Τζέιν Όστεν (Jane Austen)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αν και έχει κατηγορηθεί από σύγχρονούς της όπως η Σαρλότ Μπροντέ (Charlotte Brontë), πως τα βιβλία της δεν περιέχουν και κατι το ιδιαίτερο, η Τζεην αγαπήθηκε πολύ, και εξακολουθεί να έχει απήχηση και στις μέρες μας.

Τα βιβλία της γνώρισαν τεράστια επιτυχία και μεταφέρθηκαν πολλες φορές στην οθονη, γνωριζοντας και εκεί ανάλογη ανταπόκριση.

Εχει ενα ιδιαίτερο τρόπο γραφής, χιουμοριστικό, που μου αρέσει, ενώ σκιαγραφεί καταπληκτικά τους χαρακτήρες και τα συναισθηματα των ηρωων της.

Συνηθως οι κεντρικοί ηρωες της, ειναι ατομα που μεσα απο καποια δυσκολίες (που συνήθως δυσκολία ειναι και ο ίδιος τους ο εαυτός), καταφέρνουν να ξεπεράσουν τα εμπόδια, και μεσα απο εσωτερικη αναζητηση ανακαλυπτουν και αποκτουν αυτό που τελικά θέλουν.

Βιβλία της : "Περηφάνια και προκαταληψη" (Pride and Prejudice) , "Λογική και ευαισθησία" (Sense and Sensibility) ,"Έμμα" (Emma), "Μανσφηλντ Παρκ" (Mansfield Park), "Πειθώ" κτλ.

Έχει τύχει να διαβάσετε κανενα βιβλίο της? Εμενα μου αρέσει αρκετά. Μου βγαζει εναν ρομαντισμο, μια ομορφιά αλλης εποχης. Και.. η "Λίζυ" η ηρωίδα απο το περηφάνια και προκαταληψη, ειναι η αγαπημένη μου.

Last edited by a moderator:

Ντόλυ

Όμορφο Νιάτο
Και μένα είναι η αγαπημένη μου, έχω διαβάσει όλα της τα βιβλιά και πέρα από το ρομαντισμό που βγάζει, παραθέτει τις καταστάσεις, τις αντιλήψεις της εποχής, τις σκέψεις και τα συναισθήματα των ηρώων της όπως είναι πραγματικά είναι. Βλέπετε η αγάπη για την Ώστιν δεν είναι ποτέ απλή αγάπη... Συνήθως συνοδεύεται απο τη λογική...
Σχεδόν σε όλα τα έργα της έχει αυτοβιογραφικά στοιχεία παρόλο που σε όλα δίνει ένα ευτυχσμένο τέλος, όπου ο έρωτας και η αγάπη υπερνικά τα εμπόδια και τις αδυναμίες των ηρώων της.... Και λέω παρόλο καθώς στη προσωπική της ζωής δεν έζησε ποτέ το happy end σύμφωνα με μια αυτοβιογραφία της που διάβασα πρόσφατα.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Η εφημερίδα "ο Κόσμος του Επενδυτή" είχε σήμερα δώρο την ταινία "Έμμα" που είναι βασισμένη σε βιβλίο τής Τζέην Ώστεν (Jane Austin).

Θα συνεχίσει τις επόμενες τρεις Κυριακές με τις ταινίες: "Το Πάρκο του Μάνσφιλντ", "Το Αβαείο του Νορθάνγκερ" και "Περηφάνια και Προκατάληψη" όλα βασισμένα σε έργα τής Ώστεν.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Η εφημερίδα "ο Κόσμος του Επενδυτή"
Θα συνεχίσει τις επόμενες τρεις Κυριακές με τις ταινίες: "Το Πάρκο του Μάνσφιλντ", "Το Αβαείο του Νορθάνγκερ" και "Περηφάνια και Προκατάληψη" όλα βασισμένα σε έργα τής Ώστεν.

Ολα καλα, και ηδη έχω πάρει την πρώτη ταινία, αλλά αυτη την μεταφορα της Περηφάνιας και Προκατάληψης που στο καλό την θυμηθηκαν; :ωιμέ:

Δεν την έχω δει, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φαντάζομαι πως θα είναι καλυτερη απο εκεινη του 1995 μεταφορά, με τους Κόλιν Φερθ και Τζένιφερ Έλ που ειναι και η καλυτερη όλων κατά την γνώμη μου

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
περήφανη και προκατειλημμένη

Ολα καλα, και ηδη έχω πάρει την πρώτη ταινία, αλλά αυτη την μεταφορα της Περηφάνιας και Προκατάληψης που στο καλό την θυμηθηκαν; :ωιμέ:

Δεν την έχω δει, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φαντάζομαι πως θα είναι καλυτερη απο εκεινη του 1995 μεταφορά, με τους Κόλιν Φερθ και Τζένιφερ Έλ που ειναι και η καλυτερη όλων κατά την γνώμη μου
Φαίνεσαι περήφανη μήπως όμως είσαι και... προκατειλημμένη, καλή μου; :ρ

Ντόλυ

Όμορφο Νιάτο

Ούτε εγώ την ξέρω τη συγκεκριμένη που αναφέρεσαι.... αλλά αν είναι διάρκειας όσο η ταίνια του 2005, σίγουρα δεν θα μπορεί να συγκριθεί με αυτή του 1995. Η ταίνια με τον Κόλιν Φλερθ είχε από μόνη της έχει ένα μεγάλο ατού.. Την μεγαλύτερη διάρκεια της (καθώς ήταν τηλεοπτική σειρά) πράγμα που την κάνει να αποτυπώνει πιο πιστά τις καταστάσεις του βιβλίου... Οπότε αυτοί που τους άρεσε το βιβλίο την προτιμούν ιδιαίτερα....:):)

Last edited:

Νιόβη

Όμορφο Νιάτο
Εχετε δίκιο και συμφωνω απόλυτα μαζί σας. Η Τζέην Ωστεν είναι μύθος και μια άξια εκπρόσωπος της γυναικείας λογοτεχνίας αλλά και της εποχής της. Εχω διαβάσει όλα της έργα και έχω δει και τις αντίστοιχες ταινίες, παλιές και νεότερες.. Προσωπικά πιστέυω ότι είναι κορυφαία στο είδος της.

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Και θεωρούσα τον εαυτό μου ρομαντικό!

Σίγουρα η Ώστεν έχει μια σπουδαία θέση στην παγκόσμια λογοτεχνία, αλλά δεν τρελαίνομαι. Μεταξύ των δύο που αναφέρεις, Λορένα, προτιμώ τη Σαρλότ Μπροντέ.

Πολύ γλυκερή η Ώστεν για το δικό μου γούστο.

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Ο κοσμος της Ωστεν ειναι τοσο ήρεμος και ευθραστος , τοσο ρομαντικός! πολλοι την κατηγορησαν γι' αυτό , οτι αφηνει τα παθη εξω απο τον φρακτη της οικειας αλλα ακόμη και ετσι ο κόσμος που περιγραφει ειναι 'αλλιωτικος' από την δικη μας καθημερινότητα, γι' αυτό συναρπαστικός και μαγικός!

την θεωρω καθαρα γυναικεια λογοτεχνια αλλα και κατι περισσοτερο( γινονται εξοχες , θεατρικες διασκευες τα εργα της) και μάλιστα η Τζεην δεν εχει την φλυαρια πολλών, συγγραφεων γυναικών σχετικά με τις ερωτικές σχεσεις, σε αφηνει να τις ΄χαρείς 'εν τη γεννέση τους' και δεν σε πυρπολει με αναφορες λεπτομερεις , αυτο για μενα ειναι μεγάλο προτέρημα για μια γυναικα, δεν πλατιαζει εκει που δεν πρέπει, οι χαρακτηρες λένε τα λόγια που πρέπει να πουν, τιποτα περισσοτερο!!

τα υλικά που χρησιμοποιει εναι απλά και ακατέργαστα!! και κυριως δεν γραφει εγωκεντρικα και αυτό την κάνει πολύ, πολύ ξεχωριστή και αξεπέραστη!

Ηταν μια παραδοσιακη συγγραφέας του Ρομαντισμού. Περιεγραψε γλαφυρα την πατριαρχικη, γεωργιανη κοινωνια του 18 αιωνα στην οποια έζησε! αλλα και κατι αλλο, η Τζεην με την πένα της όπως και η Μπροντε εξυψωσαν και προσωποποιησαν τον άνδρα, ειδικα η Τζεην ποτε δεν τον είδε ως μεσο επίδειξης:), ουτε οι γυναικειοι χαρακτηρες της, ειχαν κτητικοτητα απέναντι του!! Αντιθετα, όλα γινονται τόσο φυσικά, όπως ξαναείπα, απο τις περιγραφές της λείπει το στοιχειο του εγωκεντρισμού, οι κεντρικές ηρωιδες της ακόμα και αν πέφτουν σε λάθη, ακομα και αν χρειάζεται να σωφρωνιστούν, πάντα αγαπούν , αγνά και φυσικά!!:))

Η παρορμητική Μάριαν, η λογική , καλόκαρδη Ελινορ, η δραστηρια και ασυγκρατητη Εμμα, η ηθική , ρομαντική Φάνι, η πληγωμένη, καλλιεργημένη Αννα που χρειαζεται μια δευτερη ευκαιρία στην ζωή η πνευματωδης και περιπαικτική Λιζι, η ντροπαλή Τζεην, η αφελής, αθωα Κάθριν...που ζει μεσα απο την φαντασια και τα βιβλια. χωρις να αντιλαμβανεται την πραγματικότητα. Όλες μα όλες ειναι τοσο αξιαγαπητες, μοναδικές!! καθεμια με τον δικο της χαρακτηρα, η Τζεην ποτε δεν επαναλαμβάνεται!! εχει δημιουργησει και μερικούς από τους πιο ενδιαφέροντες , αντρικούς χαρακτήρες!

Last edited:

Φερμίνα Δάσα

Όμορφο Νιάτο
΄Εχει τύχει να διαβάσω το βιβλίο της Pride and Prejudice -και μάλιστα στην πρωτότυπη αγγλική του εκδοση,γεγονός που με έφερε πιο "κοντα" κατά ένα τρόπο στη συγγραφέα- και μου άφησε μια μάλλον ουδέτερη γεύση....Η πλοκή θα μπορούσε να χαρακτηριστει συνηθισμένη και κάπως προβλέψιμη αλλά ήταν ένα βιβλιο σχετικά ευχάριστο στην ανάγνωση.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Η περηφανια και προκαταληψη ειναι ενα αγαπημενο μου βιβλιο. Θα συμμεριστω την αποψη σου, για το : λογικη και ευαισθησια.

Ομως πραγματι η Ωστεν δεν γραφει εντυπωσιακα βιβλια. Απλα περιγραφει καποιες συνηθισμενες καταστασεις μιας κοινωνιας που εζησε η ιδια.

Αυτο που την χαρακτηριζει ειναι κυριως το καυστικο της χιουμορ, ο τροπος που σκιαγραφει τους χαρακτηρες της (και το κανει παρα πολυ καλα), και η ωριμοτητα που αποκτουν οι πρωταγωνιστες στο τελος των βιβλιων της, μεσα απο τις καταστασεις που βιωνουν.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Πραγματικά ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ!Το "Περηφάνια και Προκατάληψη" είναι ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία,δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου.

εχει δημιουργησει και μερικούς από τους πιο ενδιαφέροντες , αντρικούς χαρακτήρες!
Ποιά γυναίκα δεν θα ήθελε εναν μιστερ Ντάρσυ?

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Το "Λογική και ευαισθησία" που διάβασα μου άρεσε πάρα πολύ. Θα συνεχίσω σίγουρα και με το "Περηφάνεια και προκατάληψη" μιας και έχω δει την ταινία πολύ παλιά και δεν θυμάμαι και πολλά στοιχεία.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Να το διαβάσεις Ρεγινόρα,πιστέυω πως είναι ένα βιβλίο που δεν πρέπει να λείπει από την βιβλιοθήκη καμιάς γυναίκας!

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Έχω την εντύπωση πως όλα τα έργα της Ώστεν έχουν γίνει σειρές του BBC.
Μια πολύ ωραία ταινία είναι το "becoming jane' στα ελληνικά το βρήκα ως "Ερωτευμένη Τζέιν".Κατά κάποιο τρόπο μας δείχνει κάποια σημεία για την ζωή της Ώστεν,δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματικά δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο σχετικά με την ζωή της,αν και θα το ήθελα πολυ.
Μερικά σχετικά βίντεο που βρήκα:

Jane Austen season trailer 2007

Persuasion 2007 part4

BBC's Emma 2009 promo

Lost In Austen: Trailer

Becoming Jane trailer

Last edited by a moderator:

Πολυξενη

Κοινωνός
Τα βιβλία της είναι απο τα αγαπημένα μου.μου αρέσει να χάνομαι στο πράσινο της αγγλικής εξοχής που τόσο όμορφα περιγράφει.
Μου αρέσουν οι βολικοί μπαμπάδες,οι καλόβολοι θείοι,οι εκνευριστικές μαμάδες ακόμα και οι ξιπασμένοι συγγενεις! Η Τζεην Ωστεν ανοίγει τις πόρτες
των σπιτιών και τις καρδιές των ηρωίδων και μεις περνάμε απολαυστικά απογεύματα ταξιδεύοντας στις σελίδες της.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
εχθες ειδα τα 4 επισοδεια της σειρας του bbc "Lost in Austen".η νεαρη αμαντα ειναι κολλημενη με το περηφανια και προκαταληψη και ξετρελαμενη με τον κυριο νταρσυ.εχει διαβασει το βιβλιο πολλες φορες,της αρεσει πολυ ο τροπος ζωης που εκαναν τοτε,ο ρομαντισμος που υπηρχε..καποια στιγμη στο σπιτι της βλεπει την ελιζαμπεθ μπενετ που της ζηταει να αλλαξουν θεσεις και να βρεθει η αμαντα στον κοσμο της και το αντιθετο.η αμαντα τα κανει μανταρα η τζειν παντρευεται τον κυριο κολλινς,η λυντια το σκαει με τον μπικλι και πολλα ακομα συμβαινουν εντελως διαφορετικα απο αυτα που εχει διαβασει στο βιβλιο.εχει ομως πολυ ομορφο τελος.τελεια σειρα!!!!!!!

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο σχετικά με την ζωή της,αν και θα το ήθελα πολυ.
Μαργαρίτα.. ελεγξε σε παρακαλω προς το τελος του βιβλιου (της Λιζυ συγκεκριμενα)αν δεν το εχεις ηδη δει, να δεις αν υπαρχει συντομη βιογραφια της Ωστεν. Νομιζω καπου την ειχα διαβασει, αλλα δεν εχω το βιβλιο κοντα μου για να το ελεγξω (το δανεισα :)) )

Αφιερωση καποια βιντεακια που μου αρεσαν πολυ :)

Persuasion - The Story

Sense and Sensibility - Heartbroken love

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
εχω διαβασει βιοφραφια την ιδια εχει σε ολα τα βιβλια της που εχω στην βιβλιοθηκη μου εκτος απο το περηφανια και προκαταληψη που δεν εχει καθολου.λεει πως πεθανε και καποια αλλα στοιχεια αλλα τιποτα για την ερωτικη της ζωη που για αυτην μας δειχνει στην ταινια "Becoming Jane".τα βιβλια που εχουν βιογραφια μεσα τα αγορασα μετα απο αυτην την αναρτηση νομιζω γιατι αλλιως θα το ειχα προσεξει.παντως λορι επειδη ξερω πως αγαπας πολυ το περηφανια και προκαταληψη να δεις την σειρα που λεω πιο πανω και το becoming jane.τελεια και τα δυο!!!

Φαίη

Κοινωνός
Είχα την πρώτη μου επαφή αυτές τις μέρες με την Όστεν με το ''Λογική και Ευαισθησία''. Η αλήθεια είναι πως όντως από θέμα υπόθεσης δεν είχε κάτι το τρομερό, ωστόσο δεν ένιωσα να με ενοχλεί αυτό.
Μου άρεσε που με μετέφερε στο κλίμα μια άλλης εποχής, ρομαντικής (όχι όμως και γλυκανάλατης). Η ψυχολογία σαν αντικείμενο με ενδιαφέρει αρκετά, οπότε βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ψυχογράφιση των ηρωίδων.
Η ''Περηφάνεια και Προκατάληψη'' βρίσκεται σίγουρα πάντως στη λίστα με τα ''προσεχώς''!