Τι σημαίνει @ στην αρχή του παρωνυμίου;

Καλλίστη

Όμορφο Νιάτο
Έχω δει να ξεκινούν αναρτήσεις έτσι: @παρωνύμιο

αναρωτιέμαι, αν είναι κάτι αντίστοιχο με την παράθεση, δηλαδή απευθύνομαι στον συγκεκριμένο χρήστη ή είναι ένας τρόπος να ειδοποιείται;

πρωινές απορίες :)

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
@Καλλίστη ή Καλλίστη,

το σύμβολο at (@) χρησιμοποιείται πολλές φορές από πολλούς πριν από το παρωνύμιο αυτού προς τον οποίο απευθύνονται, λες και σκέτο το δεύτερο δεν αρκεί. Δεν είναι ένας τρόπος για να ειδοποιείται.

Για μένα, είναι εντελώς άχρηστο όταν μιλάμε στο φόρουμ, αν και γω, πολλές φορές, παρασύρομαι από το Στράτη και το χρησιμοποιώ.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
@Παρωνυμιε
Εγω παντως το θεωρω χρησιμο, ειδικα οταν δεν ειναι σαφες σε ποιον θες να απευθυνθεις, οπως σε αυτη την περιπτωση

@Καλλιστη
Καταλαβες τωρα; :)))

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είναι χρήσιμο γιατί τραβάει το μάτι του χρήστη. Πολλοί δεν διαβάζουν όλες τις αναρτήσεις και σε πολλές απλά περνούν το μάτι τους βιαστικά από πάνω. Εγώ, πέρα από το @, συχνά βάζω το παρωνύμι σε έντονα.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σσε καποια αλλα φορουμ, και σαιτ αμα πληκτρολογησεις @ και παρωνυμιο, θα το σωσει αυτοματα με πιο εντονη γραμματοσειρα και αλλο χρωμα.

Τετοια χρηση γινεται και στο Twitter και αργοτερα και στο Facebook (οταν γραφεις ενα σχολιο/απαντηση και ξεκινησεις με @ και ονομα, θα σου βγαλει αυτοματα μια λιστα με διαθεσιμα ονοματα και θα σταλει ειδοποιηση σε αυτον που αναφερθηκες.)

Ίζι

Κυρά των Σκιών
To @ είναι το σύμβολο του "at". Έτσι, αντί κάποιος να γράψει απευθυνόμενος σε κάποιον άλλον "at John" π.χ, γράφει "@ John". Στα σχόλια του facebook αν βάλεις @ και μετά, χωρίς κενό, το όνομα του φίλου στον οποίο απευθύνεσαι, θα δημιουργηθεί σύνδεσμος στο όνομά του και ο φίλος σου θα ειδοποιηθεί για το σχόλιό σου :)

@Αντέρωτα, με πρόλαβες.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
@ιζι
Σκεφτηκα κι εγω αυτο που λες, οτι το @ μεταφραζεται ως "at", αλλα κατοπιν σκεφτηκα οτι η λεξη δε χρησιμοποιειται ετσι. λεμε to John, talk to john, reply to John.
[ΠλΟΚΗ]Μεγαλο βασανο οι προθεσεις στα Αγγλικα :νατώρα:[/SPOILER]
Υπαρχει βεβαια η περιπτωση εδω το @ απο "at" να χρησιμοποιειται σαν, εχμ... "ιδεογραμμα" ας πουμε, που περλαμβανει γενικως την εννοια at/to :χμ:

Προσωπικά το βλέπω όπως ακριβώς το λέει ο αγαπητός Φαροφύλακας, βοηθάω το μάτι να ξεχωρίσει εύκολα, / αν μπορούσα και να το αναλύσω, θα έλεγα τα ίδια με τον αγαπητό Αντέρωτα.

Με την ευκαιρία, μία ερώτηση προς τον Αντέρωτα:
Σε μία πρόσφατη ανάρτησή μου, έγραφα περίπου έτσι: @Τάδε, καλημέρα. Μπλα μπλα μπλα.... και μπλα μπλα μπλα (όπως είπε και ο @Τάδες και ο @Τούτονος), μπλα μπλα μπλα.
Στην παρένθεση έκανα κατάχρηση συμβόλου; είναι λάθος; (αλήθεια, το σκέφτομαι μέρες τώρα / υποψιάζομαι πως είναι λάθος).

Σωτήρης Ηράκλειο

Όμορφο Νιάτο
Όλα ξεκίνησαν με το email, πχ @gmail = at gmail. Μετά άρχισε να το χρησιμοποιεί το twitter για να μπορεί να δει κάποιος ένα tweet που τον αφορά πχ γεια σου @sotiris. Μετά αυτό ενσωματώθηκε σταδιακά και σε άλλα social networks, ώστε να ειδοποιείται ο χρήστης που αναφέρεται σε κάποιο μήνυμα, και μετέπειτα στα forums. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν υπάρχουν κάποια plugins για forums που στέλνουν ειδοποίηση στο χρήστη όποτε αναφέρεται το παρωνύμιο του με αυτό το τρόπο σε ένα μήνυμα. Το βρίσκω πολύ καλό γιατί ξεχωρίζεις εύκολα μέσα σε ένα μεγάλο μήνυμα τα σημεία που αναφέρεται κάποιος χρήστης.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως κάνεις ένα τεράστιο άλμα από το ημέιλ (που είναι πολύ παλιό) έως το τουίτερ (που είναι πολύ πρόσφατο), Σωτήρη.

Δεν θα μου φανεί παράξενο αν είχε την ίδια αυτή χρήση ήδη από την (πολύ παλιά) εποχή των BBS, που είναι οι πρόγονοι των σύγχρονων φόρουμ. Εδώ θα χρειαζόταν ένας ιστορικός του Διαδικτύου και παρεμπιπτόντως, να μια ενδιαφέρουσα νέα ειδικότητα. :χμ:

Σωτήρης Ηράκλειο

Όμορφο Νιάτο
Απ΄όσο γνωρίζω δεν υπήρχε κάποια άλλη σχετική χρήση στο τεχνολογικό κοσμό του @ πέραν του email. Πχ στο IRC, που παλιά ήταν στα φόρτε του, υπήρχε το @username αλλά αυτό απλά σήμαινε πως έχεις κάποια δικαιώματα στο κανάλι. Προσωπικά τη χρήση του μηνύματος με @ τη πρωτοσυνάντησα με το twitter και η πιο σχετική τεχνολογία με χρήση του @ μέχρι τότε ήταν το email. Αν υπάρχει και κάτι άλλο που γνωρίζει κάποιος ωραίο θα ήταν να το μάθουμε :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Κι εγω ετσι το εχω στο μυαλο μου, απο το Twitter δηλαδη. Και η wikipedia εχει αρθρο πανω στην ιστορια του @.

Τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν περιπτωσεις οπου το at εχει την εννοια "απευθυνομαι σε" ωστε να εχει αυτη την εννοια και το συμβολο

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Η Λέσχη του Βιβλίου δεν είναι ούτε φέησμπουκ, ούτε τουίττερ, ούτε ημέιλ, ούτε bbs, ούτε irc.

Ευχαριστώ.