Σειρά ''Βιβλιοθήκη της Αρχαίας Ελλάδας'' από το National Geographic

Δεν τα βάζουν κι αυτά σε προσφορά λέω εγώ μπας και τα πάρει ο κόσμος; Μπορούν και φτηνότερα. Σαν την σειρά Παγκόσμιας Λογοτεχνίας που τα μαζεύαμε σαν τους βλάκες πέρσι το καλοκαίρι και τα έβαλαν σε προσφορά φέτος! Τζάμπα τα χρήματα που έδωσα πέρσι...
συμφωνώ και επαυξάνω!

Παιδιά χαίρομαι που συμφωνούμε! Τάλε, ευχαριστώ για την ενημέρωση περί Ησιόδου (αν και δεν ξέρω αν θα το πάρω λόγω της τιμής). Φίλε Γραικέ, βλέπω πως έπιασες και διαβάζεις κι εσύ την Ιλιάδα!!! Πόσο χαίρομαι!!!:))) (Είναι από τα αγαπημένα μου αναγνώσματα! ) Πάντως, παίδες νομίζω ότι πρέπει να το παρακολουθούμε το θέμα, μήπως και γίνει καμία προσφορά σε κάποια φάση. Τί στο καλό; Πιστεύω ότι κάτι θα κάνουν με το θέμα της τιμής.

Παιδιά χαίρομαι που συμφωνούμε! Τάλε, ευχαριστώ για την ενημέρωση περί Ησιόδου (αν και δεν ξέρω αν θα το πάρω λόγω της τιμής). Φίλε Γραικέ, βλέπω πως έπιασες και διαβάζεις κι εσύ την Ιλιάδα!!! Πόσο χαίρομαι!!!:))) (Είναι από τα αγαπημένα μου αναγνώσματα! ) Πάντως, παίδες νομίζω ότι πρέπει να το παρακολουθούμε το θέμα, μήπως και γίνει καμία προσφορά σε κάποια φάση. Τί στο καλό; Πιστεύω ότι κάτι θα κάνουν με το θέμα της τιμής.
ναι επιτέλους τέλειωσα με τις Πανελλήνιες και άρχισα να διαβάζω σιγά-σιγά
αν και πέφτουν διάφορα βιβλία στα χέρια μου, μεταξύ αυτών και δυο ογκοδέστατοι τόμοι του Καργάκου για την Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης,
οπότε αναμενόμενα έχω μείνει λίγο πίσω στην Ιλιάδα. Από σήμερα θα ξεκινήσω και πάλι.

πλέον δε πολύτραβάει η σειρά. δε λέω πολύ όμορφα έργα και σε αρκετά καλές τιμές (10 ευρώ) αλλά που και που πετυχαίνω και καλύτερες τιμές (πχ τα άπαντα του Ισίοδου τα έχω βρει και γύρω στα 7 ευρώ)

και είναι και αρκετά ενοχλητικό που σπάνε τους τόμους για να διπλασιάσουν τα κέρδη τους ( ακόμα μου έχει μείνει πως έδωσα 20 ευρώ για δυο τόμους των Ελληνικών (σύνολο 500 και κάτι σελίδες) και από την άλλη μόνον 10 ευρώ για τον τόμο των 700+ σελίδων του Ευριπίδη )

Last edited:
Για όποιον ενδιαφέρεται, είδα ότι η σειρά βρίσκεται στον τόμο "Λυρική ποίηση"...και λογικά είναι και το τελευταίο της σειράς!!! Ουάου! Καλό αυτό. Ας έχουμε τον νου μας, μήπως και τα βάλουνε σε καμία προσφορά, όπως έγινε και με την Παγκόσμια Λογοτεχνία (Ζαβ ακούς; ).

Last edited:
Για όποιον ενδιαφέρεται, είδα ότι η σειρά βρίσκεται στον τόμο "Λυρική ποίηση"...και λογικά είναι και το τελευταίο της σειράς!!! Ουάου! Καλό αυτό. Ας έχουμε τον νου μας, μήπως και τα βάλουνε σε καμία προσφορά, όπως έγινε και με την Παγκόσμια Λογοτεχνία (Ζαβ ακούς; ).
Όχι δεν είναι το τελευταίο...απλώς αλλάξανε τη σειρά...τώρα είναι στο Νο 40 στο πρώτο μέρος από τα Γεωγραφικά του Στράβωνα....η σειρά ολοκληρώνεται στο Νο 45....

Βλέπω τώρα τελευταία συχνά την διαφήμιση μ' αυτή τη σειρά πάλι. Γνωρίζουμε τιμή;

Βλέπω τώρα τελευταία συχνά την διαφήμιση μ' αυτή τη σειρά πάλι. Γνωρίζουμε τιμή;

Τι μου λες; Δεν έχω δει τίποτα, επειδή δεν προλαβαίνω να βλέπω τηλεόραση.Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας μας ενημερώσει.

Αρχαία Ελληνική Βιβλιοθήκη

Η εταιρεια 4π που εξεδιδε την παραπανω σειρα εκλεισε γνωριζει κανεις που μπορώ να βρω τα 6 τελευταια βιβλια της σειρας που μου λειπουν? (το national δεν ειναι υπευθυνο δεν γωριζει. εχω επικοινωνισει)

Διάβασα τον Ισίοδο και κουφάθηκα σε σημεία της μετάφρασης (πχ. πέρασε τα πάθη του Χριστού, μα την παναγιά και κάτι τέτοια). Κοιτάω το εισαγωγικό και βλέπω τι... -δεν ξέρω τι επίθετο να βάλω- είμαστε. Λέει ότι είναι μεταφρασμένο από τα...αγγλικά! Δηλαδή πήρανε τα αρχαία Ελληνικά, τα μεταφράσανε στα Αγγλικά και τα ξανά μεταφράσανε στα νέα Ελληνικά από τα αγγλικά για να το διαβάσουμε εμείς;

Καλησπέρα. Τους τόμους της σειράς αυτής τους δίνει το βιβλιοπωλείο του Άδωνι Γεωργιάδη, 7 ευρώ το ένα. Τα διαφημίζουν στις εκπομπές τους τα αδέρφια Γεωργιάδη ως πακέτα, αλλά μπορεί όποιος θέλει να τηλεφωνήσει στο βιβλιοπωλείο οποιαδήποτε ώρα και να κάνει τον δικό του συνδιασμό τόμων.

Θα ήθελα να πω πως η σειρά επανακυκλοφορεί με τα ίδια έργα κάθε παράσκευη με τον 1ο τόμο (που ήταν τα Ηθικά Νικομάχεια του Αριστοτέλη) με 1,9€ με δεύτερο το Α' μέρος της Πολιτείας με 3,9€ και τα υπόλοιπα με 6,5€. Εγώ πήρα χθες τον Αριστοτέλη.

Aπό ότι είδα στη διαφήμηση θα είναι με άλλο δέσιμο όμως. Ξέρει κανείς αν θα είναι ακριβώς τα ίδια έργα ή θα βγάλουν και άλλα; Υπάρχει κάποια λίστα με όλη τη σειρά που θα κυκλοφορήσει; Μπήκα στο site τους, αλλά δεν λειτουργεί.

Κυκλοφορεί επίσης και σειρά με τα αρχαία ελληνικά νομίσματα. Νομίζω πως κι αυτή η σειρά έχει ξανακυκλοφορήσει.