Τζέιν Όστεν (Jane Austen)

Καλώς όρισες κι από μένα, Τάνια! Χαρά μας να γνωρίζουμε θερμές αναγνώστριες της Τζέην Ώστεν! :)
Μου άρεσαν όσα είπες και μου έκανε εντύπωση που την διάβαζες ήδη από την εφηβεία σου. Εγώ τότε τα κορόϊδευα αυτά. :)))
Περιμένω τα σχόλιά σου και για τα υπόλοιπα βιβλία της Ώστεν!

Τανια Αντ

Όμορφο Νιάτο
Γεια σου και σένα Νουραμπανου. Εμένα η μητέρα έχει τεράστια αγάπη στη λογοτεχνία και μου μετέδωσε τον ιό στα γονίδια και στις συνήθειες. 14 Ωστεν και στα 17 είχα ήδη περάσει στον Καμυ!

Κατά τα άλλα ξεκίνησα με μανσφιλντ κ μαγευτικά αλλά το αββαειο του Νορθανγκερ ενώ το γοθικ-υπερφυσικό είχε ωραία πλοκή ήταν πρώιμο και όχι τόσο το στιλ της.
Στην Λογική και Ευαισθησία αισθάνομαι πως διαβάζω κάτι από περηφάνεια αλλά όχι τόσο μαγικό.
Τέλος για την Εμμα έχω να πω πως είναι η μόνη ηρωίδα της που δεν συμπάθησα.

ΎΣ νομίζω πως όσο κ αν την αγαπώ καταλήγω πάντα πως η Εμιλυ Μπροντε είναι ο μεγάλος μου έρωτας.

Φαίη

Κοινωνός
Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου Τάνια (καλώς μας ήρθες παρεμπιπτόντως :) ). Όσο καλή κα αν είναι η Ώστεν, για μένα η Μπροντέ είναι αξεπέραστη!

Δε θα τις συνέκρινα καν. Οι αδερφές Μπροντέ έγραψαν για ανθρώπους με πολλά πάθη κι ελαττώματα, για μισανθρώπους (Χήθκλιφ) και άλλου είδους καταστάσεις.
Αυτό δεν σημαίνει πως η Ώστεν είναι λιγότερη ρεαλιστική ή ότι είναι πιο ανάλαφρη και ροζ λογοτεχνία. Καθόλου. Απλώς η Ώστεν μεγάλωσε σε ένα πιο προστατευμένο, αποστειρωμένο περιβάλλον. Στην αγγλική εξοχή, όπου όλα κυλούσαν σχετικά ήρεμα, τα κορίτσια είχαν στο νου τους κυρίως πότε θα παντρευτούν, η υποκρισία περίσσευε κτλ. Από αυτό το περιβάλλον εμπνεύστηκε, με αποτέλεσμα τα έργα της να αποτελούν τοιχογραφίες της ζωής στην αγγλική επαρχία του καιρού της.* Είναι φανερό ότι έγραφε και διακωμωδούσε χαρακτήρες σαν αυτούς που γνώριζε. Το ότι δεν βίωσε μελοδραματικές ή οριακές καταστάσεις και άρα δεν πέρασε κάτι τέτοιο στα βιβλία της, δεν μειώνει καθόλου τη γοητεία που ασκεί το έργο της στον αναγνώστη.
Για μένα οι τρεις συγγραφείς είναι διαφορετικές αλλά ισάξιες. Σκοπεύω μάλιστα να διαβάσω Σαρλότ Μπροντέ μόλις τελειώσω την Ώστεν.

*Είχε πει κάτι σχετικό σε μια επιστολή της προς συγγενικό πρόσωπο. "Δύο-τρεις οικογένειες από ένα γειτονικό χωριό είναι αρκετό υλικό για ένα μυθιστόρημα" ή κάπως έτσι. ;)

Τανια Αντ

Όμορφο Νιάτο
Δεν πέρασα σίγουρα σε σύγκριση. Απλά ανέφερα προτίμηση για πολλούς κ διαφορετικούς λόγους.

Η Τζέιν Ω. Σίγουρα είναι μεγάλη συγγραφέας κ μάλιστα ανέφερα πως Μαζι της μεγάλωσα. Απλά η ευκολία της να καταλήγει στο γλυκό κ αποδεκτό με χάλαγε λίγο.

Φαίη

Κοινωνός
Ούτε εγώ ήθελα να πω πως η Μπροντέ είναι καλύτερη συγγραφέας από την Ώστεν. Ωστόσο, η Μπροντέ κατάφερε να με συγκλονίσει με το ένα και μοναδικό αυτό βιβλίο της που έχω διαβάσει.

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Σε περίπτωση που δεν το ξέρατε (αν και δεν το βλέπω και πολύ πιθανό:ρ), πήρε τυχαία το μάτι μου αυτό.

Οι φήμες λένε ότι η Τζέην έφερε αρκετές γυροβολιές στη δική της γη όταν γυρίστηκε αυτή η ταινία.

Καστάλια

Κοινωνός
Σε περίπτωση που δεν το ξέρατε (αν και δεν το βλέπω και πολύ πιθανό:ρ), πήρε τυχαία το μάτι μου αυτό.
Την ταινία δεν την είδα ακόμα, αλλά το βιβλίο, στο οποίο βασίστηκε, ήταν πολύ ευχάριστο, ταυτόχρονα φόρος τιμής στην Όστεν και πείραγμα προς τους φανατικούς θαυμαστές της. Η Shannon Hale απέχει πολύ από την Όστεν σαν συγγραφέας, αλλά τα βιβλία με παραμύθια της είναι εξαιρετικά.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Εγώ την περιμενα πως και πως αυτη την ταινια και είδα λίγο και το έκλεισα .Αλλά μάλλον η νύστα μου φταίει για όλα οπότε στα σίγουρα θα τη δω για να ετοιμάσω και άρθρο στο μπλογκ μου .

Όσοι είστε πολύ κολλημένοι με την Περηφάνια να δείτε οπωσδήποτε το " Death comes to Pemberley" :

[video=youtube;PhmgTlVXbxw]http://www.youtube.com/watch?v=PhmgTlVXbxw[/video]

Εξαιρετική σειρά :γιούπι: Και ο καινούργιος Ντάρσυ είναι φοβερός !!!!!!!!!!!

Αααα, εδώ θα με ενδιέφερε και το βιβλίο της P. D. James, Μαργαρίτα! :μπράβο: Δεν μεταφράστηκε ακόμη στα ελληνικά, όμως. Ίσως κοιτάξω να το αγοράσω στα αγγλικά κάποια στιγμή.

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Διαβάζοντας τη βιογραφία της συνειδητοποίησα ένα απογοητευτικό γεγονός:Πόσο άδικο μπορεί να είναι για μια ευαίσθητη ψυχή,γεμάτη συναισθήματα κι αγάπη να μην γίνεται να ζήσει στην πραγματική ζωή της όλα αυτα τα όμορφα πράγματα που έκρυβε μέσα της;Πολλές φορές η τέχνη καλύπτει αυτήν την ανθρώπινη ανάγκη.Νομίζω πως το ίδιο ισχύει και για τις αδελφές Μπροντέ.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ηταν το περιβαλλον της εποχης, που απετρεπε μια αισια εξελιξη.. και στην ιδια.. αλλα και σε οσες οικογενειες μεσαιας (αλλα και ανωτερης) ταξης, ειχαν πολλα παιδια, και ειδικα πολλες κορες. Η προικα πηγαινε στην μεγαλυτερη, ο τιτλος στον μεγαλυτερο και οι υπολοιποι βολευονταν με ψιχουλα, και ειτε εκαναν ενα κατωτερο γαμο ή εμεναν ανυπανδροι να ζουν μαζι με τα παντρεμενα αδερφια τους

Ωραίο θέμα ανοίξατε. Νομίζω ότι η πλειοψηφία των γυναικών τότε δεν ζούσε όσα ονειρεύτηκε, αφού δεν είχαν το δικαίωμα της επιλογής ούτε στις πιο κρίσιμες αποφάσεις που αφορούσαν τη ζωή τους. Απλώς γυναίκες σαν την Ώστεν και τις Μπροντέ ήταν λίγο πιο τυχερές, που είχαν τη μόρφωση και τα προσόντα να καταφύγουν στο χαρτί. Είναι όντως πολύ λυτρωτικό!

Η Ώστεν ειδικά δεν έζησε μια άσχημη ζωή. Δεν βασανίστηκε. Μια χαρά κύλησε η ζωή της ως το τέλος, αξιοπρεπέστατα θα έλεγα. Από κει και πέρα, απογοητεύσεις και υπαρξιακούς προβληματισμούς έχουν όλοι οι νοήμονες άνθρωποι.

Ξεκίνησα την Έμμα και βρίσκω την τέχνη της Ώστεν πολύ ώριμη ήδη. Πράγματι, η Έμμα ήταν ο πρόδρομος της Πειθούς, που το θεωρώ κορυφαίο! Η ειρωνεία της λεπτότατη, το χιούμορ καθόλου χοντροκομμένο, και η γραφή της υπέροχη. Το κείμενο ρέει χωρίς δυσκολίες. Με έχει ενθουσιάσει!