Συνεργάτες Περιοδικού Mojo : " Η Ιστορία του Punk" (Punk : The Whole Story )

Μπου Ραντλι

Κοινωνός

Τίτλος : Η Ιστορία του Punk
Πρωτότυπος Τίτλος : Punk : The Whole Story
Συγγραφέας : Συλλογικό - Συνεργάτες περιοδικού Mojo
Μετάφραση : Πάνος Τομαράς
Εκδόσεις : Μεταίχμιο
Έτος Έκδοσης : 2007
Έτος Πρώτης Έκδοσης : 2006 (Αγγλικά)
ISBN : 978-960-455-133-0

Η Μουσική της Εργατικής Τάξης

Πρόκειται για μία καταπληκτική εργασία που μας βοηθάει να διεισδύσουμε σ'έναν παράξενο κόσμο, στους απόκληρους νέους των βιομηχανικών πόλεων, στη γκρίζα εικόνα του μολυσμένου ουρανού, αρκετά μακριά από την ελληνική πραγματικότητα. Το βιβλίο αποτελείται από ένα σύνολο άρθρων πολλών Βρετανών και Αμερικανών μουσικολόγων, κοινωνιολόγων,DJ'S κ.α. γραμμένων χωριστά αλλά διαποτισμένων από την ίδια φιλοσοφία. Γίνεται εκτενής ανάλυση των λόγων εμφάνισης και καθιέρωσης του φαινομένου. (στη Μεγάλη Βρετανία βέβαια, γιατί στις ΗΠΑ παρέμεινε περιθωριακό).

Ξεχωριστά είναι τα κείμενα που γράφουν οι ίδιοι οι μουσικοί, παρουσιάζουν τις εμπνεύσεις τους, τους λόγους που στράφηκαν στο περιθώριο και στην εξέγερση, πως αντέδρασαν στην απρόσμενη επιτυχία κλπ. Παρόντες οι Sex Pistols, Clash, Stranglers, Ramones, Television, Generation X, Siouxsie & The Banshees και πολλοί άλλοι.

Η πληρότητα του έργου ολοκληρώνεται με την εικόνα των μπουτίκ ρούχων, των μοδάτων clubs που επέβαλαν τη συγκεκριμένη σκηνή. Μ'αυτόν τον τρόπο έχουμε την απόλυτη εικόνα της εποχής καθώς και το φωτογραφικό υλικό είναι σούπερ.....

ΥΓ. Ο πρόλογος της έκδοσης έχει γραφτεί από την ιέρεια του χώρου Ντέμπορα Χάρι, την θρυλική ξανθιά τραγουδίστρια των Blondie....

Συμβολικά βάζω τρία χαρακτηριστικά κομμάτια που άφησαν εποχή....Παρουσιάζονται εκτενώς στο βιβλίο!!!!...

[video=youtube;cBojbjoMttI]https://www.youtube.com/watch?v=cBojbjoMttI[/video]

[video=youtube;EfK-WX2pa8c]https://www.youtube.com/watch?v=EfK-WX2pa8c[/video]

[video=youtube;-gfIgA-PYyQ]https://www.youtube.com/watch?v=-gfIgA-PYyQ[/video]

Last edited by a moderator:
Μπου φοβερό υλικό!!:προσκυνώ:
Μου θύμησες την φάση που περνούσα 20 χρονών!!! Ήμουν και σε ένα γκρουπάκι που κυρίως παίζαμε πανκ!!!!

Αλμυρή βέβαια η τιμή του αλλά πρέπει να το βάλω στα υπόψη...

Θυμάμαι μια φορά που είχαν ρωτήσει του Sex Pistols την γνώμη τους για τους Rolling Stones, o Τζόνι Ρότεν είχε απαντήσει: "Πολύ δυνατή επιχείρηση"...:)))

Το πανκ θεωρούσαν νομίζω οι εκφραστές του, πως ήταν η συνέχεια του πραγματικού ροκ εντ ρολ, χωρίς να το χαρακτηρίζει η εμπορικότητα και η ψευτοκουλτούρα...

Τα κομμάτια χαρακτηρίζονται από έκρηξη και καυστικό στίχο, αλλά και πρωτόγονο παίξιμο χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές.

Να μου επιτρέψεις να ανεβάζω 2 από τα πάρα πολλά αγαπημένα εκείνης της περιόδου:

[video=youtube;p5PQnngPX00]https://www.youtube.com/watch?v=p5PQnngPX00[/video]

[video=youtube;eIqESwzCGg4]https://www.youtube.com/watch?v=eIqESwzCGg4[/video]

ΥΓ: Στο τελευταίο βιντεάκι που ανέβασες ο τραγουδιστής των Stranglers φαίνεται πως αυτοσαρκάζεται και γελοιοποιεί τις μπάντες που παίζουν play back...:ναι:

Last edited:

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Νικόλα ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τη συνεισφορά σου στο θέμα!!!

Αλήθεια είναι ακριβό το βιβλίο, αλλά είναι ένας τεράστιος τόμος που θέλει καιρό να διαβαστεί!!!

Ερημίτης

Όμορφο Νιάτο
Αν και δεν είχα ποτέ ακούσματα τέτοια, τα τελευταία χρόνια μου έχει κεντρισει το ενδιαφέρον ο χώρος αυτός και ή ιστορία του, λέω να κάνω το έξοδο να το πάρω, θα είναι όπως καταλαβαίνω ένα μουσικό ταξίδι στο χρονο, αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι αιτίες που γέννησαν αυτό το μουσικό κίνημα, αιτίες που να εξηγούν πιθανόν πολλά σημερινά πράγματα και καταστάσεις στον ευρωπαϊκό κυρίως χώρο και πιθανόν επίσης να ερμηνεύουν και πολλά από αυτά σε πολιτικοκοινωνικό επίπεδο, όπως σωστά λες Μπου "καταστάσεις άγνωστες για την ελληνική πραγματικότητα" την τότε βέβαια, ωστόσο ανησυχητικά πιο οικείες σε μας σήμερα στην εποχή των μνημονίων και της "οικονομικής κρίσης".

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Εξαιρετικό Μπου Ραντλι! Είμαι και πολύ φαν των The Clash, και ειδικά του μέγιστου Joe Strummer, ο οποίος μάλιστα αυτοαποκαλούταν...Σταλίνας! Σου προτείνω να δεις και την καταπληκτική ταινία αν φυσικά δεν την είδες.

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Φίλε Ερημίτη, η ανάλυση των κοινωνικών φαινομένων γίνεται κυρίως με πλάγιο τρόπο μέσω των βιογραφιών και των συνεντεύξεων. Έτσι π.χ. μαθαίνουμε πως ο Τζόνι Λύντον πριν σχηματίσει τους Sex Pistols επιβίωνε σκοτώνοντας αρουραίους σε οικοδομές! Ακόμη, πως ο Sid Vicious αντιπαθούσε έντονα τους Γάλλους (απόηχος παλαιότερης ιστορικής δυσπιστίας των Βρετανών εργατών προς τους Γάλλους "συντρόφους").

Αν ψάχνεις μία πιο "κλασική" εργασία πάνω στη σχέση ροκ μουσικής και βρετανικής/ευρωπαικής εργατικής τάξης/νεολαίας μπορείς να κοιτάξεις το καταπληκτικό έργο "Ανάμεσα στο Μαρξ και στην Κόκα Κόλα" των Άξελ Σιλντ/ Ντέτλεφ Ζιγκφριντ!!

Αγαπητό Φτωχόπαιδο χαίρομαι που σου αρέσει η παρουσίαση! Οι Clash αποτέλεσαν την αριστερή/ακτιβιστική πτέρυγα του κινήματος( βλέπε και το άλμπουμ "Sandinista" - 1981). Την ταινία δεν την ξέρω, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!