Στίβεν Κινγκ (Stephen King) : "Η Λάμψη"

Τίτλος: Η Λάμψη
Πρωτότυπος τίτλος: The Shining
Συγγραφέας: Στίβεν Κινγκ (Stephen King)
Μετάφραση: Γιάννα Αναστοπουλου
Εκδόσεις: Το κλειδί
Έτος έκδοσης : 1992
Έτος πρώτης έκδοσης: 1977 (Αγγλικά)
Αριθμός σελίδων: 538
ISBN: 960-237-044-0

Περίληψη από το οπισθόφυλλο : Το ξενοδοχείο Θέα φημιζόταν ως το πιο όμορφο θέρετρο στον κόσμο από άποψη φυσικής ομορφιάς. Ο Τζακ Τόρανς, όμως, ο νέος χειμερινός επιστάτης, με τη σύζυγό του Γουέντι και τον πεντάχρονο γιο τους Ντάνι είδαν πολύ περισσότερα από την εξαιρετική ομορφιά του.
Ο Τζακ θεώρησε το ξενοδοχείο Θέα σαν μια ευκαιρία, μια απελπισμένη φυγή από την αποτυχία και την απογοήτευση. Η Γουέντι είδε αυτό το μοναχικό καταφύγιο σαν μια τελευταία ευκαιρία για να διατηρηθεί η συνοχή της οικογένειάς τους. Και ο Ντάνι;... Ο Ντάνι, ο οποίος ήταν προικισμένος με το χάρισμα της προφητείας -ευλογία ή κατάρα- έβλεπε οράματα που ξεπερνούσαν τις δυνατότητες αντίληψης ενός μικρού παιδιού. Αισθανόταν το κακό κουρνιασμένο ανάμεσα στα εκατόν δέκα άδεια δωμάτια του ξενοδοχείου· το κακό παραμόνευε ειδικά γι' αυτούς.
"Η Λάμψη", του Στέφεν Κινγκ, του αδιαμφισβήτητου δεξιοτέχνη των μοντέρνων ιστοριών τρόμου.

Χρόνια τώρα άκουγα διάφορα για τη Λάμψη και πόσο τρομαχτικό βιβλίο είναι .Είδα τον Τζόι στα Φιλαράκια να τρομάζει τόσο πολύ που έβαζε το βιβλίο στην κατάψυξη ( :μουάχαχα: ) Έβλεπα την ταινία του 1980 να είναι πάντα μέσα στις πιο τρομαχτικές ταινίες έβερ και είπα κι εγώ να κάνω μια δοκιμή .Από Κινγκ είχα διαβάσει πολύ παλιά το πράσινο Μίλι που θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει πολύ.Όταν πήρα τη Λάμψη στα χέρια μου και έριξα μια ματιά στην περίληψη σκέφτηκα "εντάξει , πολύ κακό για το τίποτα .Ότι είχα ακούσει μέχρι τώρα ήταν υπερβολή." Μέγα λάθος ! Η περίληψη είναι πολύ "φτωχή" μπροστά σε αυτά που διάβασα στις σελίδες αυτού του βιβλίου . Δεν περίμενα ποτέ να με τρομάξει βιβλίο , να με τρομάξει τόσο πολύ που να φοβάμαι καμιά φορά να κλείσω το φωτάκι το βράδυ ή να βλέπω εφιάλτες στον ύπνο μου .:μπρ:

Η ιστορία μου άρεσε πολύ , δεν με κούρασε ούτε λεπτό , ο τρόπος γραφής του Κινγκ πολύ καλός ,ειδικά οι περιγραφές που είχαν να κάνουν με τις σκέψεις των χαρακτήρων μου άρεσαν πολύ .Πολύ "δυνατό" βιβλίο , κάποιες σκηνές έχουν μείνει στο μυαλό μου και τις σκέφτομαι καμιά φορά κι ας έχουν περάσει αρκετές μέρες από τότε που το τελείωσα .Μετά από αυτό αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα διαβάσει Κινγκ τόσο καιρό και νομίζω έχω γίνει πια φαν ;) Αυτός ο άνθρωπος έχει φοβερό ταλέντο , σε κάνει να τρομάζεις καμιά φορά τόσο πολύ που να θέλεις να σταματήσεις την ανάγνωση όμως με έναν περίεργο τρόπο "εθίζεσαι" σε αυτόν και θέλεις κι άλλο.
Η Λάμψη είναι πιστεύω ένα βιβλίο-αριστούργημα και δεν μιλάω μονο για τον τρόμο που σου προκαλεί .Σε βάζει βαθιά στην ιστορία και όχι μόνο .Σε βάζει βαθιά μέσα στο μυαλό των χαρακτήρων , τόσο βαθιά που καμιά φορά νιώθεις ότι είσαι εσύ , έχει δυνατές περιγραφές και σίγουρα ο Κίνγκ έχει πετύχει το σκοπό του . Να σε κάνει να μείνεις ξύπνιος από την τρομάρα και ταυτόχρονα να σκέφτεσαι και να αναλύεις μέσα στο μυαλό σου ότι έχεις διαβάσει .

Τώρα διαβάζω το Αυτό και παρόλο που ξέρω πως πάλι θα χάσω τον ύπνο μου μου είναι αδύνατον να σταματήσω :τρέλα: Είχα δει παλιά την ταινία και θυμάμαι ήταν πολύ τρομαχτική αλλά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από την υπόθεση.

Τις προάλλες είδα και την ταινία του Κιούμπρικ και παρόλο που είχε πολλές διαφορές μου άρεσε πολύ .Από σκηνοθεσία μέχρι την ερμηνεία του Νίκολσον ( :προσκυνώ: )η ταινία κατά τη γνώμη μου είναι αριστουργηματική . Μακάρι να έβαζαν έναν άλλο Ντάνι ή να έκαναν τον Ντάνι να φαίνεται αλλιώς γιατί στην ταινία μοιάζει σαν ένα "καθυστερημένο" παιδάκι ενώ ουσιαστικά είναι πανέξυπνος και με ένα φοβερό χάρισμα . Διάβασα ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την ταινία εδώ και διαπίστωσα πως έχει μείνει πια στην ιστορία και έχει προβληματίσει με διάφορα θέματα πολύ κόσμο .Θα ήθελα κάποια στιγμή στο μέλλον να την ξαναδώ και να είμαι πιο παρατηρητική .

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μαζί σου κι εγώ. Διάβασα το βιβλίο πριν πολλά χρόνια και μου άρεσε πολύ. Εξαιρετικό στήσιμο, αριστοτεχνική εκτέλεση.

Πολύ καλή κι η ταινία του Κιούμπρικ και ποτέ δεν με ενόχλησε η όποια απόκλιση.

Μακάρι να έβαζαν έναν άλλο Ντάνι ή να έκαναν τον Ντάνι να φαίνεται αλλιώς γιατί στην ταινία μοιάζει σαν ένα "καθυστερημένο" παιδάκι ενώ ουσιαστικά είναι πανέξυπνος και με ένα φοβερό χάρισμα .
Η μόνη δική μου επιφύλαξη ήταν κι εμένα με τον Ντάνη. Θυμάμαι μια σκηνή προς το τέλος όπου κρύβεται και πρέπει να δείχνει φοβισμένος στην οποία απλά τον βάλαν να έχει τα μάτια και το στόμα ορθάνοιχτα σε ένα στατικό πλάνο βγάζοντάς με τελείως έξω από το κλίμα αφού φαινόταν στημένο.

Με λίγο ψάξιμο νομίζω πως βρήκα και την εικόνα:

Βλέπω, επίσης, πως φέτος κυκλοφόρησε συνέχεια της ιστορίας με τίτλο "Doctor Sleep". Φαντάζομαι πως η Ίζι θα ξέρει περισσότερα.
:))))

Από Κινγκ έχω διαβάσει τα " 'Ολα είναι δυνατά ", "Το πράσινο μίλι", "Καρυ" .Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ να διαβάζω βιβλία του.Μου αρέσουν οι υποθέσεις του και ο τρόπος γραφής του.Θέλω σίγουρα να διαβάσω και τα πιο γνωστά του όπως είναι η Λάμψη,το Κοράκι κλπ. Ωραία η παρουσίασή σου Μαργαρίτα !!! :))

[video=youtube;yMRmV1Sj6j4]http://www.youtube.com/watch?v=yMRmV1Sj6j4[/video]
(όποιος θέλει να δει την ταινία ή να διαβάσει το βιβλίο καλύτερα να μη δει το βίντεο )

Ο Νίκολσον νομίζω ήταν ο ιδανικός για το συγκεκριμένο ρόλο .Ακόμα και η φάτσα του έκανε για "Τζακ Τόρανς" .Οι εκφράσεις του , ο τρόπος που μιλούσε ....εκπληκτική ερμηνεία !!

Εδώ που τα λέμε και η ηθοποιός που έπαιζε την Γουέντι δεν είναι και το μεγαλύτερο ταλέντο :ρ και πιστεύω μάλλον ήταν μια κακή επιλογή .Βέβαια παίζει να μου άρεσε τόσο ο Νίκολσον και εξαιτίας του να μη μου αρέσει κανένας άλλος στην ταινία ... :μαναι:

Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Κινγκ :ντροπή: παρόλο που όσες ταινίες του έχω δει δεν με έχουν απογοητεύσει. Εάν -τελικά - το επιχειρήσω, η Λάμψη σίγουρα είναι από τα πρώτα βιβλία που θέλω να διαβάσω.

Ωραία ταινία, πράγματι, αφού ο αγαπημένος μου Νίκολσον καταφέρνει να γίνει τόσο μισητός... Δεν θυμάμαι να με είχε ενοχλήσει η ερμηνεία του μικρού, αν και πάντα με τα μικρά είμαι κάπως πιο ελαστική. Ίσως γι' αυτό...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εδώ που τα λέμε και η ηθοποιός που έπαιζε την Γουέντι δεν είναι και το μεγαλύτερο ταλέντο :ρ και πιστεύω μάλλον ήταν μια κακή επιλογή .
Αυτό είναι ένα γνωστό θέμα συζήτησης όσον αφορά την ταινία. Προσωπικά μού άρεσε αλλά θα ξεκινήσουμε να μιλάμε για την ταινία αντί για το βιβλίο. Αν κι ίσως είναι αναπόφευκτο.
:)

Δεν με ενόχλησε τόσο η ερμηνεία όσο ότι τον έκαναν να φαίνεται σαν ένα χαζό παιδάκι που μιλούσε μόνο του κουνώντας το δάχτυλο του .Ο Ντάνι ήταν ένα πανέξυπνο και χαρισματικό παιδί που πάλευε να βρει τι στο καλό γινόταν μέσα στο κεφάλι του , στην ταινία μου "χάλασαν" κάπως την εικόνα αυτή .

Στο βιβλίο θαύμασα πολύ τον μικρούλι Ντάνι που προσπαθούσε να δώσει εξήγηση σε όσα βλέπει και να φανεί δυνατός παρόλο που ήταν απλά ένα μικρό αγόρι .
Μπορεί κάποιες στιγμές να λύγισε αλλά στο τέλος έδειξε πόσο γενναίος ήταν.

Last edited:
Πραγματικά ο Νίκολσον είναι όλα τα λεφτά σε αυτή την ταινία, σε σημείο να μην σε απασχολούν οι υπόλοιποι.

Κι εγώ τη Λάμψη τη γνώρισα από τον Τζόι. Πιστεύω Μαργαρίτα όντως έγινες φαν από αυτό το βιβλίο και είμαι σίγουρη πως θα διαβάσεις και άλλα δικά του (μην παραλείψεις το Σάλεμς Λοτ!). Γενικά μου αρέσει πολύ πως γράφει ο Κινγκ, τόσο φυσικά και τόσο ρεαλιστικά λες και δεν περιγράφει πολλές φορές υπερφυσικά και φανταστικά πράγματα... Η Λάμψη είναι από τα καλύτερά του που έχω διαβάσει, όμως εμένα η ταινία δεν μου άρεσε (κι ας ήταν ο Νίκολσον εκπληκτικός ηθοποιός). Εμένα με πείραξαν πολύ οι αλλαγές και προτιμώ τη μίνι σειρά που γυρίστηκε αργότερα...

Δες εδώ ;) 3 επεισόδια είναι, γενικά δεν άρεσε το ίδιο με την ταινία (σε καμία περίπτωση) αλλά επειδή ο Κινγκ δυσαρεστήθηκε με την ταινία, ήθελε να γυριστεί και η σειρά που ήταν πιο πιστή στο βιβλίο. Ή απλά πιστή στο βιβλίο!! :ρ

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Τέλεια παρουσίαση της "Λάμψης" Μαργαρίτα. Κλασικός, πρώιμος Κινγκ, για μένα μέσα στα 10 κορυφαία του. Ο "Dr Sleep" που μεταφράζει η Bell και θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά μέσα στο 2014, διαφημίζεται σαν συνέχεια της Λάμψης, κατά τη γνώμη μου, όμως, ένα "σωστό" σήκουελ θα είχε να κάνει με το ξενοδοχείο Θέα.
κάτι αδύνατον, μια που κάηκε
. Πρόκειται για μια ιστορία με πρωταγωνιστή τον Ντάνυ, που είναι πια σαραντάρης και κουβαλά τραύματα από την παιδική του ηλικία. Ανυπομονώ να το διαβάσω!

Προσωπικά είμαι φαν της ταινίας και αδιαφορώ για τη σειρά. Ο Τζάκ Τόρανς είναι ο Τζακ Νίκολσον και κανένας άλλος! Επίσης, τρελαίνομαι για την παρωδία της ταινίας από τους Simpsons.

[video=youtube;5yGJGTjV2WE]http://www.youtube.com/watch?v=5yGJGTjV2WE[/video]

Προσωπικά είμαι φαν της ταινίας και αδιαφορώ για τη σειρά. Ο Τζάκ Τόρανς είναι ο Τζακ Νίκολσον και κανένας άλλος!
Είχα δει καταλάθος τη σειρά πιστεύοντας πως είναι η ταινία. Σαν είδα πως δεν παίζει ο Νίκολσον απογοητεύτηκα. Σαν να ήταν λειψό αυτό που έβλεπα, έτσι μού φάνηκε.

Ο Τζάκ Τόρανς είναι ο Τζακ Νίκολσον και κανένας άλλος!
Σε αυτό μάλλον θα συμφωνήσω , όπως πολύ σωστά λένε μερικοί ο Νίκολσον "γεννήθηκε" για να παίξει αυτό το ρόλο .Πιστεύω πως του ταιριάζει απόλυτα . Αλλά από περιέργεια αν ποτέ βρω τη σειρά θα της ρίξω μια ματιά .

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πάντως, του Στήβεν Κινγκ δεν του άρεσε καθόλου ο Νίκολσον. Πίστευε ότι απ' την αρχή της ταινίας φαινόταν μισότρελος, ενώ εκείνος ήθελε τον Τζακ πολύ νορμάλ γενικά, πέρα από τις εκρήξεις θυμού και τα προβλήματα με το αλκοόλ.

Πάντως, του Στήβεν Κινγκ δεν του άρεσε καθόλου ο Νίκολσον. Πίστευε ότι απ' την αρχή της ταινίας φαινόταν μισότρελος, ενώ εκείνος ήθελε τον Τζακ πολύ νορμάλ γενικά, πέρα από τις εκρήξεις θυμού και τα προβλήματα με το αλκοόλ.
:πάνω:
Και γενικότερα δεν του άρεσε πως απέδωσε ο Κιούμπρικ την ιστορία. Γι' αυτό και γύρισε αργότερα τη μίνι σειρα. Βέβαια εκείνη είναι απόλύτα πιστή στο βιβλίο αλλά...πολύ βαρετή μου φάνηκε.

Η Λάμψη είναι το νο.1 στην λίστα μου με βιβλία του Κινγκ. Ελπίζω το σήκουελ να μη με ξενερώσει.