Τζέιν Όστεν (Jane Austen)

Αλίκη

Κοινωνός
Αριαδνη βαλε πλοκη, ολα τα ειπες!!

Τον Μερλιν κι εγω τον αγαπω πολυ πολυ πολυ :γιούπι: Και τον Αρθουρο :σάλια: Ειναι πολυ ωραια σειρα, απο τις αγαπημενες μου.

όσο για τους ''ανδρες'' της Εμμας, ο Ναιτλι ειναι γλυκός:), ο άλλος ειναι ολίγον σπαστικός, που ενω έχει κρυφή σχεση με την Τζευν, φλερτάρει και την Εμμα. Για τον πρώτο, πρωτο που απορριπτει η Εμμα, τι να πείς![/QUOTE]

Ο Ναιτλι είναι ο μόνος χαρακτήρας που συμπάθησα!

Μαργαριτα

Κοινωνός
Αριάδνη πλοκή παρακαλωωωω,θα σου έβαζα εγώ μα δεν θέλω να μάθω λεπτομέρειες πριν το διαβάσω :)

Αριάδνη

Κοινωνός
Αριαδνη βαλε πλοκη, ολα τα ειπες!!

Τον Μερλιν κι εγω τον αγαπω πολυ πολυ πολυ :γιούπι: Και τον Αρθουρο :σάλια: Ειναι πολυ ωραια σειρα, απο τις αγαπημενες μου.
Θαυμάστρια και συ, υπέροχα!!! Μεγάλος ερωτας ο Μέρλιν! δεν υπάρχει σε βιβλίο :(

θα σου βάλω κάτι καλύτερο από πλοκή:

http://www.youtube.com/watch?v=FjPMEopKtDs

Μαργαρίτα, Αλίκη την εχετε δει την σειρά;

Λαλένα καλως ηρθες, μια χαρά ο Ναιτλι, και στην ταινία με την Πάτροου, τον ερμήνευσε ένας εξαιρετικός ηθοποιος!

Το σαββατο θα καθισω να μελετησω , τις λειτουργιες του φορουμ, γιατι εχω ξεχασει αρκετά πραγματα, οπότε δυσκολεύω και σας.

Last edited:

Μαργαριτα

Κοινωνός
Αριάδνη μου εννοούμε να βάλεις ένα μέρος της προηγούμενης ανάρτησης σου σε πλοκή δηλαδή έτσι
:)
γιατί αποκαλύπτεις στοιχεία της υπόθεσης και δεν είναι σωστό για εμάς που δεν το έχουμε διαβάσει :)
(πάτησε "επεξεργασία ανάρτησης" και το κουμπάκι της πλοκής είναι τέρμα κάτω δεξιά , ένα εικονίδιο που είναι σαν συνδετήρας)

Last edited:

ΜαρίαΚ

Κοινωνός
Εμένα προσωπικά η Έμμα μου άρεσε πολύ..Ήταν γεμάτη ανατροπές! Εντάξει, μπορεί σε κάποιο σημείο να βαρέθηκα λιγάκι, όμως πραγματικά στο τέλος έπαθα σοκ από την εξέλιξη! Ο κύριος Νάιτλυ είναι ο δεύτερος Mr Darcy για μένα, μου εμπνέει ζεστασιά, πάθος και αφοσίωση...:γιούπι: Όσο για την Έμμα, δε ξέρω γιατί, αλλά ό,τι και να έκανε μου φαινόταν σωστό..Ακόμα και μετά που και η ίδια συνειδητοποίησε τα λάθη της, πάλι μου φαινόταν σωστή...Ο δε Frank Churchill μου φάνηκε αηδιαστικός...Δεν ξέρω γιατί, αλλά εξ αρχής μου φάνηκε πολύ παιδιάστικη η συμπεριφορά του..Όταν δε, έγινε αυτό που έγινε στο τέλος ( ας μην αποκαλύπτω γιατί από ότι είδα η Μαργαρίτα δεν το έχει διαβάσει) τον αντιπάθησα ακόμα πιο πολύ, και δε με έπεισε καθόλου με τις απολογίες του...

Αλίκη

Κοινωνός
Μαργαρίτα, Αλίκη την εχετε δει την σειρά;
Εγω την ειδα χθες, κ μου αρεσε παρα πολυ. Ο Ναϊτλι ακρως ερωτευσιμος στην σειρα (ο ηθοποιος που τον παιζει ηταν λεει παντρεμενος με τη Τζολι) και η Εμμα πολυ γλυκια, χαρουμενη και αυθορμητη, πολυ μου αρεσε. Την ταινια με την Παλτροου δεν την εχω δει ακομα, αλλα δεν ξερω αν θα τη δω, γιατι παρολο που παιζουν πολυ καλοι ηθοποιοι απο το τρειλερ που ειδα μου φανηκε αλλα ντ'αλλων σε σχεση με το βιβλιο!

Αριάδνη

Κοινωνός
Εγω την ειδα χθες, κ μου αρεσε παρα πολυ.Την ταινια με την Παλτροου δεν την εχω δει ακομα, αλλα δεν ξερω αν θα τη δω, γιατι παρολο που παιζουν πολυ καλοι ηθοποιοι απο το τρειλερ που ειδα μου φανηκε αλλα ντ'αλλων σε σχεση με το βιβλιο!
οποια σύμπτωσις Αλίκη! Η ταινια μπορώ να σου πω, μου άρεσε καλύτερα και από την σειρά και δεν ειναι καθόλου αλλα ντ' αλλων!
αξιζει Αλίκη, δος της μια ευκαιρία, μετά θα κάνεις και συγκρίσεις! η ταινία βεβαια ειναι πιο περιεκτική!

Αλίκη

Κοινωνός
Οκ, θα της δωσω μια ευκαιρια λοιπον :)

Αντε τωρα να διαβασω κατι αλλο. Παλι Τζειν Οστεν θελω να διαβασω... Πφφφφ
Μ'εχει καταστρεψει αυτη η Λεσχη!!!

ΜαρίαΚ

Κοινωνός
Xαχα Άλις συμφωνώ, η ταινία με την Gwyneth προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ...Στη σειρά η Emma παραείναι γλυκούλα στο πρόσωπο, άρα δε με εμπνέει να την δω..:ρ

Αλίκη

Κοινωνός
Σκεψου το κι εσυ, κ να τη δεις καποια στιγμη, ειναι ακριβως πανω στο βιβλιο χωρις καμια διαφορα :ναι:

ΜαρίαΚ

Κοινωνός
Aχ δε ξέρω..δε με εμπνέει η ηθοποιός που υποδύεται την Έμμα..Αλλά οκ, για να έχω άποψη, όντως καλύτερα να το δω..Οπότε μάλλον θα το κάνω!:))))

Εμμαμαστ

Όμορφο Νιάτο
ειναι καιρος που εχω δει την ταινια "Ερωτευμενη Τζέιν" . Λοιπον προσφατα εμαθα οτι ειναι βασισμενη σε καποιο βιβλιο με το ονομα "Becoming Jane Austen" του Jon Spence.Δεν ειναι εξακριβομενο οτι ο,τι λει αυτο το βιβλιο ειναι αληθεια, απλα βασιζεται πανω σε καποια γραμματα της Τζειν Οστιν και του Τομ Λεφρου. Αυτο που θελω να μαθω ειναι, μηπως ξερετε αν υπαρχει αυτο το βιβλιο στα ελληνικα ή τουλαχιστον στην Ελλαδα στα αγγλικα? :Δ ευχαριστω!Και σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν καποια γνωριζει να το πει!!

Εμμαμαστ

Όμορφο Νιάτο
" Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα με τα κριτήρια αναζήτησής σας"!ποσο εκνευριστικο μπορει να ειναι?ευχαριστω πολυ!Λες αν παω και ρωτησω στο καταστημα να το βρουν?

Αριάδνη

Κοινωνός
mansfield park
απο μανσφλιντ παρκ, είναι καλύτερη αυτή η σειρά ή η ταινία του 99';εχω δει αυτη την σειρα και μου αρεσε αρκετά, αλλά λέω να δω και την ταινία να δω ποια ειναι πιο πειστή στο βιβλίο!

Φαίη

Κοινωνός
Είχα διαβάσει πριν κάτι μήνες το Λογική και Ευαισθησία. Μου είχε αφήσει αρκετά καλές εντυπώσεις, χωρίς να το όμως θεωρήσω και από τα αγαπημένα μου. Είχα μεγάλη περιέργεια να διαβάσω και το Περηφάνεια και Προκατάληψη, μιας και γενικώς θεωρείται ως βιβλίο ανώτερο. Αν και μου άρεσε δεν ξετρελλάθηκα. Κι αυτό γιατί ένιωσα πως δεν είχε κάτι παραπάνω να μου προσφέρει το συγκεκριμένο βιβλίο.... Το έχει νιώσει κάποια άλλη αυτό; Ή εγώ είμαι η περίεργη; :ουχ:
Πάντως, θέλω να δω τις κινηματογραφικές μεταφορές και από τα δύο βιβλία. Μου αρέσει ό,τι έχει να κάνει με την αγγλική επαρχία της εποχής εκείνης. Αναρωτιέμαι ποιός είναι ο λόγος που δεν έχει τύχει ακόμα να δω τις ταινίες:μαναι:

Last edited:

Μήτις

Κοινωνός
Κι εγώ το έβαλα στα προσεχώς! Έχω περιέργεια να διαβάσω τα διηγήματά της, την έχω συνδυάσει με τα μεγάλης έκτασης μυθιστορήματα. Αν και δε νομίζω να υστερούν σε τίποτε!