Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

@Τζαρλαξ, το ότι κάποιος/α αγοραζει βιβλια ενός/μιας συγγραφέα, σίγουρα δε σημαίνει ότι τα διαβάζει αυτομάτως αλλά ούτε ότι δε θα τα διαβάσει ποτέ. Μπορεί να είχε τη δυνατότητα να αγοράσει 10 μαζεμένα και να τ διαβάσει σε διάστημα 5 χρόνων. Δεν παίζει ρόλο, κατ' εμέ αν θα το διαβάσεις με το που το πάρεις, ούτε σε αποτρέπει από το να το συζητήσεις κι ας το έχεις ακόμη αδιάβαστο. Εγώ προσωπικά έχω 40+ βιβλία της αγαπητης Άγκαθα, εκ των οποίων διαβασμένα είναι τα 30+, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα πάρω άλλο δικό της μέχρι να διαβάσω αυτά τα 10 που δεν έχω διαβάσει. Είναι και σε τι διάθεση θα εισαι για το κάθε βιβλίο.

Αχ αγαπητη Βαγγυ εχω διαβασει μονο 12 δικα της ποσο σε ζηλευω(παλι χωσαμε την Αγκαθα σε νημα ασχετο :)) ).

Το σχολιο μου ειχε να κανει κυριως με το οτι δεν αναγνωριζω τα ταλεντα του και την θεση που του δινετε,ωστοσο επειδη δεν με ενδιαφερει ο King δεν ειχα δει τα νηματα.
Χωρίς να είμαι και κανένας ιδιαίτερος φαν του Κινγκ, νομίζω πως είναι υπερβολικό να λέμε πως δεν έχει καθόλου ταλέντο...:)

Στα πρώτα του χρόνια θεωρώ πως έχει γράψει ωραία βιβλία με ένα ιδιαίτερο στυλ. Πολλοί μεγάλοι σκηνοθέτες επίσης ασχολήθηκαν με το να μεταφέρουν τις ιστορίες του στην μεγάλη οθόνη. Βλέπε Κιούμπρικ, Κρόνενμπεργκ, Κάρπεντερ κλπ κλπ

Όπως έχω ξαναπει έχω διαβάσει κι εγώ κάτι απίστευτες πατάτες από τον Κινγκ, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο άνθρωπος δεν έχει ταλέντο... Απλά ίσως εμπορευματοποιήθηκε και έχασε την αρχική του "φλόγα".:)

@Στιλλ
Ναι όντως, θα αρχίσουν να μας βρίζουν σε λίγο και θα έχουν και δικαιο. :χαχα: Αλλά τι να κάνω ταίριαζε με αυτό που ήθελα να εκφράσω! :ρ Ε, εντάξει δε σε φοβάμαι, θα φτάσεις και εσύ στα τόσα δικά της και θα τον ξεπεράσεις τον αριθμό! ;)
Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει Κινγκ για να εκφέρω γνώμη αλλά παντα ακούω τα καλύτερα. Κάποτε θα έρθει και η σειρά του! :))

Εγω παντως που επιχειρησα να διαβασω τοσο την Λαμψη(που ειναι απο τα πρωτα του) οσο και το 11/8/63(σχετικα προσφατο) μου φανηκε βαρετος οπως επισης σνειδητοποιησα οτι αδιαφορουσα για τους χαρακτηρες του,δεν μου καιγοταν καρφι για το ποια μοιρα θα τους εβρισκε εν τελει.

@Βαγγυ

σε λιγο που θα τελειωσουν τα βιβλια της Αγκαθα στη βιβλιοθηκη θα παρω τους δρομους για νεες αγορες.Η Αγκαθα κολλαει παντου :γιούπι:

@Στιλλ
Δεν περιμένω ποτέ να τελειώσουν τα βιβλια της από τη Βιβλιοθήκη μου! Θέλω να έχω 2-3 αδιαβαστα για σιγουρια, σε περίπτωση δηλαδή που θα περνάω κάποια περίοδο οικονομικής στενότητας, να ξέρω πως έχω κάποια αδιάβαστα. :ρ
Μιας που είμαστε στο νήμα του Κινγκ,- από εσάς που έχετε διαβάσει και γνωρίζετε- μου εχουν κάνει δώρο το Θολο αλλά δεν έχω διαβάσει κανένα δικο του, να ξεκινήσω με αυτό, ή θα μου πέσει πολύ βαρύ για αρχή;:χμχμ:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Θα σου έλεγα να μην ξεκινήσεις απ' αυτό Βάγγυ. Είναι πολύ μεγάλο και, κατά τη γνώμη μου, όχι απ' τα πολύ καλά του. Άλλοι το λατρεύουν βέβαια.

Βάγγυ δεν ξεκινάς απο την "Νυχτερινή Βάρδια" που είναι μικρές αυτοτελείς ιστορίες καλύτερα;;;

Και θα καταλάβεις αν σου αρέσει ο Κινγκ και δεν θα βαρεθείς. Προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο βιβλίο!!!

Ωραία, θα σας ακούσω γιατί και εμένα μου φαίνεται αρκετά μεγάλο και με τρομαζει λίγο το μέγεθος του. :ρ
@Νικολα, θα το προτιμησω. Στην επόμενη παραγγελία μου θα μπει κι αυτό, γιατί ήθελα να διαβάσω δικο του αλλά είναι τόσα πολλά που δεν ήξερα με ποιο να ξεκινήσω. :ευχαριστώ: και τους δυο!!

Βάγγυ, συμφωνω με την Ίζι να μην ξεκινησεις Κινγκ με το Θόλο, αφησε το για επόμενες αναγνώσεις.
Για νεους αναγνωστες του Κινγκ πιστεύω οτι μια καλη αρχη ειναι το Σάλεμς Λοτ και Η Λάμψη και αν δεις οτι σ'αρεσουν, ξεκινα και ενα Νεκρωταφίο Ζώων μετα!:)
Επίσης η Νυχτερινη Βάρδια που σου προτεινε και ο Νικόλας ειναι πολύ καλο για να κανεις την αρχη!Προσωπικά και μενα ειναι η αγαπημενη μου συλλογη διηγηματων του Κινγκ!

Last edited:
Εγω θα προτεινα το Ντεσπερεισον. Απ τα καλυτερα τρομου που εχει γραψει ο Κινγκ χωρις να κουραζει.
Το Αυτο μου φανηκε πιο τρομακτικο αλλα για εναν νεο αναγνωστη του Κινγκ ισως του φανει ακομα πιο τρομακτικος ο ογκος του βιβλιου, 1100 σελιδες.

Παντως οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο αναρωτιεμαι γιατι θεωρειται συγγραφεας βιβλιων τρομου οταν λιγοτερα απο τα μισα βιβλια του θα μπορουσαν να μπουν στην κατηγορια "Τρομου".

Εγω με Το Αυτο ξεκινησα και δεν το μετανιωσα. Ειναι και το αγαπημενο μου απο Κινγκ (και γενικα δλδ, εδω που τα λεμε).

Τωρα, περι Νυχτερινης Βαρδιας, επειδη το εψαχνα κι εγω πριν λιγο καιρο, πρεπει να πω οτι ειναι εξαντλημενο. Ή τουλαχιστον δεν το εχω δει διαθεσιμο σε οσα βιβλιοπωλεια εχω κοιταξει. Οποτε, Βαγγυ (ή οποιος αλλος) αν το βρεις πουθενα και περισσευει κανενα αντιτυπο, μην με ξεχασεις! :))

Το Αυτό έχει καμία σχέση με την ταινία; Γιατί είναι από τις ταινίες που δε μου άρεσαν καθόλου! :όχισουλέω: Αλλά και 1100 σελίδες είναι όντως "τρομακτικά" μεγάλο. Το νεκροταφείο ζώων το βρήκα προσφάτως μπροστά μου αλλά δίστασα να το πάρω γιατί ήθελα τη γνώμη κάποιου που το έχει διαβάσει. Ωραια λοιπόν! :))Το ντεσπερεισον δεν το είχα ακούσει καν οπότε θα το ψάξω. Και Χανκ, έγινε, αν το βρω δε σε ξεχνώ! ;) Ευχαριστώ παιδιά!!

Επειδη ακριβως τα βιβλια του ισως με καποιες εξαιρεσεις δεν ειναι τρομου,δεν μου μενει κατι αλλο να παρω απο τον συγκεκριμενο συγγραφεα.Οι θεματικες με τις οποιες καταπιανεται δεν ειναι πρωτοτυπες και σιγουρα αλλοι συγγραφεις το εχουν καλυτερα και με πιο διεισδυτικο τροπο απο εκεινο.Οποτε εγω τον αποκαθηλωνω απο τον βαθρο του και σιγουρα δεν ειμαι η μονη.Δε μου ταιριαζει σιγουρα αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη δε νομιζω οτι ειναι τοσο τεραστιος οσο τον παρουσιαζετε.

Βαγγυ ευχαριστω. Νομιζω οτι οταν το εψαχνα εγω ηταν και στα Public εξαντλημενο. Τι να πω. Οπως και να εχει, και παλι thanks!

Κι εμενα το Σαλεμς Λοτ μου φαινεται ιδανικο για ξεκινημα, το διαβασα σχετικα προσφατα και μου αρεσε παρα πολυ. :)
Στιλλ, μπορει να μην ταιριαζει στα γουστα σου ο Κιγκ, και μπορεις να τον σνομπαρεις οσο θελεις, ομως στο ειδος που υπηρετει ειναι ΟΝΤΩΣ τεραστιος. :)

Και το νυχτερινή βαρδια και το Σάλεμς Λοτ, έχουν μπει ηδη στη wishlist μου. Ευχαριστώ όσους μ' απάντησαν!! :γιούπι: Όταν μαζεψω κανένα ευρώ, θα τα πάρω γιατί προς το παρόν έχω πάρει αρκετά και ξεκινάει και η σχολή μου, ας έχω κάτι στην άκρη! :ρ