Συνανάγνωση: Το τρίτο στεφάνι - Κώστας Ταχτσής

Συνλεσχίτες έχετε χρόνο να ξεκινήσουμε μια νέα συνανάγνωση; Αν υπάρχει η πρόθεση ας το δηλώσουμε εδώ, να κάνει καθένας από 1-2 προτάσεις και μετά να ψηφίσουμε. Καλό θα ήταν τα βιβλία που θα προτείνουμε να μην είναι τεράστια σε όγκο (για να έχουμε ελπίδες να το τελειώσουμε όλοι :χαχα: ) και να μπορούμε να το βρούμε εύκολα στις δημοτικές βιβλιοθήκες.

Last edited by a moderator:
το συζητούσαμε χθες πως είναι καιρός για μια νέα συνανάγνωση. :)Ίσως ένα βιβλίο με διηγήματα.

Last edited:
Ναι ναι ναι!!!Κι ότι είμαι στο ψάξιμο τι θα διαβάσω τώρα...και δεν έχω κάνει και ποτέ συνανάγνωση (διπλός ενθουσιαμός)

Κι εγω μεσα ειμαι. :) Απλα αυτη τη φορα θα ηθελα να διαβασουμε καποιον Ελληνα συγγραφεα. Υπαρχουν τοσα αξιολογα βιβλια, ας μη στρεφομαστε μονο στην ξενη λογοτεχνια. Εγω θα προτεινα το ''Τριτο Στεφανι'' του Ταχτση μιας και το εχω ηδη στην βιβλιοθηκη μου, αλλα και καποιο αλλο να διαλεξετε δε με πειραζει. Μονο μην πειτε καμια Δημουλιδου ή Βαμβουνακη!!!

Ωραία ιδέα!

Χμ...ωραία ιδέα είναι μια συνανάγνωση!:)Θα ήθελα να συμμετάσχω κι εγώ...Τώρα για προτάσεις...μιλάμε για πεζό, έτσι;;

Το έχω διαβάσει ήδη το Τρίτο Στεφάνι αλλά επειδή είναι αγαπημένο βιβλίο θα το διαβαζα δεύτερη (και τρίτη :ρ ) φορά!
Θα πρότεινα εκτός από τον Ταχτσή και Καραγάτση (νομίζω τον Συνταγματάρχη Λιάπκιν δίνει η σειρά την άλλη εβδομάδα)

Ωραία και τα δύο,πάνε πολλά χρόνια που τα διάβασα και πολύ ευχαρίστως θα ξαναδιαβάσω όποιο διαλέξετε :)

παιδια τελικα θα διαβαζουμε ενα κεφαλαιο την μερα;;το ρωτησα και πιο πανω.το λεω γιατι δεν τον μπορω αυτον τον τροπο με κουραζει λιγακι και θα προτεινα να βαλουμε ενα οριο πχ 15 μερες η και παραπανω και το βιβλιο να το σχολιασουμε στο τελος νομιζω πως ετσι γινεται κανονικα αλλα αν τελικα θελετε ενα κεφαλαιο την μερα τοτε οκ!!:)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
παιδια τελικα θα διαβαζουμε ενα κεφαλαιο την μερα;
Μαργαριτα ας καταληξουμε πρωτα και μετα, μπορουμε να το αργησουμε και λιγο για να μπορεσουμε ολοι :) (γιατι και εγω.. εχω αραιωσει λιγο το διαβασμα τελευταια :)) )

Θυμιζω οτι στην πρωτη συναναγνωση (ζωη σε επαναληψη) το διαβασαμε μονομιας, αλλα ειχαμε κανα μηνα (περιπου) που περιμεναμε ολους να τελειωσουν.

Στα επομενα το πηγαιναμε ανα κεφαλαιο
Οποτε.. ας ρυθμισουμε και εδω τον τροπο που θα βολεψει ολους μας :)

παιδια τελικα θα διαβαζουμε ενα κεφαλαιο την μερα;;το ρωτησα και πιο πανω.το λεω γιατι δεν τον μπορω αυτον τον τροπο με κουραζει λιγακι και θα προτεινα να βαλουμε ενα οριο πχ 15 μερες η και παραπανω και το βιβλιο να το σχολιασουμε στο τελος νομιζω πως ετσι γινεται κανονικα αλλα αν τελικα θελετε ενα κεφαλαιο την μερα τοτε οκ!!:)
Αν και δεν έχω ξανακάνει συνανάγνωση,νομίζω πως το ένα κεφάλαιο την μέρα είναι κουραστικό και δεσμευτικό (το νοιώθω και λίγο σαν σχολική εργασία),η πρόταση της μαργαρίτας μου φαίνεται πιο βολική.
Θα προτιμούσα Καραγάτση αλλά αν η πλειοψηφία θέλει "Τρίτο Στεφάνι" θα το διαβάσω για τρίτη φορά,επανάληψη μήτηρ μαθήσεως:)

Θα με βόλευε κι εμένα το τρίτο στεφάνι, αλλά ξεκίνησα άλλο βιβλίο την Κυριακή. Οπότε λέω κι εγώ να την αφήσω για άλλη φορά τη συνανάγνωση...

Κανένα από τα δύο δεν έχω διαβάσει, οπότε όποιο κι αν αποφασιστεί,είμαι κι εγώ μέσα!!
Θα ήθελα να προτείνω σαν εναλλακτική κάποιο έργο του Κοσμά Πολίτη.
Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του, και πρόσφατα διάβασα ένα κείμενο για το έργο του, που μου δημιούργησε ενδιαφέρον.
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο;;;
(και πέρα από τη συνανάγνωση,για να το διαβάσω προσωπικά)

δεν καταληξατε ακομα ε;;;μολις τελιωσα το βιβλιο που διαβαζα και σκεφτομαι να αρχισω την μανταμ μποβαρυ αλλα αν ειναι να κανουμε συναναγνωση τοτε θα το αφησω για αργοτερα!(πρεπει κατι να διαβαζω ομως οσο θα περιμενω)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Διάβασα μια δυο σελίδες από το "Τρίτο στεφάνι" για να δω πως μου φαίνεται και μου άρεσε πολύ! Είμαι μέσα γι΄αυτό, αν θέλετε να το ξεκινήσουμε στην συνανάγνωση. :)

για το τριτο στεφανι ειμαι μεσα κι εγώ γιατί το έχω αγοράσει κι εγώ απο την εφημερίδα την προηγούμενη κυριακή.