Το άσχετο Χριστουγεννιάτικο poll

Κουραμπιέδες - Μελομακάρονα - Δίπλες

• Κουραμπιέδες

Votes: 10 37,0%
  • Μελομακάρονα

Votes: 14 51,9%
  • Δίπλες

Votes: 1 3,7%
  • Τίποτα - παχαίνουν όλα

Votes: 2 7,4%

• Total voters
    27
@Σελεφά μας φαγαν οι μελομακαροναδες!
Για να πνίξω τη λύπη μου, πετάχτηκα στην κουζίνα κι άρπαξα δύο κουραμπιέδες :μιαμ:

Μου αρέσουν και οι διπλες, όσο σκεφτόμουν γιατί άλλοι δεν τις ξέρουν ή δεν τις έχουν δοκιμάσει, πριν διαβάσω την ανάρτηση του Κρίτωνα,
είναι παραδοσιακό χριστουγεννιάτικο της Πελοποννήσου, αν δεν κάνω λάθος.
θυμήθηκα πως μεγάλωσα με πολλούς Πελοποννήσιους (❤) και οι διπλες στα τραπεζωματα ήταν must, έτσι έκανα την σύνδεση με εικόνες (τα φιλιά μου στους καταυλακιώτες).
Περιμενω με αγωνία το πασχαλινό poll. Ολοι οι άλλοι πέφτουν με τα μούτρα στα κρέατα και γω σε μια γωνιά την βγάζω με πατατουλες, χορταρακια, και τζατζίκι.

Κι εγώ θα ψηφίσω κουραμπιέ αν κι γενικά από τα χριστουγεννιάτικα γλυκά, δε με ενθουσιάζει κάποιο. Φέτος για παράδειγμα τον πρώτο κουραμπιέ τον έφαγα σήμερα. Μελομακάρονα δε μου αρέσουν γιατί έχουν κανέλα, την οποία απεχθάνομαι, επίσης έφαγα ένα φέτος κι αυτό με επικάλυψη σοκολάτας από συγκεκριμένο ζαχαροπλαστειο-εργαστηριο. Τις διπλες κι εγώ φέτος τις έμαθα,στην Αθήνα. Είχαν φέρει μια φορά στο σχολείο, ήταν τόσο μεγάλες και φαινοντουσαν τόσο θερμιδοφορες, που δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω. Και να σας πω κάτι, ευτυχώς δε μου αρέσουν τα χριστουγεννιάτικα γλυκά, δεν κάνουμε τόσο κόπο να χάσουμε κάνα κιλό για να έρθουν τα Χριστούγεννα και να τα βάλουμε εις διπλούν.

Δεν ξέρω καν τι είναι οι δίπλες, αν και το έχω ακούσει το όνομα.
Δεν ξερεις τί ειναι οι δίπλες
Δεν ξέρεις τι ειναι η αλμυρή τάρτα
Πες μου, σε παρακαλώ, ποιος μπάτλερ σε μεγάλωσε; και με τι;

ΚΑτα τη γνώμη μου, το καλύτερο χριστουγεννιάτικο γλυκό ειναι το πετυχημένο cheesecake αμερικάνικου τυπου aka ψητό, χωρίς σάλτσες απο πάνω και αφαιρώντας το μπισκότο απο τη βάση. @Φαροφύλακας , αν δεν ξερεις ουτε το cheesecake, allow me:φιλί:.

Τωρα, στο διλημμα κουραμπΓες ή μελομακάρονο, ψηφιζω μελομακάρονο, χωρίς μελια, σιρόπια καρυδια κλπ κλπ.

Το πρωί που σηκώθηκα (και πήγα να τσιμπήσω) παρατήρησα ότι έλειπε ένα σεβαστό μέρος από τα μελομακάρονα που είχε φτιάξει η σύζυγος. Φαντάστηκα ότι τα έδωσε στους γονείς της ή στην αδελφή της, όμως τα χρησιμοποίησε για να κάνει κάτι που μου το προσέφερε ως cheesecake μελομακάρονο: βάση μελομακάρονο και σώμα σοκολατένιο.
Το αναφέρω για να δώσω έμφαση στα μελομακάρονα που είχα ήδη ψηφίσει.
+1 λοιπόν γιατί αποτελούν υλικό και για άλλα γλυκά!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Παιδιά, με τόσα γλυκά, που διαβάζω, δεν βάζετε κιλά τις γιορτές;

(Εγώ έβαλα μισό κιλό και νομίζω πως έχει να κάνει με το γενικότερο καθισιό μαζί με αλμυρά σνακ.)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Παιδιά, με τόσα γλυκά, που διαβάζω, δεν βάζετε κιλά τις γιορτές;
είναι να μην ζυγίζεσαι συχνά.

Μου αρέσουν πολύ και οι κουραμπιέδες αλλά σαν το μελομακάρονο δεν έχει. Οι δίπλες είναι γλυκό της Πελοποννήσου, ή τουλάχιστον είναι αρκετά διαδεδομένο στα μέρη όπου έχω πάει εγώ. Σιχαίνομαι το καρύδι όμως, και έχουν πέσει τρελά debate με την μάνα μου γιατί γουστάρει να το βάζει παντού (το θεωρεί γκουρμέ και προσπαθεί να το βάζει στα πιάτα των γιορτών). Τελικά κατόπιν συζητήσεων αποφασίσαμε να ρίχνει απο πάνω τριμμένο ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΕΣΑ.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
εχ, αυτό με τις μανάδες...

Προσωπικά, μετά από χρόνια "βρε μάνα, πάλι έβαλες Χ, μέσα;! Αφού το ξέρεις πως δεν μου αρέσει!", σταμάτησα να τρώω τα φαγητά της κι ησύχασα. :))))