Συνανάγνωση: Το τρίτο στεφάνι - Κώστας Ταχτσής

Eγώ παιδιά, δυστυχώς, θα απέχω απ΄αυτή τη συνανάγνωση... Πρέπει να τελειώσω τον Κάφκα μου, που με αγριοκοιτάζει εδώ και ένα μήνα παρατημένος, και να πιάσω Στάινμπεκ...
Καλή συνέχεια σε ό,τι αρχίσετε. :)

τζαμπα εμεινα μια βδομαδα σχεδον χωρις βιβλιο:( για να δω αν θα κανουμε συναναγνωση τελικα!!!που χαθηκατε ολοι;;;:ωιμέ::ε;:

εχεις δικιο, Μαργαριτα, πολυ ανευθυνοι ειμαστε τελικα! :χαχα:

Λοιπον εγω την Τεταρτη αρχιζω το ''Τριτο Στεφανι'', οποιος θελει ας ακολουθησει. :)

Και εγώ θα συμμετέχω στην κουβέντα που θα γίνει, το έχω διαβάσει ήδη και μόλις ξεκινήσουμε να το συζητάμε θα το κάνω μια γρήγορα επανάληψη.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ωραία κι εγώ θα το ξεκινήσω από αύριο. :)

ωραια αφου μαζευτηκαμε μηπως ειναι ωρα να αποφασισουμε πως θα το κανουμε;;:)ενα κεφαλαιο την μερα η ολο μαζι και σχολιασμος στο τελος;;;

αν και δε θυμάμαι πως είναι χωρισμένο το βιβλίο ένα κεφάλαιο μου φαίνεται λίγο, αν το χωρίζαμε σε δύο ή τρία μέρη; για να το συζητάμε όσο ακόμα το διαβάζουμε.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Στην περιπτωση που επιλεξουμε σε μερη προτεινω : Απο την σειρα, θυμαμαι πως το βιβλιο χωριζεται σε καποια μερη (πλοκης μερη). Οσοι το διαβασαν (και θα το ξαναδιαβασουν), ας κανουν ενα γρηγορο ελεγχο και ας εντοπισουν τις σελιδες που χωριζονται αυτα τα μερη, για να το κανουμε ετσι (με λογικο διαστημα αναγνωσης).

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Αυτό κοίταγα από το αρχικό ερώτημα της Μαργαρίτας. Το βιβλίο είναι χωρισμένο σε τρία μέρη. Χοντρικά οι σελίδες είναι 170 (9 κεφάλαια), 98 σελίδες (5 κεφάλαια) και 109 (8 κεφάλαια). Να δώσουμε στο πρώτο μέρος λίγο παραπάνω χρόνο ανάγνωσης και στα υπόλοιπα δύο τον ίδιο χρόνο. Τι λέτε για 6 μέρες τo πρώτο και από 4 τα επόμενα δύο;

Last edited:
Συμφωνω, έξι και τέσσερις μέρες μου φαίνονται μια χαρά για τις σελίδες αυτές αφού για μερικούς θα είναι παράλληλο ανάγνωσμα. :)

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Μπορούμε να ορίσουμε από τώρα την ημέρα που θα σχολιάσουμε το πρώτο μέρος, που είναι η επόμενη Τρίτη 8 Νοέμβρη. Και την επόμενη μέρα σχολιασμού του δεύτερου μέρους, να την ορίσουμε τότε, για να μην ξεχαστούμε, μπερδευτούμε κτλ.

Μπορούμε να ορίσουμε από τώρα την ημέρα που θα σχολιάσουμε το πρώτο μέρος, που είναι η επόμενη Τρίτη 8 Νοέμβρη. Και την επόμενη μέρα σχολιασμού του δεύτερου μέρους, να την ορίσουμε τότε, για να μην ξεχαστούμε, μπερδευτούμε κτλ.
Με βολευει κι εμενα ετσι. :πάνω:

Δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω. Θα το ήθελα πάρα πολύ, απλώς έχω πολλά τρεξίματα με διορθώσεις εκθέσεων. Αν είναι και μπορώ θα το ξεκινήσω μαζί σας σήμερα, γιατί θέλω να το διαβάσω. Βλέποντας και κάνοντας....(εν ολίγοις, μην παραξενευτείτε αν δείτε σχολιασμό μου. :) )

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Λοιπον.. διαβασα ολο το πρωτο μερος, και μου αρεσε παρα πολυ. Ο συγγραφεας (αποψη μου) στεκετε επαξια στο πλαι των μεγαλων κλασσικων.
(Μαργαριτα.. πες μου αν σου θυμιζει καποιο βιβλιο που διαβασες προσφατα)

Περισσοτερα οταν τελειωσετε και οι υπολοιποι ;)

Λοιπον.. διαβασα ολο το πρωτο μερος, και μου αρεσε παρα πολυ. Ο συγγραφεας (αποψη μου) στεκετε επαξια στο πλαι των μεγαλων κλασσικων.
(Μαργαριτα.. πες μου αν σου θυμιζει καποιο βιβλιο που διαβασες προσφατα)

Περισσοτερα οταν τελειωσετε και οι υπολοιποι ;)
λορι μου ειμαι στο 3 κεφαλαιο τωρα θα το αρχισω δηλαδη το βραδακι οποτε ακομα δεν μου θυμιζει κατι.μολις τελιωσω το α μερος θα σου πω!:)