Τζέιν Όστεν (Jane Austen)

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
11 κεφάλαιο :χαχα:
Το θυμόμουν ότι το είπε εκείνη αλλά το διαβάζω πάλι τώρα γι ' αυτό στο είπα με τόση σιγουριά .

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Βλέποντας τώρα τις ανακοινώσεις σχετικά με την Όστιν στο χαρτονόμισμα των 10 λιρών. Να υποθέσω ότι βαρέθηκαν να περιμένουν να τα τινάξει η Ελισάβετ και βρήκαν άλλο τρόπο για να αλλάξουν μούρη τα χαρτονομίσματα;

Αστράρχης

Όμορφο Νιάτο
Βλέποντας τώρα τις ανακοινώσεις σχετικά με την Όστιν στο χαρτονόμισμα των 10 λιρών. Να υποθέσω ότι βαρέθηκαν να περιμένουν να τα τινάξει η Ελισάβετ και βρήκαν άλλο τρόπο για να αλλάξουν μούρη τα χαρτονομίσματα;
Βασικά φοβούνται μήπως τα τινάξει και προκειμένου να βάλουν την φάτσα του Κάρολου, προετοιμάζουν σιγά σιγά το κλίμα για αλλαγές. (πλάκα κάνω φυσικά, στα χαρτονομίσματα πάντα από τη μια πλευρά θα υπάρχει το πρόσωπο του μονάρχη και παίζει πλέον ισχυρά και το σενάριο να παραιτηθεί ο Κάρολος υπέρ του Γουίλλιαμ)

Εμένα η Όστεν μου αρέσει. Σκιαγραφεί ωραία τους χαρακτήρες και η λεπτή ειρωνεία της μου αρέσει πολύ. Αν και η αλήθεια είναι πως τα βιβλία της δεν έχουν κάτι το έντονο, κάτι που να σε «ταρακουνάει» όπως η εξαιρετική, για μένα, Έμιλι Μπροντέ. Όμως η Όστεν είναι ιδανική για να ψυχαγωγηθείς και να ηρεμήσεις. :)

Μου αρέσουν κι εμένα τα βιβλία της. Σε μια εποχή που ο κλάδος της Ψυχολογίας δεν υπήρχε καν, η Ώστεν ήταν από τις ελάχιστες γυναίκες που έγραψε τόσο εύστοχα για "θέματα καρδιάς", όπως ονόμαζαν την θεματική αυτή τότε (matters of the heart).

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Εγώ πάντως το έδειξα στο αγόρι μου να ξέρει αν στο μέλλον θελήσει να με παντρευτεί τι πρέπει να κάνει για να του πω ναι :χαχα:

Η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου σας προσκαλεί στην εκδήλωση Μ’ ένα βιβλίο συζητώ, που διοργανώνει την Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 7 μ.μ. στο Σπυροπούλειο Πνευματικό Κέντρο Ν. Ψυχικού, Ολυμπιονικών και Αγ. Σοφίας (στάση Σκαλάκια, τηλ. 210 6749137). Η Κα Κοραλία Τσαγκαράτου, Δημόσιες Σχέσεις, θα εισηγηθεί για συζήτηση το κοινωνικό μυθιστόρημα της Τζέην Ώστεν «Έμμα», Εκδόσεις «Σμίλη», για συζήτηση με το κοινό.
Παράλληλα, θα λειτουργήσει έκθεση ποιοτικού βιβλίου.

Εικόνες από την αγγλική εξοχή του 19ου αιώνα, αισθηματικοί ακροβατισμοί,

μηχανορραφίες, καλοδουλεμένες σχέσεις μεταξύ πατέρα-κόρης, φίλων, γειτόνων,

κοινωνικών τάξεων: με αυτά τα στοιχεία η συγγραφέας, από τις μεγαλύτερες μορφές της

αγγλικής ρομαντικής λογοτεχνίας, υφαίνει ένα εκτενές μυθιστόρημα 633 σελίδων, όπου οι

ζωντανοί διάλογοι και οι λεπτομερείς περιγραφές συνεπαίρνουν τον αναγνώστη. Όλα

αυτά με ένα ύφος λεπτής ειρωνείας, καθώς η ηρωίδα παλεύει να διαπεράσει αγέρωχα το

σιδερένιο τείχος των κοινωνικών τυπικοτήτων.

Πηγη: εκδοσεις Σμιλη

Η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου σας προσκαλεί στην εκδήλωση Μ’ ένα βιβλίο συζητώ, που διοργανώνει την Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 7 μ.μ. στο Σπυροπούλειο Πνευματικό Κέντρο Ν. Ψυχικού, Ολυμπιονικών και Αγ. Σοφίας (στάση Σκαλάκια, τηλ. 210 6749137). Η Κα Κοραλία Τσαγκαράτου, Δημόσιες Σχέσεις, θα εισηγηθεί για συζήτηση το κοινωνικό μυθιστόρημα της Τζέην Ώστεν «Έμμα», Εκδόσεις «Σμίλη», για συζήτηση με το κοινό.
Παράλληλα, θα λειτουργήσει έκθεση ποιοτικού βιβλίου.
Ας μην υπάρξει σύγχυση με την δική μας "Λέσχη του Βιβλίου" (δίχως το "Ελληνική")... :όχιόχι:
Ρε σεις, τι κόλλημα έφαγα, πριν διαβάσω την ανάρτηση του Φαροφύλακα, σκέφτηκα: "Καλά, αυτή η Τσαγκαράτου πάλι, ποια είναι; Πότε έγινε μέλος;"

:))))

Τανια Αντ

Όμορφο Νιάτο
Δεν μπορώ να πω πόσο πολύ αγαπώ την Ώστεν. Καμία φορά νομίζω πως σημαδεύει τα αθώα χρόνια την εφηβείας μου με έναν ρομαντισμό που έρχεται σε πλήρη σύγκρουση με την περίεργη ιδιοσυγκρασία μου.
Η Τζ. Ώστεν με μάγεψε με το Μάνσφιλντ Πάρκ και τον έρωτα την γλυκύτατης Φάνυ στο πρόσωπο του Έντμουντ, ερωτεύτηκα τον κο Ντάρσι την Περηφάνια και Προκατάληψη, καθώς υπέφερα με την Άννα Έλιοτ στην την Πειθώ. Παρόλα αυτά πάντα είχα μια τάση να απολαμβάνω ελεεινά πολύ την συγγραφική της πένα κατά την ανάγνωση καθώς και την αμεσότητα και την κριτική στην κοινωνική ζωή που ασκούσε όσο και να μισώ τα εύπεπτα χάπι έντ της. Ο τρόπος που βασανίζονταν οι ήρωες της, με αποκορύφωμα την Άννα ήταν τόσο αξιολάτρευτος όσο με νευρίαζε το πόσο γρήγορα και εύκολα τα μαρτύρια των ηρώων της έληγαν λίγο πριν το τέλος των βιβλίων.
Παρόλα αυτά η πένα της και ο πρώιμος φεμινισμός της είναι αποτυπωμένα με τεράστια αγάπη μέσα μου. Πάντα γυρνάω τα καλοκαίρια σε κάποιο βιβλίο της και πάντα βρίσκω κάτι καινούριο να θαυμάσω.