31η ετήσια συνάντηση του Τομέα Γλωσσολογίας τού Α.Π.Θ.

Στις 16-18 Απριλίου 2010 o Τομέας Γλωσσολογίας τού Α.Π.Θ. διοργανώνει το ετήσιο συνέδριό του, που έχει εδραιωθεί για την ποιότητά του στη συνείδηση της γλωσσολογικής κοινότητας. Περιλαμβάνει άκρως ενδιαφέρουσες συμβολές σε θέματα που σχετίζονται με τη διδασκαλία τής γλώσσας και αυτή τη φορά δίνεται η ευκαιρία και σε νέους επιστήμονες (τους μεταπτυχιακούς φοιτητές μας και τους υποψήφιους διδάκτορες) να παρουσιάσουν μέρος τής έρευνάς τους στην προσυνεδριακή ημερίδα.

Ολόκληρο το πρόγραμμα διατίθεται προς ανάγνωση στην Πύλη τής ελληνικής γλώσσας και μπορείτε να το δείτε εδώ.

Ας μου επιτραπεί να προσθέσω ότι σε αυτό το συνέδριο παρουσιάζουμε μαζί με τη συνάδελφο Γεωργία Κατσούδα την ανακοίνωση «Ο ρόλος τής λαϊκής ετυμολογίας στη διδασκαλία τής ορθογραφίας».

Ευχαριστώ.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πολλά ενδιαφέροντα θέματα!

Τα τελευταία δυο χρόνια έχω αναπτύξει ένα μικρό ενδιαφέρον για την κοινωνιογλωσσολογία έτσι κυρίως ξεχωρίζω τα εξής:

Γκαϊνταρτζή Αναστασία
«Είναι πολύ καλό παιδί αλλά δεν µιλάει»:«Αφανής» διγλωσσία και γλωσσικές ιδεολογίες εκπαιδευτικών

Ήργης Αργύρης, Μακρή Όλγα
Γραµµατισµός και διγλωσσία. Οι δίγλωσσοι µαθητές στις σχολικές τάξεις Τσιτσανούδη Νικολέτα Γλώσσα και διαπραγµάτευση ταυτοτήτων µέσα στη σχολική τάξη​

Επίσης, αληθινά θα ήθελα να δω τί παιχνίδι είναι αυτό:

Κοκκινίδου Άννα, Ματζουλά Γεωργία, Παναγιωτίδου Βικτωρία, Πρανέντση Κατερίνα, Χατζησάββα Κατερίνα
Το πρόγραµµα «Diversonopoly»: Eπιτραπέζιο παιχνίδι για τη διαπολιτισµική και διαγλωσσική εκπαίδευση​

Πολλές φορές αναρωτήθηκα για το γραμματικό γένος, πώς δηλ. προκύπτει, αν έχει τάχα κάποια λογική, κάποιο αντίκρυσμα στην ιδιοσυγκρασία τού λαού και πώς διαφέρει τελικά από γλώσσα σε γλώσσα κι έτσι έχω μια περιέργεια γι' αυτό:

Αλβανούδη Αγγελική
Η κοινωνική και γνωσιακή διάσταση του γραµµατικού γένους: Θεωρητικό πλαίσιο και εργαλεία εµπειρικής διερεύνησης
Πολύ συχνά πιανόμαστε να μιλάμε για το "γλωσσικό αίσθημα" κι έτσι, παρότι δεν είναι πολύ κατατοπιστικός ο τίτλος, εκ πρώτης δεν μου είναι αδιάφορο το εξής:

Σετάτος Μιχάλης
Κοινή νεοελληνική και γλωσσικό αίσθηµα​

Και φυσικά, με μεγάλο ενδιαφέρον θα παρακολουθούσα την δική σας παρουσίαση, Δρ Μωσέ, καθώς μου αρέσει η νηφάλια επιστημονική ματιά, όπως τουλάχιστον την έχω δει στην αρθρογραφία σας:

Μωυσιάδης Θεόδωρος, Κατσούδα Γεωργία
Ο ρόλος τής λαϊκής ετυµολογίας στη διδασκαλία τής ορθογραφίας​

Αλήθεια, γιατί σημαίνεται σαν "Γραπτή Ανακοίνωση" ;

Ελπίζω πως θα μπορέσω να παραστώ σε κάποιες παρουσιάσεις. Όπως και να έχει, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)