Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Καλημέρα, με αφορμή αυτό το θέμα αποφάσισα να ξαναδιαβάσω King μετά από χρόνια και αγόρασα το Ντεσπερέισον το οποίο το τελείωσα πριν από λίγο. Τα θετικά και τα αρνητικά του King έχουν ειπωθεί από τα άλλα μέλη εδώ και δεν έχω να προσθέσω τίποτα, αυτό που ήθελα να επισημάνω ελπίζοντας να μην έχει αναφερθεί ξανά είναι ότι τα περιγράμματα, τα μοτίβα, οι χαρακτήρες, τα σκηνικά, οι ιδέες, δεν ξέρω πώς να το πω αλλά νομίζω ότι με καταλαβαίνετε, των ιστοριών του King έχουν επαναληφθεί άπειρες φορές στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση και στη λογοτεχνία ώστε να τα έχουμε βαρεθεί και έτσι τα έργα του να μας φαίνονται λίγο βαρετά.
Πιστεύω ότι θα ήταν τελείως διαφορετικό να διαβάζαμε την Λάμψη, το Αυτό ή την Κάρυ όταν πρωτοεκδόθηκαν από το να τα διαβάσουμε τώρα που έχουμε δει μανιακούς δολοφόνους όλων το ειδών και θανάτους με κάθε δυνατό τρόπο στον κινηματογράφο.
Μπορεί να οφείλουμε αιώνια ευγνωμοσύνη στον King γιατί ήταν ο δημιουργός των ποιο ρεαλιστικών ιστοριών τρόμου και φαντασίας που παρά το μεταφυσικό τους στοιχείο σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορεί να συμβούν και σε σένα αλλά τα έργα του είναι σαν τα κλασσικά επιστημονικά έργα, έχουν καθορίσει την πορεία της επιστήμης τους άλλα όλοι βαριούνται να τα διαβάσουν.
ΥΓ. Εξάλλου η τεχνική της συγγραφής έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο τελειότητας ώστε όποιος έχει μια καλή ιδέα 20 σελίδων μπορούν να τη αναλάβουν οι επιμελητές και να την κάνουν μια συναρπαστική ιστορία όσων σελίδων θέλεις, γι’ αυτό και όποιο Bell αρχίσεις να διαβάζεις δεν μπορείς να το αφήσεις από τα χέρια σου

Ίζι

Κυρά των Σκιών
όλοι βαριούνται να τα διαβάσουν.
όποιο Bell αρχίσεις να διαβάζεις δεν μπορείς να το αφήσεις από τα χέρια σου
Ε, νομίζω υπερβάλλεις μ' αυτά τα δυο :) Για το πρώτο... τι να πω, αν τον βαριόμασταν δεν θα τον διαβάζαμε. Οι πωλήσεις του εξακολουθούν να είναι πολύ ψηλά. Όσο για το δεύτερο, πάλι δεν θα συμφωνήσω. Τα αγαπημένα μου Bell είναι τα παλιότερα (Τόμας Χάρις, Άιρα Λέβιν). Κάποιες απ' τις καινούριες κυκλοφορίες αντίθετα με απογοήτευσαν πάρα πολύ.

Πρόσφατα διάβασα το "Νεκροταφείο ζώων" και δεν μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα.Συνήθως δεν διαβάζω βιβλία τρόμου γιατι σκιάζομαι αλλα αυτό δεν το βρήκα τρομακτικό και δεν είχα καθόλου αγωνια να δω τι θα γίνει.Πιο πολύ απο περιέργεια το συνέχισα.Ισως αυτό να μην είναι από τα καλά του τι να πω! :)

και το τέλος ηταν κάπως απότομο.Αλλά την καημένη τη γατούλα τη λυπήθηκα :(

Εμενα παντως το " Νεκροταφειο Ζωων" ειναι απο τα αγαπημενα μου. Οκ, δεν τρομαξα αλλα ειχε αρκετη αγωνια. :)

Τελείωσα το Κοράκι σήμερα. Πολύ καλό βιβλίο με πολλούς χαρακτήρες και ενδιαφέρουσα πλοκή.

Ντάξει, δεν είχε πολύ τρόμο, ειδικά μετά την αποκάλυψη του σκοτεινού άνδρα, αλλά και πάλι είχε μια εξαιρετική ιστορία με πάρα πολλούς πρωταγωνιστές.

Τελικά ο Ράνταλ Φλαγκ είναι απεσταλμένος του Σατανά ή ο ίδιος ο Σατανάς; Δεν νομίζω ο Κινγκ να ξεκαθαρίζει τι ακριβώς είναι. Άμα κάνω λάθος θα ήθελα να μου το πείτε, γιατί έγω αυτό κατάλαβα.

Πάντως ο αγαπημένος χαρακτήρας μου ήταν ο Χάρολντ. Πιστεύω είχε την πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη από όλους τους χαρακτήρες. Ήταν πάντα καλός άνθρωπος αλλά περιθωριοποιημένος από τον περίγυρο του λόγω του χαρακτήρα του και της εμφάνισής του. Έφαγε και την ήττα από τον Στιούαρτ στην μάχη για το ποιος θα πάρει το κορίτσι(Φραν), βρήκε και την ευκαιρία να τον παραπλανήσει ο σκοτεινός άντρας λόγω της κατάστασής του. Και στο τέλος τον πρόδοσε κιόλας ο Φλάγκ, που τον εκμεταλλεύτηκε για να του φέρει την γυναίκα που θα του έκανε το παιδί.

Ένα μεγάλο μέρος του βιβλίου αφορούσε την κατάσταση που επικρατεί στην ελεύθερη ζώνη και για το πως εξιλίχθηκε ο Χάρολντ σε μαριονέτα του σκοτεινού άντρα που στο τέλος έκανε ότι έκανε. Από τους καλύτερους αντι-ήρωες που έχω συναντήσει ποτέ.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Βιβλιολάγνε, ο Ράνταλ Φλαγκ, ο Άντρας με τα Μαύρα, είναι μια απ' τις βασικές φιγούρες του σύμπαντος του Κινγκ και εμφανίζεται σε αρκετά βιβλία του. Έχει πολλά ονόματα και ναι, είναι υπηρέτης του κακού, όχι όμως ακριβώς του Σατανά, μια που στο πολλαπλό σύμπαν του Κινγκ δεν υπάρχει Θεός και Σατανάς, τουλάχιστον όχι όπως τους έχουμε στο μυαλό μας. Καταλαβαίνεις περισσότερα για τον Ράνταλ διαβάζοντας τον Μαύρο Πύργο, όπου από το πρώτο βιβλίο εμφανίζεται με το όνομα Γουόλτερ Ο' Ντιμ.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Νομίζω ότι είναι, όχι βέβαια κανένας θρησκόληπτος. Άθεος πάντως δεν είναι.

Ρωταω γιατι τον εχω πετυχει να ειρωνευεται καμια φορα στα βιβλια του, σχετικα με θρησκευτικα θεματα, και το ειχα απορια.

Βιβλιολάγνε, ο Ράνταλ Φλαγκ, ο Άντρας με τα Μαύρα, είναι μια απ' τις βασικές φιγούρες του σύμπαντος του Κινγκ και εμφανίζεται σε αρκετά βιβλία του. Έχει πολλά ονόματα και ναι, είναι υπηρέτης του κακού, όχι όμως ακριβώς του Σατανά, μια που στο πολλαπλό σύμπαν του Κινγκ δεν υπάρχει Θεός και Σατανάς, τουλάχιστον όχι όπως τους έχουμε στο μυαλό μας. Καταλαβαίνεις περισσότερα για τον Ράνταλ διαβάζοντας τον Μαύρο Πύργο, όπου από το πρώτο βιβλίο εμφανίζεται με το όνομα Γουόλτερ Ο' Ντιμ.
Δεν είχα ιδέα για αυτή την πληροφορία! Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, Ίζι. Τώρα λύθηκε και το μυστήριο σχετικά με την προέλευση του σκοτεινού άντρα.

Μέχρι τώρα έχω διαβάσει από Κινγκ τα εξής βιβλία: Λάμψη, Δόκτωρ Ύπνος, Νεκροταφείο ζώων και το Κοράκι. Και θα συνεχίσω με το ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ. Μέχρι στιγμής δεν είχα πετύχει τον Φλαγκ σε αυτά τα βιβλία πέρα από το Κοράκι. Μάλλον θα παίζει μεγάλο ρόλο στην σειρά του Μαύρου Πύργου, όπου δεν έχω διαβάσει ακόμη.

Πάντως το Κοράκι κλείνει με το τελευταίο κεφάλαιο που δείχνει τον Φλάγκ να είναι σε μια Ζούγκλα και να παρουσιάζει τον εαυτό του με διαφορετικό όνομα σε κάτι ιθαγενείς που στο τέλος...υποκύπτουν στις υπηρεσίες του.

Και μου αρέσει και πως κλείνει ο Κινγκ το κεφάλαιο γράφοντας:
"H ζωή ήταν πραγματικά ένας τροχός πάνω στον οποίο κανένας άνθρωπος δε μπορούσε να σταθεί για αρκετή ώρα. Και πάντα, στο τέλος, επέστρεφε στο ίδιο σημείο.

Last edited:
Ανακοινώθηκε σήμερα απο την bell η εκδοση του βιβλιου Finders Keepers στα ελληνικα μεσα στο πρωτο εξαμηνο του 2016 και της συλλογης διηγηματων Bazaar of the bad dreams το φθινοπωρο του 2016!

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Σημαντικό νέο: Επανεκδόθηκε το Σκυλί της Πολαρόιντ από τις εκδόσεις Επιλογή. Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει στην Πολιτεία τουλάχιστον και σιγά σιγά θα μοιραστεί σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Είναι απ' αυτά τα βιβλία που πωλούνταν από ιδιώτες για εξωφρενικά ποσά, λόγω σπανιότητας, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας σπεύσει :)

Πρόκειται για το τέταρτο μέρος του Four Past Midnight, κι είναι μια ιστορία του Καστλ Ροκ. Θα τη χαρακτήριζα μαύρη κωμωδία. Πολύ ευχάριστο:)

Last edited:
Όχι βρε Νικόλα, αφού είπαμε: το νεφρό το κρατάμε για το καινούριο άιφον!! :μουάχαχα:

Παιδιά, μην κάνετε τον κόπο να πάτε Πολιτεία για το Σκυλί της Πολαρόιντ. Εξαντλήθηκε ήδη :πανικός::αργκ: Κι ότι είπα να πάω γρήγορα να προλάβω :μαναι: