Συνανάγνωση: " Η Νυχτερίδα" του Γιου Νέσμπο

Παιδια μην παιδευετε τον νου σας , δυσκολα θα βρειτε τον δολοφονο στον νεσμπο, δεν ειναι σαν την αγκαθα που δινει στοιχεια εδω προχωρας στα τυφλα. Ο φιλος μας ο χαρι προκαλεσε στην νορβηγια μια τραγωδια αυτο δεν θα το φανταζομουν , κατι που τον στοιχειωνει.

Ειλικρινα ποσες φορες εχεις βρει τον δολοφονο στην Αγκαθα (σορρυ που επεμβαινω στο νημα της συναναγνωσης) αλλα νομιζω ειναι ατυχης η συγκριση.Ειναι η τελευταια συγγραφεας οπου μπορεις ευκολα να βρεις τον δολοφονο (δεν νομιζω οτι ειμαι η μονη που της συμβαινει αυτο).

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ σε βιβλία της Άγκαθα, από τα 30+ που έχω διαβάσει ζήτημα να έχω καταλάβει το δολοφόνο στα...3! :ρ Ναι αυτό με την τραγωδία ήταν πολύ ωραίο πλοτ τουιστ αλλά θα το σχολιάσουμε την Κυριακή! :))

Η μπριγκιτα ο δολοφονος;;;ειναι πολυ λεπτεπιλεπτη ε δεν νομιζετε για κατι τετοιο, δηλ θα πρεπει να ξερει καρατε καλα η τζουντο για να σκοτωνει τοσες γυναικες και γιατι αλλωστε το κινητρο ειναι το παν, επειδη ειναι κοκκινομαλλα και μισει τις ξανθιες δεν βγαζει ακρη, απο την αλλη ο χαρι την χαρακτηριζει μεδουσα

Μήπως να το έβαζες σε πλοκή; Ας πούμε εγώ -που δεν τελείωσε ακόμα η εβδομάδα- δεν πρόλαβα να φτάσω σε αυτό το σημείο και πρωί πρωί ξενερωσα λίγο. :(

Μα στην συναναγνωση δεν βαζουμε πλοκη ετσι νομιζω κανεις δεν εχει βαλει πλοκη παραπανω και μιλανε για το ποιος μπορει να ναι ι δολοφονος

Το λέω επειδή έγραψες έναν προβληματισμό που αφορά τα κεφάλαια του σαββατοκύριακου που έρχεται!
Τέλος πάντων!

Οκ σε σποιλερ πωλινα απο εδω και περα αλλα τα ξερουμε ηδη τα χαρακτηριστικα της μπριγκιτα α, λες για την μεδουσα μαλλον..μια υποθεση οπως θα δεις αν διαβασεις νεσμπο πως ολοι μπορουν να ειναι οι δολοφονοι, οι περισσοτεροι τουλαχιστον σε καθε βιβλιο αφηνονται για ολους υπονοουμενα και η νυκτεριδα δεν αποτελει εξαιρεση

Παιδια, ζητω συγγνωμη αλλα...διαβασα το βιβλιο προχθες. :( Δε κρατηθηκα, ζωντανεψε η ιστορια, η μια σελιδα εφερε την αλλη , πορωθηκα και εν τελει το διαβασα. Θα σχολιασω το τελος οταν τελειωσετε ολοι. Παντως καλουτσικος ο Νεσμπο. :ναι:

Αριάδνη έχεις δίκιο! εσύ σχολίαζες τις αναρτήσεις μας που αναφέρονταν στην Μπριγκίτα ενώ εγώ νόμιζα πως η ανάρτηση #24 αναφερόταν σε κεφάλαια που έρχονται! Συγγνώμη! :ντροπή:
Ιαβέρη δεν πειράζει αρκεί να μην αποκαλύψεις τίποτα!:)))

Λοιπόν τέλος του πρώτου μέρους και για μένα... Τι ωραία η ιστορία του φιδιού... !!! Πάντως κρίμα να είναι ο Άντριου δολοφόνος... φαίνεται τόσο ωραίος τύπος... και έχει και ωραίες ιστορίες να διηγηθεί...

Πωλινα μου , μην ανυσηχεις και πες μας και συ τις δικες σου υποψιες για την ταυτοτητα του δολοφονου!

Εγώ νομίζω ότι αν το βιβλίο δεν έλεγε Nesbo στο εξώφυλλο θα το θεωρούσαμε μέτριο έως αδιάφορο.

Πρώτα πρώτα η αφήγηση είναι σχεδόν χαριτωμένη δηλ. δεν έχει την ατμόσφαιρα που απαιτεί μια υπόθεση τόσο σοβαρή όσο μια δολοφονία, οι χαρακτήρες κάνουν την πλάκα τους και το κλίμα που δημιουργείται δεν πείθει τον αναγνώστη.

Έπειτα αληθινός πρωταγωνιστής είναι ο Άντριου και αν δεν είχαμε καμιά πληροφορία για το βιβλίο θα θεωρούσαμε ότι είναι μια περιπέτεια του Άντριου.

Η φράση για τα γκαρσόνια που είναι σαν τον Πλούτωνα δε μου άρεσε, τη βρίσκω ερασιτεχνική και ξένη με το πνεύμα του κειμένου.

Θα έλεγα, κρίνοντας μόνο από το πρώτο μέρος του βιβλίου, ότι η ιστορία δεν ανταποκρίνεται στη φήμη του συγγραφέα, μη έχοντας διαβάσει τίποτα από Nesbo το περίμενα πιο σκοτεινό και ποιο καταθλιπτικό ίσως, περίμενα κάτι σαν την ατμόσφαιρα του πρώτου κύκλου του true detective για όσους έχουν δει τη σειρά.

Πω, θαψιμο! :))) Αμνημων, κι εμενα μου φανηκε λιγο " λαϊτ" αστυνομικο μυθιστορημα σε σχεση με αλλα που εχω διαβασει αλλα ειναι πρωταρης εδω ο Νεσμπο και προσπερνω καποια ελαττωματα του, τα οποια δε θεωρω οτι ειναι τραγικα. :)

Last edited:
Εμένα πάντως μου αρέσει μέχρι στιγμής ως πρώτη επαφή με Νέσμπο. Βέβαια δε με βλέπω να τελειώνω την "ύλη" της βδομάδας γιατί βρίσκομαι εκτός Θεσσαλονίκης και δε βλέπω να προλαβαίνω να τελειώσω!

Πω, θαψιμο! :))) Αμνημων, κι εμενα μου φανηκε λιγο " λαϊτ" αστυνομικο μυθιστορημα σε σχεση με αλλα που εχω διαβασει αλλα ειναι πρωταρης εδω ο Νεσμπο και προσπερνω καποια ελαττωματα του, τα οποια δε θεωρω οτι ειναι τραγικα. :)
Υποθέτω ότι βρήκαμε και το λόγο γιατί το πρώτο βιβλίο του Nesbo που εκδόθηκε στα ελληνικά δεν είναι και το πρώτο που έγραψε. Προφανώς ο συγγραφέας εξελίχθηκε και βελτιώθηκε και αυτό αποδεικνύεται από τη μεγάλη επιτυχία που έχει.

Παρόλα αυτά βρίσκω ποιο φυσιολογικό να ξεκινάει κάποιος από ένα μέτριο βιβλίο και σιγά σιγά να γίνεται καλύτερος, όπως φαίνεται συμβαίνει με τον Nesbo, από το φαινόμενο όλων αυτών τον πρωτοεμφανιζόμενων που γράφουν αριστουργήματα από το πρώτο τους βιβλίο όπως ο Justin Cronin, η Gillian Flynn ακόμα και ο Dan Brown και ο Stieg Larsson, γεγονός που μου φαίνεται λίγο ύποπτο.

Λόγω ενός παράξενου ψυχαναγκασμού που με διακρίνει θα συνεχίσω να διαβάζω τα βιβλία του με τη σειρά που τα έγραψε παρότι το Μεταίχμιο μας δυσκολεύει λίγο βάζοντας τα βιβλία στις κασετίνες της προσφοράς ανακατεμένα.

Όπως "προφήτευσα" δεν εβγαλα την ύλη της εβδομάδας γι' αυτό και δε σχολιαζω ακομη! Οι υπόλοιποι/ες; Θα τα πούμε μέσα στην εβδομαδα οου έρχεται!:φιλί:

Προφανώς εκτός από εκείνους που δεν κρατήθηκαν και το τέλειωσαν... οι υπόλοιποι δεν πρόλαβαν να βγάλουν την ύλη.
Εγώ προσωπικά σου συμπαραστέκομαι (δεν έβγαλα την ύλη) για να μην νοιώθεις μόνη :))).

Πάντως να πω ότι μέχρι στιγμής (είμαι κάπου στην ογδόντα τόσο σελίδα) βρήκα δύο υπόπτους... ο ένας είναι ο τραβεστί φίλος του Άντριου και ο άλλος ο πυγμάχος φίλος του Άντριου. Βρίσκω τον Άντριου πολύ συμπαθητικό, και για να τον αποκλείσω από ύποπτο ψάχνω τους υπόπτους στο περιβάλλον του. Έτσι ο Ότο, δεν μου έδωσε κανένα στοιχείο υπόπτου (αυτό είναι πολύ ύποπτο :ρ), και ο παλαιστής... ε... είναι παλαιστής!!!:)))

Εγώ την έβγαλα την ύλη αλλά ξεμεινα από λάπτοπ! :)))
Οπότε μέσα στην βδομάδα θα σχολιάσω κι εγώ!