Συνανάγνωση: "Εργοστάσιο Εφιαλτών" του Thomas Ligotti

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Άτοπο, χαιρόμαστε πολύ που θα σε έχουμε σ'αυτή τη συνανάγνωση κι ελπίζω να απολαύσεις τόσο την πρώτη σου φορά, που μετά να θες συνέχεια..:χαχα:
Στη συνανάγνωση διαβάζουμε οι συμμετέχοντες το βιβλίο που έχουμε επιλέξει, χωρίζοντάς το σε κεφάλαια (ή διηγήματα στην προκειμένη), κι έπειτα σε προκαθορισμένα χρονικά πλαίσια (που θα ανακοινωθούν) κάνουμε τα σχόλιά μας και το συζητάμε όλοι μαζί...

Last edited by a moderator:
Κι εγώ θα ήθελα να σας ακολουθήσω, αλλά λόγω ταξιδιού δεν τελείωσα ακομα με τον Φώκνερ, οπότε έχω καποιες επιφυλάξεις...

Χήθκλιφ

Κοινωνός
Νικόλα, πλιιιιιιιζ άσε τις επιφυλάξεις... σε θέλουμε οπωσδήποτε μαζί μας!! Στην ανάγκη θα το καθυστερήσουμε λίγο περισσότερο μέχρι να είσαι έτοιμος...

Ο Αβεσσαλώμ τελείωσε!!!:))))

Ένα καλό παιδί/κορίτσι μου έδωσε το "Εργοστάσιο Εφιαλτών".:γιούπι:

Είμαι έτοιμος να μπω στην συνανάγνωση!!!

Ινσμούθιε κάνε παιχνίδι!!!

Έλλη ζηλεύεις;;; :θρρ:

Έλλη Μ

Κοινωνός
Οχι, δε ζηλευω, ειμαι πάρα πολύ ψυχραιμος άνθρωπος.
Περιμενω την επομενη συναναγνωση. Τσεκαρε τα to-read και περιμένω να αποφασισουμε εσύ.
Τα γνωστά. :ρ

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Νικόλα, θα έκανα παιχνίδι και αύριο, αλλά όπως προείπα, ας περιμένουμε μέχρι 10-15 Νοέμβρη, μήπως μπουν κι άλλοι και ζαλιστούμε όλοι μαζί απ'τον Λιγκότι.

Έλλη; μια σφήνα στα to-read; Έλα στην παρέα μας..

Έλλη Μ

Κοινωνός
Will do. Ο δρόμος μου με τον δρομο του Κέρουακ δεν ειναι γραφτό να συναντηθούνε.

Νίκος Σαμ

Όμορφο Νιάτο
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Θέλω να δηλώσω και εγω συμμετοχή αν και δεν εχω βρει ακόμη το βιβλίο.

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Λοιπόν, μέχρι στιγμής οι συμμετοχές έχουν ως εξής..

Άτοπο
Έλλη Μ.
Ίζι
Ινσμούθιος
Μεταλλαγμένη
Νικόλας Δε Κιντ
Νίκος Σαμ
Παράδοξος
Πωλίνα
( ; )
Φθινόπωρο
Χανκ Μουντυ
( ; )
Χήθκλιφ

Ήδη τολμώ να πω πως θα είναι μια άκρως ενδιαφέρουσα συνανάγνωση.. ;)

Άτοπο

Όμορφο Νιάτο
Άτοπο, χαιρόμαστε πολύ που θα σε έχουμε σ'αυτή τη συνανάγνωση κι ελπίζω να απολαύσεις τόσο την πρώτη σου φορά...
...Αν δεν έχεις το βιβλίο, μην ανησυχείς, σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσιμο το pdf...
Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση και ευχαριστώ για την εξήγηση. :) Θα είμαι περισσότερο συνεπής κατά τη συνανάγνωση.
Φαίνεται ενδιαφέρον βιβλίο! Δεν θέλω καν να ψάξω για spoilers για να μην χάσω κάτι από την εμπειρία.

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
Τελικά, η συνανάγνωση θα αρχίσει την επόμενη Δευτέρα?

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει τον χωρισμό του βιβλίου? Κατά προτίμηση, όχι σε σελίδες αλλά σε ιστορίες ώστε να μην μπερδευτούμε όσοι το έχουμε στα αγγλικά.

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Λοιπόν.. η μέρα πλησιάζει, νομίζω ότι θα κάνουμε μια φοβερή ομάδα, τώρα αν εμφανιστεί κανείς απρόβλεπτα την τελευταία στιγμή, είναι ευπρόσδεκτος...:)))
Τα διηγήματα είναι ακριβώς 21, οπότε προφανώς το καλύτερο είναι να διαβάζουμε 1 την ημέρα* και στο τέλος της εβδομάδας να κάνουμε μια συγκεντρωτική συζήτηση-σχολιασμό για τα 7 της εβδομάδας. Οποιοσδήποτε σχολιασμός θα μπορεί να γίνει φυσικά και κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, όσον αφορά τα ήδη διαβασμένα. Έτσι η συνανάγνωση θα διαρκέσει ακριβώς 3 βδομάδες, όπου κατόπιν θα μπορούμε να σχολιάσουμε και να συζητήσουμε για το βιβλίο στο σύνολό του.

Θα επανέλθω σύντομα με την ακριβή λίστα των διηγημάτων και τις ημερομηνίες,

* Κατά την αρχική μου ανάγνωση, διαπίστωσα πως μερικές φορές ακόμη κι ένα διήγημα ήταν "δύσκολο" να το ολοκληρώσω και το άφηνα για την επόμενη μέρα, αφού βάραιναν τα μάτια μου και έκλειναν, όχι από νύστα ή από ανία, αλλά λες κι οι λέξεις (και η σειρά που είναι τοποθετημένες) που επέλεγε ο Λιγκότι για να περιγράψει κάτι, δημιουργούσαν μια μαύρη τρύπα που με ρουφούσε ακατανίκητα.

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
@Ινσμούθιε, αν δεν σου είναι κόπος, γράψε τον πρωτότυπο τίτλο των ιστοριών 1) Το Παιχνίδι
2) Η μικρή διάλεξη του καθηγητή Κανένα και
3) Σημειώσεις για την συγγραφή τρόμου

από την συλλογή Songs of a bad dreamer.

Σε έχω πρήξει, μπορείς να με βρίσεις ελεύθερα :))))

Σειληνός

Όμορφο Νιάτο
Ενδιαφέρομαι και εγώ για την ελληνική μετάφραση.
Μεταλλαγμένη, οι πρωτότυποι τίτλοι είναι «The Frolic», «Professor Nobody's Little Lectures on Supernatural Horror» και «Notes on the Writing of Horror: A Story».