Σε ποιο φανταστικό κόσμο θα θέλατε να ζείτε;

Αμελί

Όμορφο Νιάτο
Επηρεασμένη από το νήμα της ΞένηςΛογοτεχνίας για το ποιος/α ήρωας/ηρωίδα θα θέλαμε να είμαστε και αφού είδα ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη λέσχη προτείνω να συζητήσουμε για τους φανταστικούς κόσμους της λογοτεχνίας και για το πού θα θέλαμε να ζούσαμε αντίστοιχα.
Προσωπικά, ο λογοτεχνικός κόσμος που λατρεύω και έχω φανταστεί άπειρες φορές ότι ζω εκεί είναι αυτός του Χάρι Πότερ...
Μαγικά ραβδιά, ξόρκια, διακτινισμοί, αγώνες κουίντιτς , σκουπόξυλα, μανδύες και ψηλά καπέλα , η Διαγώνιος Αλέα, τζάκια που σε μεταφέρουν όπου θέλεις, μεταμορφώσεις, κουκουβάγιες που μεταφέρουν γράμματα, δράκοι, γίγαντες και άλλα περίεργα μαγικά πλάσματα, απλοί Μαγκλ, ιπτάμενα αυτοκίνητα, φαντάσματα που μιλάνε, πιάτα που πλένονται μόνα τους :ρ , αόρατοι μανδύες, ταξίδια στο χρόνο, βιβλία μαγείας με ξόρκια και παραμύθια και φυσικά το Χόγκουαρτς!
Πόσες φορές όταν ήμουνα πιο μικρή φανταζόμουνα (και μερικές ευχόμουνα κιόλας) από στιγμή σε στιγμή να καταφτάσει μια κουκουβάγια με το γράμμα από το Χόγκουαρτς που να λέει ότι έχω μαγικές ικανότητες :))
Εσείς σε ποιό λογοτεχνικό κόσμο θα θέλατε να ζείτε; (έστω και να επισκεφτείτε :ρ )

Τάκης ΙΙΙ

Όμορφο Νιάτο
Πάρα πολύ ενδιαφέρον νήμα!

Λοιπόν εγά θα ήθελα να επισκεφθώ τον φανταστικό κόσμο του Ιουλίου Βερν! Πόσο τέλεια θα ήταν να ήμουν στο αερόστατο του Φιλέα Φόγκ ως ένας άλλος Πασπαρτού και να γυρνούσαμε τον κόσμο σε 80 ημέρες!!!

Αμελί ενδιαφέροντα όσα λες για τον Χάρι Πόττερ. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε ο Χάρι Πότερ. Ίσως φταίει το γεγονός ότι είμαι γεννημένος τον Οκτώβριο του 1982 και επομένως όταν πρωτοεκδόθηκε ο Χάρι Πόττερ ήμουν ήδη μεγάλος.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μεση-γη και ξερο ψωμι :)

Η Μέση-γη ειναι απο τους πρωτους φαντασιο-μυθο-επικούς κόσμους που έχουν δημιουργηθεί και ως εκ τούτου δεν είναι τόσο ανεπτυγμένος όσο άλλοi πιο πρόσφατοi. Πχ οι δράκοι είναι ελάχιστοι, ενώ η μαγεία και άλλα υπερφυσικά στοιχεία ειναι αρκετα αφηρημένα. Σε αντίθεση με άλλους κόσμους, δεν υπάρχουν γίγαντες, μονόκεροι, γρύπες, καλλικάτζαροι, νύμφες, ή πνεύματα, και αν υποθετικά υπάρχουν, δεν εμφανίζονται στις ιστορίες.

Παρόλαυτά για μένα είναι ο πλέον αρχετυπικός κόσμος από όπου έχουν προέρθει όλα τα υπόλοιπα. Αν έλεγα οτι τους άλλους φανταστικούς κόσμους τους θεωρώ ταξίδια, τη Μέση-γη τη θεωρώ "πατρίδα". :γιούπι:

Last edited:

Αλίκη

Κοινωνός
Εννοειται στον κοσμο του Χαρι Ποτερ!!!! Συγκεκριμενα (επειδη το χω σκεφτει καλα, οχι αστεια :ρ) θα ηθελα να φοιτησω κανονικα οπως ολοι οι μαγοι στο Χογκουαρτς κ μετα να αναλαβω μια θεση καθηγητριας στο καστρο, ειτε στα ξορκια, ειτε στις μεταμορφωσεις ειτε στην ιστορία της μαγειας. Θα ηθελα να μενω στον πυργο του Γκριφιντορ κ στα γεραματα μου να γινω διευθυντρια!

Φαίη

Κοινωνός
είμαι γεννημένος τον Οκτώβριο του 1982
Μα κι εσύ; Στο τέλος θα βγούμε γεννημένοι και την ίδια μέρα!!
Μεση-γη και ξερο ψωμι :)

Η Μέση-γη ειναι απο τους πρωτους φαντασιο-μυθο-επικούς κόσμους που έχουν δημιουργηθεί και ως εκ τούτου δεν είναι τόσο ανεπτυγμένος όσο άλλοi πιο πρόσφατοi.
Εμένα μια χαρά αναπτυγμένος κόσμος μου φαίνεται. Ξωτικά, νάνοι, χόμπιτ, μάγοι, τρολς, εντς, ορκς... Τι άλλο θες; :)
Φυσικά και θα επέλεγα τον κόσμο του Τόλκιν. Ασυζητητί !

ΞένηΛογοτεχνια

Όμορφο Νιάτο
Επηρεασμένη από το νήμα της ΞένηςΛογοτεχνίας για το ποιος/α ήρωας/ηρωίδα θα θέλαμε να είμαστε και αφού είδα ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη λέσχη προτείνω να συζητήσουμε για τους φανταστικούς κόσμους της λογοτεχνίας και για το πού θα θέλαμε να ζούσαμε αντίστοιχα.
Προσωπικά, ο λογοτεχνικός κόσμος που λατρεύω και έχω φανταστεί άπειρες φορές ότι ζω εκεί είναι αυτός του Χάρι Πότερ...
Εννοειται στον κοσμο του Χαρι Ποτερ!!!! Συγκεκριμενα (επειδη το χω σκεφτει καλα, οχι αστεια :ρ) θα ηθελα να φοιτησω κανονικα οπως ολοι οι μαγοι στο Χογκουαρτς κ μετα να αναλαβω μια θεση καθηγητριας στο καστρο, ειτε στα ξορκια, ειτε στις μεταμορφωσεις ειτε στην ιστορία της μαγειας. Θα ηθελα να μενω στον πυργο του Γκριφιντορ κ στα γεραματα μου να γινω διευθυντρια!
Αν με ρώταγες πριν από κάνα δύμηνο η απάντησή μου θα ήταν φυσικά ο κόσμους του Χάρι Πότερ. ίσως επειδή η ηλικία μου συμπίπτει με αυτή του Χάρι να δέθηκα μαζί του διαβάζοντας τον. όμως το να ζήσω σε έναν κόσμο με μάγους και ραβδιά και ξόρκια ήταν και είναι το όνειρό μου! Αλλά πάνω από όλα μου αρέσει γιατί υπάρχει αυτό που εγώ λέω δικαιοσύνη! ξέρεις ποιο είναι το κακό και ποιο το καλό σε γενικές γραμμές και δεν έχει να κοιτάξεις πολύπλευρες υποθέσεις και κινήσεις !

Μεση-γη και ξερο ψωμι :)Παρόλαυτά για μένα είναι ο πλέον αρχετυπικός κόσμος από όπου έχουν προέρθει όλα τα υπόλοιπα. Αν έλεγα οτι τους άλλους φανταστικούς κόσμους τους θεωρώ ταξίδια, τη Μέση-γη τη θεωρώ "πατρίδα". :γιούπι:
Παρ'όλα αυτά, η Μέση-Γη πλέον είναι η ιδανική πολιτεία για εμένα... για τους παραπάνω λόγους και πολλούς πολλούς ακόμα που δεν προλαβαίνω να γράψω τώρα δυστυχώς !

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Γιατι δυσκολευομαι τοσο πολυ να διαλεξω, τοσο σ'αυτο, οσο και στο αλλο παραπλησο νημα; :ωιμέ:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Για να πω την αληθεια, ο κοσμος του Χαρυ Ποττερ ειναι ιδανικη συνταγη για καποια παιδια, ειδικα για οσα νιωθουν "καπως". Σου λεει οτι υπαρχει ενας παραλληλος κοσμος, και οτι καποια παιδια εχουν δυναμεις χωρις να το ξερουν τα ιδια ή οι άλλοι, καθως και οτι καποτε μπορει να τους κατσει ενα προσκλητηριο.

Οταν ημουν δημοτικο-γυμνασιο επαιζα με το μυαλο μου πολυ με αυτη την ιδεα (οτι υπαρχουν αλλοι κοσμοι, οτι μπορει να ειμαι ξεχωριστος και να ανηκω σε αυτους κλπ)... και πιστευω οτι αν ειχα διαβασει ΧΠ σε εκεινη την ηλικια θα ετρωγα χοντρο κολημα, αν και τωρα πια μου φαινεται κλισέ σαν ιδέα.

Last edited:

Ιαβερης

Κοινωνός
Εγω θα ηθελα να περασω μια εβδομαδα στον πλανητη Πανδωρα. Αν και σαν συνολο το '' Αβαταρ'' δεν με ενθουσιασε και τοσο πολυ, ο κοσμος που εφταιξε ο Καμερον με καταγοητευσε. :)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Γιατι δυσκολευομαι τοσο πολυ να διαλεξω, τοσο σ'αυτο, οσο και στο αλλο παραπλησο νημα; :ωιμέ:
Κι εγώ!Δεν μπορώ να διαλέξω μόνο έναν ήρωα ή μόνο ένα κόσμο οπότε θα αναρτήσω και στα δυο νήματα και θα πω τουλάχιστον 2 ήρωες και 2 κόσμους :))))

Ονειρευτής

Όμορφο Νιάτο
Κάπου εδώ τις καθημερινές, (παρέα φυσικά με όσους έδειξαν ή θα δείξουν την ίδια προτίμηση).... και κάπου εδώ Σαββατοκύριακα και αργίες!

Last edited:

Μελουζίνα

Όμορφο Νιάτο
Φανταστικός κόσμος; Χμ...για πείτε μου κι εμένα να σκεφτώ κάτι εκτός Χάρι Πότερ (να επιλέξω και κάτι εναλλακτικό βρε παιδιά!:)))))

Διας

Όμορφο Νιάτο
Σίγουρα στο Konoha! Ποιος δεν θέλει να γνωρίσει από κοντά τον Kakashi;

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Δεν μπορώ να διαλέξω έναν μόνο.

Χμμμμ ναι, ωραίος ο κόσμος του Πότερ. Και μέσα σε όλα τα άλλα τον κάνει ελκυστικό πως κρυφός και αόρατος συνυπάρχει με τον συνηθισμένο κόσμο.

Μου αρέσει και ο κόσμος που περιγράφουν ο Κινγκ και ο Στράουμπ στο Φυλαχτό που οι γεύσεις είναι πιο πλούσιες, τα χρώματα πιο φωτεινά, τα αρώματα πιο έντονα και η ζωή πιο απλή.

Αλλά και στον δισκόκοσμο του Πράτσετ θα ήθελα να ζήσω.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Θα ήθελα να ζω στην ιστορία της Περηφάνιας και Προκατάληψης ακριβώς έτσι όπως περιγράφεται στο βιβλίο η ιστορία :γιούπι: Και μετά να γίνω κυρία του Πέμπερλυ όποιος ξέρει και αγαπάει αυτή την ιστορία μπορεί να με καταλάβει!!Ο δεύτερος κόσμος που θα ήθελα να ζω είναι φυσικά ο κόσμος του Χάρυ Πότερ.Να πηγαίνω σχολείο στο Χογκουαρτς,να μεγαλώσω και να πίνω λαχταριστή βουτυρομπύρα :σάλια: , να κάνω ξόρκια , να πετάω με τη σκούπα μου και τόσα πολλά άλλα....Και αν δεν έβρισκα έναν καλό μάγο να παντρευτώ να γινόμουν καθηγήτρια και να ζούσα για πάντα εκεί...

Κλεοπάτρα

Όμορφο Νιάτο
Μα θέλει και ερώτημα; Στον κόσμο του Χάρι Πότερ βέβαια! (Έχω φάει σοβαρό κόλλημα νομίζω:)))) ) Πέρα από την πλάκα πάντως, όταν τα είχα πρωτοδιαβάσει είχα ενθουσιαστεί με τον κόσμο που είχε φτιάξει η Ρόουλινγκ. Θα ήθελα να παίξω κουίντιτς (παρεπιπτόντως κοιτάξτε αυτό), να τριγυρνώ στο Χόγκουαρτς, να κάνω ξόρκια και να τρώω όλα αυτά τα περίεργα γλυκα.
Ο δεύτερος αγαπημενος μου φανταστικός κόσμος δεν είναι μόνο ένας αλλά όσοι περιγράφονται στα βιβλία του Ιούλιου Βερν. Τώρα, από πού να ξεκινήσω... Από το Ναυτίλο του Νέμο ή από τις περιπέτειες του Φιλεα Φογκ; Βέβαια, τώρα, λόγω της ανάπτυξης της τεχνολογίας μερικά από αυτά που αναφέρονται στα βιβλία του μόνο φανταστικά δεν είναι, με την έννοια πως υπάρχουν πλέον πιο εξελιγμένα υποβρύχια και τα ταξίδια στο φεγγάρια δεν είναι κατι το ακατόρθωτο. Πάρόλα αυτα όμως τα βιβλία αυτα δεν εχουν χάσει καθόλου τη γοητεία τους και αυτο και μόνο λέει πολλά.

Κλεοπάτρα

Όμορφο Νιάτο
Τι έχετα πάθει όλοι με το Χάρι Πότερ; Επιδημία έπεσε; :))))
Νομίζω πως ναι! :))))

Χαριποτερίτις(η) :Γνωστή ασθένεια βιβλιοφάγων. Προσβάλλει κάθε ανθρώπινο ον που έχει διαβάσει έστω και μια φορά Χάρι Πότερ. Ιδιαίτερα σοβαρή, αφού θεωρείται ανίατη: άπαξ και και την κολλήσεις αλίμονό σου, δεν φεύγει ποτέ. Δημιουργεί ιδιαιτέρως περίεργα συμπτώματα όπως τάσεις μονομανίας (δεν μπορεις να σταματησεις να διαβάζεις τα βιβλία αυτα), παραισθήσεις πως είσαι μάγος και περιμένεις γράμμα από συγκεκριμένο σχολείο ή ότι πετάς, κατάθλιψη όταν συνειδητοποιήσεις πως όχι, μάγοι δεν υπάρχουν και πως η σκούπα το μόνο που κάνει είναι να καθαρίζει κ.α. Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες, τα αντίδοτα που έχουν δημιουργηθεί κατά καιρούς (Λυκόφως, Αγώνες Πείνας κ.α.) θεωρούνται μάλλον ανεπαρκή αφού δεν βοήθησαν αρκετα στη θεραπεία, ήτοι την αποτοξίνωση των ασθενών.

Ελπίζω να σε κάλυψα ;)