος

Ο κάθε τόμος χωρίζεται σε τρία μέρη. Το πρώτο περιλαμβάνει το κείμενο στην αρχαιοελληνική γλώσσα, το δεύτερο στη νεοελληνική ( δεν υπάρχει, δηλαδή η συνηθισμένη αντιπαράθεση αρχαίου και και νέου κειμένου σε δισέλιδο) και στο τρίτο είναι οι σημειώσεις.

Η τιμή γνωριμίας είναι 3.90 ευρώ, ενώ οι υπόλοιποι τόμοι θα πωλούνται στη τιμή των 10 ευρώ.

Υ.Σ. Απόρησα με το γεγονός ότι απ' αυτή τη σειρά λείπει ο Ευριπίδης. :ε;:

Ωραία σειρά, ξεχωρίζω για αγορά Πλάτωνα, Ηρόδοτο και Ιπποκράτη. Ελπίζω να κυκλοφορήσουν σωστά και οχι σαν την Παγκόσμια Λογοτεχνία που η αναζήτηση τους κατέληγε σε αγώνα δρόμου. :)

Ναι, ωραία σειρά. Θα κυνηγήσω ειδικά Ιπποκράτη και Αισχύλο, γιατί δεν τους έχω. Α, και Λουκιανό...μόνο στο σχολείο είχα κάνει μια χρονιά. Ζαβ μον αμί...ευτυχώς για μένα που δεν έχει Ευρυπίδη. Τα έχω όλα! (Αν δεν τον είχα, θα τα έπαιρνα κι αυτά και θα έβγαινα εκτός προϋπολογισμού. :) )

αχχχ τι καλα!!η οδυσσεια ειναι κατι που θελω πολυ να διαβασω ξανα!!!ιαβερη ειναι οπως η σειρα με τα κλασσικα???

Last edited:
Έλα όμως που δεν βγήκε...Και πρέπει να ψάξω πάλι από Δευτέρα όπως και με την άλλη σειρά...
Σκέφτομαι να σταματήσω να την μαζεύω..Αλλά δεν γίνετε..Αν αρχίσω κάτι μετά δεν μπορώ να σταματήσω μέχρι να τελειώσει :P

Εγω σημερα πηρα και τον δευτερο τομο της Οδυσσειας, οπως και τη ''Δασκαλα με τα Χρυσα Ματια'' απο το Βημα.

Καλά, για κάποιον προσωκρατικό χρειάζεσαι κάποια έκδοση που θεωρείς καλή και με σχολιασμό, γιατί βιβλίο, ειδικά για τον Ηράκλειτο, δε βγαίνει από μόνο του. Πόσο μάλλον όταν αυτή η σειρά απ' ότι φαίνεται βασίζεται σε ολοκληρωμένα έργα που βγάζεις υλικό με μετάφραση, όχι με σχολιασμό και ανάλυση.

Μπορεί κάποιος που το έχει πάρει να μου λύσει τις εξής απορίες; Αρχικά, πόσο κοστίζει και αν αξίζει τα λεφτά του, και δεύτερον ως προς το περιεχόμενο, έχει μόνο το αρχικό κείμενο, έχει μετάφραση και κάποια σχόλια;!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μπορεί κάποιος που το έχει πάρει να μου λύσει τις εξής απορίες; Αρχικά, πόσο κοστίζει και αν αξίζει τα λεφτά του, και δεύτερον ως προς το περιεχόμενο, έχει μόνο το αρχικό κείμενο, έχει μετάφραση και κάποια σχόλια;!
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τα παραπάνω, αν και φαντάζομαι, όσον αφορά την τιμή, θα έχει 9,95, που είχε και η άλλη σειρά, χωρίς να είμαι σίγουρη. Να είμαστε καλά, σκέφτομαι να πάρω μόνο τους 100 μύθους του Αισώπου.

νομιζω πως για την τιμη και αν υπαρχει μεταφραση θα σε βοηθησει να πας στην πρωτη σελιδα του νηματος που εχει κανει ο ιαβερης μια μικρη αναφορα.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Να είσαι καλά Μαργαρίτα, τα αναφέρει ο Ιαβέρης, δεν το θυμόμουν.

Εμένα πάντως, δεν με ενοχλεί που δεν είναι σε αντιπαράθεση το αρχαίο με το νεοελληνικό κείμενο.

Να 'σαι καλά Μαργαρίτα! Αλήθεια, πώς σου φαίνεται το "τρίτο στεφάνι"; Εγώ δεν το έχω πιάσει ακόμα!

Κι εμένα δεν με ενοχλεί που δεν υπάρχει αντιπαράθεση, αλλά όντως από την λίστα λείπουν μεγάλα ονόματα. Μαζί με αυτά που αναφέρθηκαν θα ήθελα και Ξενοφών οπωσδήποτε, γιατί όχι και Λυσία.