Ψάχνω βιβλία με θέμα το έιντζ, τα ναρκωτικά, την φυλακή και τους νέους

... όλα αυτά σε ένα :)))) ή και το καθένα ξεχωριστά.

Για να καταλάβετε, με ενδιαφέρει να μάθω/παρατηρήσω την συμπεριφορά των οροθετικών ως αποκλεισμένη κοινωνική ομάδα, των νέων σε ηλικία χρηστών και των νέων σε ηλικία φυλακισμένων. Προτιμώ το πλαίσιο της ελληνικής κοινωνίας, αλλά και ξένα βιβλία με ενδιαφέρουν, και, επίσης, προτιμώ τους ήρωες να είναι άντρες/αγόρια. Είτε λογοτεχνία, είτε αληθινές μαρτυρίες κ.λπ, δεν με ενδιαφέρει τόσο το είδος του βιβλίου, όσο η σκληρή κι αληθοφανής περιγραφή των παραπάνω καταστάσεων.

Για παράδειγμα, το "Πες στην μορφίνη ακόμα την ψάχνω" είναι ένα βιβλίο που έχω διαβάσει και εμπίπτει θεματικά στα βιβλία που με ενδιαφέρουν, ή η ταινία "Κριστιανε Φ", που είναι και βιβλίο (εξαντλημένο, το οποίο, παρεπιπτόντως, ψάχνω).

(Και ταινίες αν έχετε να προτείνετε, ευπρόσδεκτες)

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Η Γεύση Πικραμύγδαλου του Μάνου Κοντολέων ανήκει θεωρητικά στη νεανική/εφηβική λογοτεχνία. Στο προτείνω όμως - είναι μια πολύ όμορφη ρομαντική ιστορία ανάμεσα σε οροθετικό αγόρι και οροαρνητικό κορίτσι.

Για χρήστες στην ελληνική κοινωνία, δες και επεισόδια της Δέκατης Εντολής/Κόκκινου Κύκλου (Καταραμένοι, Προστατευόμενα Μέλη, Μάνα). Το πιο πρόσφατο. H κεντρική ηρωίδα είναι κοπέλα, όμως δες το!

Πολύ καλή η Γεύση Πικραμύγδαλου, αν δεν σε ενοχλεί που είναι εφηβικό, στο προτείνω κι εγώ!!

Από ταινίες, σκέφτομαι το Candy με τον Χιθ Λέτζερ. Μιλά για ένα ζευγάρι εθισμένο στην ηρωίνη που οδηγείται στην αυτοκαταστροφή.

Επίσης, το εξαιρετικό Dallas Byers Club με Μακόναχι και Τζάρεντ Λέτο, που είναι και αληθινή ιστορία. Εντάξει, δεν είναι και στην πρώτη νιότη οι πρωταγωνιστές, αλλά διαπραγματεύεται το θέμα ναρκωτικών και AIDS και το ζήτημα της κοινωνικής περιθωριοποίησης.

Από βιβλία με θέμα τα ναρκωτικά,έχω διαβάσει καλά λόγια για το Τζάνκι.
Από ταινίες το Trainspotting και το Requiem For a Dream

Γεια το AIDS είχα παρακολουθήσει πριν καιρό μια ταινία μικρού μήκους - ντοκιμαντερ που έδειχνε όλη την πορεία από το ξεκίνημα μέχρι και το τέλος ενός και μόνο ασθενούς. Σκιαγραφούσε τις διαπροσωπικές σχέσεις και πως αυτές φθίνουν με το χρόνο οδηγώντας σε κοινωνικό αποκλεισμό καθώς και την προοδευτική επιδείνωση της ασθένειας και των συμπτωμάτων της.
Το ενδιαφέρον ήταν ότι ο πρωταγωνιστής ήταν πραγματικά οροθετικός για τον HIV!
ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟΟΟ :(

Από βιβλία μόνο το Junkie μου έρχεται που το έχεις διαβάσει.

Από ταινίες που μιλούν για το AIDS, τσέκαρε αν θέλεις αυτό: And the Band Played On. Θα πάρεις πολλές πληροφορίες.

Κι από ταινίες για νέους σε ηλικία χρήστες ρίξε μια ματιά σ'αυτές, αν δεν τις έχεις δει: The Basketball Diaries, Drugstore Cowboy και The Panic in Needle Park.

Με νέους φυλακισμένους δεν μου έρχεται κάτι.

Υ.Γ. +1 κι από μένα για τις ταινίες του Κοραξ και της Μεταλλαγμένης.:ναι:

Last edited:
Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της της Άλκης Ζέη είναι βιβλίο για εφήβους, που θίγει το πρόβλημα των ναρκωτικών. Υπάρχει όμως πρωταγωνίστρια κι όχι πρωταγωνιστής.

Ίσως το παρακάτω βιβλίο, όπως και όλα της συγκεκριμένης συγγραφέως να είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις
Με λένε Αντώνη και είμαι ναρκομανής σε ανάρρωση

Αα τι εξυπηρετικοί είστε όλοι σας :γιούπι: Τα σημείωσα όλα όσα μου ήταν άγνωστα και τα έβαλα σε κατηγορίες. Πιο πολύ μου κέντρισε το ενδιαφέρον το "Γεύση πικραμύγδαλου", θα το ψάξω! Και τα βιβλία της Σιμώνης Ξανθογιώργου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα. Γενικά μ' ενδιαφέρει το κάπως "λούμπεν" πλαίσιο, κ μια προσέγγιση όπως π.χ στην ταινία "από την άκρη της πόλης".
Σας ευχαριστώ όλους πολύ κ τώρα θα δω επεισοδιάκι 10η εντολή :))))

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
χμμμ ,σε καποιο παλαιοβιβλιοπωλειο ειδα προσφατα το "Κριστιαν Φ." ......

Τελευταία έχω διαβάσει πολλά βιβλία με ήρωες ναρκομανείς νέους. Το πιο πρόσφατο, "Η Καρδερίνα" της Donna Tartt, που μου φάνηκε πραγματικά εξαιρετικό κι έχει κερδίσει και βραβείο Πούλιτζερ. Δεν είναι αυτό που λέμε pageturner, όμως, χρειάζεται χρόνο και κατάλληλη διάθεση για να το διαβάσεις. Επίσης του Jo Nesbo το "Ο φαντομάς", ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου σαν αστυνομικό βιβλίο, με τη ρεαλιστικότητα της περιγραφής της αλληλεπίδρασης του νεαρού ηρωινομανούς ήρωα με τον υπόλοιπο κόσμο. Σε σημείο που να αναρωτιέμαι μήπως κι ίδιος ο Nesbo έχει περάσει από αυτό το λούκι.

Για τη φυλακή, σαν πιο χαρακτηριστική ταινία μου έχει μείνει το "Τελευταία έξοδος: Ρίτα Χαίηγουωρθ" με τον Τιμ Ρόμπινς και τον Μόργκαν Φρήμαν και για το aids το "Φιλαδέλφεια" με τον Τομ Χανκς, αλλά δεν είναι ταινίες με νέους.

Περισσότερα ναρκωτικά δεν έχω συναντήσει σε ταινία: Fear and Loathing in Las Vegas με έναν εξαιρετικό Johnny Depp

Υπάρχει επίσης και το βιβλίο όμως είναι εξανυλημένο : Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας - Thomson S. Hunter, Εκδότης: Πατάκης

Δεν είμαι σίγουρη κατα πόσο πλησιάζει η πρόταση μου στα θέλω σου όμως πριν κάτι μέρες βρήκα ένα βιβλιαράκι στο καφέ που πάω ανα διαστήματα και διαβάζω. Το βιβλίο λοιπόν λέγεται : Το ημερολόγιο ενός εγκλεισμού.
Είναι ένα μικρό βιβλιαράκι 50 περίπου σελίδων στο οποίο αποτυπώνονται συναισθήματα και σκέψεις.
Το κακό της υπόθεσης είναι πως δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να το βρεις σε κάποιο βιβλιοπωλείο. Βλέπω πως αντί για εκδοτικό υπάρχει στο οπισθόφυλλο μία υπογραφή "Ταξίδι χωρίς χάρτη"

Στοιχεία επικοινωνίας που ίσως σε βοηθήσουν να το βρεις. :

Κείμενα: Χάρης Π.
επικοινωνία: harpap83@yahoo.gr , taxidixwrisxarti@gmail.com
διαδίκτυο: taxidixwrisxarti.espiv.net

Επίσης το καφέ από το οποιό εγώ το αγόρασα είναι η Λοκομοτίβα στα Εξάρχεια.

Last edited: