Τι θα διαβάσεις το 2000 και 17!

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Αν δεν έχεις ήδη το θεατρικό του Σαρτρ, να ξέρεις ότι το έχουν εκδώσει και οι εκδόσεις αιγόκερως ως «Άταφοι νεκροί» σε χαμηλότερη τιμή.

Σαώρη

Προσωπικό λέσχης
Μία Τσίου την έχουμε να μην αναφέρουμε και την εναλλακτική που είναι και οικονομικότερη; :ρ

Το είχα διαβάσει και το είχα ψάξει, αλλιώς σιγά μην το ήξερα και σιγά μην το θυμόμουν. :μαναι:

Last edited:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Κορίτσια το βλέπω εξαντλημένο στην Πολιτεία :χμ:
Υπάρχει στο public τελικά σε μια άκρως δελεαστική τιμή όπως σωστά μας πληροφόρησε η Σαώρη.
Η ανούσια όπως αποδείχτηκε ανάρτηση μου μπορεί να αυτοκαταστραφεί τώρα. :μαναι:

Last edited:

Σαώρη

Προσωπικό λέσχης
Εεε τότε θα καταλήξει στις εκδόσεις δαμιανός. Αν και ούτε σ' αυτές το αναφέρει ως άμεσα διαθέσιμο η πολιτεία. :ρ

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Έχω σταματήσει να κάνω λίστες των βιβλίων που σκοπεύω να διαβάσω σε μια χρονιά ,γιατί ποτέ δεν την τηρώ αφού βγαίνουν συνεχώς βιβλία που θέλω να διαβάσω .
Θα γράψω όμως μια λίστα 10 βιβλίων που θα ήθελα να ξαναδιαβάσω μέσα στο 2017 .
1. 2666 ,του Ρομπέρτο Μπολάνιο
2. Τολστόι ή Ντοστογιέφσκι ,του Τζόρτζ Στάινερ
3. Άγριοι Ντετέκτιβ ,του Ρομπέρτο Μπολάνιο
4. Οι Βοστονέζες ,του Χένρι Τζέιμς ( 1η ανάγνωση)
5 Άντα ,του Ναμπόκοφ ( 1η ανάγνωση)
6. Πορτραίτο του Καλλιτέχνη σε νεαρή ηλικία ,του Τζέιμς Τζόις
7. Ο δεύτερος θάνατος του Ραμόν Μερκαντέρ ,του Χόρχε Σεμπρούν
8. Αντεργκράουντ ή ένας ήρωας του καιρού μας ,του Βλαντιμίρ Μακάνιν
9. Ποιητική τέχνη ,του Έζρα Πάουντ ( 1η ανάγνωση )
10. Η ώρα του αστεριού ,της Κλαρίσε Λισπέκτορ ( 1η ανάγνωση)
Ξέρω ότι αν καταφέρω να διαβάσω 5 από τα παραπάνω θα είμαι ευχαριστημένος .

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Οι άγριοι Ντετέκτιβ δεν είναι εξαντλημένοι ,είχαν εξαντληθεί αλλά ο Καστανιώτης το έβγαλε ξανά ( λες να εξαντλήθηκε πάλι ; ) ,το 2666 θα το βγάλει η Άγρα πάλι ,όχι όπως την 1η έκδοση , αλλά ξέρω πως θα ξαναβγεί .Όταν βγει το 2666 να κάνουμε συνανάγνωση ,είμαι μέσα :))

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Πολύ ωραία :) να περιμένουμε να βγει και να ψήσουμε τον Νικόλας Δε Κιντ για ομαδική συνανάγνωση .

Έλλη Μ

Κοινωνός
Εχει καταντησει η πετρα του σκανδάλου, αυτος ο Νικολας. Κιχ δεν τολμαμε να κάνουμε. :ρ

Κόμης

Κοινωνός
Εντάξει, πλέον έχω συνειδητοποιήσει τη ματαιότητα όλου αυτού, αλλά απ' την άλλη μου αρέσει να φτιάχνω λίστες!
Τα 20 (+2) βιβλία λοιπόν που αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή που έφτιαξα τη λίστα λέω ότι θα διαβάσω μέσα στο 2017.
(οι τίτλοι Ελληνικοί ή Αγγλικοί αναλόγως με την έκδοση που πρόκειται να διαβάσω)

Γιο Νέσμπε - Ο Χιονάνθρωπος (το έχω ήδη ξεκινήσει, οπότε τέλος του '17 θα σβηστεί τουλάχιστον ένα!)
Τόμας Χομπς - Λεβιάθαν (που θα πάει...)
Φιόντορ Ντοστογιέβσκη - Αδελφοί Καραμάζοβ (θα διαβάσω του Αλεξάνδρου, οπότε το γράφω όπως αυτός)
Tζέημς Τζόυς - Οδυσσέας (δεν νομίζω να την παλέψω)
David Foster Wallace - Infinite Jest (έγραψα πέρσυ, και ισχύει ακριβώς έτσι και φέτος: "αν και "infinite jest" είναι κυρίως το γεγονός ότι θέλω να διαβάσω Λεβιάθαν, Καραμάζοβ, Οδυσσέα και αυτό μέσα στο ίδιο έτος!")
Douglas Adams - The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Anne Applebaum - Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1944-1956
Mark Manson - The Subtle Art of Not Giving a F*ck
David Brooks - The Road to Character
Jaume Cabré - Confiteor
Tom Holt - You Don't Have to Be Evil to Work Here, But It Helps
Χανς Φάλαντα - Μόνος στο Βερολίνο
Matt Haig - Reasons to Be Alive
John Langan - The Fisherman
Κωνσταντίνος Κέλλης - Η Σκιά στο Σπίτι
Brian Christian - Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions
Christopher Moore - Lamb-The Gospel According to Biff, Christ's Childhood Pal
Αλαίν ντε Μποττόν - Οι ειδήσεις. Οδηγίες χρήσεως
Guy Verhofstadt - Η ασθένεια της Ευρώπης και η Αναγέννηση του Ευρωπαϊκού Ιδανικού
Scott Sigler - Infected

+ το graphic novel MAUS
+ κάποιο βιβλίο της Σώτης Τριανταφύλλου, η οποία ίσως να ήταν η αρθρογράφος που διάβασα περισσότερο μέσα στο 2016

άντε να δούμε... :μήπως;:

Βάγγυ

Κοινωνός
Ωραία, αφού με διευκόλυνε ο Κόρτο και μου έδωσε έτοιμο το νήμα, ήρθα να κάνω τη λίστα στην οποία θα αποτύχω το '17. :ρ
1) Το μονοπάτι για τα βάθη του Βορρά - Ρ. Φλαναγκαν (δεν είμαι σίγουρη ότι προφέρεται έτσι)
2) Το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά - Σ. Λαρσον (επιμένω)
3) Ομιχλογέννητους (από το 2 και μετά όσα διαβάσω) - Μπ. Σάντερσον
4) Χάρι πότερ (από το 2 και μετά όσα διαβάσω) - Ρόουλινγκ
5) 21 ιστορίες και το κοράκι - Ε.Α. Πόε
6) Middlesex - Τζ. Ευγενίδης
7) Εντολές θανάτου - Χ. Μάνκελ
8) Sleepers - Λ. Καρκατέρσα
9) Την τριλογία των αγώνων πείνας - Σ. Κόλλινς
10) Ντέμιαν - Ε. Έσσε
+ο,τι άλλο προκύψει. ( έτσι για να λέω ότι έπιασα αυτό :ρ )
Α, και μιας που το θυμήθηκα να συμπληρώσω ακόμη μία μεγαλόπνοοη επιθυμία; Να ξαναδιαβάσω το, «Η κλέφτρα των βιβλίων» του Μ. Ζουσακ!

Last edited:

Ιαβερης

Κοινωνός
Κόμη, σούπερ φιλόδοξη η λίστα σου φίλε μου! Για Καραμαζοβ και Confiteor σε ζηλεύω που θα τα διαβάσεις πρώτη φορά, εύχομαι να σου αρέσουν. :) Για τον Οδυσσέα τι να σου πω, πάρε καλύτερα 2 μήνες άδεια από τη δουλειά, είναι πολύ ζόρικο βιβλίο. Έιχα διαβάσει 200 σελίδες κάποτε από τον Οδυσσέα, δεν κατάλαβα Χριστό και το σιχτίρισα για τα καλά. :))))

Κόμης

Κοινωνός
E, ναι, από φιλοδοξία άλλο τίποτα! Πάντως τους Καραμαζοβ είναι 100% σίγουρο ότι θα τους διαβάσω, είναι στάνταρ το επόμενο απ' τα κανονικά βιβλία που θα πιάσω. Το Confiteor δεν το έχω καν αγοράσει ακόμα, αλλά είναι στα υπόψη. Πάντως αν καταφέρω 2 από τις 4-5 ναυαρχίδες που έχω στη λίστα θα είμαι ευχαριστημένος. Ομολογουμένως, ο Οδυσσέας έχει λίγες πιθανότητες, αλλά απ' την άλλη έχω μεγάλη περιέργεια για αυτό το βιβλίο.

Νικολέττα

Όμορφο Νιάτο
Οι άγριοι Ντετέκτιβ δεν είναι εξαντλημένοι ,είχαν εξαντληθεί αλλά ο Καστανιώτης το έβγαλε ξανά ( λες να εξαντλήθηκε πάλι ; ) ,το 2666 θα το βγάλει η Άγρα πάλι ,όχι όπως την 1η έκδοση , αλλά ξέρω πως θα ξαναβγεί .Όταν βγει το 2666 να κάνουμε συνανάγνωση ,είμαι μέσα :))
Επανακυκλοφόρησαν "Οι άγριοι Ντετέκτιβ"; Που, πως, πότε; Δεν το βρήκα πουθενά! Το "2666" άκουσα κι εγώ πως θα κυκλοφορήσει ξανά από Άγρα.
Αν έχει (ή είδε ή άκουσε) για το η "Τελευταία νύχτα στη Χιλή" του Bolano από Μεταίχμιο ας με ενημερώσει!
Ευχαριστώωωωωω

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Νικολέτα ,Η τελευταία νύχτα στην Χιλή το βρίσκω δύσκολο να ξαναβγεί ,άσε που το Μεταίχμιο όταν κάποια βιβλία δεν πουλάνε τα πάει για πολτοποίηση .Ψάξε μήπως πετύχεις κάνα αντίτυπο σε κάνα παλαιοβιβλιοπωλείο .Όσο για τους Άγριους Ντετέκτιβ ρώτα στον Καστανιώτη μήπως έχουν κανένα ,είχε επανεκδοθεί - δεν νομίζω σε πολλά αντίτυπα - πριν κάνα οκτάμηνο .Αν δεν το βρεις μην ανησυχείς ,ο Καστανιώτης τα ξαναβγάζει κατά διαστήματα .