Συνανάγνωση: "Εργοστάσιο Εφιαλτών" του Thomas Ligotti

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Καλησπέρα σε όλους, η ομάδα πλέον έχει ως εξής:

Άτοπο
Έλλη Μ.
Ίζι
Ινσμούθιος
Ιπποπόταμος ( ; )
Καλοκαίρι
Μεταλλαγμένη
Νικόλας Δε Κιντ
Νίκος Σαμ
Παράδοξος
Πωλίνα
Φθινόπωρο
Φλέγρα
Χανκ Μουντυ ( ; )
Χήθκλιφ

Και το χρονοδιάγραμμα:

Κυρ 20/11 - Σαβ 26/11

- To "Παιχνίδι"
- Les Fleurs
- Το Όνειρο μιας κούκλας
- Το άσυλο του δόκτορος Λόκριαν
- Η σέκτα του άνοου
- Η μεγαλύτερη γιορτή των μασκών
- Βαστάριεν

Κυρ 27/11 - Σαβ 3/12
- Η μικρή διάλεξη του καθηγητή Κανένα περί υπερφυσικού τρόμου
- Σημειώσεις για τη συγγραφή τρόμου: Μια ιστορία
- Άνθη της Αβύσσου
- Νεδεσκέριαλ
- Οι μυστικιστές του Μίλενμπεργκ
- Τα κουκούλια
- Η βιβλιοθήκη του Βυζαντίου

Κυρ 4/12 - Σαβ 10/12
- Ο ίσκιος στον πυθμένα του κόσμου
- Η Μέδουσα
- Τσαλάλ
- Η φωνή στα οστά
- Τέατρο Γκροτέσκο
- Σεβερίνι
- Ο Κόκκινος Πύργος

Εύχομαι να είναι μια συναρπαστική και γόνιμη συνανάγνωση!

Last edited:
Ινσμούθιε για να καταλάβω το σκεπτικό σου.:)

Ξεκινάμε την Κυριακή 20/11 με τα 7 πρώτα διηγήματα και σχολιάζουμε το Σάββατο στις 26/11;;

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
Ινσμούθιε, ευχαριστούμε για τον χωρισμό :)
Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα, αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, να εφαρμόσουμε κι εδώ το σύστημα που εφαρμόζεται συνήθως στις συναναγνώσεις? Δηλαδή, να διαβάζουμε μέσα στην εβδομάδα και να σχολιάζουμε το Σ/Κ? Νομίζω ότι είναι πιο βολικό έτσι.

Μεταλλαγμένη, οι πρωτότυποι τίτλοι είναι «The Frolic», «Professor Nobody's Little Lectures on Supernatural Horror» και «Notes on the Writing of Horror: A Story».
Ευχαριστώ πολύ, Σειληνέ :)

Παρατηρώ ότι η δική μου έκδοση (Carroll & Graf, 1996) δεν περιέχει τις δύο τελευταίες ιστορίες :χμ: Δεν πειράζει, αυτές θα τις διαβάσω από την ελληνική έκδοση.

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Το σκεπτικό μου ήταν να πέφτει ένα διήγημα τη μέρα, γι'αυτό και έβαλα έναρξη Κυριακή ώστε να σχολιάζουμε το Σάββατο... Ωστόσο, δεν υπάρχει κάποια πίεση, και μπορούμε να το κάνουμε όπως λέει η Μεταλλαγμένη. Μπορεί κάποιος να διαβάσει και τα εφτά σε μια μέρα αν θέλει, ο σχολιασμός θα γίνεται το Σ/Κ.. Οπότε, ξεκινάμε τη Δευτέρα 21/11... :)

Φλέγρα

Όμορφο Νιάτο
Λοιπόν τώρα που έχω το βιβλίο βλέπω ότι η αγγλική έκδοση έχει πράγματι πολύ περισσότερα διηγήματα. Κι επειδή μερικά δεν είναι τελείως αυτονόητα (και καλά που ρώτησε η Μεταλλαγμένη), αντιγράφω για ευκολία τη λίστα του Ινσμούθιου με τους τίτλους και στα ελληνικά και στα αγγλικά.

Κυρ 20/11 - Σαβ 26/11
- To "Παιχνίδι" / The Frolic
- Les Fleurs
- Το Όνειρο μιας κούκλας / Dream of a Manikin
- Το άσυλο του δόκτορος Λόκριαν / Dr. Locrian's Asylum
- Η σέκτα του άνοου / The sect of the Idiot
- Η μεγαλύτερη γιορτή των μασκών / The Greater Festival of Masks
- Βαστάριεν / Vastarien

Κυρ 27/11 - Σαβ 3/12
- Η μικρή διάλεξη του καθηγητή Κανένα περί υπερφυσικού τρόμου / Professor Nobody's Little Lectures on Supernatural Horror
- Σημειώσεις για τη συγγραφή τρόμου: Μια ιστορία / Notes on the Writing of Horror: A Story
- Άνθη της Αβύσσου / Flowers of the Abyss
- Νεδεσκέριαλ / Nethescurial
- Οι μυστικιστές του Μίλενμπεργκ / The Mystics of Muelenburg
- Τα κουκούλια / The Cocoons
- Η βιβλιοθήκη του Βυζαντίου / The Library of Byzantium

Κυρ 4/12 - Σαβ 10/12
- Ο ίσκιος στον πυθμένα του κόσμου / The Shadow at the Bottom of the World
- Η Μέδουσα / The Medusa
- Τσαλάλ / The Tsalal
- Η φωνή στα οστά / The Voice in the Bones
- Τέατρο Γκροτέσκο / Teatro Grottesco
- Σεβερίνι / Severini
- Ο Κόκκινος Πύργος / The Red Tower

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
Φλέγρα :κόλλα5:

Να σε ρωτήσω, εσύ ποια έκδοση στα αγγλικά έχεις? Μου κάνει εντύπωση που η δική μου δεν περιέχει την Διάλεξη και τις Σημειώσεις. Μάλλον προστέθηκαν μετά.

Φλέγρα

Όμορφο Νιάτο
Την ίδια με την Καστάλια, βρετανική έκδοση από Carroll & Graf (1996).

Διόρθωση: Ε.... αμερικάνικη εννούσα. Την Αγγλία έχω στο μυαλό μου. :μαναι: Απο Νέα Υόρκη είναι η έκδοση.

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πρόσθεσα το χρονοδιάγραμμα της συνανάγνωσης στην πρώτη ανάρτηση αυτού του νήματος, ώστε να μην ανοίξουμε καινούριο. Συμφωνείτε;

Παιδιά έτοιμος κι εγώ!!!

Δεν κρατήθηκα βέβαια και έριξα μια ματιά...:))) Ένα έχω να πω..Yeaaaaaaaah!!!:πάνω:

Οπότε...

1. Μπράβο Ισνμούθιε που το πρότεινες για συνανάγνωση!!!:μπράβο:
2. Σε ευχαριστω Τσίου για το βιβλίο :φιλί:
3. Χήθκλιφ ήταν καιρό στο προς ανάγνωση μετά από δική σου παρότρυνση!!!:)

Ίζι βάλε κι εμένα στην αρχική λίστα. Το έχω ήδη παραλάβει από την Χήθκλιφ, την οποία ευχαριστώ θερμά και από εδώ! Μάλλον είναι το πρώτο του είδους που διαβάζω. Αφήνω τους Πόε και Λάβκραφτ κατά μέρος.
Στο μεταξύ έχω ξεκινήσει και την ιστοριούλα που έστειλες, το The Strangers, και μου φαίνεται ενδιαφέρον! ;)

Φλέγρα

Όμορφο Νιάτο
Φλέγρα :κόλλα5:

Να σε ρωτήσω, εσύ ποια έκδοση στα αγγλικά έχεις? Μου κάνει εντύπωση που η δική μου δεν περιέχει την Διάλεξη και τις Σημειώσεις. Μάλλον προστέθηκαν μετά.
Λίγο μυαλό χαρά θεού είμαι μερικές μέρες. Απαντάω χωρίς να βλέπω τι διαβάζω. Για όλους όσους διαβάζουν στα αγγλικά, τα δυο διηγήματα παραπάνω όντως και δεν υπάρχουν σ'αυτή τη συλλογή, είναι στην Songs of a Dead Dreamer. Την οποία εγώ την έχω και δε μ'εκοψε εκείνη την ώρα να το σχολιάσω, διότι είπαμε, το μυαλό το μαγείρεψα σούπα σήμερα. :ωραίος: Αποστέλλω μηνύματα με περαιτέρω πληροφορίες στους ενδιαφερομένους.

Το άφησα στο γραφείο μου για να μη μπω σε πειρασμό και καλά κι εχθές ενώ είχαν φέρει κουλουράκια μελιού για τα οποία τρελαίνομαι, αντί να κλέβω κουλουράκια, έκλεβα ματιές.

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Αρχίζουμε κι επισήμως αύριο, έτσι; Μην ξεχαστείτε! (Δεν υπάρχει το βιβλίο, το έχω ερωτευτεί!)

Εμιλυ

Κοινωνός
Το έχω παραγγείλει κι εγώ :)
Ξεκινήστε εσείς και μόλις το παραλάβω θα το αρχίσω με καθυστέρηση και τα λέμε!

Καλοκαίρι

Κοινωνός
Να ρωτήσω θα διαβάσουμε τις ιστορίες που έχει η ελληνική έκδοση μόνο ή και τις επιπλέον από την αγγλική;

Ινσμούθιος

Κοινωνός
Καλημέρα σε όλους-ες... Καλωσορίζω τους συμμετέχοντες της τελευταίας στιγμής, η συνανάγνωση άρχισε και επισήμως, (και κάποιοι δεν κρατήθηκαν ήδη, χαχαχα..) Ίζι και Νικόλα, χαίρομαι που σας άρεσε τόσο, ανυπομονώ για τον σχολιασμό.. Καλοκαίρι, θα διαβάσουμε τα διηγήματα της ελληνικής έκδοσης, όπως αναφέρονται στην αρχή του νήματος, κάπου παραπάνω θα βρεις και την ανάρτηση της Φλέγρας με τους αντίστοιχους αγγλικούς τίτλους..