Το εγχώριο top ten του 2012

Δεν υπάρχει καμιά απολύτως διαφορά στο επίπεδο των νοητικών (εγκεφαλικών) ικανοτήτων μεταξύ ανδρών και γυναικών
Κι όμως, σύμφωνα με ομάδα ερευνητών του πανεπιστημίου της Μαδρίτης, με επικεφαλής τον καθηγητή Χαβιέ ΝτεΦελίπε, διαπιστώθηκε πως υπάρχουν διαφορές στην πυκνότητα των συνάψεων που συνδέουν τα νευρικά κύτταρα του εγκεφάλου και τους επιτρέπουν να επικοινωνούν μεταξύ τους, γεγονός που μπορεί να εξηγήσει τις διαφορές στον τρόπο σκέψης των δύο φύλων. Ακόμα και όταν επιδεικνύουν το ίδιο επίπεδο εξυπνάδας δύο άτομα διαφορετικού φύλου, συχνά ξεχωρίζουν σε διαφορετικές νοητικές λειτουργίες όπως επί παραδείγματι οι άντρες, όπως είναι ευρύτερα γνωστό, υπερτερούν στην αντίληψη του χώρου ενώ οι γυναίκες στη λεκτική μνήμη.

(Γι’ αυτό άλλωστε οι γυναίκες μπορούν και καταλαβαίνουν τις άλλες γυναίκες. Οι άντρες ποτέ)! :ωιμέ:

Last edited:
Πως ξέφυγε έτσι το θέμα! Η αιώνια πάλη των δύο φύλων... Στην περίπτωσή μου, ο άντρας μου είναι δεινός σεφ και δημιουργεί εξαιρετικά πιάτα, μέ έμπνευση και μαεστρία. Οι κόρες μας από μικρές ρωτούσαν τον μπαμπά τι θα μαγειρέψει την Κυριακή -διότι, ένας σεφ αυτού του επιπέδου δεν αναλώνεται σε καθημερινή χαζομαγειρική, με την οποία καταγίνονται οι πληβείοι (δηλαδή η γράφουσα το παρόν σχόλιο). Τέλος, όσον αφορά τις συνάψεις μας, είμαι πεπεισμένη ότι οι δικές μου είναι εξίσου καλές με τις δικές του.