Τρείς πέντε, δεκαπέντε

Σαλάτας

Κοινωνός
Μήπως όταν λέμε αυτό, εννοούμε "τρίς (τρείς φορές) πέντε", καί όχι τρείς (φορές) πέντε?

Ακούγεται το ίδιο, αλλά μήπως εννοούμε άλλο πράγμα?

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Σκέψου τα υπόλοιπα.

Μία (φορά) πέντε πέντε.
Αν θα έπρεπε να είναι αντίστοιχο με αυτό που λες θα ήταν κάτι σαν: άπαξ πέντε πέντε

Ομοίως και:
Δύο (φορές) πέντε δέκα

και όχι: δις πέντε δέκα

Μα πώς σου 'ρχονται όλα αυτά. :))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τα επιρρήματα που δηλωνουν επαναληψη (αντιστοιχα των αγγλικων once, twice, thrice) πάνε ως εξής: απαξ, δις, τρις, τετράκις, πεντάκις, εξάκις, επτάκις κοκ

Οπως ειπε ο Φαρος, δε λεμε τρις πεντε, τετρακις πεντε, πεντακις πεντε κλπ αλλα τρεις πεντε, τεσσερεις πεντε, πέντε πέντε κλπ.

Σχετικοάσχετο, αλλα εχω ακουσει να λένε "ή" αντί για "επί". Μια-ή-πέντε, δύο-ή-πέντε κλπ. Το λεει κανενας ετσι;

Έλλη Μ

Κοινωνός
Ναι αμε, σιγουρα μου εχει ξεφύγει ετσι. Ομως, αν μου ελεγες να το γραψω, θα το ακεφτομουν ξανα και ξανα πώς πρεπει ν' αποδοθεί.

Δρ Μωσέ

Κοινωνός
Σχετικοάσχετο, αλλα εχω ακουσει να λένε "ή" αντί για "επί". Μια-ή-πέντε, δύο-ή-πέντε κλπ. Το λεει κανενας ετσι;
Καλημέρα, αγαπητέ, οπωσδήποτε υπάρχει και αυτή η εκδοχή, που μας θυμίζει τα παιδικά μας χρόνια...

Ήθελα μόνο να παρατηρήσω ότι σε αυτή την προφορική παρουσίαση του πολλαπλασιασμού δεν έχουμε διάζευξη, αλλά απλώς πληθυντικό: δύο (ενν. φορές) οι πέντε δέκα, τρεις οι τέσσερεις δώδεκα, έξι οι επτά σαράντα δύο κτλ. Ακριβώς λόγω προφορικότητας αυτή η παρουσίαση δεν συνηθίζεται σε πολυπλοκότερους πολλαπλασιασμούς, αλλά κατ' ουσίαν μόνο στον πίνακα της προπαίδειας (μονοψήφιοι πολλαπλασιαστές).

Ευχαριστώ.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Το πήρες λάθος. Είναι αυτό που λέει ο Δρ. Μωσέ: μία οι πέντε...
και όχι η

Σαλάτας

Κοινωνός
Τα επιρρήματα που δηλωνουν επαναληψη (αντιστοιχα των αγγλικων once, twice, thrice) πάνε ως εξής: απαξ, δις, τρις, τετράκις, πεντάκις, εξάκις, επτάκις κοκ
Το γνωρίζω αυτό. Απλώς έλεγα μήπως, επειδή δέν πολυχρησιμοποιούνται πλέον αυτά, πήραμε ώς βάση το "τρίς" μέ το "τρείς", γιατί ακούγονται το ίδιο, καί χτίσαμε από εκεί :Ρ