Συνανάγνωση: Το τρίτο στεφάνι - Κώστας Ταχτσής

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο από τη σειρά. Τελειώνει στο σημείο εκείνο που κάνει η Νίνα τσακωτούς το Φώτη και τον Ντίνο.
Ψιλοάσχετο αλλά ενώ η Νίνα παραπονιόταν ότι έσκαγε, τη βλέπουμε να είναι σκεπασμένη με το σεντόνι και όταν αποφασίζει να ανέβει στην ταράτσα φοράει από πάνω και τη ρόμπα της:χαχαχα:

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο από τη σειρά. Τελειώνει στο σημείο εκείνο που κάνει η Νίνα τσακωτούς το Φώτη και τον Ντίνο.
Ψιλοάσχετο αλλά ενώ η Νίνα παραπονιόταν ότι έσκαγε, τη βλέπουμε να είναι σκεπασμένη με το σεντόνι και όταν αποφασίζει να ανέβει στην ταράτσα φοράει από πάνω και τη ρόμπα της:χαχαχα:
φαιη που βρηκες την σειρα;;;θα ηθελα πολυ να την δω μολις τελιωσω το βιβλιο.

Στο youtube. Έψαχνα το τραγούδι της σειράς και είδα ότι υπάρχουν και τα επεισόδια. Δεν την είχα δει ποτέ μου κι από όσο είδα έως τώρα πρόκειται για πολύ καλή μεταφορά.

Μπορεις και εσυ και οι αλλοι, να μου αναλυσετε το φταιξιμο της Εκαβης; (Το θυμα το ειδα)
Ίσως η λέξη καταπιεστική να μην ήταν αυτή που έπρεπε, δεν είναι η μάνα που προσπαθεί να επιβάλει το δικό της στα ίσα, σε ορισμένα σημεία δυσφορούσα με τον τρόπο που χρησιμοποιούσε για να μην έχουν ησυχία στο σπίτι της Φρόσως. Το κλαψιάρικο ύφος " δείτε τι τραβάω η καλή μάνα, η άψογη σύζυγος κτλ. αυτό με κούρασε στη συμπεριφορά της, δε λέω πως είναι κακιά αλλά δεν άφησε τα παιδιά να προσαρμοστούν στο καινούριο σπίτι, να ζήσουν όσο μπορούν καλύτερα. Όσο για την παρορμητική Ελένη, ίσως δεν έφτανε σε ακραίες αντιδράσεις αν η στάση της Εκάβης ήταν διαφορετική. Παραδέχομαι πως με όσα της έτυχαν δεν είχε μεγάλο περιθώριο για διαφορετική συμπεριφορά. Ήθελε να εκδικηθεί τον άντρα και την ξαδέρφη της και προσπάθησε να το κάνει μέσω των παιδιών.Άλλωστε αυτό που μου άρεσε στο βιβλίο είναι πως δεν υπάρχει ο τέλειος ήρωας, η κακία, η μικρότητα που πηγάζουν από τη δυστυχία των πρωταγωνιστών παρελαυνουν στις σελίδες καθώς διαβάζουμε τις ιστορίες τους.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Κοριτσια στο "τριτο στεφανι" εγινε μια εξαιρετικη μεταφορα στην μικρη οθονη. Το ειχα δει παλια και τωρα που διαβαζω το βιβλιο και θυμαμαι την σειρα ξαναθυμαμαι ποσο καλη δουλεια εγινε.

Πρεπει να υπαρχουν στο youtube πολλα επεισοδια (ελπιζω ολα) :)

Στο Τρίτο στεφάνι, σύμφωνα με αποκαλύψεις του ίδιου του Ταχτσή, υπάρχουν πολλά αυτοβιογραφικά στοιχεία. Η χάρτινη Εκάβη Λόγγου, είναι βασισμένη στη γιαγιά του, που μεγάλωσε μαζί της και του είχε τεράστια αδυναμία. Προβληματικό όμως, ήταν γενικότερα, το οικογενειακό περιβάλλον του, μέθυσος ο πατέρας, ατίθαση μητέρα... Συμπεριλαμβανομένης και της ομοφυλοφιλίας του (εξού και η εξαιρετικά δοσμένη γυναικεία αφήγηση).
Ενδιαφέρον έχει κι η πληροφορία ότι τρεις εκδοτικοί οίκοι απέρριψαν το βιβλίο, το οποίο εκδόθηκε τελικά με έξοδα του συγγραφέα!

Γιατί σας παραξενεύει η έχθρα μάνας και κόρης; Είναι σχεδόν αρχετυπική: Το "τέρας" η κόρη του Φώτη, κι όλα όσα η Νίνα δεν έκανε ή δεν κάνει, συνιστούν τον ακλόνητο άξονα γύρω από τον οποίο μια μάνα περιστρέφεται και αυτομαστιγώνεται σε αναρίθμητες παραλλαγές.

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πάντως έως τώρα η κόρη της Νίνας, η Μαρία, μου βγάζει μια ξινίλα. Σαν παιδί φαντάζομαι θα έχει περάσει διάφορα τα οποία δεν έχουν αναλυθεί, αλλά συμπεραίνονται από τα γεγονότα. Άσχημη οικογενειακή κατάσταση με την ιστορία του πατέρα της και μέχρι να ενηλικιωθεί έχει γνωρίσει και δύο πατριούς. Νιώθει την μητέρα της υπεύθυνη για τον χαμό του και σαν παιδί την δικαιολογώ. Όμως σαν ενήλικη γυναίκα πλέον, δεν έχει πια αυτό το πλεονέκτημα. Επιτίθεται στην μητέρα της με κάθε αφορμή, δεν έχει κάτσει ποτέ να αναλογιστεί την όποια πραγματική ευθύνη της μητέρας της σε αυτό και γενικά φέρεται πολύ εγωιστικά. Δεν ξέρω, πιο πολύ έως τώρα συμπαθώ την μητέρα της, παρά εκείνη.

Τελειώνω όπου να ΄ναι το δεύτερο μέρος και βρήκα την σειρά στο youtube. Πολύ συμπαθητική σειρά, με καλούς ηθοποιούς. Στα δύο επεισόδια που είδα ως τώρα, η ιστορία κυλάει όπως το βιβλίο και χαίρομαι που σε αυτή την περίπτωση το βλέπω παράλληλα με την ανάγνωσή του.

Ανυπομονώ!Τελειώνω το βιβλίο σε 30 σελίδες και θέλω τόσα πολλά να σχολιάσω μαζί σας!Δεν πρόλαβα να γράψω κάτι για το πρώτο μέρος οπότε θα τα πως όλα μαζεμένα! :))

εγω νομιζω πως το β μερος θα το σχολιασω μαζι με το γ γιατι διαβαζω πολυ λιγο καθε μερα και δεν ξερω αν θα το τελιωσω οταν πρεπει!!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Εγώ το τελείωσα σήμερα όλο. :ντροπή: Σχολιάστε όσοι θέλετε το β΄μέρος, εγώ θα απαντήσω στον τελικό σχολιασμό.

Μαργαρίτα είναι από τα βιβλία που τρέχουν μόνα τους, δε βιάζεσαι να το τελειώσεις, κυλάει σα νεράκι. :)

Συμφωνώ με την Πολυξένη. Κι εγώ το τελείωσα αβίαστα, σαν να άκουγα μια ωραία διήγηση και ανυπομονούσα για τη συνέχεια της.

εγω το εριξα στο γραψιμο και δεν διαβαζω πολυ παντως αν το τελιωσατε ολοι και εμεινα μονο εγω σχολιαστε το ολο!!:ναι: και μετα θα μπω να γραψω κι εγω τα δικα μου!