Σελιδοδείκτης, ο καλύτερος... φίλος τού βιβλίου!

Πώς σημειώνεις πού βρίσκεσαι όταν διαβάζεις;

• Total voters
    246

Έλλη Μ

Well-known member
Εχω βαρεθει να ψαχνω για σελιδοδείκτη και να μη βρισκω, οταν τον χρειαζομαι. Αναλογα με τη φαση που περναω, τσακίζω ή όχι τις σελίδες. Αν διανυω τη φάση "δε γουσταρω να τσακισω ΑΥΤΟ το βιβλιο" επιστρατευονται διαφορα πράγματα ως σελιδοδείκτες: τσιμπιδάκι (μαλλιων, όχι φρυδιων :))))), τσιγάρο (τα στριφτα γινονται και λεπτοτερα απο ενα τυπικο "εργοστασιακο"), τσιγαρόχαρτο, αδειο πακετο απο τσιγαρόχαρτα (!), εισιτήριο ΜΜΜ, καλαμάκι (του καφε, όχι σουβλάκι), μολύβι (ματιων, χειλιων, γραφής, ο,τι βρεθει στην τσαντα), χαρτακια ποστ-ιτ, οδοντογλυφίδα σκουλαρικι (για τρυπημένο αυτή, ψιλοπλακε και μακρύ).

Last edited:
Η αναλογία βιβλίο/σελιδοδείκτη που αγοράζω από την Πολιτεία είναι περίπου 1/3 και αγοράζω αρκετά. Σχεδόν αποκλειστικά προσφορές και οπωσδήποτε όχι της διετίας με 10%. Έχω κάποιους άλλους φίλους για τα τελευταία. Εντάξει, αν πάρω πέντε βιβλία δεν θα μαζέψω δεκαπέντε σελιδοδείκτες! :) Έχω λοιπόν ένα μικρό πάκο σελιδοδείκτες. Το πρώτο πράγμα που θα κάνω όταν φτάσω στο σπίτι, σχετικά με το θέμα μας, είναι να πάρω το ψαλίδι και να κόψω το λογότυπο από κάθε σελιδοδείκτη. Μάλιστα τους βάζω τρεις-τρεις και τους κόβω μ΄ ένα μεγάλο ψαλίδι. Δεν ξέρω αν έχουν προνοήσει ώστε να αφήνουν αυτήν την επιλογή στους αγοραστές, μιας και το λογότυπο βρίσκεται μόνο στο κάτω μέρος του σελιδοδείκτη. Πάντως μου πήρε κάποιο καιρό μέχρι να το σκεφτώ αυτό.

Σημαντικότατη παράλειψις: από την ημέρα της κοπής της πίτας μας χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τον σελιδοδείκτη-δώρο-καλλιτέχνημα του αγαπητού μας Καλικάντζαρου!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Το πρώτο πράγμα που θα κάνω όταν φτάσω στο σπίτι, σχετικά με το θέμα μας, είναι να πάρω το ψαλίδι και να κόψω το λογότυπο από κάθε σελιδοδείκτη. Μάλιστα τους βάζω τρεις-τρεις και τους κόβω μ΄ ένα μεγάλο ψαλίδι. Δεν ξέρω αν έχουν προνοήσει ώστε να αφήνουν αυτήν την επιλογή στους αγοραστές, μιας και το λογότυπο βρίσκεται μόνο στο κάτω μέρος του σελιδοδείκτη. Πάντως μου πήρε κάποιο καιρό μέχρι να το σκεφτώ αυτό.
Ρε φίλε, κι εγώ το κάνω ενίοτε αυτό! Αφήνω μόνο την εικόνα! :κόλλα5:

Βάγγυ

Active member
Κι εμένα δε μου αρέσει καθόλου να τσαλακώνω τις σελίδες. Αυτό που είπατε με το λογότυπο, ούτε εγώ το είχα σκεφτεί, σήμερα το επιχείρησα και είναι πολύ πιο όμορφοι έτσι! :))) Τώρα χρησιμοποιώ ένα μαγνητικό σελιδοδείκτη που μου έδωσε χθες η ξαδέρφη μου (ο πρώτος μου μαγνητικός σελιδοδείκτης :σάλια: ).
Δεν ξέρω αν το κάνει και κανείς/καμία άλλος/η αυτό, αλλά συνήθως -έως πάντα- χρησιμοποιώ σελιδοδείκτες με χρώματα (αυτοκολλητάκια) ανάλογα με το χρώμα του βιβλίου.

Χρησιμοποιώ χάρτινους σελιδοδείκτες. Οι περισσότεροι είναι από την πολιτεία. Για τα βιβλία μικρού σχήματος έχω και μερικούς κομμένους. Επίσης στα βιβλία που δανείζομαι από την δανειστική βιβλιοθήκη χρησιμοποιώ, καμιά φορά, την κάρτα της βιβλιοθήκης. Θα χρησιμοποιήσω τα αφτιά του βιβλίου ή ότι αντικείμενο βρω, προσωρινά μόνο, αν δεν βρίσκω μπροστά μου σελιδοδείκτη.

Εσιντ

New member
κατα κανονα σελιδοδεικτη ,αν ειμαι καπου και δεν εχω (πχ διακοπες) καποια σελιδα χαρτι
πολυ σπανια θυμαμαι την σελιδα,η νομιζω οτι την θυμαμαι γιατι σχεδον παντα πεφτω εξω

Δε μου αρεσουν καθολου οι σελιδοδεικτες - και τελικα δεν τους χρησιμοποιω ποτε.Ουτε καν τους υπεροχους διαφημιστικους που εχουν κ το εξωφυλλο του βιβλιου επανω.
Συνηθως θυμαμαι το σημειο που εχω μεινει -αν οχι ακριβως τη σελιδα.Εννοειται ΔΕΝ ΤΣΑΚΙΖΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ,ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ!Δε χρειαζεται αλλωστε

ποτέ μου δε χρησιμοποίησα σελιδοδείκτη και βάζω ότι πέσει στα χέρια μου ττην στιγμή που θα αφήσω το βιβλίο,ένα στυλό,ένα χαρτομάντιλο,οτιδήποτε
αυτο τον καιρό χρησιμοποιώ μια χτένα

Εγω εφτιαξα τελευταια κατι πλεκτους σελιδοδεικτες και τους εχω αγαπησει πολυ!!!!!!

Στιλλ ιλλ

Active member
Γιατί δεν ανεβάζεις καμιά φωτογραφία να τους θαυμάσουμε κι εμείς, ίσως να πάρουμε και καμιά ιδέα :ναι:

Στιλλ ιλλ

Active member
Ναι πρέπει να την ανεβάσεις σε κάποιο σχετικό ιστότοπο που ''φιλοξενεί'' φωτογραφίες όπως το tinypic

Σοφι θελω κι εγω να δω τους πλεκτους και μετα να βαλω τη γιαγια μου να μου φτιαξει! :)))