Φανταστικά Διώνυμα

Ατέρμων

Όμορφο Νιάτο
Ο ήλιος έκαιγε ανελέητα πάνω απο την μικρή πόλη του Τέξας, την Μπάλτς Σπρίνγκς,
την ώρα που ο καουμπόι διάβαινε την είσοδο της συνοδεύοντας το κοπάδι με τα γελάδια που θα παρέδιδε στο ράντσο του ΜακΛαουντ...
Αναθεματισμένη ζέστη,έπρεπε οπωσδήποτε να κανει μια στάση στο σαλούν να βρέξει το λαρύγγι του και το κοπαδι να δροσιστεί στις ποτίστρες με το γάργαρο νερό που υπήρχαν απ'εξω..
Ξεπέζεψε,έβαλε τα γελάδια στη σειρά στις ποτίστρες και μπηκε μέσα στο σαλούν.
5 μπύρες και 8 τεκίλες μετά,το λαρύγγι του είχε δροσιστεί για τα καλά.Πλήρωσε τον μπαρμαν και βγήκε έξω να συνεχίσει τον δρόμο του.
Και τότε είδε!
Ενας μαυροφορεμένος άντρας ντυμένος με ολοσωμη μαύρη στολή,κάπα και μάσκα,είχε ζέψει τα γελάδια του ΜακΛαουντ σε μια βοιδάμαξα και ετοιμαζόταν να φύγει!
-Ακίνητος αγελαδοκλέφτη!Φώναξε ο καουμποι και πήγε να ορμήσει στον μαυροντυμένο άντρα.
-Δεν είμαι κλέφτης,απάντησε ο μαυροφορεμένος.Το όνομα μου είναι Μπάτμαν και είμαι υπερασπιστης του νόμου!Είχα ενα ατύχημα έξω απο την πολη,με επιασε λάστιχο στο μπατμομπιλ και δεν εχω ρεζέρβα,γιαυτο επιτασσω στο όνομα του νόμου αυτα τα γελάδια ώστε να συνεχίσω την καταδίωξη του Τζόκερ!
-Αν ειναι εν ονοματι του νόμου τότε οκ,απάντησε ο καουμποι,μα τι θα πω στον ΜακΛαουντ;
-Μην σε αγχωνει αυτό,ειπε ο Μπατμαν.Θα του πεις οτι μετα απο 5 μπυρες και 8 τεκιλες είδες τον Μπατμαν καβάλα σε μια βοιδαμαξα που σερνανε τα γελάδια του.Θα καταλαβει.Αντίο!
-Ι ι χ α α α α!Αναφώνησε ο Μπατμαν και ξεκινησε αφηνοντας πίσω του ενα πυκνο σύννεφο σκονης..
ΤΕΛΟΣ.:τρέλα:

Last edited:

Ατέρμων

Όμορφο Νιάτο
Νικόλα έχεις δίκιο, εχω υπερβεί κατα πολύ τον αριθμό των επιτρεπόμενων λέξεων! Γράψτε λάθος παιδιά,δεν είχα διαβάσει τους κανόνες.Ας το αφήσουμε εκτός διαγωνισμού το κείμενο δεν πειράζει αρκεί να γελάσαμε λίγο!:))))

Ιαβερης

Κοινωνός
Ο αμερικανικος λαος ειναι σε απογνωση! Καποιος Βαρουφακης εχει αναλαβει χρεη υποργου Οικονομικων στη χωρα εδω και 6 μηνες. Πεινα, μιζερια, ανεχεια παντου, η κριση εχει λαβωσει ακομη και τους υπερηρωες της χωρας. Συμφωνα με εγκυρες πηγες η Κατγουμαν εχει παρει την κατιουσα εκδιδωντας τα καλλη της για μια χουφτα κροκετες. Ο Iron Man εχει πιασει δουλεια σε ενα σιδεραδικο, ο Thor γκρεμιζει τοιχους στις οικοδομες και ο καημενος ο Superman βγαζει το ψωμι του σιδερονωντας καπες και πουκαμισα σε ενα συνοικιακο στεγνοκαθαριστηριο. Αλλα η μοιρα επιφυλασσε τα χειροτερα για τον Μπατμαν...Με την υψηλη φορολογια αναγκαστηκε να κλεισει ολα τα εργοστασια του, να πουλησει την επαυλη του, ολα τα υπαρχοντα του. Πουλησε και την ομορφη στολη που την αντικατεστησε με κατι κολαν pretty bra, τα οποια ευτυχως πηγαιναν πακετο με δωρο ρολοι ωστε να ξερει τουλαχιστον τι ωρα ειναι. Αλλα το μεγαλυτερο χτυπημα για τον Μπατμαν ηταν το batmobile. Με δακρυα στα ματια παρεδωσε τις πινακιδες αδυνατωντας να πληρωσει τα επαισχυντα τελη κυκλοφοριας. Φημες λενε οτι τωρα κυκλοφορει με βοϊδαμαξα...Θεε, βαλε το χερακι σου και σωσε την America!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ο μικρός τού άρπαξε το τεύχος κι άρχισε να τρέχει. Δεν του 'κανε τη χάρη να τον κυνηγήσει. Απογοητευμένος, σταμάτησε μπροστά στον γεμάτο κουβά της μάνας τους. Τον κοίταξε χαμογελώντας του με μίσος, κι έπειτα έσκισε το περιοδικό στα δύο και το πέταξε στις σαπουνάδες της μπουγάδας. Η καρδιά του σκίστηκε και βούλιαξε κι αυτή. Ήταν εκείνη η ιστορία με το καραβάνι και τον φωνακλά οδηγό του, τις βοϊδάμαξες, τα άλογα και τους ινδιάνους. Η αγαπημένη του! "Ο Μπάτμαν είναι πιο δυνατός απ' τον παλιο-Λούκυ Λουκ!" ξεφώνισε ο αδελφός του κι έτρεξε μέσα. Αυτή τη φορά τον κυνήγησε.

Έχω καιρό να παίξω εδώ... έχει αλλάξει κάτι στους κανόνες;

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Εγώ, δεν ξαναμπαίνω σ’ αυτοκίνητο. Φέρνει βήχα η πορδή του. Παράγγειλα βοϊδάμαξα με οκτώ βόδια....ξέρω, ξέρω, μακρύ πράμα να το κουλαντρίσεις…

Τι; βόδιαααα; είπε ο ξάδελφος με φρύδι σηκωμένο...όχι γαϊδούρια;

Η γριά του καθόταν στο τζάκι συνοφρυωμένη. Έξαφνα ξέσπασε σε γέλια! Έφτυσε πνιγμένη προς τη φωτιά κι επιτιμητικά του είπε, του αφέντη σου έμοιαξες...έξω απ’ τον κόσμο… ο μπεκρούλιακας...

Έριξε πίσω την κοτσίδα της, έκανε δυό στροφές και ξάφνου το λιανό καμπουριαστό της σώμα έγινε αψηλό και στιβαρό, η μαύρη χαμερπής ρόμπα έγινε μια μαύρη επιβλητική ολόσωμη φόρμα...

Γύρισε, τους κοίταξε, σωστό μελανούρι. Είπε χαιρέκακα...εγώ είμαι βρε! ο Μπάτμαν! Ηλίθιοι!...εγώ!...

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Ζητάω ορισμό του βοϊδάμαξα!
.....
Ήμουν σίγουρη πως ήταν ρήμα ...
Άλφρεντ: Καλημέρα κύριε Μπρους. Ή μήπως να σας λέω Μπάτμαν χαχαχα;
Μπρους: Το Μπρους είναι μια χαρά φαντάζομαι...
Α: Πώς κοιμηθήκατε;
Μπ: Χάλια! Ονειρεύτηκα ότι βοϊδάμαξα!
Α: Δηλαδή;
Μπ: Όπως το ακούς "Βοϊδάμαξα"...
Α: Θα μπορούσατε να γίνετε πιο συγκεκριμένος;
Μπ: Ο Τζόκερ είχε πιάσει ομήρους 20 άτομα στην κεντρική τράπεζα του Γκόθαμ, εγώ έσπευσα αλλά στη διαδρομή το μπατμομπίλ έπαθε λάστιχο με αποτέλεσμα να καθυστερήσω και να με προλάβει ο Φλας
Α: Ο Φλας της κόντακ;
Μπ: Εξυπνάδες. Ο Φλας, ο άνθρωπος αστραπή. Λόγω του ότι εγώ βοϊδάμαξα, βρήκε ευκαιρία αυτός να κάνει φιγούρα σώζοντας τους ομήρους.
Α: Ξέρετε τι σημαίνει "βοϊδάμαξα";
Μπ: Όχι "Αργώ υπερβολικά, σαν να οδηγώ μια άμαξα που τραβάνε βόδια;"
Α: Όχι...

Εκτός συναγωνισμού εννοείται...

Άγγελος Κ

Όμορφο Νιάτο
Παιδικός θίασος «τα σκαθάρια»! Μια παράσταση παιδική πέρα για πέρα. Δεν είναι που παίζουν παιδιά, μήτε που απευθύνεται σε παιδιά. Η καινοτομία της παράστασης τούτης είναι πως όλα τα έχουν εμπνευστεί απιδιά. Το σενάριο, τη σκηνοθεσία, όλα! Δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες υποκριτικής, ακριβά κοστούμια, σκηνικά κτλ. Τα πάντα υποκαθίστανται από τη φαντασία! Ο παλιός στάβλος του παππού δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα θέατρο. Μερικές μπάλες άχυρο και έτοιμη η σκηνή! Και πρωταγωνιστής με δυο μαύρες μουτζούρες γύρω από τα μάτια και τη ζακέτα της γιαγιάς δεμένη από το λαιμό να πέφτει στην πλάτη, καβάλα στη βοϊδάμαξα… φτυστός Μπάτμαν!

Ατέρμων

Όμορφο Νιάτο
Οκ λοιπον, παμε: 3 βαθμοι στον Ιαβέρη.
2 βαθμοι στην Ίζι
1 βαθμός στον Αγγελο.

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Η εξαιρετική ιστορία του Κόρτο δεν συμμετείχε στον διαγωνισμό οπότε αν θες Ιαβέρη ξαναμοίρασε τους βαθμούς σου

Ιαβερης

Κοινωνός
Κορτο, μου το χαλας τωρα αλλα ας ειναι! 3 βαθμοι Ατερμων, 2 βαθμοι Διατσεντα, 1 βαθμος Ιζι. :)

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
3 στην Ίζι κι εγώ μικρή είχα έρωτα με το Λούκυ Λουκ κι η αδελφή μου όλο μου έλεγε πως δεν είναι άντρας και πως είναι παντρεμένος με τη Ντόλυ! Childhood ruined:κλαψ:
2 στη Διατσέντα, για το σουρεαλιστικό της υποθέσεως και για τη σούπερ-γιαγιά
1 στον Ιαβέρη, για την πικρή μοίρα που επεφύλασσε ο Βαρουφάκης στον Μπάτμαν.

Βάγγυ

Κοινωνός
Βρε τι ωραίο παιχνίδι!! Μπορείτε να μου πείτε για ποιο λόγο συμμετέχω μόνο στις ψηφοφορίες; :ρ
Λοιπόν, 3-Ιαβέρης, 2-Ατέρμων, 1-Ίζι. :)))

Ίζι

Κυρά των Σκιών
(Παιδιά βλέπω 2 αναρτήσεις άνω των 100 λέξεων. Τι γίνεται; Έχουν αλλάξει οι κανόνες; Είχα ρωτήσει και παλιότερα όμως δεν πήρα απάντηση).

Λοιπόν,

Ιαβέρης 3
Ατέρμων 2
Διατσέντα 1