Τι θα διαβάσεις το 2000 και 17!

Γρίλος

Κοινωνός
Νικολέττα είχα δει τους Άγριους Ντετέκτιβ το καλοκαίρι στον Ιανό στην Θεσσαλονίκη, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
To «Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια» που τ΄αγόρασα πριν ένα μήνα και ακόμα δεν το έχω ανοίξει και τώρα που θα πάω στο πατρικό μου θα δανειστώ από τη μαμά την «Άννα Καρένινα» και την «Παναγία των Παρισίων»

Γιωργία

Όμορφο Νιάτο
Δεν μου αρέσει να κάνω λίστες. Συνήθως το βιβλίο που διαβάζω με οδηγεί στο επόμενο. Για αυτό τον λόγο δεν έχω διαβάσει πολύ κλασικά βιβλία και έχω αρκετά τα οποία περιμένουν για να διαβαστούν. Αυτό το έτος θέλω να αρχίσω να ξαναδιαβάζω (όχι όλα) τα βιβλία που έχω διαβάσει ήδη και να μειώσω κατά πολύ την στοίβα που περιμένει......

Έλλη Μ

Κοινωνός
23. Σουν-Μι Χουάνγκ: Η κότα που ονειρευόταν να πετάξει
Αφενός, κυκλοφόρησε βιβλίο με άλλον πρωταγωνιστή, τη Μαλλιαρούλα, απο το ζωικό βασίλειο. Πάλι.
Αφετέρου, μήπως το έχεις ήδη διαβασει; Εκτός κι αν σου ειχε αρέσει τόοοοοσο, είπες να το ξαναδιαβάσεις προτού συνεχίσεις με τη Μαλλιαρούλα η οποία, υποπτευομαι, ειναι προϊον της ίδιας αστείρευτης έμπνευσης και πρωτότυπης θεματολογίας.:ρ
Λέω να θεσω κι εγώ φέτος αναγνωστικό στόΚο, ωστε, προς το τέλος του 2017, ακόμη και ως φάντασμα, να γελαω και με τα δικά μου χάλια:

• Τον Αφανισμό, του Μπερνχαρντ.
  • Το Παιγνιδια που παίζουν οι άνθρωποι, του Ερικ Μπερν (Νικόλα! Καλημέρα!)
  • Το Κάτω απο το ηφαίστειο, του Λόουρι
  • Σκεψη αργή και γρήγορη, του Kahneman (Καστάλια; Ειπαμε καλημέρα?)
  • Της μνήμες της πέτρας, Elena Garro
  • Την Νοσταλγία, της Barbara Cassin
  • Ο άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά, του Παδούρα που μου πρότεινε στο άλλο νήμα ο/η Τζενιουμ.
  • Έναν Έκο.
  • Την έρημο των Ταρτάρων του Μπουτζάτι.
  • Τον περίπατο, του Βαλζερ.
  • Κάποιες απο τις ιστορίες της Κολιμα.
  • Αμερικανικο ειδύλλιο, του Ροθ, μιας και το θυμήθηκα από τον Χρυσόστομο.
Περιμενα καλύτερη τη Νοσταλγία. Ο Αφανισμός ειναι σχεδόν ισάξιος της Διόρθωσης.

Last edited:

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Το Κάτω από το ηφαίστειο διάγραψε το ,η μετάφραση είναι για γέλια και το σίγουρο είναι πως αν το διαβάσεις ,δεν θα διαβάσεις Λόουρι

Τσίου

Κοινωνός
:αργκ: Έχεις διαβάσει Οδυσσέα στα ελληνικά με το πρωτότυπο δίπλα, στο ηφαίστειο θα κολλήσεις;

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
...έλεγα να μην κάνω αλλά μετά άλλαξα γνώμη γιατί γενικά είμαι πολύ σταθερός στις απόψεις μου όσο καιρό τις έχω οπότε λέω φέτος να κάνω μια λίστα 24 βιβλίων, 2 ανά μήνα.

Αφενός, κυκλοφόρησε βιβλίο με άλλον πρωταγωνιστή, τη Μαλλιαρούλα, απο το ζωικό βασίλειο. Πάλι.
Αφετέρου, μήπως το έχεις ήδη διαβασει; Εκτός κι αν σου ειχε αρέσει τόοοοοσο, είπες να το ξαναδιαβάσεις προτού συνεχίσεις με τη Μαλλιαρούλα η οποία, υποπτευομαι, ειναι προϊον της ίδιας αστείρευτης έμπνευσης και πρωτότυπης θεματολογίας.:ρ
Το διάβασα στις 04/01/2017 οπότε όταν το έγραφα στα "προσεχώς" δεν το είχα διαβάσει. Δεν μου άρεσε τόσο ώστε να διαβάσω τα άπαντα της θείας Χουάνγκ, δεν πέρασα άσχημα διαβάζοντάς το όμως.

Ως τώρα έχοντας επιζήσει κατά το πρώτο έκτο του 2017 έχω διαβάσει (από όσα σχεδίαζα να διαβάσω στο 2017):

...έλεγα να μην κάνω αλλά μετά άλλαξα γνώμη γιατί γενικά είμαι πολύ σταθερός στις απόψεις μου όσο καιρό τις έχω οπότε λέω φέτος να κάνω μια λίστα 24 βιβλίων, 2 ανά μήνα.

1. Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ
2. Νίκος Καζαντζάκης: Ο φτωχούλης του θεού
3. Φίλιπ Κερ: Φλόγα που σιγοκαίει
4. Βιτσέντζος Κορνάρος: Ερωτόκριτος
5. Αγκάθα Κρίστι: N or M?
6. Ρόμπερτ Λάντλουμ: Το χειρόγραφο Τσάντσελορ
7. Γενς Λάπιντους: Αίθουσα Vip
8. Λίζα Μάρκλουντ: Ζώνη υψηλής τηλεθέασης
9. Παύλος Μάτεσις: Ο παλαιός των ημερών
10. Χαρούκι Μουρακάμι: Ο Κάφκα στην ακτή
11. Χόρχε Λουίς Μπόρχες: Ιστορίες
12. Άρνε Νταλ: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας
13. Ζ.Μ. Μ. ντε Άσις: Επιτάφιος για έναν μικρό νικητή
14. Κριστίνα Όλσον: Ματωμένη μαργαρίτα
15. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης: Οι έμποροι των εθνών
16. Τόνι Πάρσονς: Ο σάκος του φόνου
17. Φίλιπ Πούλμαν: Το κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο
18. Ρίτσαρντ Πρέιδερ: Η σειρά σου να πεθάνεις
19. Ουίλιαμ Σέξπιρ: Αντώνιος και Κλεοπάτρα
20. Κέιτ Χάμερ: Το κορίτσι με το κόκκινο παλτό
21. Τόμας Χάρις: Η σιωπή των αμνών
22. Τζο Χιλ: Ο κερασφόρος
24. Δημήτρης Ψαθάς: Μαντάμ Σουσού
...συνολικά 6 στα 24 καλά τα πήγα. Επιπλέον έχω διαβάσει τα
1. Χάρλαν Κόμπεν: Ο ξένος. Συμπαθητικό μυθιστόρημα μυστηρίου χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις όμως.
2. Λόπε ντε Βέγκα: Το αστέρι της Σεβίλης. Θεατρικό δράμα από έναν σπουδαίο δημιουργό, που όμως έχει τα χρονάκια του και το δείχνει.
3. Αλφρέ ντε Μισέ: Βενετσιάνικη νύχτα. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.
4. Φ. Μ. Ντοστογιέφσκι: Η γυναίκα ενός άλλου και Ο τίμιος κλέφτης. Ο Ντοστογιέφσκι δεν είναι διάσημος για τα χιουμοριστικά του διηγήματα. Προφανώς.
5. Τόβε Άλστερνταλ: Θαμμένοι στη σιωπή. Ικανοποιητικό αστυνομικό.
6. Ε.Τ.Α. Χόφμαν: Δεσποινίς ντε Σκιντερί. Ηθικοπλαστικόν ανάγνωσμα μυστηρίου με πλεονάσμα ηθικοπλαστικότητας και έλλειμμα μυστηρίου.
7. Ίντιθ Νέσμπιτ: Μέσα στο σκοτάδι. Συλλογή διηγημάτων φαντασίας/μυστηρίου. Συμπαθητικό.
8. Λι Τσάιλντ: 61 ώρες. Και πολλές είναι. Μια καρααμερικάνικη μαλακία και μισή.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Οκ, νομιζα οτι συζητουσαμε το 2016 για την κοτα, στο gr. Ο,τι να'ναι. :(

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Παρόλο που ήταν μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση :ρ ούτε εγώ θυμόμουν πότε συζητούσαμε (οπότε δεν έγινε και τίποτα)

Χάρντκορ μπιλ

Όμορφο Νιάτο
Στόχος για φέτος είναι να ξεπεράσω τα 51 βιβλία που διάβασα πέρυσι...είμαι ήδη στο 24ο οπότε νομίζω πως ο στόχος είναι εφικτός.

Τσίου

Κοινωνός
Είναι Μαρτς κι εγώ διαβάζω οτιδήποτε εκτός από τα βιβλία της λίστας. Μπράβο μου.

Τσίου

Κοινωνός
:μουάχαχα: (πλάκα πλάκα, κάτσε να δω την λίστα σου)
edit: 2 από τα δικά σου τα είχα στο πρόγραμμα μετά το Geek love :μουάχαχα: x 1000

Last edited:

Σμίλα

Κοινωνός
Φέτος , έχοντας πάρει πολλές ιδέες μέσα από τη Λέσχη θα προσπαθήσω να διαβάσω τα εξής:
Η άμυνα του Λούζιν- Ναμπόκοφ
Αμερικάνικο ειδύλιο – Ροθ
Ανθρώπινο Στίγμα - Ροθ
Στη σκιά του Ρισελιέ – Ρεβέρτε
Μαουτχάουζεν – Καμπανέλης
Η θεραπεία του Σοπενάουερ – Γιάλομ
Η Κλάρα στο μισοσκόταδο - Σομόθα
Σκοτεινά μυστικά -Γιουρτ&Ρούζενφελντ
'Αμλετ – Σαιξπηρ
'Εμμα – Ώστεν
Το αυτό - Κινγκ
Ο λόφος των ονείρων -Μάχεν
Κονφίτεορ - Καμπρέ

Ενα το μήνα συν κάτι παραπάνω. Έχοντας διαβάσει ήδη εννέα για φέτος (όχι βέβαια ιδιαίτερα μεγάλα -Ντόριαν Γκρέυ, Ο Μπεν στον κόσμο, το πέμπτο παιδί, η φωνή της σκιάς μας, το στρίψιμο της βίδας, ο χρυσός σκαραβαίος, σκακιστική παρτίδα, catch 22, ναυτικός χάρτης) ελπίζω να τα καταφέρω. Όχι για τίποτε άλλο, αλλά επειδή υπάρχουν πολλά ακόμη υπέροχα βιβλία που περιμένουν να τα ανακαλύψω.

Τσίου

Κοινωνός
Πως όταν θέλουμε να φάμε κάτι-δεν ξέρουμε τι-και ανοίγουμε το ψυγείο κάθε δέκα λεπτά; Ε, παρόμοια φάση και εδώ. Διαβάζω άσχετα με την λίστα βιβλία, το ξέρω, το ξέρουν και οι υπόλοιποι εαυτοί μου αλλά έρχομαι συνέχεια σε αυτό το νήμα για να δω (ενώ ξέρω) ποια βιβλία έχω για ξεπάστρεμα. Κοιτάω λίστα. Λέω θα αρχίσω τον μαξιλαρένιο. Ξεκινώ άλλο βιβλίο και ξαναέρχομαι εδώ :γρμβ: Τι ανωμαλία είναι αυτή;