Το βιβλίο και η ηλικία μας....

Ιαβερης

Active member
Κι εγω πιστευω οτι ειναι υπερβολη να μην επιτρεπει κανεις σε ενα παιδι να διαβαζει βιβλια ''καταλληλα μονο για ενηλικους''. Σημερα σχεδον καθε πιτσιρικας εχει προσωπικο υπολογιστη και ιντερνετ, οποτε μπορειτε να φανταστειτε τι βλεπουν τα ματακια του, οσο η μαμα κι ο μπαμπας κοιμουνται...Βλεπω καθε μερα παιδια και τα ακουω καμια φορα οταν μιλανε μεταξυ τους κι απο το λεξιλογιο τους και μονο καταλαβαινω οτι ειναι ενημερωμενα ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Οποτε δεν πιστευω οτι θα τον σοκαρουν ο Μιλλερ ή η Αναϊς Ανν...
Βεβαια πρεπει ο καθε γονιος ηρεμα και ψυχραιμα να εξηγει στο παιδι του γιατι θεωρει καποιο βιβλιο ακαταλληλο γι'αυτο ( κι εκεινο με τη σειρα του θα κρινει μονο του αν εχει δικιο η μαμα ή οχι ), αλλα οχι και να φτανει σε ακροτητες οπως το να του τα απαγορευει. Εκεινο θα βρει παντα τον τροπο να κανει το δικο του, θα το διαβασει οπωσδηποτε αν το θελει τοσο πολυ.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τον όρο "παιδικά βιβλία"
Ίσως, όταν μεγαλώσω αρκετά να το καταλάβω!
Πχ., για μένα παιδικό βιβλίο είναι ο "Αλχημιστής" και όχι "Ο μικρός πρίγκηπας"...
Άρα? Μακρυά από...ηλικιακές ταμπέλες :χαχα:

Λοανα

New member
΄' Επιτρεπεται'' στους ενηλικες να διαβαζουν παιδικα βιβλια?

Το φετεινο καλοκαιρι επεσαν στα χερια μου δυο βιβλια απο αυτα που συνοδευονται απο τη φραση''για μικρα και μεγαλα παιδια''.Οι τιτλοι τους ΄Μομο'και 'Ιστορια χωρις τελος' του Μιχαελ Εντε.Περα απο το γεγονος οτι με μαγεψαν,ιδιαιτερα το δευτερο,μου θυμισαν κι ενα ξεχασμενο συναισθημα,τον διαφορετικο τροπο με τον οποιο σε ταξιδευουν τα παιδικα βιβλια!Κι ενω λοιπον αρχισα να σκεφτομαι ποτε θα αποκτησω παιδια,για να αποκτησω συγχρονως και το αλλοθι που χρειαζομουν για να ξεφυλλισω τα παλια μου αγαπημενα,πηρα δειλα και κρυφα σχεδον την αποφαση να ξαναδιαβασω το 'Καπλανι της βιτρινας'.Ποσες αναμνησεις,ποσα νεα μηνυματα ανοιχτηκαν μπροστα μου!!!Αυτο ηταν, φρεσκαρα τη μνημη μου σε Ζεη και Ζωρζ Σαρρη και λεω να συνεχισω...Εσεις τι λετε?

ΜαρίαΚ

New member
Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα άλλο ερώτημα: Επιτρέπεται στα παιδιά να διαβάζουν βιβλία για ενηλίκους; :ρ:χαχαχα:

Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα άλλο ερώτημα: Επιτρέπεται στα παιδιά να διαβάζουν βιβλία για ενηλίκους; :ρ:χαχαχα:
Πολύ γενική η ερώτησή σου, Μαρία. Πες μας ποιο βιβλίο θέλεις να διαβάσεις και θα σου πούμε αν το επιτρέπουμε :ρ

ΜαρίαΚ

New member
Xαχα Χρυς δεν εννοούσα κάτι συγκεκριμένο, γενικώς μιλούσα. Ας πούμε αν ένα βιβλίο είναι γεμάτο ερωτικές σκηνές έως ποια ηλικία κρίνετε ότι μπορεί να διαβαστεί; :ρ

Εγω πιστεύω πως υπάρχουν τόσα πολλά παιδικά και είναι κρίμα ένα παιδί να διαβάζει λογοτεχνία για μεγάλους,θα έχει χρόνια όταν μεγαλώσει να τα διαβάσει.Πιστεύω απο τα 13 και μετά..Τώρα αυτό είναι και στην κρίση του γονιού βέβαια...Όσο για την ερώτηση της Λοανας εγω πιστεύω πως ένας μεγάλος μπορεί να διαβάζει και παιδική λογοτεχνία και εφηβική γιατί να στερούμε στον εαυτό μας αυτή τη χαρά;;Εγώ κάνω τέτοιες χάρες στον εαυτό μου που και που :χαχα:

Μαρία, η άποψή μου είναι ότι από τη στιγμή που χρησιμοποιείς το ίντερνετ, άρα μπορείς να δεις τα πάντα πολύ πιο ζωντανά απ' ό,τι στις σελίδες ενός βιβλίου, ποιος ο λόγος να μη διαβάσεις ένα βιβλίο με ερωτικές σκηνές;

ΜαρίαΚ

New member
Ενδιαφέρουσες οι γνώμες σας παιδιά! Και ευχαριστώ που απαντήσατε!:)
Απλά επειδή τώρα πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο με μια άκρως παθιασμένη και ερωτική σκηνή, είπα να ρωτήσω :ρ
Γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος να μην διαβάζουν τα παιδιά λογοτεχνία για ενηλίκους!Ίσως μάθουν και κάποια πράγματα έτσι! Καλύτερα όμως θα ήταν να διάβαζαν παιδική όπως είπε και η φίλη μου η Μαργαρίτα.;)

Λοανα

New member
Πραγματι ειναι χαρα να ανακαλυπτεις απο την αρχη τα παιδικα βιβλια!οσο για το αν τα παιδια μπορουν να διαβαζουν βιβλια που απευθυνονται σε ενηλικες...δεν ξερω.περα απο τις ερωτικεςσκηνες που αναφερεις Μαρια, ειναι και το θεμα του κατα ποσο μπορει να καταλαβει το θεμα,το χρονικο η κοινωνικο πλαισιοκ.τ.λ.μηπως λοιπον ειναι δωρο αδωρο?θυμαμαι στα δεκαπεντε μου να κοπιαζω με το 'Εγκλημα και τιμωρια'και να αναρωτιεμαι τι βρισκουν ολοι στον Ντοστογιεφσκι!!!

ΜαρίαΚ

New member
Ναι όντως είναι και αυτό ένα θέμα..Αλλά εγώ αναφερόμουν περισσότερο στο σεξουαλικό περιεχόμενο και αν το κρίνετε κατάλληλο για να διαβαστεί από πιο μικρές ηλικίες..!

Διας

New member
Δεν νομίζω οι σκηνές σε ένα βιβλίο να σοκάρουν περισσότερο από ότι οι σκηνές που μας κατακλύζουν σε τηλεόραση και ταινίες. Ειδικά σε παιδιά που δεν έχουν αίσθηση του τι διαβάζουν , σε σχέση με την τηλεόραση που βλέπουν ακριβώς τι γίνεται.
Όπως είπε και η χρυσηίδα, εδώ μπαίνεις σε κανονικό site και σου πετάγονται κάτι διαφημίσεις με κάτι ... μεμέ...ΝΑ!

ΜαρίαΚ

New member
Συμφωνώ πως δε σοκάρουν, και πως στην τηλεόραση βλέπουν πολύ περισσότερα, δεδομένου του ότι οι σημερινοί γονείς δε δίνουν σημασία στο τι βλέπουν τα παιδιά τους, όμως ακόμα και μια έντονη τέτοια σκηνή σ'ένα βιβλίο μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα που έχει και η ίδια σκηνή στην τηλεόραση(μόνο που στην τηλεόραση θα παρουσιάζεται εντελώς πιο 'ζωντανή' ).

Αλίκη

Active member
Μια χαρα ζωντανες παρουσιαζονται κ στα βιβλια!! :ρ
Παντως εμενα οταν ημουν μικρη δεν μ'ενοιαζαν τοσο αυτου του ειδους τα βιβλια. Προτιμουσα κατι φαντασιας, ή εστω κατι που να ειναι για την ηλικια μου, ακομα κι αν ειχε ερωτικη σκηνη μεσα. Θυμαμαι το πρωτο σχετικο βιβλιο που διαβασα, νομιζω λεγοταν "Το Ξυπνημα της Φραουλας" κ ναι μεν με ειχε σοκαρει αλλα οχι περα απ'οσο θα πρεπε πιστευω γιατι αναφεροταν σε εφηβικο κοινο. Προσωπικα παντα σεβομουν την ηλικιακη ομαδα που προτειναν τα βιβλια που αγοραζα και δε νομιζω πως βγηκα χαμενη. Εχω υπεροχες αναμνησεις απο τα βιβλια που διαβασα στην εφηβια μου (Αρχοντας, Χαρι Ποτερ, Τριλογια του Κοσμου, Ζωρζ Σαρη, τα χελιδονια κ τα περιστερια του Πατακη κλπ) κ νομιζω φυσιολογικα μεγαλωνοντας διαβασα κ πιο εντονα σεξουαλικες σκηνες στα βιβλια μου.

Αλίκη

Active member
Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο, απλως ειναι αυτο που εκανα εγω προσωπικα και νομιζω πως καλα εξελιχτηκα :ρ
Παντως θυμαμαι να ειμαστε με την ξαδερφη μου στο σπιτι της γιαγιας μου, και να διαβαζουμε μαζι στα κρυφα το "Ματια Ερμητικα Κλειστα" που ξεραμε τι ειναι! Ε, δεν ξερω αν το βιβλιο τελικα δεν ειχε ερωτικες σκηνες, ή απλα ηταν απιστευτα βαρετο, παντως γρηγορα το παρατησαμε κ βγηκαμε να παιξουμε στην αυλη..

Φένια

New member
Διάβασα τον "Εραστή της Λαίδης Τσάτερλυ" όταν ήμουν περίπου 10 ετών. Εκρυβα το βιβλίο κάτω από το στρώμα μου και το διάβαζα όταν με έστελναν για ύπνο. Οι ερωτικές περιγραφές- τολμηρές για εκείνη την εποχή- ήταν το πλέον ενδιαφέρον σημείο του βιβλίου. Νομίζω ότι η διαφορά ενός λογοτεχνικού έργου από ένα πορνογραφικό είναι ακριβώς αυτή. Το πρώτο μπορεί να διαβαστεί από ένα παιδί (βιβλιοφάγο και υποψιασμένο) και να μην το προσβάλλει, ούτε να του προκαλέσει τραύματα.

Εγώ θεωρώ ότι είναι ζήτημα παίδευσης...

Δηλαδή, το να διαβάσει κάποιος ένα αντικειμενικά "δύσκολο" βιβλίο με πολύπλοκες έννοιες είναι σαφώς αδύνατο αν δεν έχει πρώτα εξοικειωθεί με απλούστερα βιβλία. Παραδείγματος χάρη είναι αδύνατο να διαβάσει κάποιος Σεφέρη στην πρώτη αναγνωστική του φάση καθώς δεν θα τον αντιληφθεί σε βάθος.
Τώρα βέβαια, συνηθίζεται να συγχέεται η ηλικία με την ανάγνωση λίγων λογοτεχνικών έργων, όμως αυτό δεν είναι απόλυτο.

Όσο για την αντίθετυη περίπτωση, δηλαδή όταν ένας μεγάλος διαβάζει βιβλία που απευθλυνονταικυρίως σε νέους τώτε δεν υπάρχει απολύτως τίποτα περίεργο! Ακόμα και οι πιο απλές ιστορίες (πχ των παραμυθιών) μπορούν να αναλυθούν τελείως διαφορετικά από έναν νέο και από ένα ώριμο και πάντα έχουν κάτι να σου προσφέρουν...

Ανναμου

New member
το να διαβασει ενα παιδακι ενα βιβλιο ενηλικων , ειναι ενα ζητημα πιστευω.μπορει να περιεχει βια, μπορει να περιεχει ασχημες εκφρασεις και γενικα ασχημα γεγονοτα.εκτος αυτου , μπορει ενα βιβλιο να ειναι πολυ δυσκολο στο να το κατανοησει ενα παιδακι, πχ ενα φιλοσοφικο βιβλιο.

απο την αλλη, τα παιδικα βιβλια, προσωπικα μου ειναι ευχαριστα.ακομα κ για τον ανηψιο μου κατι βιβλια που εχουμε στο σπιτι ειναι μερικα τοσο ομορφα κ γλυκα κ περνανε τετοια μηνυματα (μιλαμε για βιβλια για παιδακι κατω των 5 ετων) που ευχαριστα τα διαβαζω και εγω στον ιδιο.
γενικοτερα παντως, ορισμενα βιβλια παιδικα, πχ της Πηνελοπης Δελτα τα βιβλια δε θεωρω οτι εχουν ηλικιακο οριο.η αλλα κλασσικα βιβλια που απευθυνονται περισσοτερο σε παιδια, εγω ανετα θα τα διαβαζα.

Θεωρώ πως από τη μία η ηλικία παίζει ρόλο..Δηλαδή ακόμα κ αν ένα παιδί διαβάσει ένα βιβλίο του Καζαντζάκη π.χ,ή κάποιου άλλου συγγραφέα που τείνει προς τη φιλοσοφία,δε 8α μπορέσει να εκλάβει τα μηνύματα που 8α αντιληφθεί ένας ενήλικας...
Υπάρχουν βιβλία για κά8ε ηλικία,αλλά αυτό δε σημαίνει πως ένα 12χρονο δε 8α μπορεί να διαβάσει βιβλία πιο "μεγαλίστικα" όπως ερωτικά μυ8ιστορήματα.Ή ότι ένας ενήλικας δε 8α διαβάσει βιβλίο όπως "Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ".
Είναι στον άνθρωπο πιστεύω...Και περισσότερο ίσως,στο περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει και στις επιρροές που δέχεται.Είμαι 18χρονών κ ασχολούμαι σε μεγάλο βαθμό με τη λογοτεχνία και βλέπω πως,κάποια πράγματα που θεωρώ σχεδόν αυτονόητα για κάποιον να τα γνωρίζει σε μία κάποια ηλικία,σε πολλούς μεγαλύτερους μου είναι άγνωστα...