Χάρπερ Λι (Harper Lee): Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια (To kill a mocking bird)

Πήρα το παρωνύμιο μου από αυτόν τον ήρωα μόνο λόγω της ταινίας,το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμη όπως έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα.Με τράβηξε η ταπεινότητα του, να ζεις αθόρυβα αλλά με ουσία.Περιμένω κι εγώ τις απόψεις όλων με μεγάλο ενδιαφέρον!!!
Αγαπητέ Μπου, μεγάλη παραλειψη αν δεν το έχεις διαβάσει ακομα!Νομιζω πως θα ενθουσιαστείς!:)))

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Αν η ταινία ειναι προσεγμένη και πιστή -όσο είναι εφικτό -στο βιβλίο, πίστευω πως θα είναι πολύ δυνατή!!!
Είναι πολύ καλή Μιντόρι, αξίζει να την δεις.

Πεταλούδα μου, συνήθως αποφεύγω να βλέπω τις ταινίες απο βιβλία που εχω διαβάσει γιατι εχω απογοητευτεί πολλές φορές!!
Βλέπω όμως εδώ οτι τα σχόλια για την συγκεκριμένη είναι ιδιαιτέρως θετικά και ίσως μπω στον τζόγο να τη δω!!:)

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
... ίσως μπω στον τζόγο να τη δω!!:)
Δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει ξανά αυτή την έκφραση, ωραία ακούγεται!

Καταλαβαίνω, πάντως, τι εννοείς, το έχω νιώσει κι εγώ. Για την συγκεκριμένη όμως, οπότε νιώσεις έτοιμη, θα σε προτρέψω να τζογάρεις. :))

Χαχαχα!Αλήθεια?Δεν ξερω αν την υιοθέτησα απο τη Μακεδονία ή την Θεσσαλία ή είναι πανελλαδικής εμβέλειας και απλώς να μην έτυχε να την ακουσεις!!!

Πάντως έμενα μου αρέσει και την χρησιμοποιώ συχνά!!!
Με βλέπω να μπαίνω στον τζόγο να τη δω ,λοιπόν!:)))

Και ΄γω πρώτη φορά βλέπω αυτή την έκφραση! (κόπος + ρίσκο = τζόγος) Υιοθετείται πάραυτα! Κι εγώ θα μπω στο τζόγο λοιπόν (κάνω αμέσως «πράκτις»!) να διαβάσω το βιβλίο και να δω την ταινία. Όμως έχω στη σειρά να προηγείται το δίδυμο (συγγραφέας/σκηνοθέτης) Ντέμπλιν/Φασμπίντερ για το «Βερολίνο Αλεξάντερπλατς».

Πραγματικά εγώ ενθουσιάστηκα με το βιβλίο !Αξιζει να το διαβάσουν όλοι οι βιβλιόφιλοι!
Οι βιβλιοφάγοι επιβάλλεται!!!!

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Κι εγώ μόλις το διάβασα.. Έγραφε ακόμα το άρθρο, πληροφορία που νομίζω την είχα ξανακούσει, ότι πέρυσι κυκλοφόρησε και ένα δεύτερο βιβλίο της με τίτλο "Βάλε ένα φύλακα", που είναι η συνέχεια των κοτσυφιών. Έτσι, θα έχουμε άλλο ένα της βιβλίο να την θυμόμαστε..

Ανταξιο της φημης του το βιβλιο. Το τελειωσε χθες και μου αρεσε πολυ. Βρηκα εξαιρετικο το οτι τα γεγονοτα τα βλεπουμε μεσα απο τα ματια ενος μικρου κοριτσιου, ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ενα τοσο ευαισθητο θεμα. Ολοι οι κεντρικοι χαρακτηρες μου αρεσαν, αλλα εχω μια αδυναμια στον Ατικους.

Μπου εισαι ενα ζωντανο σποιλερ. :ρ
Αν δεν ειχες διαλεξει αυτο το παρωνυμιο, ισως να μην την ειχα ψιλιαστει τη δουλεια στο τελος. :ρ

Χανκ Μουντυ και μενα ο Αττικους ηταν ο αγαπημενος μου χαρακτηρας και απο τους πιο αγαπημενους απο βιβλία που έχω διαβάσει. Νομιζω οτι αντιπροσωπευει το προτυπο για το πως πρέπει να ειναι ένας πατέρας.

Μόλις το τελείωσα κι έχω να πω ότι είναι απολύτως αντάξιο της φήμης του. Τρυφερό βιβλίο, με υπέροχους ήρωες, πολύ συναίσθημα και βαθιά μηνύματα. Το κατευχαριστήθηκα πραγματικά και μετανιώνω που δεν τι είχα διαβάσει τόσο καιρό. Μερικοί το θεωρούν μονοδιάστατο λόγω των απόλυτα καλών και κακών ηρώων όμως μη ξεχνάμε πώς η αφήγηση γίνεται από ένα εξαχρονο κοριτσάκι το οποίο απλά καταθέτει τα γεγονότα μέσα από τη δική του παιδική κι αφελή οπτική γωνία, οπότε δεν με ξένισε καθόλου αυτό. Χαίρομαι που γνώρισα επιτέλους τον Αττικους ο οποίος πλέον είναι από τους αγαπημένους μου λογοτεχνικούς ήρωες. :προσκυνώ:
Πάω να δω τώρα και την ταινία που λένε ότι είναι εξίσου καλή! :τρέχω:

Μερικοί το θεωρούν μονοδιάστατο λόγω των απόλυτα καλών και κακών ηρώων όμως μη ξεχνάμε πώς η αφήγηση γίνεται από ένα εξαχρονο κοριτσάκι το οποίο απλά καταθέτει τα γεγονότα μέσα από τη δική του παιδική κι αφελή οπτική γωνία, οπότε δεν με ξένισε καθόλου αυτό. Χαίρομαι που γνώρισα επιτέλους τον Αττικους ο οποίος πλέον είναι από τους αγαπημένους μου λογοτεχνικούς ήρωες. :προσκυνώ:
Για ποιόν χτυπά η καμπάνα αναρωτιέμαι, μιας και είμαι η μόνη που δεν της άρεσε. Συμφωνώ με αυτά που λές αλλα ας πουμε ο Χόλντεν που μπαίνει στην ίδια κατηγορία είναι πολύ πιο συναρπαστικός και ενδιαφέρων σαν χαρακτήρας. Και εκτός αυτού ο συγγραφέας δεν θέλει να μας διδάξει και τίποτα γιατί νομίζω εκεί την έχασε την μπάλα η Λη ήθελε να μας τρίψει στην μούρη το μηνυματάκι της με μια υπόθεση και μια αφήγηση που σε έπαιρνε ο ύπνος. Τέλος πάντων αυτά είναι γούστα και δε θα το τραβήξω για να μην γίνει το νήμα άνω κάτω. Δε σου κάνω επίθεση προφανώς απλά καταθέτω και γώ την άποψη μου και πιάστηκα απο την ανάρτηση σου. :)

Δεν θα έβαζα την Σκαουτ στην ίδια κατηγορία με τον Χολντεν καθώς ο τελευταίος είναι πλέον έφηβος και η προσωπικότητα του είναι περισσότερο συνθέτη απ'αυτήν ενός μικρού κοριτσιού και σίγουρα προκαλεί περισσότερο ενδιαφέρον. Εμένα με σκλάβωσε η αθωότητα της Σκαουτ κι η προσπάθεια της να κατανοήσει με το παιδικό της μυαλό τις πράξεις των "μαγαλων". Και ναι, η Λι γράφει κάπως προπαγανδίστικα, δεν αντιλέγω αλλά εφόσον το μήνυμα που θέλει να περάσει είναι τόσο σπουδαίο και πανανθρώπινο δεν με πείραξε ο τρόπος της. Καλοδεχουμενη η προπαγάνδα της. :)
Ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα κάπως, Στιλλ, δεν είσαι η μοναδική που έχει αντίθετη άποψη για το συγκεκριμένο βιβλίο. Πριν γράψω στο νήμα της Λέσχης διάβασα κι άλλες κριτικές σε άλλες ιστοσελίδες όπου βρήκα κι εκεί ανθρώπους που τελικά δεν ενθουσιάστηκαν τόσο πολύ, κάτι το οποίο βρίσκω απολύτως λογικό και το δέχομαι.:)

Πάω να δω τώρα και την ταινία που λένε ότι είναι εξίσου καλή! :τρέχω:
Δεν ηξερα οτι εχει βγει και σε ταινία. Εψαχνα τωρα στο διαδικτυο να βρω πληροφοριες και δεν εβρισκα τίποτα. Τελικα ειδα οτι τα σαινια στην Ελλαδα το μεταφρασανε και κυκλοφόρησε σαν "Σκιες και σιωπη"?!!?? Κριτικές δεν είδα του Καλικαντζαρου αρκεί. :)) Οποτε θα το δω και εγώ.

Ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα κάπως, Στιλλ, δεν είσαι η μοναδική που έχει αντίθετη άποψη για το συγκεκριμένο βιβλίο. Πριν γράψω στο νήμα της Λέσχης διάβασα κι άλλες κριτικές σε άλλες ιστοσελίδες όπου βρήκα κι εκεί ανθρώπους που τελικά δεν ενθουσιάστηκαν τόσο πολύ, κάτι το οποίο βρίσκω απολύτως λογικό και το δέχομαι.:)

Δεν θίχτηκα σίγουρα, απλά επειδή πάλι το συζητούσαμε τις προάλλες θεώρησα οτι αναφερόσουν σε μένα. Οπότε δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης. Εμένα πάλι με ενοχλεί η προπαγάνδα καθε είδους και εδώ γιατί χάνει τον ρεαλισμό για να μας επιστήσει την προσοχή στο σπουδαίο μηνυμα της. Για μένα χάνει την σπουδαιότητα του γιατί καταλήγει σε ευκολίες :)

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Μόλις το διάβασα κι εγώ και δηλώνω κατενθουσιασμένος!!!
Η αφήγηση μέσα από τα μάτια ενός μικρού κοριτσίου ήταν ένα πολύ έξυπνο τέχνασμα για να ειπωθούν τα πράγματα ωμά.Επίσης είχα αγωνιά για το τέλος,δεν πήγαινε το μυαλό μου με τίποτα.Μόνο κάτι μου έλεγε ότι αυτός ο Μπου κάποιο σημαντικό ρόλο θα πρέπει να διαδραμάτιζε στην πλοκή αφού η συγγραφέας είχε εστιάσει τόσο σ΄αυτόν κ τελικά δε έπεσα έξω!