Τζ. Κ. Ρόουλινγκ (J. K. Rowling) : "Χάρι Πότερ"

Ποιο από τα εφτά βιβλία Χάρι Πότερ σας αρέσει περισσότερο;

• Total voters
    52

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Ξαναδιάβασα και τα 7 βιβλία. Κλασικά χάθηκα εντελώς εκεί μέσα και το μόνο που δε μου άρεσε είναι που τελείωσαν τόσο...γρήγορα. Ήθελα κι άλλο!

Αλλά ένα πράγμα δεν μπορώ να χωνέψω. Πως γίνεται να είναι τόσο φτωχοί οι Ουέσλι. Και οκ δεν έχουν αρκετά χρήματα. Τα υπόλοιπα πράγματά τους από το σπίτι μέχρι τα βιβλία τους δε θα μπορούσαν να είναι σαν καινούργια;
Πχ ο βραδινός μανδύας του Ρον που είναι ένα χάλι...Αν μπορούν να μεταμορφώνουν ένα ποντίκι σε ποτήρι ή έναν σκαντζόχοιρο σε μαξιλαράκι για βελόνες γιατί δεν μπορούν να μεταμορφώσουν έναν άθλιο, παλιομοδίτικο μανδύα σε όμορφο και μοντέρνο;
Μόνο σε εμένα φαίνεται αταίριαστο αυτό;

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Πως γίνεται να είναι τόσο φτωχοί οι Ουέσλι. Και οκ δεν έχουν αρκετά χρήματα. Τα υπόλοιπα πράγματά τους από το σπίτι μέχρι τα βιβλία τους δε θα μπορούσαν να είναι σαν καινούργια;
Πχ ο βραδινός μανδύας του Ρον που είναι ένα χάλι...Αν μπορούν να μεταμορφώνουν ένα ποντίκι σε ποτήρι ή έναν σκαντζόχοιρο σε μαξιλαράκι για βελόνες γιατί δεν μπορούν να μεταμορφώσουν έναν άθλιο, παλιομοδίτικο μανδύα σε όμορφο και μοντέρνο;

Δίκιο έχεις Νηρηιδα, τα είχα σκεφτεί κι εγώ όταν το διάβασα .Επίσης λιγάκι ότι ναι΄ναι μου φάνηκε
η τιμωρία στο απαγορευμένο δάσος στο πρώτο βιβλίο , μικρά παιδάκια τα στέλνεις σε τέτοιο μέρος για τιμωρία ενώ τους έχεις απαγορεύσει να πηγαίνουν ;;;:χαχα:

Αλίκη

Κοινωνός
Οι Ουέσλι μπορεί να ήταν πιο άνετοι ή έστω όχι τόσο φτωχοί, αν είχαν λιγότερα παιδιά πιστεύω. Δεν είναι μικρή υπόθεση 7 παιδιά και να δουλεύει μόνο ο μπαμπάς στο υπουργείο ( και όχι σε ελληνικό υπουργείο :ρ ). Τώρα το γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν όλα αυτά που λες Νηρηιδα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως θα υπήρχαν όρια σε αυτά που μπορούσαν να κάνουν με μάγια και ίσως επίσης ο μανδύας που φάνηκε στον Ρον παλιομοδίτικος και χάλι, στη μαμά του να φαινόταν πολύ καλός απλά λίγο παλιός. Ίσως να είχε κι άλλους λόγους δλδ ο Μαφλόι που τους κορόιδευε συνέχεια (μουτζούρες στο πρόσωπο θα μπορούσαν να μην έχουν, αλλά βέβαια αν ταξιδεύεις με τη μαγική σκόνη μέσα από τα τζάκια σίγουρα θα είσαι γεμάτος στάχτη).

Αυτό που λέει η Μαργαρίτα κι εμένα με προβλημάτισε όταν το ξαναδιάβαζα...

Ιδιώνυμος

Όμορφο Νιάτο
Ξαναδιάβασα και τα 7 βιβλία. Κλασικά χάθηκα εντελώς εκεί μέσα και το μόνο που δε μου άρεσε είναι που τελείωσαν τόσο...γρήγορα. Ήθελα κι άλλο!

Αλλά ένα πράγμα δεν μπορώ να χωνέψω. Πως γίνεται να είναι τόσο φτωχοί οι Ουέσλι. Και οκ δεν έχουν αρκετά χρήματα. Τα υπόλοιπα πράγματά τους από το σπίτι μέχρι τα βιβλία τους δε θα μπορούσαν να είναι σαν καινούργια;
μπορει το τμημα εμποριου του υπουργειου μαγειας να ειχε κανει τα καταλληλα αντιξορκια για να μην επιτρεπεται η βελτιωση αγαθων που διατιθενται στα εξουσιοδοτημενα καταστηματα στην διαγωνιο αλεα...

Βασια

Όμορφο Νιάτο
Οι Ουεσλι δεν δινανε σημασια στα υλικα αγαθα και στην εμφανιση,αυτο τους εκανε τοσο ξεχωριστους.Τα παιδια δεν μπορουσαν να εξασκησουν την μαγεια(απαγορευόταν εκτος σχολης) και οι γονεις τους δεν πολυδινανε σημασια σε αυτα. Ενδεχομένως να υπηρχε και καποιος νομος που να απαγόρευε την χρηση μαγειας για αυτο το σκοπο.(υλικα αγαθα)αλλιως δεν θα υπηρχε και λογος να δουλευουν.Δεν θυμαμαι πολλες λεπτομερειες εχω χρονια να τα διαβασω.Παντως ο αγαπημενος μου χαρακτηρας ηταν ο Σειριος.:)

Το τι κλαμα εριξα στον θανατο του δεν μπορω να το περιγραψω.:λυγμ:

Βασια

Όμορφο Νιάτο
Μαθαμε ομως την οικογενειακη του κατασταση.:ρ:

Πρεπει να τα ξαναπιασω αυτα τα βιβλια καποια στιγμη.:μαναι:

Αλίκη

Κοινωνός
αυτο που δε μαθαμε ποτε ειναι τι δουλεια εκανε ο Χαρι οταν μεγαλωσε
Κάπου είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά τι έκαναν μετά (η Ρόουλινγκ λένε πως τα είπε όλα αυτά, αλλά δεν τα έχω ψάξει όλα):
Ο Χάρι νομίζω πως έγινε χρυσούχος, η Ερμιόνη γύρισε στο σχολείο και παρακολούθησε την τελευταία της χρονιά για να δώσει για τις ΕΔΕΜ και μετά νομίζω πως έπιασε δουλειά στο υπουργείο σε υψηλή θέση, όπου φυσικά δουλεύει και ο Πέρσι. Ο Ρον γίνεται κι αυτός χρυσούχος. Ο Νέβιλ έγινε καθηγητής βοτανολογίας, η Τζίνι πριν παντρευτεί με τον Χάρι και κάνουν παιδιά, έπαιξε σε ομάδα Κουίντιτς και μετά έπιασε δουλειά στον Ημερήσιο Προφήτη, η Άμπριτζ φυλακίστηκε για εγκλήματα ενάντια στους Μαγκλ (μικρή τιμωρία), ο Χάρι ο Ρον και η Ερμιόνη μπήκαν στους σοκολατένιους βατράχους!
Αυτά τα ολίγα :)

Ιδιώνυμος

Όμορφο Νιάτο
Κάπου είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά τι έκαναν μετά (η Ρόουλινγκ λένε πως τα είπε όλα αυτά, αλλά δεν τα έχω ψάξει όλα):
Ο Χάρι νομίζω πως έγινε χρυσούχος, η Ερμιόνη γύρισε στο σχολείο και παρακολούθησε την τελευταία της χρονιά για να δώσει για τις ΕΔΕΜ και μετά νομίζω πως έπιασε δουλειά στο υπουργείο σε υψηλή θέση, όπου φυσικά δουλεύει και ο Πέρσι. Ο Ρον γίνεται κι αυτός χρυσούχος. Ο Νέβιλ έγινε καθηγητής βοτανολογίας, η Τζίνι πριν παντρευτεί με τον Χάρι και κάνουν παιδιά, έπαιξε σε ομάδα Κουίντιτς και μετά έπιασε δουλειά στον Ημερήσιο Προφήτη, η Άμπριτζ φυλακίστηκε για εγκλήματα ενάντια στους Μαγκλ (μικρή τιμωρία), ο Χάρι ο Ρον και η Ερμιόνη μπήκαν στους σοκολατένιους βατράχους!
Αυτά τα ολίγα :)
Οι περισσοτεροι δλδ μπηκαν στο δημοσιο ακομα και στο κοσμο των μαγων...:χαχα:

Αλίκη

Κοινωνός
:χαχαχα: είναι καλά οργανωμένοι οι μάγοι :ρ

Πάντως εγώ αν ήμουν η Ερμιόνη θα έπιανα δουλειά στο σχολείο με στόχο να γίνω κάποια στιγμή διευθύντρια, γιατί το 'χει!! Απλά θα ήταν δύσκολο να πηγαινοέρχεται στο σπίτι της και στη δουλειά της...

Ιδιώνυμος

Όμορφο Νιάτο
:χαχαχα: είναι καλά οργανωμένοι οι μάγοι :ρ

Πάντως εγώ αν ήμουν η Ερμιόνη θα έπιανα δουλειά στο σχολείο με στόχο να γίνω κάποια στιγμή διευθύντρια, γιατί το 'χει!! Απλά θα ήταν δύσκολο να πηγαινοέρχεται στο σπίτι της και στη δουλειά της...
θα μπορουσε να διακτινιζεται!και δεν θα υπηρχε προβλημα

Πνεύμα

Όμορφο Νιάτο
Πωπω Μαργαρίτα τι καταπληκτική παρουσίαση είναι αυτή! Μου δημιουργείς μεγάλο πρόβλημα τώρα. Είχα που είχα αρχίσει να ψήνομαι για Χ.Π! Κι έλεγα ότι θα σταματήσω για λίγο να διαβάζω βιβλία σε σειρές τώρα που τελειώνω τον Έλρικ, αλλά γλυκοκοιτάζω και τον Μάρτιν... Μάρτιν ή Ρόουλινγκ; Σε μπελάδες με βάζετε εδώ μέσα :))))
Προτείνω πρώτα τον ένα και αμέσως μετά τον άλλο!!!! Υπέροχοι και οι δύο !!

Αλίκη

Κοινωνός
θα μπορουσε να διακτινιζεται!και δεν θα υπηρχε προβλημα
Όντως, αλλά ποιος καθηγητής της σχολής δεν κοιμάται στο κάστρο; Και αν γινόταν υπεύθυνη του Γκρίφιντορ δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να φεύγει. Άσε που θα έπρεπε να απομακρυνθεί πάρα πολύ για να μπορέσει να διακτινιστεί.

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Ναι, τέτοιες ιδεές μπορείς να τις σκεφτείς για να δικαιολογήσεις αυτό το κομμάτι αλλά θα προτιμουσα να υπάρχει μέσα στο βιβλίο συγκεκριμένη εξήγηση όπως η άλλη που ελεγε...εχμ δε το θυμάμαι καλά οι 5 εξαιρέσεις από τον θεμελιώδη νόμο του Γκάουντ ή κάπως έτσι; Που δε μπορείς να δημιουργήσεις φαγητό από το τίποτα κλπ.
Αυτό με την τιμωρία στο απαγορευμένο δάσος όντως ήταν περίεργο και για εμένα. Βέβαια από κινδύνους...και μέσα στα τείχη του κάστρου υπήρχαν πάρα πολλοί για τους μαθητές. Αλλά μάλλον η πραγματική τιμωρία ήταν να τρομάξουν με την φήμη που υπήρχε για το μέρος (όπως έπαθε ο Μαλφόι που πριν καν πάνε εκεί, είχε χεστει πάνω του :Ρ) αφού μαζί με τον Χάγκριντ θα ήταν σίγουρα προστατευμένοι οι μαθητές.

Πάντως ξαναδιαβάζοντας τα κατάλαβα πως ο θάνατος που με ενόχλησε πιο πολύ
ήταν του Φρεντ. Γιατί δεν μπορεί να υπάρχει "χαπι εντ" όταν ο Τζορτζ έχασε το άλλο του μισό. Και ποτέ πια δεν θα είναι ο ίδιος. Θα προτιμούσα τον Πέρσι στη θέση του κι ας μην ηταν τόσο σοκαριστικός ο θάνατος του για τους αναγνώστες όσο του Φρεντ
.

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Αλίκη πωπωωωω αυτό με τα φίλτρα πόσο με εκνεύρισε! Είπα να παίξω -ω σαν παιδι κι εγώ :ρ- μα αργούσε η σύνδεση και λίγο πριν το τέλος φτου κι απ την αρχή, μέχρι που εκνευρίστηκα και το παράτησα. Αλήθεια σε ποιον κοιτώνα σας έβαλε;
Εμένα στο χαλφπαφλ κι επιτέλους είδα και την περιγραφή του δικού τους κοιτώνα που δεν υπήρχε στα βιβλία (και το είχα σκεφτεί πως ήταν κρίμα που ξέραμε μόνο την είσοδό του και όχι τα υπόλοιπα)

Αλίκη

Κοινωνός
Όταν πρωτογράφτηκα στην αρχή αρχή με είχε βάλει κι εμένα νομίζω στο Χαφλπαφλ, αλλά επειδή ήθελα Γκρίφιντορ διαγράφτηκα και ξαναγράφτηκα μέχρι να μπω στον κοιτώνα που ήθελα. Τελικά το παράτησα τότε, και όταν πριν από λίγους μήνες αποφάσισα να το ξαναπιάσω είπα να είμαι δίκαιη, να απαντήσω ειλικρινά στις ερωτήσεις κι ας μπω σε όποιον κοιτώνα πραγματικά ανήκω. Τώρα είμαι στο Ράβενκλοου :))))

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Αλίκη κι εγώ αυτό είχα κάνει τότε :χαχα: Μάλλον πρέπει κι εγώ να το πιάσω απο την αρχή ...

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Εγώ μπήκα στο Γκρίφιντορ, είχα απαντήσει ειλικρινά, αν και ενδόμυχα ήθελα Ράβενκλόου! Βέβαια είναι αδελφοποιημένοι κοιτώνες :ρ Νουρμπανού ανέβηκαν και κάποια ακόμα κεφάλαια στο Κύπελλο της Φωτιάς(12-20) , και μάλιστα τη μέρα που συζητάγαμε για αυτό, να το λέμε πιο συχνά μπας και δεν αργούν τόσο! Πάω να διασκεδάσω :γιούπι:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Στην εγγραφή:
What is your parent or guardian's email address?

μετά:
Your account details will be sent to your parent or guardian's email address, so please check this is correct.

αργότερα:
Ask your parent or guardian to check their email regularly. Please ask your parent or guardian to check regularly if they have received your validation email. Once the email arrives, all they need to do is click the link to complete the sign up process. If they do not receive an email within a day, ask them to check their junk email in case it accidentally went there. For more information, please ask them to refer to our Help pages.

αργότερα:
Are you happy for your child to join Pottermore?
Ι confirm that I am the parent or guardian and have read and accept the Terms & Conditions.

Ο Χάρι Πότερ μάς ξανανιώνει :))))

Πλάκα-πλάκα πανέμορφη σελίδα για παιδιά. Μακάρι να υπήρχε κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά.
Είμαι Ράβενκλόου :)))