Υπάρχει ανδρική λογοτεχνία;

Λοιπον κι εγω θεωρω οτι το χει γραψει αντρας. Ειναι εξοφθαλμο να θεωρησει καποιος οτι ειναι γυναικα.. γι αυτο θα ταχθω υπερ του απιθανου και θα πω αντρας!

Αριστοτελη,ας το παρει το ποταμι!

Επειδή έκανα ακριβώς τον ίδιο συλλογισμό με αυτόν της Πιούζυ, θα ψηφίσω κι εγώ ότι πρόκειται για άντρα που προσπαθεί (αρκετά πειστικά) να γράψει σαν γυναίκα!

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
παιδιά, θα παραμείνω αμετακίνητος. Αυτό το κείμενο το έχει γράψει γυναίκα.

Αν το έγραψε άντρας... θα είναι κάποιος με μια έντονη γυναικεία πλευρά. Ένα τέτοιο λεξιλόγιο θέλει βιώματα για να το κατακτήσεις!

Αν το έγραψε άντρας... δεν θα είναι και απ' τους πιο φανατικούς (κανας ξεφωνιμένος μόδιστρος; ). Ένα τέτοιο λεξιλόγιο θέλει βιώματα για να το κατακτήσεις!
Ή μία μακρά συζήτηση με γυναίκες, ή μία εις βάθος έρευνα του ενδυματολογικού ζητήματος... Υπάρχουν τρόποι για να μιμηθείς το άλλο φύλο, κι ας μην είσαι ξεφωνημένη. :) Ακόμη και να είσαι όμως, το χρωμόσωμα Y δεν αλλάζει. Ούτε αυτό επηρεάζει την ουσία του αινίγματος.

Το σκορ έχει φτάσει στο 4-2 υπέρ της άποψης για τον άνδρα συγγραφέα. Θα λύσω, λοιπόν, τη σιωπή μου και θα πω ότι το σκορ αναδεικνύει και και τους νικητές.
Το απόσπασμα είναι από την Κερένια κούκλα (1911) του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου.
Δεν ξέρω αν ο συγγραφέας έκλινε προς το άλλο φύλο, αλλά δε βρίσκω και καμιά τέτοια πληροφορία και γι' αυτό δύσκολα θα δεχόμουνα μια τέτοια άποψη.

Μου άρεσε πολύ η θέση της Δεινομάχης που παρέθεσε ένα πολύ δυνατό επιχείρημα
... η περιγραφή στέκεται στην επιφάνεια. Αν το είχε γράψει γυναίκα, πιστεύω πως θα έκανε σχόλιο για το πόσο άβολοι πχ είναι οι κορσέδες ή όλα αυτά που φορούσαν!
Περισσότερο παρατηρεί και παρουσιάζει παρά κατέχει και παρουσιάζει! Μοιάζει λοιπόν σαν μια παρατήρηση απ' έξω, δεν είναι "εκ των έσω"!
Κι εγώ θα παρασυρόμουν και θα υποστήριζα την άποψη ότι είναι γυναίκα συγγραφέας. Σε πολλά σημεία του βιβλίου υπάρχουν περιγραφές με εξαιρετική ευαισθησία και έντονο συναισθηματισμό.

Πόσο σχετικές μπορεί να είναι καμιά φορά οι γνώμες περί ανδρικής και γυναικείας λογοτεχνίας! Θα έλεγα ότι ακόμα και οι χαρακτηρισμοί ανδρική/γυναικεία θα μπορούσαν να εκλείψουν και να διαβάσουμε επιτέλους ό,τι μας αρέσει χωρίς να φοβόμαστε μήπως κατατάσσεται σε κάποια τέτοια "κατηγορία".

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τον κωνσταντινο Χρηστομανο, τον γνωρισα μεσα απο το βιβλιο "Πριγκιπισσα Σισσυ"

Το ύφος γραφης του, μου εκανε εντυπωση..

Δεν περιεγραφε μια γυναικα, μια αυτοκρατειρα ή κατι σχετικο.

Περιεγραφε ενα αιθεριο πλασμα σε βαθμο υπερβολης, και.. ναι, ηταν ετσι περιγραφικος στις εκφρασεις του. Θυμαμαι πως εκανε ολοκληρη παραγραφο, με το πως ελουζαν και χτενιζαν τα μαλλια της, και εβαζαν τις "πεθαμενες" τριχες της κεφαλης, σε εναν ασημενιο δισκο κτλ

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Το απόσπασμα ήταν μικρό για να κρίνεις εάν το έργο είναι ή δεν είναι γυναικεία λογοτεχνία. Αυτή πάντως δεν ήταν ανδρική γλώσσα!

Χα, χα. Γιατί μου φαίνονται τόσο περίεργα αυτά που λέτε; Δεν έχετε διαβάσει πολλά μυθιστορήματα εποχής μου φαίνεται. Όλοι έτσι περιγράφουν. Τα κρινολίνα. Τα ομπρελίνα. Να σας θυμίσω μήπως τον Ξενόπουλο; Αλλά και ο Κοσμάς Πολίτης δεν πάει πίσω.

Τώρα, βέβαια, μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και ο Αριστοτέλης είπε τη λύση, αλλά εκείνο το "λαιμουδάκια" πολύ μου καρφώθηκε. Μια γυναίκα, πιστεύω ότι δε θα χρησιμοποιούσε ποτέ υποκοριστικό για να αναφερθεί στο γιακά μιας γυναικείας μπλούζας. Ένας άντρας, όμως, έχει λόγους να το κάνει. Γιατί του φαίνεται όμορφος, ίσως μικροσκοπικός, γιατί από κει προβάλλει ο λαιμός μιας γυναίκας και ό, τι αυτό μπορεί να σημαίνει για έναν άντρα εκείνης της εποχής.

Λαιμός και αστράγαλος ....

Ανδρική λογοτεχνία, γυναικεία λογοτεχνία... Πως είναι δυνατόν να διαχωρίζουμε την τέχνη του λόγου με αυτό τον τρόπο? Ο όρος "γυναικεία" λογοτεχνία, είναι εφεύρεση πολυμήχανων εκδοτών, και αναφέρεται σε εύπεπτα, ευπώλητα αναγνώσματα (ναι Φάρε, συμφωνώ με τη Χρυσ) που έχουν ως αποδέκτη γυναικείο κοινό χαμηλών αναγνωστικών απαιτήσεων (το αντίστοιχο ανδρικό κοινό διαβάζει λιγότερο, προτιμά να παρακολουθεί ποδόσφαιρο και να ξεφυλλίζει πορνοπεριοδικά). Κατά τη γνώμη μου, τα "λογοτεχνήματα" αυτά απέχουν παρασάγγας από το αυθεντικό, γραπτό έργο τέχνης, και τα βρίσκω αφόρητα βαρετά και ανούσια.
Οσο για το αν η ΕΦ διαβάζεται περισσότερο από άνδρες, διαφωνώ κάθετα!! Υπήρξε παιδιόθεν το αγαπημένο μου λογοτεχνικό είδος και γνωρίζω πολλές γυναίκες που συμφωνούν μαζί μου. Οσο για το αν υπήρξαν περισσότεροι άνδρες συγγρφείς απ΄ ότι γυναίκες, είναι αλήθεια αυτό, αλλά το μικρότερο αυτό ποσοστό οφείλεται στον μακραίωνο αποκλεισμό των γυναικών από την εκπαίδευση. Επ' ευκαιρία, σας θυμίζω ότι ο περίφημος "Φρανκενστάιν", που θεωρείται ο πρόδρομος της ΕΦ, γράφτηκε από τη Μαίρη Σέλλευ το 1821. Στις μέρες μας, η Ουρσουλα Λε Γκεν είναι πολυβραβευμένη συγγραφέας ΕΦ. Στο χώρο του γοτθικού μυθιστορήματος διέπρεψαν πολλές γυναίκες, η πρωτοπόρος Ανν Ράντκλιφ (τα Μυστήρια του Αντόλφο, 1795), οι αδελφές Μπροντέ, η Δάφνη Ντυ Μωριέ (Ρεμπέκκα), η Σίρλευ Τζάκσον (The haunting of Hill House, κορυφαίο!!), στις μέρες μας όλο και περισσότερες, όπως η Ανν Ράις με το περίφημο "Συνέντευξη με έναν Βρυκόλακα". Αν δε πιάσουμε την αστυνομική λογοτεχνία, εκεί πλέον ουκ έστιν αριθμός... Αγκαθα Κρίστι, Ρουθ Ρέντελ, Ελλις Πήτερς, Π. Ντ. Τζαίημς, Πατρίτσια Κορνγουελ κλπ.

παιδια μην μου πείτε πως τα γραπτά της Χρυσας Δημουλίδου δεν απευθύνονται σε γυναικες..δεν φαντάζομαι κανένα ανδρα να διαβάζει Δημουλίδου, αν υπάρχει εστω και ενας ας το καταθέσει! και κατι άλλα κειμενα που σου λένε πως να κατακτησεις τον ανδρα των ονειρων σου,όπως δεσποινις ετων 29 κ.τλ., ε, πασιφανές σε γυναικες απευθύνονται..τωρα ενα ερωτημα, πρόκειται για λογοτεχνία η παραλογοτεχνία, δεν ξερω αφηστε οι τόνοι τα αρλεκιν..αυτα που προτεινει ο φιλτατος Αμον απευθυνονται πολυ σε ανδρες, νομίζω!

ποίημα γραμμένο από Πολυδούρη για Καρυωτάκη
ακολουθεί απόσπασμα
Αν θέλετε μια απόδειξη για τη μη ύπαρξη γυναικείας και ανδρικής λογοτεχνίας, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ!!Σιχαίνομαι την Πολυδούρη και ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΙΗΜΑ...και είμαι γένους θηλυκού!!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Γυναικεία λογοτεχνία είναι απλά η λογοτεχνία που διαβάζεται σχεδόν αποκλειστικά από γυναίκες. Αν κάποιες γυναίκες μισούν ένα τέτοιο ποίημα ή ένα βιβλίο ή αν βρέθηκε κάποιος άντρας που τα λατρεύει, αντίστοιχα, αυτό δεν την κάνει να χάσει την ιδιότητα τής γυναικείας λογοτεχνίας.

Η γυναικεία λογοτεχνία υπάρχει και θα έλεγα πως πρόκειται για ένα ξεκάθαρο είδος, όπως είναι π.χ. τα αστυνομικά. Ανδρική δεν νομίζω πως υπάρχει.

Ο όρος "γυναικεία" λογοτεχνία, είναι εφεύρεση πολυμήχανων εκδοτών, και αναφέρεται σε εύπεπτα, ευπώλητα αναγνώσματα (ναι Φάρε, συμφωνώ με τη Χρυσ) που έχουν ως αποδέκτη γυναικείο κοινό χαμηλών αναγνωστικών απαιτήσεων (το αντίστοιχο ανδρικό κοινό διαβάζει λιγότερο, προτιμά να παρακολουθεί ποδόσφαιρο και να ξεφυλλίζει πορνοπεριοδικά).
Με κάλυψες απόλυτα! Θεωρώ πως τα συγκεκριμένα αναγνώσματα τα προτιμούν γυναίκες που κατά τ'άλλα θα διάβαζαν περιοδικά τύπου cosmopolitan ή θα παρακολουθούσαν εκπομπές ''life style'' (ουδεμία σχέση δηλαδή με τις γυναίκες του φόρουμ :χαχα:).
Επομένως, σε καμία περίπτωση, δε θα είχα στο νου μου τη Μαντάμ Μποβαρύ ή τη Νανά, όταν θα συζητούσα περί γυναικείας λογοτεχνίας.
Με βάση αυτά που ανέφερε και η Φένια, ως αντρική λογοτεχνία θα χαρακτήριζα μάλλον τις.... αθλητικές εφημερίδες :μουάχαχα::χαχαχα:

Υπάρχουν ολόκληρες σειρές εκδοτικών οίκων που στοχεύουν ξεκάθαρα στο γυναικείο αναγνωστικό κοινό όπως για παράδειγμα η Ασημένια Σειρά τής Ωκεανίδας.
Κάποια από αυτά μου άρεσαν. Νταρν! λες να είμαι γκέι;
Πέρα από την πλάκα, έχει πολύ ωραία βιβλία αυτή η σειρά (Πάουλα και Μαίρη Ράιλι ας πούμε). Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν που απολαμβάνω αυτά τα βιβλία παρόλο που απευθύνονται σε γυναίκες, θεωρώ πως υπάρχουν βιβλία που παρ'όλο που έχουν αναγνωστικό κοινό από τα δύο φύλλα, απευθύνονται πιο πολύ σε άνδρες. Ο Μπουκόφσκι, οι Μπίτνικς κι ο μέγας ερωτικός είναι κάποια παραδείγματα.

Με το ίδιο σκεπτικό που η ωκεανίδα απευθύνεται σε γυναίκες το οξύ απευθύνονται σε άνδρες.

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Δεν με βρίσκεις σύμφωνο. Πιστεύω, μάλιστα, πως λογοτεχνία με πορνογραφικές πινελιές είναι και πάλι πιο βολική για γυναίκες. Ο άντρας επιλέγει πιο εύκολα κι απλά την καθαρή προνογραφία δίχως να χρειάζεται το λογοτεχνικό περιτύλιγμα.

Υπάρχουν ολόκληρες σειρές εκδοτικών οίκων που στοχεύουν ξεκάθαρα στο γυναικείο αναγνωστικό κοινό όπως για παράδειγμα η Ασημένια Σειρά τής Ωκεανίδας.

[/I].
Και όμως στην Ασημένια Σειρά περιλαμβάνονται και τα βιβλία της Άυν Ραντ- καμία σχέση με γυναικεία λογοτεχνία δηλαδή.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πολύ πιθανό. Η αλήθεια είναι πως δεν την πολυξέρω την σειρά. Έκρινα απλά απ' ό,τι έβλεπα από κορίτσια που την ξετίναζαν.

Εεεεεεε...!

Γυναικεία λογοτεχνία είναι απλά η λογοτεχνία που διαβάζεται σχεδόν αποκλειστικά από γυναίκες. Αν κάποιες γυναίκες μισούν ένα τέτοιο ποίημα ή ένα βιβλίο ή αν βρέθηκε κάποιος άντρας που τα λατρεύει, αντίστοιχα, αυτό δεν την κάνει να χάσει την ιδιότητα τής γυναικείας λογοτεχνίας.

Η γυναικεία λογοτεχνία υπάρχει και θα έλεγα πως πρόκειται για ένα ξεκάθαρο είδος, όπως είναι π.χ. τα αστυνομικά. Ανδρική δεν νομίζω πως υπάρχει.
Εεεεεε...εντάξει.Δεν είπα κι ότι το μισώ!!
Απλά δε μου αρέσει καθόλου...
Και τα περί "ζωντανής απόδειξης" αστειευόμενη τα έγραψα.
Για να μιλήσουμε όμως πιό σοβαρά, συμφωνώ πως είναι λογικό να παρατηρούνται κάποιες διαφοροποιήσεις ως προς τα έργα που η μεγάλη μάζα του ανδρικού και γυναικείου αναγνωστικού κοινού προτιμά..Όταν όμως μιλάμε για συνειδητοποιημένους και τακτικούς αναγνώστες, δεν νομίζω πως τίθεται τέτοιο ζήτημα.Είναι πιθανό ένας άντρας να διαβάζει Πολυδούρη με ευχαρίστηση-ή και πάθος- ενώ εμένα μου είναι αδιάφορη έως δυσάρεστη.Θέλω να πω οπωσδήποτε το φύλο σου επηρεάζει-και λόγω κοινωνικής κατασκευής- αναπόφευκτα τις προσλαμβάνουσές σου-και απέναντι στη λογοτεχνία που περιμένεις να σου αρέσει και που περιμένουν και οι άλλοι να διαβάζεις...άπαξ όμως και μπεις στον μαγικό κόσμο του λόγου για τα καλά...αυτές οι προσλαμβάνουσες λιγουλάκι πιστεύω ξεθωριάζουν, μπροστά στις ηλεκτρικές κενώσεις που σε διατρέχουν κατά την ανάγνωση.
Από την άλλη, πόσοι συγγραφείς γράφουν απευθυνόμενοι σε αναγνώστες συγκεκριμένου φύλου;;(εκτός κι αν ο σκοπός του έργου είναι αυτός)
Γενικά, έχω μια καχυποψία απέναντι στο να βάζουμε ταμπέλες στα βιβλία-έστω κι αν αυτές βασίζονται σε στατιστικά στοιχεία αναφορικά με το ποιό φύλο τα διαβάζει περισσότερο...
Καθαρά προσωπική άποψη όλα τα παραπάνω-και χωρίς παρεξήγηση,ε;;