[Σειρά] Ο θρύλος του εκλεκτού

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Εχει προσεξει κανεις οτι η ΝΕΤ προβαλλει μετα τα μεσανυχτα αυτη την σειρα;

ο θρύλος του εκλεκτου

Σειρα με μαγεια και δρακους λεει, για φαν του ειδους. Επειδη ομως ειμαι και εγω φαν, δεν με τραβηξε ιδιαιτερα τωρα που το βλεπω. Δρακους για την ωρα δεν ειδα, απο μαγεια κατι ψιλα..

Ξερει κανεις περισσοτερα; (εχει επιτυχια πχ οπου προβαλεται; )

Σημ. μου κανουν εντυπωση αυτες οι προσφατες σειρες που αναφερονται σε παλιες εποχες. Αναφερομαι στο σεναριο και στο παιξιμο των ηθοποιων. Μεγαλωμενη με ταινιες με αναλογο περιεχομενο, εξακολουθω να προτιμω τις παλιες.
Το εχει προσεξει και κανεις αλλος αυτο;

Το βλέπω αυτή την περίοδο στον υπολογιστή.Καλή σειρά είναι, μόνο με 2 σεζόν.Η πρώτη αντικειμενικά δεν είναι τόσο ωραία πέρα από κάποια επεισόδια,δε σε τραβάει να τη δεις αν έχεις κάτι άλλο να κάνεις.Παρ'όλα αυτά προσωπικά μου άρεσε :)
Η δεύτερη είναι σαφώς καλύτερη,πιο καλογυρισμένη και με πιο ωραίες ιδέες. Σίγουρα όμως δεν είναι του βεληνεκούς του game of thrones,ούτε και του ίδιου στυλ. Με το Μέρλιν μοιάζει λίγο παραπάνω μου φαίνεται.

Έχοντας δει και τις 2 σαιζόν του Legend of the Seeker(44 επεισόδια) καθώς και 15 επεισόδια από το Game Of Thrones, παραθέτω εν τάχει τις δικές μου εκτιμήσεις:

Κοινά στοιχεία:

1. Πρόκειται για τηλεοπτικές μεταφορές από βιβλία φαντασίας.
Το L.o.t.S αναφέρεται στη σειρά Ξίφος της αλήθειας
του TERRY GOODKIND
και το G.o.T στη σειρά το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου του GEORGE R.R. MARTIN

2. Αφορούν το ίδιο λογοτεχνικό είδος που ονομάζεται Ηρωικής φαντασίας

3. Οι συγγραφείς είναι συνομίληκοι - αν σημαίνει κάτι αυτό - και γνώρισαν την μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας τους με αυτά τα έργα.

4. Είναι και τα δύο υπερπαραγωγές με πολύ πολύ χρήμα να έχει πέσει μέσα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (πανδαισία χρωμάτων & ήχων, άψογες ενδυμασίες, φωτογραφία κλπ).

5. Έχουν αποκτήσει φανατικούς οπαδούς παγκοσμίως φτάνοντας μάλιστα σε σημείο να ιδρύουν ομάδες πίεσης για συνέχιση των σειρών με κυριότερη την "save our seeker" η οποία κατάφερε να εξαναγκάσει την παραγωγή και 3ης season Legend of the seeker!

Διαφορές

1. Όσοι έχουν εντρυφήσει με ηλεκτρονικά παιχνίδια θα διαπιστώσουν με ευκολία πως το L.o.t.S μοιάζει σε R.P.G. ενώ το G.o.T φέρνει περισσότερο σε STRATEGY.

2. Στο ένα έχουμε αυτοτελή επεισόδια αλλά με μακροπρόθεσμο σκοπό την επικράτηση στην αιώνια μάχη καλού-κακού. Στο άλλο, το "στρατηγικό" (ας μου επιτραπεί ο όρος) ο στόχος είναι ο σιδερένιος θρόνος και ποιός θα καθήσει εκεί,ελέγχοντας όλο το westeros (τον φανταστικό κόσμο που αποτελείται από 7 βασίλεια)

3. Μια πολύ σημαντική διαφορά για μένα είναι αυτή που -τελικά- μας οδηγεί στα βιβλία. Είναι και ο λόγος που παράτησα στη μέση την 2η σαιζόν του G.o.T. και προτίμησα να πληρώσω για το βιβλίο.
Προσέξτε πως χάνεται το μέτρο*,δείχνοντας και άλλα παραδείγματα:
α)ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ "Κίτρινος φάκελλος" σελίδες ~490 και 39(!) επεισόδια
β)Hislop "το νησί" σελίδες 510 και 26 επεισόδια
γ)Dan Brown "Πεφωτισμένοι" σελίδες 656 και μόλις 146' η ταινία
δ)Game of Thrones βιβλίο πρώτο σελίδες ~940, επεισόδια 10
ε)Legend of the seeker βιβλίο πρώτο σελίδες 950, επεισόδια 22.

* τι σημαίνει εδώ ότι χάνεται το μέτρο;
Σημαίνει ότι ως λιμασμένος θεατής γεύτηκα τη μιζέρια της συρρίκνωσης εξ αιτίας της υπεροψίας της εικόνας (το κοινότυπο κλισέ 1 εικόνα=1000 λέξεις που ποτέ μου δεν ασπάστηκα) στα γ) και δ) και σημαίνει επίσης ότι ως κορεσμένος θεατής κόντεψα να κάνω εμετό από την απαράδεκτη κοιλιά & φλυαρία ειδικότερα στα α) και β) (στο "ε" δεν πολυφάνηκε μιας και οι ιστορίες ήταν αυτοτελείς).
Σίγουρα ο ιδιοτελής και άστοχος καταμερισμός τηλεοπτικού/κινηματογραφικού χρόνου σε σχέση με τις σελίδες μπορεί άνετα να αποτελέσει ένα θέμα προς συζήτηση μελλοντικά. Ας μείνω στο θέμα.

Υπάρχουν ενδεχομένως και κάποιες άλλες μικροδιαφορές, όπως τις αντιλαμβάνεται κανείς, αλλά αντί να κάθομαι εδώ και να "διυλίζω των κώνωπα", θα προτιμήσω να διαβάσω το δεύτερο βιβλίο της σειράς "το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου", την "Σύγκρουση βασιλέων"

Στη διάθεσή σας για συνεισφορά σε περαιτέρω αναλύσεις και σχολιασμούς.
:)

Last edited:
Είναι και τα δύο υπερπαραγωγές με πολύ πολύ χρήμα
Λοιπόν πίστευα ότι το Legend of the Seeker δεν είχε καλό budget αλλά έκανα λάθος (budget of US$1.5 million per episode).Βέβαια εξακολουθεί να είναι λιγότερο από το game of Thrones (the total budget for the first season has been estimated at US$50–60 million) ,αλλά έιναι μεγαλύτερο από τις περισσότερες σειρές.

το L.o.t.S μοιάζει σε R.P.G. ενώ το G.o.T φέρνει περισσότερο σε STRATEGY.
Συμφωνώ απόλυτα!!:)))

η οποία κατάφερε να εξαναγκάσει την παραγωγή και 3ης season Legend of the seeker!
Πώς;! Πότε;!!

Πολλές πληροφορίες που δεν γνώριζα για τη σειρά!Ευχαριστώ Μαρτίνε ;).

Και κάτι άλλο,έχεις διαβάσει το βιβλίο The legend of the Seeker;Αξίζει;

Παιδια γυρίστηκε τρίτη σαιζόν;-απο τις λίγες σύγχρονες σειρές σε στυλ φαντασίας που λατρεύω, η φατσα του πρωταγωνιστη με έπειθε για την καλή καρδιά του:)))επίσης δεν ήταν splatter:)
Μαρτινε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

Αχ Αριάδνη...θα σε απογοητεύσω, αλλά η σειρά κόπηκε πριν μερικά χρόνια...Μόνο δύο σεζόν γυρίστηκαν και δεν είχε πάει καλά στην Αμερική. Και εμένα μου άρεσε πολύ!

Τι να γινει:μαναι:και ο δευτερος κυκλος ήταν πολύ καλός, ειδικά το τελευταιο επεισόδιο..
μπορεις αν θελεις να διαβασεις απο το 3ο βιβλιο και μετα την σειρα. υπαρχουν τα βιβλια του ξιφους της αληθειας (μεχρι το 6ο νομιζω) στα ελληνικα απο τις εκδοσεις anubis

μπορεις αν θελεις να διαβασεις απο το 3ο βιβλιο και μετα την σειρα. υπαρχουν τα βιβλια του ξιφους της αληθειας (μεχρι το 6ο νομιζω) στα ελληνικα απο τις εκδοσεις anubis
τωρα το είδα, ευχαριστω για την απάντηση, πρέπει να είναι ολίγον ακριβά τα βιβλία αλλά αξίζουν, θα κοιτάξω πάντως!

τωρα το είδα, ευχαριστω για την απάντηση, πρέπει να είναι ολίγον ακριβά τα βιβλία αλλά αξίζουν, θα κοιτάξω πάντως!
Αν εισαι απο Αθήνα υπαρχουν αρκετα σημεια που θα τα βρεις περιπου 4-5 ευρω τον τομο. Αν θέλεις στειλε pm να σου πω που