[Σειρά] Raising Hope

Υπόθεση: Ο Τζίμι είναι ένας 20χρονος (κάπου εκεί) που δεν ξέρει τι να κάνει με τη ζωή του και καθαρίζει πισίνες. Ζει μαζί με τους γονείς του, που τον έκαναν στα 16 τους και μαζί με την προγιαγιά του, που είναι λιγάκι αλλού. Η ζωή του είναι τυπική και βαρετή, ώσπου ένα βράδυ "σώζει" την ψυχοπαθή δολοφόνο Λούσι και περνάει μια νύχτα μαζί της. Εννέα μήνες αργότερα, βρίσκεται με ένα μικρό κοριτσάκι, καθώς η ψυχοπαθής δολοφόνος μαμά της καταλήγει στην ηλεκτρική καρέκλα. Και ο Τζίμι αποφασίζει να γίνει μπαμπάς και να μεγαλώσει τη μικρή Χόουπ, όντας παντελώς άσχετος για κάτι τέτοιο, κι ενώ παράλληλα προσπαθεί να ρίξει την Σαμπρίνα, την κοπέλα που ερωτεύτηκε από την πρώτη στιγμή που την είδε.

Η σειρά είναι ξεκαρδιστική, απολαμβάνω κάθε επεισόδιο που βλέπω. Κάτι που μου αρέσει πολύ στη συγκεκριμένη σειρά είναι πως δεν προβάλλει άλλη μια πλούσια οικογένεια ή έστω κάποια άνετη οικογένεια, με πλούσια σπίτια και μοδάτα ρούχα. Η οικογένεια του Τζίμι τα βγάζει πέρα ίσα ίσα, όμως είναι απόλυτα ικανοποιημένη και πολύ ευτυχισμένη. Οι γονείς του είναι νέοι, είναι πολύ αγαπημένοι και παρόλο που συνέχεια τον πειράζουν είναι πολύ κοντά του και τον στηρίζουν. Ο αγαπημένος μου όλων είναι ο Μπαρτ, ο μπαμπάς του. Είναι απίστευτα αστείος και πολύ πολύ ωραίος!!!! Η προγιαγιά του, μπορεί να έχει αλτζχάιμερ και να είναι τον περισσότερο καιρό στον κόσμο της, όμως κάπου κάπου σου δίνει την εντύπωση πως όλα τα καταλαβαίνει και όλα τα θυμάται. Όταν δηλαδή δεν τρέχει τόπλες στο δρόμο ή δεν χορεύει πάνω στο τραπέζι! Η μικρή Χόουπ είναι ένα πολύ γλυκό μωράκι, που απολαμβάνει όλο αυτό το τρελοκομείο και μεγαλώνει εντυπωσιακά γρήγορα.

Ξεκίνησε το 2010 κ συνεχίζεται με επιτυχία μέχρι σήμερα. Το καστ αποτελείται από μερικούς γνωστούς ηθοποιούς (αν κι εγώ δεν ήξερα σχεδόν κανέναν):
Lucas Neff
Martha Plimpton (The Goonies - δεν το χω δει- )
Garret Dillahunt
Shannon Woodward
Cloris Leachman
(λένε ότι έχει κερδίσει ένα κάρο βραβεία)

Είναι μια από τις πιο πρόσφατες ανακαλύψεις μου και της βάζω ένα 9ράκι, γιατί μόλις την τελείωσα (μέχρι εκεί που έχουν βγει δηλαδή) και την ξανάρχισα από την αρχή. Την προτείνω σίγουρα σε όσους αρέσουν χαλαρές αμερικάνικες κωμωδίες, σε όσους αρέσουν οικογενειακές σειρές και σε όσους είναι άνετοι με τους αγγλικούς υπότιτλους γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ελληνικούς!!
Δείτε κι ένα τρέιλερ να ψηθείτε λίγο ακόμα:
[video=youtube;LQ81uDSWjGc]http://www.youtube.com/watch?v=LQ81uDSWjGc[/video]
(αυτό είναι σχεδόν όλο το πρώτο επεισόδιο)

Ξεκίνησα τη σειρά πριν λίγες μέρες και αν και τα 2 πρώτα επεισόδια δε μου άρεσαν καθόλου (ειδικά το πρώτο μου φάνηκε πολύ σουρεαλιστικό για τα γούστα μου) από το 3ο και μετά κόλλησα :)
Η γιαγιά είναι απίθανη με αυτά που κάνει και η μικρούλα Hope ένα υπέροχο μωρό!! Ακόμα είμαι στο 8ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν αλλά θα τη συνεχίσω σίγουρα!
Αυτό με τους υπότιτλους είναι ένα θέμα αλλά γενικά τα πιο πολλά με βασικές γνώσεις στα αγγλικά τα καταλαβαίνεις. (δεν είναι πχ όπως το big bang theory με τα επιστημονικά τους αστεία κτλ :ρ )

Ναι, ευκολα ειναι τα αγγλικα τους, αν εξαιρεσεις την Virginia που πολλες φορες εφευρισκει δικες της λεξεις!!! Ειναι εντυπωσιακο και να παρακολουθεις τη μικρουλα καθε χρονο να μεγαλωνει :γιούπι:

Ναι όντως η Virginia είναι πιο απαιτητική :)))) Με εξέπληξε ευχάριστα πάντως η σειρά που όσο προχωράει τόσο καλύτερη γίνεται!
Και η Hope φαντάζομαι μεγαλώνοντας θα γίνεται διαολάκι :ρ

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Την Hope, πάντως, κατά πάσα πιθανότητα την υποδύονται δίδυμα ή και τρίδυμα, λόγω των νόμων περί παιδικής και βρεφικής εργασίας που απαγορεύουν στα παιδιά - και περισσότερο στα βρέφη - να γυρίζουν σκηνές για την τηλεόραση επί πολλές ώρες. Σαν σίτκομ φαίνεται ενδιαφέρον, μπορεί να το αρχίσω :)

Ναι, διδυμουλες ειναι. Επισης αν προσεξετε στο πρωτο επεισοδιο ειναι διαφορετικο το μωρακι απ'οτι μετα.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μου άρεσε το τρέιλερ. Από το λίγο που μπορώ να κρίνω από εκεί, σκηνοθετικά συμπέφτει με το γούστο μου για κωμικές σειρές.

Μάλλον η επόμενη που θα πάρει σειρά μετά το δραματικό "The Killing"..