εκδόσεις Γαβριηλίδης

Χαίρεται,
είμαι νέο μέλος, που στην αναζήτηση απάντησης στο ερώτημα που θέτω σε αυτό το νήμα, συνάντησα το φόρουμ λέσχη.gr και εξεπλάγην ευχάριστα. Προτιμώ γενικά τη διασύνδεση μεταξύ ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα, μεσω των φόρουμ και των πιο κλασικών τρόπων επικοινωνίας παρά μεσω των φατσοβιβλίων κ.λπ.
Επι του θέματος, επειδή αναζητώ κάποιο βιβλίο των εκδόσεων Γαβριηλίδη ανακάλυψα ότι ο εκδότης τους Σάμης Γαβρ. πέθανε τον Φεβρουάριο του 2020, και τόσο οι εκδόσεις όσο και το πολύ ωραίο βιβλιοπωλείο του, που υπήρχε στο κέντρο της Αθήνας, έχουν κλείσει. Μήπως γνωρίζετε αν το στοκ των βιβλίων του, τα εμπορεύεται κάποιος ή τέλος πάντων υπάρχει κάποια πληροφορία πως μπορώ να βρω τον τίτλο που αναζητάω; Στα γνωστά βιβλιοπωλεία του κέντρου (πολιτεία, πρωτοπορια κ.λπ) οι περισσότερες εκδόσεις του δηλώνονται εξαντλημένες.

Κι εγώ έψαχνα πριν καιρό βιβλίο από τον συγκεκριμένο εκδότη,το Φαουστ του Γκαίτε
και δε το βρισκα πουθενά
ούτε σε βιβλιοπωλείο ούτε σε ομάδες
τελικά το βρήκα,αφότου το αγόρασα από άλλη εκδοτική,τυχαία σε κάποιο βιβλιοπωλείο
ποιο βιβλίο ψάχνεις?

Καλημέρα. Να έχετε όλοι σας μια όμορφη Τρίτη.
Πάλι δεν ξέρω αν ταιριάζει σε αυτό το νήμα αλλά αν κάνω λάθος... θα το κατευθύνετε στο σωστό.
Πολτοποίηση βιβλίων Γαβριηλίδης.

Είναι δυνατόν; Γιατί δεν τα πούλησαν; οι τράπεζες έβγαλαν πιο πολλά απο τον πολτό παρά αν τα πουλούσαν;

Είναι δυνατόν; Γιατί δεν τα πούλησαν; οι τράπεζες έβγαλαν πιο πολλά απο τον πολτό παρά αν τα πουλούσαν;
@Βασίλισσα , δυστυχώς το τι είναι πιο βολικό ή πιο καθιερωμένο υπερτερεί του τι είναι πιο συμφέρον (ακόμα και οικονομικά). Αυτό που λες προϋποθέτει ότι κάποιος θα έκανε μελέτη - αξιολόγηση του υλικού, ανάλυση του τρόπου και κόστους διάθεσης και πιθανότητας κέρδους / αλλά και κόστους λειτουργίας της αποθήκης. Επιπλέον η τράπεζα σου λέει εγώ δεν είμαι εμπορική επιχείρηση, δεν αξιοποιώ απλά εκποιώ. Επομένως βολικότερο είναι ακολουθηθεί η απαράδεκτη λύση που ακολούθησε. Αξιολόγηση αξίας ως χαροπολτός και βουρ.

Last edited:
@ΚρίτωνΓ

Όμως αυτά τα βιβλία τώρα δεν θα είχαν παραπάνω αξία; αφού δεν υπάρχει πια ο εκδοτικός...
Θα έπρεπε το υπουργείο πολιτισμού να είχε βρεί μια λύση για αυτά τα θέματα... βιβλία είναι... είναι πολύ κρίμα. Ας τα κάναν κάπου δωρεά... πραγματικά απορώ με αυτό που έκαναν.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
πραγματικά απορώ με αυτό που έκαναν.
Είναι η αναλγησία του νόμου. :τσκτσκ: Μια άλλη εκδοτική εταιρία αναφέρει το εξής για την πολτοποίηση των βιβλίων των εκδόσεων Γαβριηλίδη: "Το απόθεμα υλικών και/ή προϊόντων εταιρείας υπό διάλυση πρέπει να καταστραφεί βάσει νόμου. Αλλιώς πληρώνει πρόστιμο ή επιπλέον φόρο η εταιρεία. Επίσης απαγορεύεται ρητώς να δωρίσει ή έστω να πετάξει τα καταστρεπτέα."

και πολύ αμφιβάλλω αν θα το βρω ποτέ όπως και κάμποσα άλλα

Μόλις τώρα ότι το δίνει διαθέσιμο το βιβλιοπωλείο Λεμόνι. https://www.lemoni.gr/bookshop/?TitleID=195442&ref=bestprice.gr&__bpgid=eSFxOVVST1ptfiwxX3x8REluMGkzTA==
ευχαριστώ αλλά δυστυχώς το Λεμόνι παρουσιάζει όλα τα βιβλία, που κατα καιρους έχει φιλοξενήσει, ως διαθέσιμα. Είχα επικοινωνησει μαζί τους το περασμενο φθινόπωρο και είχαν επιβεαιωσει τη μη διαθεσιμότητα...ωστόσο θα επιχειρήσω και πάλι..

δυστυχώς το Λεμόνι παρουσιάζει όλα τα βιβλία, που κατα καιρους έχει φιλοξενήσει, ως διαθέσιμα. Είχα επικοινωνησει μαζί τους το περασμενο φθινόπωρο και είχαν επιβεαιωσει τη μη διαθεσιμότητα...
Περιμένετε σε βιβλιοπωλείο με όνομα οπωροπωλείου να έχει εξαντλημένη (μην πω πολτοποιημένη - δεν μου πάει καρδιά) έκδοση;

ευχαριστώ αλλά δυστυχώς το Λεμόνι παρουσιάζει όλα τα βιβλία, που κατα καιρους έχει φιλοξενήσει, ως διαθέσιμα. Είχα επικοινωνησει μαζί τους το περασμενο φθινόπωρο και είχαν επιβεαιωσει τη μη διαθεσιμότητα...ωστόσο θα επιχειρήσω και πάλι..
τηλεφώνησα και δεν υπάρχει

Απ' ό,τι κατάλαβα, κυκλοφορεί ευρέως η αποψη (στα διαφορα σοσιαλ) οτι οι τράπεζες πολτοποιούν βιβλία, κάτι που μοιάζει πολύ με την αποψη οτι οι τράπεζες παιρνουν τα σπιτια του κόσμου, λες και κάνουν μεσιτείες ή λες κι αυτό ειναι το κυριο αντικείμενο εργασιών τους. Ειμαι σε θεση να ξέρω πολύ καλά τι επιδιωκουν οι τραπεζες και πόσο παρακαλάνε τους οφειλετες να ρυθμιζουν και να ξαναρυθμιζουν και να. Και για ποιον λογο. Και ΤΙ δεν κανουν τα ακινητα που κατασχουν. Και πού ειναι το κέρδος και πού η απώλεια.

Να ξεκινησουμε απο την παραδοχή οτι οι τραπεζες ειναι νομικές μορφές κι ας διοικούνται απο ανθρώπους. Οι μνησικακες κι απαράδεκτες αποφάσεις λαμβάνονται απο ανθρώπους κι όχι απο νομικές μορφές. Οτι υπάρχει η δυνατότητα οποιασδήποτε επιχείρησης να λειτουργήσει αδικω τω τρόπω, ειναι αποτέλεσμα υπάρχουσας νομοθεσίας κι όχι κάποιας κομπλεξικής αποφασης της εκαστοτε διοικησης, CEO ή BoD. Επομένως αλλού πρεπει να στραφει η προσοχή μας.

Επιπλέον, κι ας με διορθώσει κάποιος που γνωριζει καλύτερα, οταν γινεται αποποιηση κληρονομιάς και προχωρα μια κατάσχεση ή οταν μια εταιρεια τελει υπο εκκαθαριση, οριζονται διαχειριστες κι εκκαθαριστές ενώ το προϊόν κατάσχεσης -εφόσον διατηρείται - φορολογείται.
Σοβαρα, τώρα; Δε θα δεχόμουν εγώ -που αγαπώ τα βιβλια περισσότερο κι απο κάποιους ανθρώπους- να φορολογηθώ πολλώ δε η ΤαδεΜπάνκ. Αφενός.

Αφετέρου, μεχρι και τώρα, νομίζω οτι μιλάμε για πιθανολογούμενη πολτοποιηση. Μια λυση θα ήταν οι ιδιοι οι συγγραφείς να αγοράσουν τα βιβλία τους αντι να πάνε για πολτοποίηση (θυμάμαι να συζητώ με κάποιον οτι πολλά βιβλία του παζαριου στην Κοντζιά, γλίτωναν απο του χαρου τα δοντια) όμως αυτό ειναι κάπως ανεδαφικό, όχι γιατι το λέω εγώ. Εχω μαρτυρία απο φιλο που εξεδωσε ενα πολύ ωραίο βιβλιο σε μεγάλο εκδοτικό κι όταν πήγε άπατο, τον κάλεσαν μήπως ήθελε να αγοράσει μερος των αδιαθετων αντιτυπων, προτού ο ίδιος ο εκδοτικός τα παει για πολτοποιηση, ο.ε.δ. Και δεν πτωχευε!! Δηλαδη. Πόσα να αγοράσει ο ερμος; Τον θυμαμαι να μου λέει, ρε συ Ελλη, θελω, αλλα δεν με παιρνει, θα παρω καμια 40αρια αντιτυπα μόνο. (με επιφυλαξη το γραφω γιατι δεν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω οτι προβλεπεται και στους ορους του συμφωνητικου που υπογραφεται αναμεσα στον εκδοτη και τον συγγραφεα)

Τελικά, νομιζω οτι η κουβέντα και το γεγονός της πολτοποιησης, καταστροφης κοκ, αγγιζει εμας που αγαπάμε τα βιβλια, όμως ειναι μια κατάσταση γνωστή ανάμεσα στους συγγραφεις και τους εκδοτικούς οικους: το αποθέμα των υπο διαλυση εταιρειών καταστρέφεται με τη βούλα (ή τη σούλα) του νομου.-

Βασιλισσα, η απάντηση σου ηταν αφορμή να γράψω το μακρύ μου, δεν σου επιτιθεμαι; Ναι; Ναι. :):):)
Πεταλουδα, αυτο ακριβως που γράφεις.

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Οι νόμοι αυτοί προϋπήρχαν και δεν αφορούν μόνο τα βιβλία. Με την ευκαιρία θα ήθελα να συμπληρώσω ότι το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε είναι κατά την γνώμη μου μια κλασική περίπτωση του: ότι είναι νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό.

@Έλλη Μ
Εχθές πήγα βόλτα με κάτι φίλους στο θησείο. Δεν μπορώ να πω ότι είναι βιβλιόφιλοι... Βέβαια ξέρουν πως εγώ διαβάζω. Οι πιο πολλοί από αυτούς όταν τελειώσαν το πανεπιστήμιο δεν θέλανε να ξαναπιάσουν βιβλίο στα χέρια τους. ~~ Τους λέω: Μάθατε τα νέα; ο εκδοτικός οίκος Γαβριηλίδης και οι τράπεζες κτλπ κλπτ... οι φίλοι μου που δεν είναι του χώρου μου είπαν ότι αυτό είναι απαράδεκτο. Πολιτισμικά και μόνο.
Πιστεύω ότι αν είχε ανακοινωθεί εδώ στην λέσχη, στο φβ σε ομάδες βιβλίων, στο ίνστα... σε εφημερίδες για τους μεγαλύτερους οτι γίνεται παζάρι για να πουληθούν τα βιβλία του Γαβριηλίδη ποιός δεν θα πήγαινε; εγώ θα πήγαινα... γιατί ξέρω ότι αυτά τα βιβλία δεν θα ξαναβγούν...
Οι τράπεζες όμως δεν ασχολούνται με αυτά, είναι χρονοβόρο... κρίμα... ελπίζω αυτό να γίνει παράδειγμα για άλλους εκδοτικούς οίκους και αν χρωστάνε να τα ρυθμίσουν...

Το ίδιο σοκ έπαθα όταν εκλεισαν τα βιβλιοπωλεία Ελευθερουδάκης... ακόμη δεν μπορώ να πιστεψω οτι δεν υπάρχουν.

Απ' ό,τι κατάλαβα, κυκλοφορεί ευρέως η αποψη (στα διαφορα σοσιαλ) οτι οι τράπεζες πολτοποιούν βιβλία, κάτι που μοιάζει πολύ με την αποψη οτι οι τράπεζες παιρνουν τα σπιτια του κόσμου, λες και κάνουν μεσιτείες ή λες κι αυτό ειναι το κυριο αντικείμενο εργασιών τους. Ειμαι σε θεση να ξέρω πολύ καλά τι επιδιωκουν οι τραπεζες και πόσο παρακαλάνε τους οφειλετες να ρυθμιζουν και να ξαναρυθμιζουν και να. Και για ποιον λογο. Και ΤΙ δεν κανουν τα ακινητα που κατασχουν. Και πού ειναι το κέρδος και πού η απώλεια.

Να ξεκινησουμε απο την παραδοχή οτι οι τραπεζες ειναι νομικές μορφές κι ας διοικούνται απο ανθρώπους. Οι μνησικακες κι απαράδεκτες αποφάσεις λαμβάνονται απο ανθρώπους κι όχι απο νομικές μορφές. Οτι υπάρχει η δυνατότητα οποιασδήποτε επιχείρησης να λειτουργήσει αδικω τω τρόπω, ειναι αποτέλεσμα υπάρχουσας νομοθεσίας κι όχι κάποιας κομπλεξικής αποφασης της εκαστοτε διοικησης, CEO ή BoD. Επομένως αλλού πρεπει να στραφει η προσοχή μας.

Επιπλέον, κι ας με διορθώσει κάποιος που γνωριζει καλύτερα, οταν γινεται αποποιηση κληρονομιάς και προχωρα μια κατάσχεση ή οταν μια εταιρεια τελει υπο εκκαθαριση, οριζονται διαχειριστες κι εκκαθαριστές ενώ το προϊόν κατάσχεσης -εφόσον διατηρείται - φορολογείται.
Σοβαρα, τώρα; Δε θα δεχόμουν εγώ -που αγαπώ τα βιβλια περισσότερο κι απο κάποιους ανθρώπους- να φορολογηθώ πολλώ δε η ΤαδεΜπάνκ. Αφενός.

Αφετέρου, μεχρι και τώρα, νομίζω οτι μιλάμε για πιθανολογούμενη πολτοποιηση. Μια λυση θα ήταν οι ιδιοι οι συγγραφείς να αγοράσουν τα βιβλία τους αντι να πάνε για πολτοποίηση (θυμάμαι να συζητώ με κάποιον οτι πολλά βιβλία του παζαριου στην Κοντζιά, γλίτωναν απο του χαρου τα δοντια) όμως αυτό ειναι κάπως ανεδαφικό, όχι γιατι το λέω εγώ. Εχω μαρτυρία απο φιλο που εξεδωσε ενα πολύ ωραίο βιβλιο σε μεγάλο εκδοτικό κι όταν πήγε άπατο, τον κάλεσαν μήπως ήθελε να αγοράσει μερος των αδιαθετων αντιτυπων, προτού ο ίδιος ο εκδοτικός τα παει για πολτοποιηση, ο.ε.δ. Και δεν πτωχευε!! Δηλαδη. Πόσα να αγοράσει ο ερμος; Τον θυμαμαι να μου λέει, ρε συ Ελλη, θελω, αλλα δεν με παιρνει, θα παρω καμια 40αρια αντιτυπα μόνο. (με επιφυλαξη το γραφω γιατι δεν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω οτι προβλεπεται και στους ορους του συμφωνητικου που υπογραφεται αναμεσα στον εκδοτη και τον συγγραφεα)

Τελικά, νομιζω οτι η κουβέντα και το γεγονός της πολτοποιησης, καταστροφης κοκ, αγγιζει εμας που αγαπάμε τα βιβλια, όμως ειναι μια κατάσταση γνωστή ανάμεσα στους συγγραφεις και τους εκδοτικούς οικους: το αποθέμα των υπο διαλυση εταιρειών καταστρέφεται με τη βούλα (ή τη σούλα) του νομου.-

Βασιλισσα, η απάντηση σου ηταν αφορμή να γράψω το μακρύ μου, δεν σου επιτιθεμαι; Ναι; Ναι. :):):)
Πεταλουδα, αυτο ακριβως που γράφεις.
συμφωνώ σε όσα λες... ωστόσο θα μπορούσε να υπάρχει κάποιου είδους νομικής προστασίας στα έργα πολιτισμού όπως είναι τα βιβλία, οι ταινίες (πολλά φιλμς του ελληνικου κινηματογράφου έχουν χαθεί για πάντα λόγω της υποχρέωσης καταστροφής τους εξαιτίας πτωχευμένων εταιρειών ή και λογω της λογοκρισίας που υπήρχε ως τουλάχιστον το 1974), δίσκων κλπ. Βέβαια ο πολιτισμός στην σύγχρονη Ελλάδα είναι ψιλά γράμματα... συνεπώς, αν και δεν προσφέρει κάτι, θεωρώ λογική και αναμενόμενη την αντίδραση από μέρους του τύπου και των σόσιαλ μίντια για την ενέργεια της πολτοποιησης που πραγματοποιηθηκε πριν 2-3 μέρες.

Μην διαμαρτύρεστε ρε! Η κοινωνία προοδεύει. Έχουμε αποκτήσει περιβαλλοντική συνείδηση πλέον. Και δεν καίμε τα βιβλία, όπως κάποιοι (πολλοί) κάποτε (όχι πολύ παλιά), πράγμα που εκτός των άλλων είναι πολύ επιβαρυντικό στο περιβάλλον και γίνονται μέρος της ανακύκλωσης. Ο χαρτοπολτός μπορεί να γίνει ωραιότατες κούτες ή κωλόχαρτο. Δεν εκτιμάτε την πρόοδο;

Μην διαμαρτύρεστε ρε! Η κοινωνία προοδεύει. Έχουμε αποκτήσει περιβαλλοντική συνείδηση πλέον. Και δεν καίμε τα βιβλία, όπως κάποιοι (πολλοί) κάποτε (όχι πολύ παλιά), πράγμα που εκτός των άλλων είναι πολύ επιβαρυντικό στο περιβάλλον και γίνονται μέρος της ανακύκλωσης. Ο χαρτοπολτός μπορεί να γίνει ωραιότατες κούτες ή κωλόχαρτο. Δεν εκτιμάτε την πρόοδο;
χαχαχα
(το βιβλίο όμως που εψαχνα, το φαγε η προοδος)

@ΚρίτωνΓ
Γυναίκα είμαι οτι θέλω θα κάνω :P

Και μια σοβαρή απάντηση. Δεν είναι πρόοδος αυτό... Κάηκε η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και μέχρι σήμερα το συζητάνε... τώρα θα συζητάμε την μη ηθική όπως είπε και η πεταλούδα πολτοποίηση.