Συνανάγνωση: " Η Νυχτερίδα" του Γιου Νέσμπο

Σχολιασμός 2ης βδομάδας!

Η αλήθεια είναι πως του λείπει η δράση, η αγωνία ή μάλλον καλύτερα αυτό το συνεχές καρδιοχτύπι που έχεις λόγω ανάμειξης πολλών συναισθημάτων!
Παρ'όλα αυτά, η υπόθεση έχει αρκετό ενδιαφέρον. Στο σημείο μάλιστα που έχουμε σταματήσει είμαι απόλυτα μπερδεμένη! Στο μυαλό μου τρέχουν διάφορα σενάρια τα οποία δεν μπορεί να στέκουν, έχω μια περιέργεια να δω πως θα δέσει τους νεκρούς -πλέον- βασικούς για εμένα υποπτους, τον Άντριου και τον Ότο που όλα δείχνουν πως ήταν ζευγάρι! Αυτό κι αν ήταν έκπληξη!:))
Δεν ξέρω βέβαια αν ο Άντριου σκότωσε τον Ότο, γιατί να το κάνει; Για να μην αποκαλυφθεί πως είναι ομοφυλόφιλος ή χρήστης ναρκωτικών; Μα αποκαλύφθηκε! Κάτι άλλο μάλλον κρύβεται και σίγουρα αυτός ο Έβανς μάλλον κρύβεται από πίσω.
Όμως έχουμε και το τσίρκο που μετακινούνταν στους τόπους των φόνων πφφ! Είμαι πολύ μπερδεμένη! Να έκανε τους φόνους ο Ότο, να το ήξερε ο Άντριου και να τον κάλυπτε; Μου φαίνεται αδιανόητο! :ουχ:

Ο Χάρι δεν είναι ιδιαίτερα συμπαθής σε εμένα, μάλλον όχι, μου είναι λίγο αδιάφορος, μάλιστα θεωρώ πως κάνει πολλά λάθη σαν αστυνομικός (βλέπε περιστατικό με το ξύλο), χαίρομαι αρκετά όμως που είναι λίγο σκοτεινός, έχει αδυναμίες, κάνει λάθη (σε προσωπικές επιλογές) και γενικά είναι πολύ ανθρώπινος και όχι εξιδανικευμένος.
Το ότι η σχέση του με την Μπριγκίτα δεν θα είχε συνέχεια το ξέραμε αλλά όχι και κέρατο στα γενέθλιά της! Είπαμε ρε φίλε! :όχισουλέω:

Το βιβλίο τρέχει και δεν με κουράζει καθόλου, όμως ακόμα κι αν δεν μας το έλεγαν νομίζω όλοι θα καταλαβαίναμε πως πρόκειται για ένα από τα πρώτα βιβλία, ενός τόσο γνωστού συγγραφέα, δεν είναι πρόχειρο απλά δεν σ'αφήνει και με το στόμα ανοιχτό!
Σίγουρα όμως θα διαβάσω όλη τη σειρά του Χάρι Χόλε!:)))

Σκοτώσανε τον Ότο? όχι!!!... πάει ο ένας μου ύποπτος... αν σκοτώσουν και τον παλαιστή... θα βάλω τέλος στην καριέρα μου ως "αστυνομικός σκύλος" :ρ

Το κερατο συγχωρειτε! ο χαρι? ηταν χαλια αμα εισαι χαλια και χανεις και εναν αγαπημενο φιλο σαν τον αντριου ξεσπας, το κραταγε μεσα του τον πονο ας τον καταλαβει η μπριγκιτα τουλαχιστον/

Αριαδνη, τοση ανεκτικοτητα και μεγαλοψυχια απο γυναικα για το κερατο δεν περιμενα οτι θα συναντησω ποτε! :ρ

Αγαπημένο φίλο;;; Ούτε μήνα δεν γνωρίζονταν! :αργκ:
Πραγματικά τέρας ψυχραιμίας η Μπριγκίτα! Αν ήμουν εγώ, δεν θα έβγαινε ζωντανός από κει μέσα. Ούτε αυτός ούτε η άλλη. Με εκνεύρισε πολύ αυτό το κεφάλαιο αλλά μετά θυμήθηκα πως ήταν σεξ μπάντις, οπότε οκ ηρέμησα.

Αριαδνη, τοση ανεκτικοτητα και μεγαλοψυχια απο γυναικα για το κερατο δεν περιμενα οτι θα συναντησω ποτε! :ρ
εγω δεν εκανα τιποτα διοτι όλα θα τα ζυγισα και θα βλεπα πως ειχε δικιο να ξεφυγει λίγο..τωρα μιλαω και εκ του ασφαλους αλλα περισσότερο θα με ταραζε το γεγονος πως ο ανθρωπος αυτος είναι συστηματικός πότης και πως στο παρελθον σκότωσε ανθρωπο εξάμελειας βεβαια αλλα σκότωσε μαλλον 2 ανθρώπους να πω καλύτερα
αγαπημενο φιλο επιμενω δεν εχει σημασια ο χρονος, σημασια εχει πως τον πονεσε πολύ τον αντριου περισσότερο και από δικο του ανθρωπο

Αγαπητοί/ες συναναγνώστες/τριες, δυστυχώς δεν μπόρεσα να ακολουθήσω το ρυθμό σας, οπότε θα σχολιάσω μια και μια στο τέλος. Είπα πρώτη φορά να διαβάσω δύο βιβλία και δεν πέτυχε μαζί με τη συνανάγνωση τελικά!! :ρ Καλή συνέχεια!!

Αν και καθυστερημένα, τελείωσα το δεύτερο μέρος. Όλη μέρα κλεισμένη σπίτι σήμερα, είπα να εκμεταλευτώ την ευκαιρία. Καταρχάς, @Πωλίνα :πάνω: εύστοχη κατ' εμέ σε ό,τι σχολίασες. Λοιπόν, το δεύτερο μέρος με τράβηξε περισσότερο από το πρώτο, μου αρέσουν πολύ οι διάλογοι που έχει γιατί δε σε κουράζουν (νομίζω το έχω ξαναναφέρει αυτό; ). Ο Χάρι είναι αυτός που λέμε love to hate, άλλοτε μου τη δίνει κι άλλοτε...μου τη δίνει λιγότερο! :ρ Όντως φαίνεται πρωτάρης (αλλά δε με χαλάει) γιατί εξηγεί πολλά που δε χρειάζονται εξήγηση (π.χ. το περιστατικό με το σιφόνι του μπάνιου, κραύγαζε νομίζω τι ήταν αυτό που βρήκε). Αυτό με τον Άντριου πάντως, τρομερά ενδιαφέρον!! :))) Ας δούμε λοιπόν τη συνέχεια του. ;)

Βογγυ ναι love to hate ακριβως αλλα εχει αξιορεπεια ο χαρι σαν ανδρας νομιζω πως εχει θετικα πολλα αν και τα αρνητικα του δεν σε αφηνουν αδιαφορο! Νομιζω ομως πως τιμα τον λογο του και εχει λογο. Εχει κοινα στοιχεια με τον αντριου και γιναν φιλοι! Και γι αυτο δεν θα τον παρατουσα και με την πρωτη απιστια ! Δεν ειναι ανδρας που ξενοκοιταζει ο χαρι αν το κανει θα το κανει γιατι κατι εχει σπασει μεσα του. Τον εχω ψυχολογησει γιατι εχω διαβασει και αλλα βιβλια με ηρωα τον χολε

Last edited:
Το τέλειωσα!!! Κι εγώ νομίζω πως δεύτερο και τρίτο μέρος έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον, πιο γρήγορους ρυθμούς...

Χε χε αση ξερεις τον δολοφονο και γω σε 2 -3 μερες το τελειωνω!!! Ανυπομονω αν και καποια πραγματα ξεκαθαριζουν.

ναι ναι.. τον ξέρω... και ο δολοφόνος είναι...

πριτς που θα σας πω τον δολοφόνο... :θρρρ:

Η αλήθεια είναι το βιβλίο και η πλοκή του μου άρεσαν... κρίμα που το διάβασα σε τέτοια περίοδο που δεν είχα τον χρόνο, την διάθεση και την ψυχική ηρεμία να παρακολουθώ στοιχεία... μήπως και βρω τον δολοφόνο από μόνη μου...
Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ απ' όλα, ήταν όλοι αυτοί οι μύθοι της Αυστραλίας, γιατί σαν παιδί κι εγώ... λατρεύω τα παραμύθια και τους μύθους!!! Και μου αρέσει, το έχω ξαναπεί, τα βιβλία που διαβάζω να μου μαθαίνουν και πράγματα, να με βάζουν και στη διαδικασία να ψάξω και κάποια πράγματα για επιπλέον πληροφορίες κλπ κλπ Αυτό το βιβλίο το είχε αυτό, ωστόσο δεν κατάφερα να το αξιοποιήσω όσο θα ήθελα...

Να πω πάντως ότι ο τελευταίος φόνος του κατά συρροή δολοφόνου, με στεναχώρησε πολύ περισσότερο από όλους τους άλλους φόνους του βιβλίου...

Last edited:
Τωρα τον εμαθα και γω τον δολοφονο και να πω πως δεν θα το βρισκα, δεν υπηρχε περιπτωση. Ναι αση και μενα με στεναχωρησε πολυ ο τελευταιος φονος και σκεψου τι αλκοολ να καταναλωσε ο παντα εαισθητουλης χαρι! Το τελευταιο κεφαλαιο δυνατο με αξεπεραστη δραση . Θα μπορουσε να χαθει και ο χολε

Βλπεω οτι δεν εχω σχολιασει το βιβλιο αν και το διαβασα πρωτος απ' ολους. Σε γενικες γραμμες ηταν καλο με τις οποιες ατελειες του. Τον δολοφονο τον υποψιαστηκα μετα τον θανατο του Αντριου, γιατι πολυ απλα δεν εμειναν και πολλοι υποπτοι. :ρ Ο Χαρι Χολε στην αρχη ειναι πολυ αδιαφορος αλλα εκει που αρχιζει να το τσουζει λιγακι, και να στροφαρει περισσοτερο το μυαλο του, αποκτα ενδιαφερον ο χαρακτηρας του και δειχνει οτι εχει να δωσει πολλα ακομη. Οπως προειπαμε ειναι πρωταρης ο Νεσμπο εδω, θα μπορουσε να γραψει πολυ καλυτερα την ιστορια αλλα οκ. Καλο ειναι παντως να διαβαστει η Νυχτεριδα γιατι γινονται αναφορες σ΄αυτην και στο επομενο βιβλιο του και ειναι προτιμοτερο ο αναγνωστης να ειναι ενημερωμενος. Το δευτερο βιβλιο με πρωταγωνιστη τον Χολε που διαβασα ( οι Καταριδες) ειναι πολυ πιο ενδιαφερον, γι' αυτο μη διστασετε να συνεχισετε με τα υπολοιπα βιβλια. :ναι:

Ναι, κρινοντας απο τους τιτλους και των υπολοιπων βιβλιων του, μαλλον ειναι πολυ φιλοζωος ( ή ζωοφιλος; ).

τον δολοφονο τον ειχες αντιληφθεί; εγω όχι όπως προειπα
η αση ναι καθως ειδα ηταν από τους υποπτους της, μπραβο αση

Αριάδνη μου δεν νομίζω πως τον είχα αντιληφθεί... πιο πολύ έκανα πλάκα. Ειλικρινά για να πω ότι τον είχα αντιληφθεί θα έπρεπε να είχα στοιχεία... και να πω ότι γι' αυτό και γι' αυτό και γι' αυτό, εγώ νομίζω πως δολοφόνος είναι... το δικό μου ήταν μάλλον αυτό που θα ονόμαζα κληρονομικό χάρισμα ή μαντεψιά στην τύχη... ουδεμία σχέση πάντως με αυτό που εννοούμε όταν λέμε "βρήκα τον δολοφόνο"... Σε γενικές γραμμές νομίζω πως δεν βρίσκω συχνά τους δολοφόνους... [στον ιεροκήρυκα της λάκμπεργκ είχα βρει τον δολοφόνο και τις αιτίες πολύ νωρίς... αλλά με αμφισβητούσα... (τις αιτίες πρώτα και τον δολοφόνο μετά) σκεφτόμουν πως αποκλείεται να ήταν τόσο εύκολο...] Αλλά τελικά νομίζω πως είναι μάλλον τυχαίο, να διακρίνεις ένα ίχνος που θα σε οδηγήσει στον δολοφόνο.

Στον Νέσμπο, στο πρώτο που διάβασα - στην αστυνομία - είχε τόσα ονόματα, τόσους φόνους, που στο τέλος μπορώ να σου πω ότι δεν κατάλαβα καν ποιος ήταν ο δολοφόνος (δηλαδή αν είχε αναφερθεί ξανά στο βιβλίο...:))) )

Δεν μας λεει στην νυκτεριδα που ειναι και το πρωτο του χαλε γιατι εγινε αλκοολικος εξ αρχης δεν μας δινει και καποια στοιχεια/ ειναι συναισθηματικος ομως φαινεται και στον κοκκινολαιμη με την πρωτη στεναχωρια στα ποτηρακια...και αν αδικουνται οι φιλοι του τα πινει, ειναι καλος φιλος για τιμιους φιλους

Για μένα το πρόβλημα του βιβλίου είναι ο χαρακτήρας του Χόλε που δεν είναι αρκετά δουλεμένος από τον συγγραφέα, ο Nesbo, από απειρία μάλλον, καταφεύγει σε συγγραφικές ευκολίες με αποτέλεσμα να κάνει τον Χόλε αντιπαθητικό και ελλιπή σαν προσωπικότητά π.χ. στο ατύχημα με το αυτοκίνητο που προκάλεσε τη γλυτώνει με τη δικαιολογία του καλού τις χώρας και έτσι αποφεύγει να πάρει την ευθύνη που του αναλογεί, δε γίνεται ένας ήρωας που φημίζεται για την αντισυμβατική του συμπεριφορά να ακολουθεί τις εντολές εκεί που τον βολεύει.

Επίσης δεν πείθει ότι τα λάθη που κάνει σημαδεύουν τη ζωή του και καθορίζουν τη μελλοντική του συμπεριφορά, περισσότερο μου φαίνεται ότι τα χρησιμοποιεί για να αυξήσει τη γοητεία του όπως και αυτά που συμβαίνουν τα χρησιμοποιεί για να δικαιολογήσει τον αλκοολισμό του και τη κακή του συμπεριφορά (το επεισόδιο με την πόρνη ), και στο τέλος ενώ σκοτώθηκε η Σουηδέζα αυτός πάει και κάνει ελεύθερη πτώση για να ξεδώσει.

Θέλω να πω ότι ο Χόλε δεν μου έδωσε την εντύπωση ενός χαρακτήρα που του συμβαίνουν άτυχα πράγματα αλλά ενός κακού χαρακτήρα που προξενεί κακά πράγματα και μετά κάνει την πάπια που λένε.

Το κερατο συγχωρειτε! ο χαρι? ηταν χαλια αμα εισαι χαλια και χανεις και εναν αγαπημενο φιλο σαν τον αντριου ξεσπας, το κραταγε μεσα του τον πονο ας τον καταλαβει η μπριγκιτα τουλαχιστον/
Πολύ χαλαρή σε βρίσκω, ας το έκανες εσύ ή οποιαδήποτε άλλη γυναίκα και να δούμε ποιος άντρας θα σε συγχωρούσε.

Ιαβέρη ελπίζω οι Κατσαρίδες να είναι καλύτερες γιατί έδωσα τις τελευταίες μου οικονομίες από περιέργεια για να δω τη εξέλιξη του χαρακτήρα και για να συναντήσω τον καλό Nesbo.