Τί τεχνικά προβλήματα θα πρέπει να λυθούν

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Από όσο βλέπω μαζεύτηκαν κάμποσα προβλήματα στο φόρουμ.

Ένα που βγάζει μάτι είναι το ομιλητήριο που για κάποιον ανεξήγητο λόγο έχασε την δυνατότητα να γράφουμε με ελληνικά γράμματα.

Μου αναφέρατε κι άλλα προβλήματα στα οποία δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες.

Μέσα στις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή αναβάθμιση το λογισμικό και με την ευκαιρία θα βγάλω και θα ξαναπεράσω το ομιλητήριο μήπως και λυθεί κάποιο από τα προβλήματά μας.

Εάν θέλετε αναφέρετε εδώ τί πρέπει να φτιαχτεί.

Και υπομονή και κατανόηση. :)

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Δε ξερω αν θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο... αλλα,οταν μπαινουμε σε ενα νημα να μας βγαζει κατευθειαν στη τελευταια αντι για το <1,2,3,4,5.....150

Έλλη Μ

Κοινωνός
Αυτο που αντιμετωπίζω, και επεσημανε η Καστάλια, ειναι στην απαντηση παράθεση καθώς και στην επεξεργασία ανάρτησης, οπου δε μου εμφανιζε κανενα απο τα δυο, σε κάθε περίπτωση.
Στην α' περίπτωση το αντιμετωπίζω ως εξής: Προτου πατήσω το κουμπί "απ. με παραθ.", πατάω το switch editor to source mode ώστε να εμφανιστεί το προς παράθεση μηνυμα. Αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά.
Στη β', κάνω απλως κόπι του προς διόρθωση μηνύματος >> επεξ. ανάρτησης (ανοίγει ο επεξεργαστης κειμένου) >> πέηστ και συνεχίζω.
Επισης, στη γρηγορη αναρτηση, δε μου δεχεται τα emoticons, αν δεν εχω πατησει νωριτερα το switch editor to source mode
Αυτο συμβαινει το τελευταίο διμηνο.

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
@Καλλικάντζαρε, για να πας στην τελευταία ανάρτηση του νήματος υπάρχει ένα πολύ μικρό μπλε κουμπάκι.

@Έλλη
Αυτο που αντιμετωπίζω, και επεσημανε η Καστάλια, ειναι στην απαντηση παράθεση καθώς και στην επεξεργασία ανάρτησης, οπου δε μου εμφανιζε κανενα απο τα δυο, σε κάθε περίπτωση.
Εννοείς πως δεν σου εμφανίζει το κείμενο;

Αυτό το switch editor to source mode πού το βλέπεις; και ποιον επεξεργαστή κειμένου έχεις ορισμένο στις ρυθμίσεις σου;

Δομάζ

Κοινωνός
Χωρίς να είμαι σίγουρος αν πρόκειται για πρόβλημα, οι νέες αναρτήσεις φαίνονται να σημαίνονται διαβασμένες μετά από κάποια ώρα που δεν θα κοιτάξω. Έχει τύχει να βλέπω στα θέματα που παρακολουθώ 3 νέες αναρτήσεις και μόλις πατήσω να δω τις νεες αναρτήσεις γράφει ότι δεν υπάρχουν νέες αναρτήσεις σε κανένα θέμα. Σαν να πατιέται μόνο του το κουμπί "σημείωσε όλες τις αναρτήσεις ως διαβασμένες" από μόνο του καμια δυο φορες τη μέρα.
ΥΓ. Κανείς δεν έχει τον κωδικό μου, μόνο εγώ ανοίγω το pc μου και, απ όσο μπορώ να ξέρω, δεν έχω δεύτερη προσωπικόητα που δρα εν αγνοία της άλλης...

Έλλη Μ

Κοινωνός
Αυτό εννοώ ναι.
switch editor to source mode >>το πρώτο αριστερά κουμπί στο πλαίσιο "Γρήγορη ανάρτηση". Α/Α? αυτό
Οσο με αφορά, δεν εχω ορισει κάτι διαφορετικο, πολύ απλά γιατι δεν θα ήξερα απο πού να το ορίσω.

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
ο wysiwyg ειναι για τα ανάθεμα γενικότερα. Καλύτερα να μάθετε να δουλεύεται με ετικέτες.

Η σχετική ρύθμιση είναι εδώ. Κάτω-κάτω, βάλτε εκεί που λέει "Κοινός επεξεργαστής κειμένου - Επιπλέον δυνατότητες μορφοποίησης". Ειδικά οι μάχιμοι φορουμάδες νομίζω πως θα πρέπει να ξέρουν να δουλεύουν με ετικέτες. (Π.χ. για να βγει κάτι έντονο πρέπει να είναι ανάμεσα σε [Β] και [/Β] κτλ.)

Όπως και να έχει, βέβαια, το πρόβλημα θα πρέπει να διορθωθεί και δικαίωμα κάποιου να δουλεύει με wysiwyg.

Σόφκι

Κοινωνός
Εκτος απο τους ελληνικους χαρακτηρες στο ομιλητηριο δεν μπορεις να βαλεις φατσουλες!!

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
αυτό οφείλεται στο ότι οι περισσότερες φατσούλες έχουν ελληνικά γράμματα σαν κωδικό εισαγωγής (π.χ. :ανέκφραστoς: )

Ασημενια

Κοινωνός
Δεν μπορείς να κάνεις "επεξεργασία κειμένου" και δεν μπορείς να κάνεις "απάντηση με παράθεση"

Ασημενια

Κοινωνός
Το μήνυμά μου το πιο πάνω είχε απάντηση με παράθεση το δικό σου αρχικό μήνυμα, και όταν πάτησα επεξεργασία ανάρτησης για να προσθέσω ας πούμε κάτι...

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Άλλαξες την ρύθμιση που σου ειπα; :χμ:

Μακρυγιάννης

Κοινωνός
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το προφίλ μας πηγαίνοντας: από το "Μακρυγιάννης" => "περί εμού" => "Βασικές πληροφορίες" => εικονίδιο μολυβιού κλπ

Last edited:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Χμ. Το βλέπω. Μου βγάζει ένα "The server failed to respond in time. Please try again."

Κι εσάς το ίδιο;

Ασημενια

Κοινωνός
Ναι και σε εμάς το ίδιο. Μου επέτρεψε να διαγράψω το τι διάβαζα... αλλά όχι να προσθέσω κάτι

Πωλίνα

Κοινωνός
πάντως εγώ με firefox από λαπ και internet από το κινητό κανω κανονικά παραθέσεις, μόνο τα ελληνικα στο ομιλητήριο μου κολλάνε.