Τζέιν Όστεν (Jane Austen)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Αν απο Ε.Φ και τρόμου πας στην ρομαντική Όστεν λογικό να μη σου αρέσει,καλά κάνεις και της δίνεις μια δεύτερη ευκαιρία τώρα :) Πάντως κι εμένα που είναι η αγαπημένη μου ένα διάστημα διάβασα δυο δικά της μαζεμένα και το τρίτο δεν μπόρεσα να το τελειώσω, ήθελα μια αλλαγή και να φανταστείς πως είμαι λάτρης του ρομαντικού. Πάντα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διάθεση που έχουμε την εποχή που διαβάζουμε κάτι για το αν θα μας αρέσει ή όχι.

Αγγελίνα

Όμορφο Νιάτο
Lindsey Ann Elizabeth. Τα δύο πρώτα είναι της μητέρας της που πέθανε πριν από αρκετά χρόνια και το τελευταίο μάντεψε. Όπως καταλαβαίνεις, εγώ δεν είχα ούτε δικαίωμα επιλογής. Πάλι καλά που δεν ήταν αγόρι, γιατί με είχε απειλήσει ότι θα το βγάλει Fitzwilliam.
Απλά, τέλειο. Με το καλό να την ακούσεις να γυρίζει στο όνομά της με ένα "yes, daddy?" κι ύστερα να δεις ποιος θα τις χρειάζεται τις πάνες! :χαχα:

Άσε που υπάρχει και η άλλη πολύ καλή πλευρά...now you get to choose το όνομα του (μελλοντικού) γιου! ;)

Κορίτσια πρέπει να κάνουμε κλαμπ, σκεφτείτε τι ωραία θα ήταν:γιούπι: ( The Jane Austen Book Club δεν θυμάμαι αν έχω πει ποτέ οτι εξαιτίας της συγκεκριμένης ταινίας ανακάλυψα τη λέσχη βιβλίου :) )
Να κάνουμε, Μαργαρίτα μου!Ναι κι εγώ φαν, δηλώνω συμμετοχή από τώρα!

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Και γιατί δεν κάνετε ένα ιντερνετικό club αφιερωμένο στην αγαπημένη σας συγγραφέα? :)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Το έχω σκεφτεί και αυτό Κικ και όντως είναι μια πολύ καλή ιδέα!! :) ( βέβαια θα προτιμούσα κανονικό αλλά μάλλον το κλαμπ θα είχε μόνο ένα μέλος εμένα:χαχα: οπότε είναι μια πολύ καλή λύση αυτή) Αν δούμε κι άλλους ενδιαφερόμενους μπορούμε να το βάλουμε μπροστά !!!

Last edited:

Αγγελίνα

Όμορφο Νιάτο
Ναι κι εγώ για διαδικτυακό κλαμπ μιλούσα, διαφορετικά, πολύ δύσκολα. Κάποτε βέβαια είχα ψάξει κι είχα βρει το αγγλικό επίσημο, υποτίθεται, αλλά ηταν εξαιρετικα δύσχρηστο και το παράτησα πολύ σύντομα.

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Η αλήθεια είναι πως στην Ελλάδα είναι λόγο δύσκολο να πιάσει, αλλά γιατί δεν γίνεστε μέλη σε fan club όπως αυτό εδώ, που είναι παγκόσμια και συμμετέχει πολύς κόσμος;

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Να σου πω δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να πιάσει,κι με ενα μπλόγκ εγώ ευχαριστημένη θα ήμουν, ξέρεις λίγα άτομα χαλαρή κουβεντούλα και μια στο τόσο και καμιά συνάντηση.

Να πω οτι στο FB μπορεις ανετα να φτιαξεις και να μπουν μελη..Παραδειγμα εγω ειμαι στο κλαμπ του Κινγκ που εχει 450 μελη και εχει την φαση του μιλαμε για χαρακτηρες των βιβλιων κλπ κλπ..

Αγγελίνα

Όμορφο Νιάτο
Θα συμφωνήσω, Μαργαρίτα. Εγώ ξέρω κι άλλα άτομα που λατρεύουν την Ώστεν αλλά σκυλοβαριούνται τα φόρουμ, με πρώτη πρώτη την κολλητή μου.

Α, Ραστινιάκ, το φέης καλή ιδέα! Μαργαρίτα, τι λες?

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Λέω ότι όσο περνάει η ώρα και το συζητάμε θέλω ακόμα πιο πολύ να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο!! :) :) :)

Πολυξενη

Κοινωνός
Μαργαρίτα όταν τελειώσεις κάνε μια δημοσίευση εδώ για να το βρούμε οι ενδιαφερόμενοι. :)

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Ψάχνω για μια εργασία τις 2-3 πρώτες φράσεις με τις οποίες αρχίζει το Περηφάνια και Προκατάληψη. Επειδή δεν το έχω το βιβλίο, ίσως κάποια από σας που το έχετε να μπορούσε να μου αντιγράψει εδώ την αρχή του :)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Είναι πανθομολογούμενη αλήθεια ότι ένας ανυμφευτος αντρας με μεγάλη περιουσία θα χρειάζεται οπωσδήποτε και μια σύζυγο.
Όσο άγνωστα κι αν ειναι αυτα τα αισθήματα και οι απόψεις ενός τέτοιου άντρα οταν μετακομίζει σε μια νέα περιοχή, η αλήθεια αυτη ειναι τόσο καλα εδραιωμενη στη σκέψη των γύρω οικογενειων που θεωρουν οτι ο αντρας αυτος αποτελει δικαιως ιδιοκτησια καποιας απο τις κορες τους

Last edited:

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Αν θέλεις στα αγγλικά ρίξε εδώ μια ματιά και δες τι χρειάζεσαι γιατί δεν ξέρω μέχρι που θέλεις ακριβώς:)

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Στα Ελληνικά το θέλω, Μαργαρίτα... Οι δύο πρώτες προτάσεις μια χαρά θα ήταν (και για να μη χαλάμε το νήμα, αν κάποιο μέλος θέλει να με εξυπηρετήσει ας μου το στείλει με πμ) :)