Τζέιν Όστεν (Jane Austen)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Εγώ μέσα στο χειμώνα θέλω να διαβάσω τα δυο δικά της που δεν διάβασα ακόμη,Έμμα και Μανσφιλντ Παρκ.Ένα διάστημα τα είχε προσφορά η Πρωτοπορία απο τις εκδόσεις Σμίλη αλλά τα έχασα :κατάρα!:

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Ναι,και είναι ακριβά αυτά.:/ Πάρτα στα αγγλικά, και το πρωτότυπο θα είναι και θα είσαι πιο κοντά στην Ώστεν βλέποντας πως πραγματικά έγραφε! Είχα διαβάσει το Λογική κι Ευαισθησία όταν πήγαινα φροντιστήριο και ακόμα έχω τη χιλιοσκισμένη έκδοση Penguin :χαχα:

Αλίκη

Κοινωνός
Μαργαριτα πανε στο Βιβλιοστοκ (εκει που ειχε το Χαρι Ποτερ κ το ταγμα του φοινικα). Δεν ξερω αν τα εχει, αλλα γενικα τα της κλασσικης μπορει να τα βρεις πολυ οικονομικα.

Πολυξενη

Κοινωνός
Εγώ μέσα στο χειμώνα θέλω να διαβάσω τα δυο δικά της που δεν διάβασα ακόμη,Έμμα και Μανσφιλντ Παρκ.Ένα διάστημα τα είχε προσφορά η Πρωτοπορία απο τις εκδόσεις Σμίλη αλλά τα έχασα :κατάρα!:
Μαργαρίτα, ρίξε μια ματιά εδώ

Μαύρη μάμπα

Όμορφο Νιάτο
Η Ώστεν είναι από τις αγαπημένες μου συγγραφείς. Το γράψιμό της μου αρέσει πολύ καθώς χειρίζεται αριστοτεχνικά το λόγο δημιουργώντας ενδιαφέροντες και ρεαλιστικούς χαρακτήρες. Στα βιβλία της αφήνει να πλανάται μια ανεπαίσθητη ειρωνεία θέλοντας έτσι να ασκήσει κριτική στις συμβατικότητες της αγγλικής κοινωνίας . Έχω διαβάσει όλα της τα βιβλία - τα περισσότερα από αυτά στο πρωτότυπο. Αγαπημένη μου ηρωίδα: η Emma Woodhouse!!!

Τώρα τελευταία έχω αρχίσει κι εγώ να "κολλάω" με τη Τζέην Ώστεν! Τα μόνα της βιβλία που δενεχω διαβάσει ακόμα είναι Το Αββαείο του Νορθάνγκερ και η συλλογή με τα διηγήματά της. Θέλω επίσης να ξαναδιαβάσω σύντομα τη Λογική και Ευαισθησία γιατί δεν την καλο-θυμάμαι...

Η αλήθεια είναι ότι όταν είχα πρωτοδιαβάσει κάποια βιβλία της πρίν από μερικά χρόνια δεν με είχε ενθουσιάσει, αλλά πριν από μερικούς μήνες που το επιχείρησα ξανά μου φάνηκαν πολύ πιο ευχάριστα! Έχω αρχίσει επίσης να βλέπω τις κινηματογραφικές/τηλεοπτικές μεταφορές όσων βιβλίων της έχω διαβάσει, οι περισσότερες από τις οποίες είναι καταπληκτικές - ειδικά η Περιφάνεια και Προκατάληψη του BBC του 1995, η ταινία Λογική και Ευαισθησία του 1995 και η ταινία Έμμα του 1996!

Από τις ηρωίδες της αγαπώ ιδιαίτερα την Ελίζαμπεθ Μπένετ και την Έλινορ Ντάσγουντ, ενώ από τους ήρωές της ο αγαπημένος μου είναι ο κύριος Νάιτλυ! :)

(α, και να μην ξεχάσω ότι το αγαπάω το ελληνικό φαν κλαμπ της Τζέην Ώστεν, και τώρα μόλις συνειδητοποίησα ότι δημιουργήθηκε από εδώ! :γιούπι: )

Φαίη

Κοινωνός
Είδα αυτές τις μέρες τις κινηματογραφικές εκδοχές από το ''Περηφάνια και Προκατάληψη'' και ''Λογική και Ευαισθησία''.
Όχι ότι δεν μού άρεσαν τα βιβλία αλλά ένιωσα να απολαμβάνω περισσότερο τις ταινίες. Ίσως γιατί έχω μπει πλέον στο κλίμα της Όστεν. Το μόνο σίγουρο είναι πως μού άνοιξε η όρεξη να διαβάσω κι άλλα έργα της :))

Last edited:

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Μέχρι τώρα έχω διαβάσει μόνο τα "Εμμα" και "Π&Π", και έχω λατρέψει τον κόσμο της Όστεν και το ελληνικό φαν κλαμπ! (συγχαρητήρια στα κορίτσια, we heart you!), τους χαρακτήρες, το κλίμα, τη γλώσσα, τον τρόπο ζωής, τους άντρες (:σάλια:), αλλά ώρες ώρες αναρωτιέμαι "μα καλά, τίποτα δεν τους άγγιζε αυτούς; Ούτε καμιά χολέρα, κάνας τύφος; Επανάσταση που να τους προβληματίζει;" Δεν είμαι τόσο σίγουρη για το αν αυτό είναι καλό ή κακό..

Αλίκη

Κοινωνός
Απλώς τυχαίνει οι ιστορίες της να διαδραματίζονται στις περιόδους ανάμεσα σε όλα αυτά τα άσχημα γεγονότα :ρ

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αζελμα, εχει κατηγορηθει γι'αυτο η Ωστεν απο αρκετους, και στην εποχη της, και η υπερασπιση της υπαρχει, σε καποια βιβλια (στα προσθετα).

Μεταξυ αλλων λεει, οτι σαν συγγραφεας, φυσικο ηταν να ειναι καπως στον κοσμο της, και να μην την απασχολουν και τοσο τα ιστορικα γεγονοτα, με αποτελεσμα να περασει και στα βιβλια της. Παρολα αυτα, το ειδος της λογοτεχνιας που επελεξε να ακολουθησει το ακολουθησε με μεγαλη επιτυχια :)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Πάντως μπορεί να μην τους έπιανε χολέρα αλλά η Όστεν έβαλε μέσα στα βιβλία της πολλά κοινωνικά προβλήματα της εποχής και είναι ενδιαφέρον να δει κανείς πέρα από το ρομαντικό κομμάτι τι έγγραψε . :ναι:

Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Την κυριακη 23.15 το βραδυ στο MEGA θα προβληθει το "ερωτευμενη Τζεην" :γιούπι:

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Πάντα τις Οστενικές ταινίες τις βάζουν πολύ αργά... :τσκτσκ: Όπως και να έχει χαίρομαι όταν βάζουν τέτοιες ταινίες ακόμη κι αν τις έχω και τις έχω δει ήδη πολλές φορές :γιούπι:

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Παρεπιπτώντως/παρεμπιπτώντως/παρ.. όπως γράφεται τέλος πάντων, πήγα στη βιβλιοθήκη του κέντρου να πάρω καινούριο βιβλίο της Όστεν και ήταν όλα δανεισμένα.. Ποια από σας το κανε;;; :Ρ

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Συγγνωμη που ειναι η δευτερη αναρτηση στη σειρα! Δεν πειραζει ομως φανταζομαι, αφου η πρωτη ηταν πριν απο 1 μηνα.

Διαβαζω τωρα το Μανσφηλντ Παρκ και... δεν ειναι ουτε ανωτερο ουτε κατωτερο των προσδοκιων μου, κατι που ειναι καλο, αφου παντα περιμενω πολλα απ' την Οστεν. Ειχα ακουσει οτι ειναι απο το πιο "σοβαρο" βιβλιο της Οστεν αλλα δε βλεπω ακομη το λογο (ειμαι στη μεση του βιβλιου) αφου δε λειπει ουτε το παιχνιδι, ουτε οι κωμικοι χαρακτηρες, ουτε το χιουμορ.
Η Φανυ, η οποια μεγαλωνει με τη θεια και το θειο της επειδη οι δικοι της ειχαν οικονομικες δυσκολιες, κερδισε τη συμπαθεια και τη συμπονια μου -αν μπορεις να το πεις αυτο για μια λογοτεχνικη ηρωιδα- αλλα οχι ακομη τον ενθουσιασμο μου. Ισως επειδη ειναι ησυχη και ντροπαλη.
Για αλλη μια φορα η Οστεν μπαινει βαθια στην ψυχη των ανθρωπων και εχουμε πολυ, πολυ ωραιους χαρακτηρες, σοβαρους και γελοιους. Αν και χωρις σπουδαια γεγονοτα, εχει παρα πολυ ενδιαφερον. Μπορει και να δακρυσα 1-2 φορες, κατι που δεν μου συνεβη με τα αλλα της βιβλια.
Δε λειπουν βεβαια οι χοροι και τα προξενια, αλλα ολα γινονται με πιο αργο ρυθμο απ' οτι σε αλλα εργα της Οστεν, κι ετσι εχεις την ευκαιρια να παρατηρησεις καλυτερα τους χαρακτηρες.

Υ.Γ.: Παντως, αν με ξετρελανε κατι, αυτο ειναι ο σερ Τόμας. Δε χρειαζεται να βαλω πλοκη γι' αυτο, αλλα μπορω να πω πως με κανει να σκεφτομαι τον Νταρσι στα 40 του και οικογενειαρχη!:))

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Ναι ,η καλή μας Τζέιν θα είναι και σε χαρτονόμισμα :γιούπι::γιούπι::γιούπι:
Οι οστενικές σελίδες έχουν πάρει φωτιά με το θέμα και η χαρά των οστενοκολλημένων σε όλο τον κόσμο δεν περιγράφεται .

Μήτις την ατακα αυτή την είπε η Κάρολάιν Μπίγκλεϋ ;)

Last edited: