Σειρά βιβλίων μαθηματικού ενδιαφέροντος -προσφορά εφημερίδας

Ψάχνω πληροφορίες για μια σειρά εκλαϊκευμένων βιβλίων μαθηματικού ενδιαφέροντος υπό τον γενικό τίτλο "Ο κόσμος είναι μαθηματικά" που είχε εκδοθεί αυτόνομα ή μέσω εφημερίδας (η διάθεση γινόταν πάντως από περίπτερα και όχι βιβλιοπωλεία) το 2011-2012.
Πρόκειται για σειρά 'φάντασμα' μια και δεν μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες γι αυτήν. Ό,τι βρήκα ήταν από αποσπασματικές αναφορές στο διαδίκτυο μια και στον biblionet δεν υπάρχει τίποτα. Θυμάμαι όμως τον πρώτο τίτλο για την χρυσή τομή και με εξώφυλλο έναν αστερία, που είχε κυκλοφορήσει τότε.

Ουσιαστικά ήταν μετάφραση των βιβλίων της αντίστοιχης αγγλικής σειράς που προσφερόταν με την εφημερίδα Times

Είχε δημιουργηθεί (τότε) και ο ιστότοπος mathworld.gr που ήταν και ο σύνδεσμος προώθησης της σειράς. Εκδότης φέρεται να ήταν η 4π, που εκδίδει βιβλία για λογαριασμό εφημερίδων κυρίως. Αν και λογικά η σειρά πρέπει να διέκοψε νωρίς, πολύ πριν ολοκληρώσει την κυκλοφορία της και γι αυτό δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες, οι είκοσι τίτλοι που ήταν έτοιμοι να εκδοθούν (η αγγλική αντίστοιχη σειρά περιλαμβάνει 40 τίτλους) ήταν οι παρακάτω:
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για την τύχη της σειράς αυτής, πόσοι τόμοι κυκλοφόρησαν ή ό,τι άλλο, θα παρακαλούσα να συνεισφέρει στο νήμα αυτό.

1.Η χρυσή τομή - Η μαθηματική γλώσσα της ομορφιάς
2.Μαθηματικοί, κατάσκοποι και πειρατές της πληροφορικής - Κωδικοποίηση και κρυπτογραφία
3.Οι πρώτοι αριθμοί - Ένα μακρύ ταξίδι στο άπειρο
4.Όταν οι ευθείες γραμμές γίνονται καμπύλες - Η μη Ευκλείδεια γεωμετρία
5.Η κλίκα των αριθμών - Το Πυθαγόρειο Θεώρημα
6.Η τέταρτη διάσταση - Είναι το σύμπαν μας η σκιά κάποιου άλλου;
7.Τα μυστικά του αριθμού π - Γιατί είναι αδύνατο να τετραγωνίσουμε τον κύκλο;
8.Φυλακισμένοι με διλήμματα και κυρίαρχες στρατηγικές - Η θεωρία των παιχνιδιών
9.Το Θεώρημα του Φερμά - Τρείς αιώνες μαθηματικών προκλήσεων
10.Ένας καινούργιος τρόπος να δούμε τον κόσμο - Η φράκταλ γεωμετρία
11.Oι χάρτες του μετρό και το νευρικό σύστημα - Η θεωρία των γραφημάτων
12.H αρμονία είναι αριθμητική - Μουσική και μαθηματικά
13.H απόλυτη βεβαιότητα και άλλες επινοήσεις - Τα μυστικά της στατιστικής
14.H αλήθεια βρίσκεται στο όριο - Ο απειροστικός λογισμός
15.Aπό τον άβακα στην ψηφιακή επανάσταση - Αλγόριθμοι και υπολογισμοί μέσω Η/Υ
16.H εξαπάτηση των αισθήσεων - Η επιστήμη της προοπτικής
17.Στην άλλη πλευρά του καθρέφτη - Η συμμετρία στα μαθηματικά
18.Μια ανακάλυψη δίχως τέλος - Το μαθηματικό άπειρο
19.Υποθέσεις και εξισώσεις - Τα μαθηματικά της οικονομίας
20.Η δημιουργικότητα των μαθηματικών - Πώς λειτουργεί ένα εκπληκτικό μυαλό

Last edited:
Ευχαριστώ, αλλά μου πέφτουν κάπως μακριά, είμαι επαρχία..
Γνωρίζει κανείς αν οι εκδοτικές εταιρίες κερδίζουν κάτι άλλο -πέραν της διάθεσης από πρακτορεία εφημερίδων αντί για βιβλιοπωλεία-, όταν εκδίδουν τα βιβλία τους σαν περιοδικά με ISSN αντί για ISBN; Μένουν έτσι εκτός του κανονικού κυκλώματος βιβλιοεμπορίας..

Καλησπερα Τζαπετους, αν και λιγο καθυστερημενα ειδα οτι ενδιαφερε για τα βιβλια. Επειδη διαθετω μεγαλο μερος της σειρας και θελω να τα πουλησω, μηπως ενφιαφερεσε ακομα;

Καλησπερα Τζαπετους, αν και λιγο καθυστερημενα ειδα οτι ενδιαφερε για τα βιβλια. Επειδη διαθετω μεγαλο μερος της σειρας και θελω να τα πουλησω, μηπως ενφιαφερεσε ακομα;
Θαπα με ενδιαφέρουν τα συγκεκριμένα βιβλία, αν είναι διαθέσιμα ειδοποίησέ με, ευχαριστώ.

Πριν δύο χρόνια είχα αγοράσει μερικά της σειράς από το βιβλιοπωλείο "Μαρκολέφα" στη γωνία Πατησίων με Σολωμού. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα

Καλησπέρα Θάπα, ενδιαφέρομαι για την σειρά που θέλεις να πουλήσεις ,μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν την έχεις ολόκληρη και σε ποιά τιμή την
πουλάς;

Ο Κόσμος είναι Μαθηματικά ,Εκδόσεις 4π

Καλησπέρα Θάπα, ενδιαφέρομαι για την σειρά που θέλεις να πουλήσεις ,μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν την έχεις ολόκληρη και σε ποιά τιμή την
πουλάς;
Υ.Σ μου λείπουν κάποια βιβλία από τη σειρά για να την ολοκληρώσω
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...