Το χριστουγεννιατικο πνευμα...

Την Κυριακη 11 Δεκεμβριου απο τις 11 μεχρι και τις 14 θα πραγματοποιηθει Χριστουγεννιατικο παζαρι απο το κεπεπ Αγιου Δημητριου στο 1ο γυμνασιο Πανοραματος..Ολοι μπορουμε να παμε μια βολτα απο εκει να αγορασουμε τους κουραμπιεδες και τα μελομακαρονα μας για να ενισχυσουμε το εθελοντικο προγραμμα του ιδρυματος.

Ειχα την τεραστια ευτυχια να κανω εκει φετος την κλινικη μου ασκηση.Οι εργαζομενοι ειναι ολοι καταπληκτικοι και ολα τα παιδια καταφερνουν να σου μεταδωσουν απιστευτη ενεργεια.Μακαρι οσοι μπορειται και εχετε χρονο και διαθεση να βοηθατε στο εθελοντικο προγραμμα του ιδρυματος...Αν θελησετε οτιδηποτε μπορειτε να μου πειτε να προμηθευτω ενημερωτικα φυλλαδια....

Το νόημα των χριστουγέννων είναι ένα από τα μεγαλύτερα κακά του πολιτισμού μας :ρ Όπως και ο εθελοντισμός, Σόφκι. Ξέρω ότι ίσως δεν είναι "σωστό" να γυρίσω προς τα 'κει την κουβέντα, αλλά ο εθελοντισμός, σε πολύ οργανωμένα επίπεδα(εκστρατείες, ΙΔΡΥΜΑΤΑ κλπ)μόνο ανθρωπισμός δεν είναι. Είναι σκέτη εκμετάλλευση κι ένα "χάδι" σε οτιδήποτε προσπαθείς να γιατρέψεις.

Αληθεια,θα μπορουσες να μου αναλυσεις την σκεψη σου?πολυ θα ηθελα να μαθω και για αυτην την αποψη...

Για το νόημα των χριστουγέννων εννοώ την θρησκεία και είναι χιουμοράκι, αλλά αν θες το συζητάμε και αυτό. Φαντάζομαι όμως ότι λες για τον εθελοντισμό. Εννοώ, λοιπόν, ότι οι οργανωμένες δράσεις εθελοντισμού για να δώσεις πχ φαγητό σε κάποιους που δεν έχουν, πέρα από την ανθρωπιά(την οποία τονίζω πως δεν ακυρώνω), δεν αφήνει το κακό να φανεί. Το οποίο κακό, συνήθως, αλλά και στην εποχή μας είναι η λανθασμένη διαχείριση των πόρων κι επομένως εμείς, οι απλοί άνθρωποι, δεν θα δούμε ότι η κοινωνία πάσχει και δεν θα διεκδικήσουμε πόρους πχ για να φτιάξουμε ένα ίδρυμα και να λειτουργήσει με κονδύλια του κράτους, οργανωμένα κλπ. Άσε που, εκμεταλλεύονται και τον εθελοντή, ο οποίος κάνει τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνει κάποιος άλλος ή που θα έπρεπε να είναι πιο οργανωμένη και φυσικά, να πληρώνεται γι' αυτήν. Γι' αυτό είναι και μόδα στους celebrities και δε τους λέει κανείς να μη διαφημιστούν αν το σκεφτείς. Δεν ενοχλούν και κανέναν. Είναι επιδερμική κίνηση, ειδικά στην παρούσα κατάσταση, όπου δε θα έλεγα πως είναι εποχές ευημερίας. Δεν το αφήνουμε όχι μόνο να φανεί, αλλά και να ξεσπάσει. Και είναι αρκετά άμεσο αν το σκεφτείς και όχι κάποια θεωρία συνωμοσίας. Προσωπική μου άποψη βέβαια είναι ότι ευθύνεται το υπάρχον σύστημα και όχι απαραίτητα μεμονωμένα πρόσωπα, αλλά είναι επίσης μια άλλη κουβέντα. Αντίθετα, το να στήσεις μια κοινωνία σε αυτό, όπου θα κυκλοφορούν προϊόντα και υπηρεσίες για ανταλλαγή ή η ανθρωπιά του να δώσεις μια τυρόπιτα σε κάποιον που ζητιανεύει, είναι άλλο θέμα και δε μπορεί να πάρει αυτές τις διαστάσεις τόσο άμεσα, οπότε το αφήνω απ' έξω.

Να σου πω την αληθεια διαφωνω με τα λεγομενα σου.....Οχι στο οτι τα κονδυλια πρεπει να δινονται απο το κρατος αλλα στην ολη ιδεα περι εθελοντισμου...Βασικα,εθελοντισμος δεν ειναι μονο το να δωσεις λεφτα ή φαγητο σε καποιον αλλα και το να του κρατησεις συντροφια ή να τον βοηθησεις στις μετακινησεις του.Ο εθελοντισμος δεν υπαρχει μονο εδω που η κατασταση ειναι η γνωστη ουτε μονο στον τριτο κοσμο....Σε ολες τις ανεπτυγμενες κοινωνιες υπαρχει.Και εκει οι ποροι υπαρχουν...Και κυριως οταν καποιος ειναι εθελοντης σε οτιδηποτε δεν πιστευω πως πρεπει να το διατυμπανιζει...Οποτε δεν μιλαω ουτε και για την επιδερμικη ανθρωπια των διασημων...

Θα συμφωνήσω με τη Γαία στο σημείο που λέει ότι υπάρχει εκμετάλλευση των εθελοντών και δε γίνεται η δουλειά η δική τους από άλλους που κανονικά θα έπρεπε. Η ίδια είμαι εθελόντρια και το έχω νιώσει πολλές φορές αυτό το συναίσθημα. Επίσης έχω δεχτεί πολλά βλέμματα απορίας πάνω μου όταν αναλαμβάνω κάτι εθελοντικά. Με κοιτάνε λες και είμαι εξωγήινη όταν τους λέω πως δεν το κίνητρο μου δεν είναι κάποια αμοιβή!
Θεωρώ πως ο εθελοντισμός είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο στην Ελλάδα. Και για αυτό φταίει πιστεύω κυρίως το όλο το σύστημα και η διαφθορά που σε αποθαρρύνουν από το να προσφέρεις. Από την άλλη όμως, εάν μαθαίναμε από μικροί να ενδιαφερόμαστε περισσότερο για τον συνάνθρωπο μας, το περιβάλλον και τη φύση τα πράγματα θα ήταν λίγο καλύτερα...
Από τα όσα γνωρίζω πάντως θεωρώ πως ο εθελοντισμός λειτουργεί καλύτερα και πιο οργανωμένα στις αναπτυγμένες χώρες...(δε θα συμπεριλάβω σε αυτές την Ελλάδα!)

Σόφκι, ένα παράδειγμα ήταν η φιλανθρωπία τον διασήμων, ούτε λέω πως είναι μόνο το φαί. Και δεν είναι απαραίτητα έλλειψη πόρων, μπορεί απλά να είναι η εξοικονόμηση αυτών ή η εκμετάλλευση όσων έχουν τον χρόνο(για τις πιο αναπτυγμένες χώρες). Που και πάλι, κάτι λείπει, αφού κάτι χρειάζεται και γίνεται εθελοντικά. Δεν το σνομπάρω, αλλά θα το σκεφτόμουν καλά πριν το κάνω, γιατί δεν είναι πάντα τόσο απλό.

Διαβασα ολες τις αποψεις, και η αληθεια ειναι οτι συμφωνω περισσοτερο με τη Σοφκι. Ειδικα στο κομματι του οτι εθελοντισμος δεν ειναι μονο να προσφερεις φαγητο αλλα χαμογελα, αγαπη, υποστηριξη κλπ. Και επειδη ειναι οντως πιο οργανωμενος ο εθελοντισμος σε αλλες χωρες, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται και στην Ελλαδα. :)