Ψιλικατζίδικα ενάντια στα βιβλιοπωλεία

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μπηκα προχθές σε ένα ψιλικατζιδικο να διαλεξω ενα περιοδικο (ειχα αναγκη απο κατι πολυ αναλαφρο να διαβασω).

Και κει που χαζευα αναμεσα στα περιοδικα και τα διαφορα αλλα, "ειδα" ξαφνικα το πληθος των διαφορων βιβλιων, εντυπων, λευκωματων και οτι αλλο βαλει ο νους, που υπαρχουν πλεον σε ενα τετοιο μερος.

Δεν θυμαμαι αλλη φορα να ξαναδα τετοιον ογκο εντυπου υλικου... (απο το μικρο περιπτερο, εως το μινι μαρκετ, ο τοπος γεμισε βιβλια-προσφορες εφημεριδων)
Απο βιβλια (μυθιστορηματα, βιογραφιες, ιστορικα κτλ) , λευκωματα (τοπων και πολιτισμων), εντυπα διακοπων, ταξιδιωτικων προορισμων κτλ κτλ και ολα αυτα σε πολυ χαμηλες τιμες. Δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω, καθως μπηκα στον πειρασμο να αγορασω πολλα (ηταν και η τιμη δελεαστικη).

Πως αλλαξαν ετσι τα ψιλικατζικα; Τον τελευταιο χρονο ξαφνικα συνειδητοποιω πως επισκεπτομαι αυτα τις περισσοτερες φορες οταν θελω να παρω κατι (και συνηθως παω με την προοπτικη να παρω κατι συγκεκριμενο και φευγω και με ενα επιπλεον).

Εγινε το βιβλιο τοσο της μοδας; Αυξηθηκαν τοσο πολλοι οι αναγνωστες; Τα βιβλιοπωλεια αντιστοιχα, εχασαν πελατες; (εμενα παντως προσωρινα, ναι)

Last edited by a moderator:
Ποτέ δεν πρόκειται να αγοράσω βιβλίο από σούπερ μάρκετ, ψιλικαντζίδικο ή μαγαζί που δεν είναι βιβλιοπωλείο. Είναι θέμα νοοτροπίας. Για τον ίδιο λόγο δεν προτιμώ και μεγάλα βιβλιοπωλεία με πολλούς υπαλλήλους. Γιατί δε θέλω τον υπάλληλο ή την όμορφη ξανθή που έχει το νου στο κινητό της αλλά έναν άνθρωπο που αγαπάει το βιβλίο και αυτό που κάνει και μπορώ να μιλήσω μαζί του. Και δέχομαι ότι δε θα μπορέσει ποτέ να μου κάνει την έκπτωση και τα δώρα των μεγαλοβιβλιοπωλείων, όπως επίσης κι ότι μπορεί να μην έχει το βιβλίο μου εκείνη τη στιγμή αλλά να πρέπει να περιμένω να μου το φέρει. Προτιμώ όμως να ξέρει το βιβλίο. Αυτό μου αρκεί. Και όχι να βασίζεται σε book list και βραβεία κοινού και στατιστικά για να μου προτείνει ένα βιβλίο. Και όσον αφορά το ψιλικαντζίδικο όχι δε με εμπνεει ούτε bell να πάρω από ένα μαγαζάκι που παίζει στο διαπασών η τηλεόραση τις σαπουνόπερες του μεσημεριού.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
εγώ πάλι τσακώνω από περίπτερο ή ψιλικατζίδικο κι από κανα Λυχναράκι, άμα λάχει, ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να μου φανεί ενδιαφέρον και μου αρέσει που έχει γεμίσει ο τόπος βιβλία.. :))))

σε καταλαβαίνω πάντως, Αεροβάτη, και σίγουρα το καλύτερο μέρος για να αγοράσει κανείς ένα βιβλίο είναι... το βιβλιοπωλείο αν και μάλλον, κι εδώ διαφωνούν λίγο τα γούστα μας: προσωπικά στα μικρά βιβλιοπωλεία -κι αυτό ισχύει και γενικότερα για τα εμπορικά καταστήματα- έχω την αίσθηση πως βρίσκομαι στο κέντρο τής προσοχής (τού υπαλλήλου ή τού ιδιοκτήτη) και αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει. Προτιμώ τα μεγάλα καταστήματα και τους μεγάλους χώρους όπου μπορώ να περιδιαβαίνω ξεχασμένος και ανενόχλητος με την ώρα, δίχως να νιώθω υποχρέωση να αγοράσω απαραίτητα κάτι.

Η αγορά βιβλίου γίνεται μόνο από βιβλιοπωλείο, η μετάβαση στον "ιερό!" τούτο χώρο είναι υποχρεωτική, δεν το συζητώ!:χαχαχα:
Η αγορά από ψηφιακό βιβλιοπωλείο, είναι "νόμιμη"!:χαχα:

Λοιπον.. εγω εχω κατασταλαξει :

Θα προτιμω το ψιλικατζιδικο για κλλασικες εκδοσεις βιβλιων, κατι σαν της σειρες του βηματος (και ελπιζω να δωσει καμια αγγλικη κτλ λογοτεχνια) και θα προτιμω το βιβλιοπωλειο για νεα βιβλια.

Επισκεφτηκα προχθες ενα μεγαλο βιβλιοπωλειο.. Ειναι γεματο με νεες εκδοσεις βιβλιων, νεους συγραφεις, λευκωματα κτλ Φυσικα δεν λειπουν και οι μαγειρικες τα ημερολογια και τα διαφορα αλλα, αλλα.. τεσπα.

Ειλικρινα δεν μπορουσα να σκεφτω οτι μπροστα στο πληθος νεων βιβλιων θα διαλεγα κατι κλασσικο. Αυτα υποθετω πως υποτιθεται πως τα εχει διαβασει καποιος. Δεν θα μπορουσα πχ να παρω την Εμμα Μποβαρυ εκει μεσα.
Και στο υπογειο που κοιταξα με την ψυχολογια κτλ, δεν ειδα Φρουντ. Γεμισε ο τοπος απο μοντερνα ψυχολογια και θετικη ενεργεια. Μου αρεσε αυτο :)

Στο ψιλικατζιδικο μετεπειτα, αλλη αυρα βιβλιων. Δεν συγκινεται φυσικα, αλλα με τοσες προσφορες σου ερχεται να τα αγοράσεις ολα :) Κλασσικα ειναι και σε συμφερουσα τιμη, Εκει στοχευουν αλλωστε

Η αγορά ενός βιβλίου είναι κάτι σαν μια τελετή..Σαν μια μυσταγωγία!Δεν μου λέει κάτι να παραγείλλω το βιβλίο από το διαδίκτυο αν και το έχω κάνει ούτε να το πάρω από μια μεγάλη αλυσίδα βιβλιοπωλείου..Προτιμώ το παραδοσιακό βιβλιοπωλείο..Ακόμα και η μυρουδιά είναι διαφορετική στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς...Όλη αυτή η εμπορευματοποίηση και τα best-sellers διαβρώνουν όλο και περισσότερο τον χαρακτήρα του βιβλίου!Αυτά από μένα..!