Τα βιβλια που δεν σας αρεσε το τελος τους:

Αμάντα

New member
Ναι, ήταν τέλειο το τέλος του Νεκρωταφίου! Υπέροχα disturbing. Την ταινία όμως την σκοτώσανε, ήταν πολύ κακοφτιαγμένη.

Για την Αστραδενή το έθεσες πιο σωστά, απώλεια της αθωότητας. Το διάβασα πρόσφατα και το εκτίμησα πολύ περισσότερο.

Δομάζ

Member
"Το παιδί από το Κολοράντο" του Βασιλιά, πάντως, είχε τέλος που μου άφησε κάτι ανεκπλήρωτο. Το ήξερα βέβαια ότι θα είναι έτσι, γιατί αναφέρεται από την αρχή του βιβλίου. Ωστόσο, ευχαριστήθηκα τη διαδρομή και ας ήταν "ατελές" το τέλος.

Συγγνώμη που επεμβαίνω, για την Ομίχλη θα συμφωνήσω, αλλά το νεκρωταφιο είχε φοβερό τέλος ! Όσο για το Το Αυτό, πιστεύω αξίζει μια ευκαιρία ! Give it a go που λένε και στο χωριό μου :ρ
Ναι η ομίχλη ήταν σαφώς καλύτερη ταινία από βιβλίο...τώρα το νεκρωταφίο (για να το γραψω και γω πιστά) ίσως είναι περίεργο το δικο μου το γούστο....και όχι όχι όχι άλλους κλόουν -.-

ΥΓ: Να σημειωθεί εδώ ότι δεν μου αρέσει καθόλου το στρίψιμο της βίδας και κανένα αστυνομικό μυστηρίου με εξαίρεση κλασσικά,νουάρ και τα κίτρινα κουτιά οπότε ίσως είναι θέμα γούστου όντως :P

Αμάντα

New member
"Το παιδί από το Κολοράντο" του Βασιλιά, πάντως, είχε τέλος που μου άφησε κάτι ανεκπλήρωτο. Το ήξερα βέβαια ότι θα είναι έτσι, γιατί αναφέρεται από την αρχή του βιβλίου. Ωστόσο, ευχαριστήθηκα τη διαδρομή και ας ήταν "ατελές" το τέλος.
Ευχάριστο ήταν το Παιδί από το Κολοράντο, ανάλαφρο, ωστόσο εύκολο να το ξεχάσεις.:)

Ιαβερης

Well-known member
Γενικά ο Κινγκ έχει χοντρό θέμα με τα τέλη των βιβλίων του, πολύς κόσμος παραπονιέται γι'αυτό, αν και προσωπικά δεν με έχει χαλάσει ιδιαίτερα κάποιο συγκεκριμένο τέλος βιβλίου ώστε να μου χαλάσει όλη την αίσθηση της ανάγνωσης.