Φανταστικά Διώνυμα

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Απ' όσο ξέρω οι κανόνες παραμένουν ίδιοι. Για το κείμενο του Ατέρμων, το είπε ο Νικόλας πως είναι πάνω από 100 λέξεις και ο ίδιος ζήτησε να μην πάρει μέρος το κείμενό του στην ψηφοφορία. Ποιο άλλο κείμενο υπερβαίνει τις 100 λέξεις;

Ιαβερης

Κοινωνός
Παιδια, εγω και ο Ατερμων ξεπερασαμε το οριο των 100 λεξεων οπως φαινεται. Προσωπικα, δεν εχω προβλημα να ακυρωθει η συμμετοχη μου, την επομενη φορα θα ειμαι πιο προσεκτικος. :)

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Παιδιά δεν λέω να ακυρωθούν οι συμμετοχές :) Άλλωστε, τώρα ψηφίσαμε. Απλώς ρώτησα για τον κανονισμό. Μπορούμε να είμαστε πιο προσεκτικοί την επόμενη φορά. Για μια φορά δεν χάλασε ο κόσμος.

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Ας συνεχιστεί η ψηφοφορία και να το έχουμε κατά νου από την επόμενη φορά. Άλλωστε ένα παιχνίδι είναι δεν θα δώσουμε λογοτεχνικό βραβείο :)

Καστάλια

Κοινωνός
Ιαβέρης - 3, για την ιστορία του, τόσο γεμάτη πόνο, θαρρείς και βγαλμένη από τη ζωή
Διατσέντα - 2, για την όμορφη γραφή της
Ίζι - 1, για την παιδική νοσταλγία που μου ξύπνησε

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Επειδή νομίζω πως ο Καπιτάνο έχει πολλά στο μυαλό του και μας ξέχασε, είπα να κάνω μια πρόχειρη σούμα.

Οι βαθμοί μου βγήκαν ως εξής:
Ιαβέρης: 13
Ίζι: 10
Ατέρμων: 8
Διατσέντα: 7
Άγγελος Κ: 4

Συνεπώς έχουμε νικητή τον Ιαβέρη.
Τον παρηγορούμε για την περιπέτεια που περνάει με τη σκυλίτσα του και τον κλέφτη γείτονα!:χεχ:
Αλλά, αν είναι εύκολο, κάποιος καλός άνθρωπος ας ελέγξει αν τα λέω καλά. Η αριθμητική δεν είναι και το φόρτε μου!

Ιαβερης

Κοινωνός
Σας ευχαριστω πολυ, παιδια! Λοιπον οι επομενες λεξουλες ειναι: πορτοκάλι και ζαρι. :)

Κόρτο Μαλτέζε

Το γεγονός ότι ήταν ένα υπερώριμο (παραγινωμένο τον αποκαλούσαν οι εχθροί του, και δεν είχε και λίγους) πορτοκάλι, καταγόμενο από μια παλιά οικογένεια εσπεριδοειδών δεν αποτελούσε εμπόδιο για τον Σάπιο Λάκη (από το Πορτοκαλάκη) στην πορεία του για επαγγελματική καταξίωση σαν ντετέκτιβ. Είχε λύσει δεκάδες δύσκολες υποθέσεις και καφάσια ολόκληρα φρούτων και λαχανικών στο μανάβικο τον ευγνωμονούσαν. Μόνο να μην είχε αυτό το πάθος για το ζάρι. Τώρα χρωστά μια περιουσία στον Δάκη το Σκόρδο τον τοκογλύφο και κινδυνεύει αν πέσει στα χέρια του Δάκη και των δικών του να γίνει Αμίτα.

Ατέρμων

Όμορφο Νιάτο
Τρώγετε παντα ενα πορτοκαλι οταν φατε καποια τροφη που περιέχει σίδηρο!Η βιταμινη C που περιεχει βοηθαει στην απορόφηση του σιδήρου απο τον οργανισμό.Επίσης το αθροισμα των σημειων των απεναντι κατα ζευγη εδρων του ζαριου ειναι παντα 7. Δηλ. το 1 με απεναντι το 6, το 2 με απεναντι το 5, το 3 με το 4!Τωρα που κολλαει το ενα με το άλλο;Πουθενα, απλα το 7 ειναι ο τυχερος μου αριθμος και το πορτοκαλι το αγαπημενο μου φρουτο!:μουάχαχα:

Κόρτο Μαλτέζε

Βρε παιδιά ο Ιαβέρης είναι ένα εξαιρετικό μέλος. Μια και σήμερα συμπληρώνει πέντε χρόνια δεν φτιάχνετε ένα κειμενάκι με τις λέξεις που έχει υποβάλλει (εδώ και 20 μέρες); Καταλαβαίνω ότι 2 τόσο καταπληκτικά κείμενα όπως το δικό μου και του Ατέρμονα σας φοβίζουν αλλά δεν υπάρχει λόγος. Η τρίτη θέση είναι ακόμα ελεύθερη:ρ

Ιαβερης

Κοινωνός
Θελω να απολογηθω, σαν εξαιρετικο μελος που ειμαι, για τις λεξεις που σας εβαλα. Ειναι οτι να' ναι! Υποκλινομαι στα 2 παλικαρια που εμπνευστηκαν και σκαρφιστηκαν κατι. Προσωπικα δε θα μπορουσα, χωρις πλακα! Μα ζαρι και πορτοκάλι;;;

Πωλίνα

Κοινωνός
Υπήρχε ένα πορτοκάλι που είχε βαρεθεί να κρέμεται στο δέντρο ακίνητο, όμως όσα πορτοκάλια έπεφταν στο χώμα είχαν λίγες μέρες ζωής. Το μόνο που έκανε όλοι μέρα ήταν όνειρα!
Ήθελε να γίνει ζάρι!Ναι! Ζάρι! Να χοροπηδάει συνέχεια στην πίστα του τάβλι (ή ταβλιού; :γρμβ:)* ή να παίζει κρυφτό στα χέρια των ανθρώπων με το ταίρι του. Να κάνει τους ανθρώπους να ζητωκραυγάζουν ή να γιουχάρουν, δεν το ένοιαζε, απλά ήθελε ζωντάνια γύρω του! Να βλέπει φώτα και μεθυσμένους χαρτοπαίχτες, να ακούει φωνές ή γρήγορες μουσικές, να μυρίζει αρώματα και αλκοόλ και να κρρτςς!
Γαμώτο! Τώρα βρίσκεται στο χώμα...

*Να μην καταμετρηθούν οι λέξεις μέσα στην παρένθεση!:))))

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Γεια σου, Πωλίνα!! Εμπνεύστηκα κι εγώ κι έγραψα ένα στα γρήγορα!!
Δεν ξέρω γιατί, ήταν παράδοση στο σπίτι κάθε Κυριακή να έχουμε τραπέζωμα. Παππούδες, γιαγιάδες, θείοι και τα τοιαύτα. Το φαγητό ήταν το λιγότερο. Το μεγάλο πατιρντί γινόταν μετά. Ελληνικοί καφέδες, γλυκάκια και φρούτα. Εμείς έπρεπε όπωσδήποτε να πιούμε πορτοκαλάδα. Διχοτομημένα πορτοκάλια και ο αιώνιος ήχος του ηλεκτρικού στίφτη. «Γρήγορα να μην φύγουν οι βιταμίνες!» «Που να πάνε;» «Στο σαλόνι! Να παίξουνε τάβλι.» «Δε θα τις αφήσει ο παππούς να παίξουν…» «Μπορεί όμως να τις βάλει να του ρίχνουν τα ζάρια.»

Πωλίνα

Κοινωνός
Όλοι μέρα; Έγραψα όλΟΙ μέρα;
Εγώ και το οτοκορεκτ του κινητού μόλις χωρίσαμε. Αυτό ήταν. Τέλος!

Πωλίνα

Κοινωνός
Κηρύσσω την έναρξη της ψηφοφορίας! :γιούπι:

μέχρι κάποιος να την ακυρώσει λόγω αυθαιρεσίας! :))))

Πωλίνα

Κοινωνός
Ας κάνω την αρχή γιατί μου είστε λίγο αργοκίνητα καράβια (με αγάπη οτι λέω!):))))

3 - Ιωάννα Μος
2 - Κόρτο
1 - Ατέρμων

Τα κείμενα είναι 4 όλα κιόλα, δεν θα σας πάρει ώρα να τα διαβάσετε και να ψηφίσετε γι αυτό κάντε το!
Έχουν γραφτεί απίστευτα κειμενάκια εδώ μέσα και κρίμα να πάει άπατο ένα τόσο δημιουργικό νήμα που το μόνο που κάνει είναι να ξυπνάει την υπναρού φαντασία μας!:)))