Τζέιν Όστεν (Jane Austen) : "Περηφάνια και Προκατάληψη"

Τελείωσα το βιβλίο και μου άρεσε πολύ γιατί είναι ένα από αυτά που σε κάνει να ξεκουράζεσαι και να ξεχνιέσαι... Οι χαρακτήρες ήταν πολλοί αλλά όλοι ήταν αξιοσημείωτοι. Αγαπημένος ο κ. Μπέννετ που ήταν πάντα κουλ και άνετος :))) Ο πιο "μισητός" η λαίδη Κάθρην ή ο κ. Κόλλινς γιατί ήταν πιεστικοί και κουραστικοί. Το βιβλίο μάλλον θα το ξαναδιαβάσω αλλά όχι στο άμεσο μέλλον. :)

Φαίη

Κοινωνός
Έχω διαβάσει το βιβλίο, έχω δει και την ταινία. Με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα μού άνοιξε η όρεξη να δω και τη σειρά.
Πάντως, παρά το γεγονός ότι δεν έχω δει τη σειρά, έχω συνδέσει τον Ντάρσυ με τον Φερθ. Μήπως για αυτό να φταίει και ''το ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζόουνς'';;;

Last edited:

Φαίη

Κοινωνός
Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο και μπορώ να πω πως μού άρεσε πολύ :) Έως τώρα θεωρώ πως σε σχέση με την ταινία είναι πιο πιστή στο βιβλίο αλλά και πιο...πειστική.
Ο Φερθ είναι ο απόλυτος Ντάρσυ, πολύ καλύτερος από αυτόν της ταινίας κατά τη γνώμη μου.
Επίσης, θα συμφωνήσω με τον Φάρο όσον αφορά το ντύσιμο της εποχής. Οι άντρες φαίνονται πολύ κομψοί, σε αντίθεση με τις γυναίκες.

Φαίη

Κοινωνός
Δεν ξέρω ποια θα ήταν η άποψή μου αν είχα δει πρώτα την ταινία. Όπως και να έχει, πιστεύω πως η σειρά είναι αληθινά μια πολύ καλή επίδοση που δύσκολα θα ξεπεραστεί ενώ η ταινία είναι απλά υποδεέστερη.
Μόλις είδα και το τελευταίο επεισόδιο της σειράς.
Αν και είδα πρώτα την ταινία, έχω την ίδια ακριβώς άποψη με σένα, Φάρε. Ωραία η ταινία αλλά
τη σειρά την βρήκα πραγματικά υπέροχη.
Για τον Ντάρσυ τι να πω; Άργησα αλλά τον ερωτεύτηκα τελικά (τον Φερθ αποκλειστικά :) )

Βασια

Όμορφο Νιάτο
Λατρεύω αυτό το βιβλίο!!Μπορώ να το διαβάσω ξανά και ξανά και ξανά με την ίδια ευχαρίστηση κάθε φορά.Ο κύριος Νταρσυ ήταν ο πρώτος λογοτεχνικός ήρωας που ερωτεύθηκα και νομίζω ότι ένα κομμάτι μου εξακολουθεί ακόμα να είναι ερωτευμένο μαζί του!

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Λατρεύω αυτό το βιβλίο!!Μπορώ να το διαβάσω ξανά και ξανά και ξανά με την ίδια ευχαρίστηση κάθε φορά.Ο κύριος Νταρσυ ήταν ο πρώτος λογοτεχνικός ήρωας που ερωτεύθηκα και νομίζω ότι ένα κομμάτι μου εξακολουθεί ακόμα να είναι ερωτευμένο μαζί του!
Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι πάντα θα είμαι ερωτευμένη μαζί του :μαναι::γιούπι:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Δεν κατάλαβα ποτε πόσο γρηγορα άλλαξε η ψυχολογία του Ντάρσυ ως προς την Λίζυ: Στην αρχή δεν του αρέσει η Λίζυ εμφανισιακά και την σνομπάρει με άσχημο τρόπο αλλά μετά βρίσκει πως έχει τα ομορφότερα μάτια και την πιο ενδιαφέρουσα προσωπικότητα...το εξηγείται;:χμ:

Αλίκη

Κοινωνός
Επειδή τον φτήνει και αυτόν δεν τον φτήνει καμία γιατί είναι ο κύριος Ντάρσυ :ρ

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Aυτός ο άτιμος την έχει φτυσει πιο πρωτα, τι περίμενε:ρ''είναι τοσο καλλονή, όσο η μητέρα της έξυπνη'', ατακα που την έλιωσε την μαυρη Λίζυ, την έστειλε στα βάραθρα! να κρυφακούσεις κάτι τετοιο:αργκ:

Αλίκη

Κοινωνός
Ε, εντάξει, αυτός έχει κάθε δικαίωμα να φτήσει γιατί είναι ο κύριος Ντάρσυ :ρ

Λέτρω

Όμορφο Νιάτο
Γεια σας! Μόλις τελείωσα το βιβλίο. Θα στενοχωρήσω ίσως κάποιες φίλες, αλλά τολμώ να πω ότι δε μου άρεσε πολύ. Όχι στο σημείο να μην μπορώ να το συνεχίσω, αλλά η αλήθεια είναι ότι σε πολλά σημεία ένιωσα να βαριέμαι. Και όταν το έκλεισα δεν ένιωσα αυτό το συναίσθημα που νιώθω όταν τελειώνω ένα βιβλίο που με έχει κερδίσει. Βέβαια υπήρξαν και κάποια σημεία που μου άρεσαν όπως
η χυλόπιτα της Λίζυ στον Ντάρσυ,
το πιο γλοιώδες και πικρόχολο γράμμα, δήθεν συλληπητήριο, από τον Κόλλινς στον κ.Μπέννετ όταν έμαθε για τη Λύντια και τον Γουίκαμ και, τέλος,
η συζήτηση της λαίδης Κάθριν με τη Λίζυ όταν η πρώτη έμαθε τις φήμες περί αρραβώνος της δεύτερης με τον Ντάρσυ

Ατλαντίσια

Όμορφο Νιάτο
Είδα πρόσφατα την ταινία με την Keira Knightley και μου άρεσε πάρα πολύ! Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά έκδοση του βιβλίου είναι η πιο καλή σε μετάφραση, γιατί σαν εμφάνιση μου αρέσει πολύ από τις εκδόσεις Μίνωας!

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Εγώ διάβασα πρώτα απο εκδόσεις Πατάκη αλλά έχω στην κατοχή μου και απο εκδόσεις Σμίλη και απο Μίνωα ( είμαι τρελή και τα μαζεύω ) Αγαπώ την έκδοση του Πατάκη γιατί ήταν και η πρώτη μου επαφή με την Όστεν . Οι εκδόσεις Σμίλη εχουν κανει φοβερη δουλεια με τα βιβλια της Οστεν και εχουν πολυ εξτρα υλικο με βιογραφία της Όστεν , εικόνες και διάφορα άλλα . Τη μετάφραση στο συγκεκριμένο την έχει κάνει ο Κικιζας και προσωπικά άλλα δύο βιβλια που εχω διαβασει σε δικη του μεταφραση καπως μου έκατσαν... ας πούμε λίγο βαριά. Παρόλα αυτά είναι εξαιρετική έκδοση και μπορεί απλά εμένα να μη μου έκατσε καλά ο συγκεκριμένος μεταφραστής . (μη σε τρομάζω δηλαδή δεν έχει κάτι κακό η μετάφραση απλά ίσως να χρησιμοποιεί λιγακι πιο δύσκολο λεξιλόγιο) Η έκδοση του Μινωα είναι πανέμορφη και έχω διαβάσει το μισό βιβλίο και μου φάνηκε μια χαρά . Απλά έχουν αφήσει τον πληθυντικό ευγενείας ανάμεσα στα παντρεμένα ζευγάρια. Ο κύριος και η κυρια Μπένετ δηλαδή μιλάνε μεταξύ τους ενικό κάτι που δεν συμβαίνει στην έκδοση του Πατάκη . Νομίζω είναι και οι 3 πολύ καλές επιλογές :ναι: Από όσο ξέρω η πρωτοπορία έχει τα βιβλια της Όστεν απο Σμιλη -40% οπότε το συγκεκριμένο ίσως να βγαίνει κάτι λιγότερο απο δέκα ευρώ .

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο :))))

Λεξιθήρ

Όμορφο Νιάτο
το έχει διαβάσει κάποιος από τις εκδόσεις κάκτος; θέλω να το διαβάσω , αλλά δεν έχω αποφασίσει , είμαι ανάμεσα σε σμίλη και κάκτο