Φράνσις Σκοτ Φιτζέραλντ: "Ο υπέροχος Γκάτσμπυ"

Ένα από τα πλέον κλασικά μυθιστορήματα της αμερικανικής λογοτεχνίας, ο Υπέροχος Γκάτσμπυ (The Great Gatsby) του Φράνσις Σκοττ Φιτζέραλντ (Francis Scott Fitzgerald), έχει γίνει ταινία λίγες μόνο φορές. Η εκδοχή που θεωρείται επίσης κλασική, είναι αυτή του σκηνοθέτη Τζακ Κλέυτον (Jack Clayton), γυρισμένη το 1974, με πρωταγωνιστές τον Σαμ Γουώτερστον ως Νικ Κάρραγουεϋ, τη Μία Φαρροου ως Ντέιζυ Μπιουκάναν, και τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ ως Τζέυ Γκάτσμπυ.
Τη συγκεκριμένη ταινία την είχα δανειστεί αμέσως μόλις διάβασα το βιβλίο, από μία βιντεολέσχη, στην προ-DVD εποχή, και ήμουν πολύ τυχερός που τη βρήκα διότι την είχαν σ' ένα ράφι με βιντεοκασέτες προς πώληση ή προς απόσυρση. Την βρήκα εξαιρετική, και από πλευράς ερμηνείας των ηθοποιών, και ως προς το πόσο πιστή είναι στο περιεχόμενο και στο ύφος τού βιβλίου.

Βλέπω επίσης στο Internet Movie Database (IMDb) ότι αυτόν τον καιρό γυρίζεται και νέα ταινία πάνω στο βιβλίο του Φιτζέραλντ, αλλά για τους απλούς χρήστες του IMDb δεν υπάρχει πρόσβαση σε κανένα παραπάνω στοιχείο.

Η αφορμή πάντως για να ανοίξω αυτό το νημάτιο ήταν μία ματιά που έριξα στο αποψινό τηλεοπτικό πρόγραμμα. Απόψε, στις 00:15, στον ΑΝΤ1, θα προβληθεί μία ακόμη μεταφορά του βιβλίου, αυτή τη φορά για τη μικρή οθόνη: η τηλεταινία αυτή γυρίστηκε το 2000 από τον Ρόμπερτ Μαρκοβιτς (Robert Markowitz) και πρωταγωνιστούν ο Πωλ Ραντ, η Μίρα Σορβίνο και ο Τόμπυ Στήβενς. Προσωπικά ξέρω μόνο τη Σορβίνο και γενικά τη βρίσκω καλή. Ελπίζω και η ταινία να αξίζει. Εγώ θα τη δω οπωσδήποτε και θα χαρώ να τη συζητήσουμε αν τη δείτε κι εσείς. Αλήθεια, έχετε διαβάσει το βιβλίο;

Last edited by a moderator:
Εγώ, από τη σχολή που προέρχομαι, δε θα μπορούσα να μην το έχω διαβάσει. Το διάβασα φοιτήτρια και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να εξετάστηκα σ' αυτό. Το Great Gatsby θεωρείται πλέον κλασικό και ενώ μπορεί να διαβαστεί σαν μια απλή ερωτική ιστορία, κρύβει πολλά μηνύματα, με σημαντικότερο νομίζω το "αμερικάνικο όνειρο".

Αλλά με πας πολύ πίσω, Λάγνε, και δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα περισσότερο. Δεν έχω δει καμιά ταινία. Ίσως απόψε.

Σήμερα τελείωσα την ανάγνωση του, αφού έχω δει και την πιο πρόσφατη κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου στην οποία τον Γκάτσμπυ υποδύεται ο Ντι Κάπριο.
Μού άρεσε και η ταινία και το βιβλίο εξίσου!

Εξαιρετικό βιβλίο.Εκπληκτική η ταινία με τον Ρέντφορντ και μάλιστα νομίζω βραβεύτηκε για τις ενδυμασίες των ηθοποιών.Η ενδυματολόγος ήταν Ελληνίδα. :)

Το βιβλίο μου άρεσε πολύ,η ταινία του '74 επίσης, ο Γκάτσμπυ του Μπάζ Λούρμαν με τον Ντι Κάπριο ,ήταν απαράδεκτος (με εξαίρεση σκηνικά και κοστούμια).Και ίσως και την ερμηνεία της πρωταγωνίστριας.Αντε και του Ντι κάπριο,δεν τον λές και χάλια.

Συμπτωματικά, το ξεκίνησα χτες, πιστή στην λογική "κάλλιο αργά παρά ποτέ". Το ακούω σε αφήγηση του Τιμ Ρόμπινς, ο οποίος, αν και αρκετά καλός, δε συγκρίνεται με κάποιους επαγγελματίες αφηγητές. Για την ώρα μένω με την αίσθηση ότι το στιλ του Φιτζέραλντ δεν μου ταιριάζει και τόσο, αλλά είμαι ακόμα στην αρχή, οπότε έχω πολύ περιθώριο να ανακαλύψω ότι έκανα λάθος στην εκτίμησή μου.

Σήμερα αγορασα το βιβλιο άλλα θα αργησω λιγάκι να το ξεκινησω γιατί προηγουνται κάποια άλλα. Το βρήκα όμως, σε τιμή ευκαιρίας και δεν έχασα καιρό. Δεν έχω δει καμια ταινία αλλά σκέφτομαι μετα την ανάγνωση του βιβλίου να προτιμησω την πιο πρόσφατη με τον Ντι Κάπριο. :))

@ Βάγγυ, διαφωνώ!! Να δεις την ταινία του 1974 με το Ρέντφορντ, είναι πιο κοντά στην ατμόσφαιρα του βιβλίου!!!

@Μπου, χαίρομαι που διαφωνεις! Θα σε εμπιστευτω και μετα το βιβλιο θα δω την ταινία του 74. Απλως επειδή έχω αλλά μπροστά θα το αργησω λιγάκι, αλλά κάλλιο αργά παρα...αργότερα! :ρ

Το βιβλίο το διάβασα τον περασμένο χειμώνα και το βρήκα εξαιρετικό, νομίζω ότι αξίζει να διαβαστεί. Η μόνη κινηματογραφική διασκευή του που έχω δει είναι αυτή με τον Λεονάρδο και την βρήκα αρκετά καλή και γενικά αρκετά κοντά στο πνεύμα του βιβλίου.

Συμφωνω με Κόρτο για την μεταφορα με τον Ντι Καπριο. Βεβαια δεν εχω δει αυτη του 1974 για να εχω μετρο συγκρισης.

Τον Υπεροχο Γκατσμπυ τον διαβασα περυσι και μου αρεσε πραγματικα πολυ, η γλωσσα , οι χαρακτηρες, ο τροπος αφηγησης. Φετος διαβασα ενα αλλο του Φιτζεραλντ, το This side of paradise. Καταπληκτικο! Ειναι το πρωτο του βιβλιο, ο τροπος που ειναι γραμμενο ειναι περιεργος, δηλ εχει και αφηγηση κ διαλογους ( σαν θεατρικο). Η ιστορια ειναι ενος νεαρου απο πρωην πλουσια οικογενεια, η ζωη του μεχρι την ενηλικιωση, σπουδες, πολεμος, δουλεια, κ ολες του οι σκεψεις. Περιγραφει με λεπτομερειες την ζωη του στο πανεπιστημιο, νκμιζω πρεπει να ειναι αρκετα αυτοβιογραφικο.

υπέροχο βιβλίο..η αφηγηματική του δυναμη σε παρασερνει...επίσης μας δίνει μακράν την ωραιοτερη περιγραφή κοσμικού πάρτι στη λογοτεχνία...πολύ αγαπημένος ο Φιτζέραλντ.
δεν θέλω να δω την ταινία γιατι αν ειναι κατώτερη των προσδοκιών θα χάσω την ωραία άισθηση που μου έδωσε το μυθιστόρημα και που με συνοδευει ακόμα

Ρομπιν,εχοντας διαβασει το βιβλιο, η ταινια με τον Ντι Καπριο, θα ελεγα οτι στεκεται αρκετα καλα· τηρουμενων των αναλογιων παντα...

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Εγώ δεν έχω δει την ταινία με τον Ντι καπριο αλλά έχω δει του 74 και όταν μιλάμε για Ρομπερτ Ρέντφορντ και Μία Φάροου,όλα τα υπόλοιπα είναι απλές οδοντόκρεμες,που λέει και ζάχος χατζηφωτίου :φρύδια:

Θα διαφωνήσω με τους περισσότερους για το βιβλίο αυτό. Αν εξαιρέσεις κάποια σημεία με ατακάρες του Φιτζέραλντ, βρήκα το κείμενο φλύαρο και κάπως αδιάφορο... Συγνώμη αν είμαι αρνητικός αλλά νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι εξαιρετικα υπερεκτιμημένο παιδιά...