Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Η αληθεια ειναι οτι ο Κιγκ συνηθιζει να μακρηγορει στα περισσοτερα βιβλια του και να σταματα την ροη της αφηγησης για να μας πει τι τσιγαρα καπνιζε ο μπατζανακης του 34- ου ξαδερφου της πρωην συζυγου του δευτεραγωνιστη, δηλαδη πληροφοριες εντελως ασχετες κατ' εμε για την πλοκη. Και δεν ξερω εαν εχει δικαιολογησει την φλυαρια του σε καποια συνεντευξη του, ειμαι περιεργος να μαθω. Παρ' ολα αυτα προσωπικα μου αρεσουν τα βιβλια του, ιδιαιτερα το τελευταιο του που διαβασα ( Σαλεμς Λοτ) με καθηλωσε.

Καλημερα,για οσους constant readers του Κίνγκ δεν το γνωρίζουν,να σας πω οτι οι εκδοσεις Επιλογη εχουν παρει τα δικαιωματα και εχουν υπο εκδοση το Eyes of the dragon,θα κυκλοφορησει στην ελληνικη αγορα με τον τιτλο Τα Ματια Του Δρακοντα, κατα πασα πιθανοτητα το φθινοπωρο του 2015(κατα δηλωση τους)!Καιρός ητανε! ( ετος αμερικανικης εκδοσης το 1987 )

Last edited:
Στη σελιδα της πολιτειας υπαρχει το βιβλιο "η μπαλαντα της ελαστικης σφαιρας" με διαφορετικο εξωφυλλο και ημερομηνια εκδοσης Αυγουστος 2015. Ειναι 288 σελιδες, ενω η προηγουμενη εκδοση ηταν 163 σελιδες. Κοιταξα και σε αλλα βιβλιοπωλεια και δεν υπαρχει, μεχρι τωρα, πουθενα η συγκεκριμενη επανεκδοση, μονο στην πολιτεια.

http://www.politeianet.gr/books/9789608097520-king-stephen-epilogi-i-mpalanta-tis-elastikis-sfairas-5265

@Γιάννη, η επανεκδοση αυτη του βιβλιου εχει περισσοτερες σελιδες γιατι περιλαμβανει πέντε επιπλεον διηγηματα εκτος της νουβέλας της μπαλαντας της ελαστικης σφαιρας.Πρόκειται για τα εξης: Το ταξιδι, Η εξέδρα, Νονα, Το κιβώτιο, Το κομπιουτερ των θεων. Στην προηγουμενη εκδοση ειχε μονο δυο εξτρα διηγηματα πλην της μπαλαντας, τα Αντικαπνιστικη α.ε. και το Κομπιουτερ των θεών. Εντωμεταξυ το διηγημα Το Κιβωτιο που περιλαμβανει η τωρινη εκδοση ειναι αρκετα σπανιο νομιζω δεν εχει εκδοθει ποτε πριν στα ελληνικα.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εντωμεταξυ το διηγημα Το Κιβωτιο που περιλαμβανει η τωρινη εκδοση ειναι αρκετα σπανιο νομιζω δεν εχει εκδοθει ποτε πριν στα ελληνικα.
Κι όμως, έχει εκδοθεί, πάλι από την Επιλογή στη συλλογή με τίτλο "Πώς Τέλειωσε Όλο το Μπάχαλο". Όμως και τα άλλα διηγήματα της καινούριας έκδοσης που λες (Ταξίδι, Εξέδρα, Νόνα) κυκλοφόρησαν από την Επιλογή στη συλλογή με τίτλο "Η Αφιέρωση". Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω τι νόημα είχε η συγκεκριμένη επανέκδοση. :εεε;:

@Ιζι, γενικα οι εκδοσεις Επιλογη εχουν παρει τα διηγηματα κυριως απο το skeleton crew και τα εχουν εκδοσει όπως να'ναι, λίγα εδω, λιγα εκει, λιγα παραπέρα...όπως γνωρίζεις αλλωστε.Τουλάχιστον να εκδοσουν το Eyes of the dragon τωρα το φθινόπωρο όπως έχουν πει να το βάλουμε κι αυτο στην συλλογή των βιβλιων του βασιλιά...

Και μετα το ακυρο,κατι εγκυρο.
Σήμερα Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου στις 22.00 ωρα Ελλάδας, θα τιμηθει με το Εθνικο Μετάλλιο Τεχνών απο τον πρόεδρο των ΗΠΑ, Μπαρακ Ομπαμα, ο Στίβεν Κίνγκ!
Το εθνικο μεταλλιο τεχνων αποτελει την υψηλοτερη τιμη που κανει η αμερικανικη κυβερνηση σε καλλιτεχνες που εχουν αφησει ανεξιτηλο το σημαδι τους με το εργο τους.

Δεν ειναι ακυρη η ερωτηση μου. Απ οτι βλεπω τα αγοραζετε με το τσουβαλι αλλα βλεπω ελαχιστες κριτικες για τα βιβλια του.
Εγω προσωπικα τα εχω ολα και δεν εχω διαβασει μονο την Αναβιωση και το mr Mercedes.

Ποσο συμφωνω μαζι σου Τζαρλαξλ, για βασιλια ακουμε και βασιλια δε βλεπουμε αν και το θεωρω υπερβολικο τον χαρακτηρισμο που του δινετε.Ειναι ανιαρος, εχω προσπαθησει να διαβασω δυο βιβλια του και τα εχω παρατησει στη μεση οποτε καθηλωτικος δεν ειναι κατ'εμε.

Ποσο συμφωνω μαζι σου Τζαρλαξλ, για βασιλια ακουμε και βασιλια δε βλεπουμε αν και το θεωρω υπερβολικο τον χαρακτηρισμο που του δινετε.Ειναι ανιαρος, εχω προσπαθησει να διαβασω δυο βιβλια του και τα εχω παρατησει στη μεση οποτε καθηλωτικος δεν ειναι κατ'εμε.
Καποτε που διαβαζα αποκλειστικα Κινγκ, στην εφηβεια μου και σαν φοιτητης, τον ειχα σαν Θεο. Τωρα που ειμαι σχεδον μεσηλικας και μεσολαβησαν αναγνωσεις πραγματικων αριστουργηματων τεραστιων συγγραφεων τον εχω απομυθοποιησει. Οχι πληρως, ακομα τον διαβαζω αλλα δε με ενθουσιαζει.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δεν ειναι ακυρη η ερωτηση μου. Απ οτι βλεπω τα αγοραζετε με το τσουβαλι αλλα βλεπω ελαχιστες κριτικες για τα βιβλια του.
Εγω προσωπικα τα εχω ολα και δεν εχω διαβασει μονο την Αναβιωση και το mr Mercedes.
Ποσο συμφωνω μαζι σου Τζαρλαξλ, για βασιλια ακουμε και βασιλια δε βλεπουμε
Πρώτον, το τι κάνει ο καθένας με τα βιβλία του, αν τα διαβάζει, αν τα συλλέγει, αν τα τσουβαλιάζει ή αν τα καίει είναι δικό του θέμα και δεν χρειάζεται να δώσει λογαριασμό σε κανέναν.

Δεύτερον σ' αυτό το νήμα στην πρώτη ανάρτηση υπάρχει παρουσίαση μεγάλου μέρους του έργου του Κινγκ από την Πεταλούδα. Εδώ συγκεκριμένα. Σ' αυτό το νήμα μπορείτε να βρείτε συνδέσμους με όλες τις παρουσιάσεις έργων του Κινγκ που έχουν γίνει στη λέσχη. Μετράω εννιά αυτή τη στιγμή, συμπεριλαμβανομένης παρουσίασης για τη σειρά του Μαύρου Πύργου. Εδώ υπάρχει συζήτηση για τα διηγήματα και παρουσίαση κάποιων απ' αυτά.

Παρεμπιπτόντως Τζάρλαξλ, δεν βλέπω καμία δική σου παρουσίαση, ούτε καν συμμετοχή στα νήματα, παρότι διαμαρτύρεσαι για την απουσία κριτικών και παρότι τα έχεις διαβάσει σχεδόν όλα! Αντίθετα, σε θυμάμαι μόνο σε νήματα που έχουν σχέση με αγοραπωλησίες βιβλίων του Κινγκ, την τιμή τους για συλλέκτες κ.ο.κ.

Τέλος, για να σε καθησυχάσω, είμαστε διαβαστερά παιδιά εδώ στη λέσχη και τα βιβλία μας δεν τα 'χουμε για μόστρα :)

Το σχολιο μου ειχε να κανει κυριως με το οτι δεν αναγνωριζω τα ταλεντα του και την θεση που του δινετε,ωστοσο επειδη δεν με ενδιαφερει ο King δεν ειχα δει τα νηματα.

9 κριτικες μεσα σε 4-5 χρονια; Για 9 βιβλια απο τα 70;
Οπως ειπα τα διαβασα στην εφηβεια μου τα περισσοτερα και απο τοτε που εκανα εγγραφη εδω διαβασα μονο το παιδι απο το Κολοραντο το οποιο ηταν ενα απο τα χειροτερα του. Ισως και το χειροτερο. Τι παρουσιαση να του κανω;
Εννοειται οτι ο καθενας κανει οτι θελει με τα βιβλια του. Δε σας μαλωσα επειδη δεν τα διαβαζετε. Μια απορια εξεφρασα.
Οσον αφορα στις συζητησεις για αγοραπωλησιες που συμμετειχα, δε θα το εκανα αν δεν εβλεπα μια αδικια που υπηρξε και που επρεπε να την επισημανω.
Παραδοξως, κατ εσε, το τι κανει ο καθενας με τα βιβλια του θα πρεπει να αφορα τον ιδιο και να μη δινει πουθενα λογαριασμο (συμφωνω), αντιθετα θα πρεπει να δινει αναφορα σε ποιο νημα εγραψε ή δεν εγραψε και γιατι.
Τελος παντων.

Θυμαμαι, πριν 15 χρονια περιπου, οταν γνωρισα στη σχολη μου το πρωτο ατομο που διαβαζε φανατικα Κινγκ. Ενθουσιασμος που θα μπορουσα να μιλησω επιτελους σε καποιον για τα βιβλια που διαβαζα. Βγαιναμε για καφε και μιλαγαμε για καθε βιβλιο ξεχωριστα, για κοινους χαρακτηρες σε διαφορα βιβλια του κλπ. Σε μια εποχη που ηταν πολυ δυσκολο να βρεις καποιον αναγνωστη του Κινγκ αφου ουτε φεισμπουκ υπηρχε, ουτε τετοια φορουμ υπηρχαν, ουτε γκρουπακια. Τοτε εβλεπα την Οργη σε ολα τα ραφια και δεν υπηρχαν εξαντλημενα.
Σημερα βλεπω το γκρουπακι του Κινγκ στο fb και παρατηρω οτι ενω υπαρχει η δυνατοτητα να κανουν ατελειωτους διαλογους πανω στα βιβλια του ( σχεδον 70 στο συνολο) καθονται και μας μοστραρουν φωτογραφιες με τις αγορες τους για να τσιμπησουν like.
Το 90% το συζητησεων ειναι για τα βιβλια που αγορασαν, βιβλια που τους λειπουν, βιβλια που ψαχνουν. Περισσοτερο συλλεκτες παρα αναγνωστες. Κριμα.

Last edited by a moderator:
Πως γινεται να εχεις ολα τα βιβλια ενος συγγραφεα που δεν σε ενθουσιαζει οπως λες και συνεχιζεις να τον διαβαζεις ακομα;Αυτα τα δυο δεν συμβαδιζουν.Καληνυχτα Τζαρλαξλ ας το αφησουμε εδω, δεν θα βγαλουμε ακρη.

Last edited: