Τελείωσα και τώρα τι κάνω;

Κουτάβι

Όμορφο Νιάτο
Καλησπέρα σας!!!
Μόλις τελείωσα ένα μυθιστόρημα που έγραφα εδώ και πολύ καιρό και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Ξέρω πως μπορεί να έχετε απαντήσει σε τέτοια θέματα, αλλά δεν έχω καλυφθεί πλήρως από τις απαντήσεις που υπάρχουν εδώ και γενικά στο internet.

1)Πού να κατοχυρώσω τα πνευματικά δικαιώματα; Σε συμβολαιογράφο ή εδώ https://senariografoi.gr/gr/ ;
2)Να στείλω το βιβλίο μου μαζικά όποιον εκδοτικό οίκο βρω; Μαζί ή σ' έναν έναν; Και εάν δύο από αυτούς θελήσουν να το το εκδώσουν, λίγο δύσκολο αλλά εάν γίνει αυτό; Πώς απορρίπτεις; :ουχ: Τους λες συγνώμη υπέγραψα αλλού; Ή πας και παίρνεις τα συμβόλαια χωρίς να πεις κάτι και κοιτάς τι σε συμφέρει;
3)Και κάτι τελευταίο...υπάρχουν μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι που να διαλέγουν βιβλία πιο εύκολα; Υπάρχει περίπτωση ένας μεγάλος οίκος να ζητήσει σε εμένα τον πρωτοεμφανιζόμενο χρήματα για να το εκδόσει;

Συγνώμη εάν οι ερωτήσεις έχουν ξαναυποθεί, αλλά παρατηρώ πως οι απαντήσεις έχουν παλιές ημερομηνιές και τα πράγματα συνέχεια αλλάζουν.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Για την κατοχύρωση των πνευματικών σου δικαιωμάτων μπορείς να απευθυνθείς και στην ΑΕΠΙ.

Εντιτ: Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση. Η ΑΕΠΙ φαίνεται ότι είναι μόνο για μουσικά έργα. Κάνε μια ερώτηση πάντως.

Last edited: