43ο Φεστιβάλ Βιβλίου στο Ζάππειο

Αφιερωμένο στο λογοτεχνικό και εικαστικό έργο του μεγάλου έλληνα ποιητή Νάνου Βαλαωρίτη είναι το 43ο Φεστιβάλ Βιβλίου, που οργανώνεται από τον Σύνδεσμο Εκδοτών Βιβλίου σε συνδιοργάνωση με τον ΟΠΑΝΔΑ και σε συνεργασία με την Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNICEF.

Το Φεστιβάλ Βιβλίου, θα πραγματοποιηθεί στον υπαίθριο χώρο του Ζαππείου από 5 έως 21 Σεπτεμβρίου , όπου σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, ανοιχτό για το κοινό, θα λειτουργήσει καθ' όλη τη διάρκεια του φεστιβάλ, έκθεση εικαστικών έργων του Ποιητή και παρουσίαση του πολυσήμαντου συγγραφικού του έργου. Άλλη μία τομή της φετινής διοργάνωσης αποτελεί η συνεργασία με το Αθηναϊκό Καλλιτεχνικό Δίκτυο, το οποίο θα παρουσιάσει στον χώρο της έκθεσης, από 12 έως 16 Σεπτεμβρίου το " Athens Garden Festival", πλημμυρίζοντας τον κήπο ακουστικές μουσικές των πόλεων που συνοδεύουν ζευγαρωτούς χορούς.

Οι λάτρεις του βιβλίου και της μουσικής καλούνται να συναντηθούν, να γνωριστούν και να « χορέψουν με ένα βιβλίο στο χέρι». Παράλληλα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο της Έκθεσης, θα πραγματοποιηθεί πληθώρα εκδηλώσεων όπως, αφιερώματα, θεατρικά αναλόγια, θεατρικό παιχνίδι για παιδιά, βιβλιοπαρουσιάσεις κ.α.

43ο Φεστιβάλ Βιβλίου 5 - 21 Σεπτεμβρίου Ζάππειο Δευτ.-Σάβ.: 6 μ.μ.-11 μ.μ. Κυρ.: 10.30 π.μ.-11 μ.μ. Είσοδος ελεύθερη

Πηγή: www.lifo.gr

Σε ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση !Σιγουρα θα το επισκεφθω καποια μερα σε αυτο το μεσοδιαστημα!Θα παει κανενας αλλος;

Πολύ χρήσιμη πληροφόρηση Ντόστο!!! Μπορούμε να κανονίσουμε και κοινή βόλτα,έχουν πάντα πολύ ενδιαφέρον οι εκθέσεις!!!

Πήγε κανείς να μας πει εντυπώσεις; μια φίλη μου που πέρασε μου είπε πως ήταν απογοητευτικό, αλλά προτιμώ να μην την πιστέψω...

Πέρασα σήμερα μια βόλτα απο το φεστιβάλ στο Ζάππειο...
Καλαίσθητο, ωραία φωτισμένο, λίγο μικρο βέβαια και μόνο με περίπτερα εκδοτικών οίκων με πολύ εξυπηρετικούς πωλητές πάντως...
Πολύ καλό για ενημέρωση νέων εκδόσεων αλλά οι τιμές με απογοήτευσαν αφού ήταν ακριβότερα όλα τα βιβλία σε σύγκριση με τα "μεγάλα βιβλιοπωλεία του κέντρου"...
Αισθάνθηκα άσχημα γιατί έφυγα χωρίς να αγοράσω τίποτα :(

Οι τιμές είναι ο λόγος για τον οποίο έχω σταματήσει να πηγαίνω στα φεστιβάλ τα τελευταία χρόνια. Βέβαια υπάρχουν και ορισμένοι εκδοτικοί οίκοι που πουλάνε φτηνά (Ζαχαρόπουλος π.χ.), αλλά τι να το κάνεις όταν την πλειονότητα των βιβλίων τη βρίσκω σε πολύ καλύτερες τιμές όχι μόνο στο Κέντρο, αλλά και στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου; Πιο πολύ για τη βόλτα είναι πλέον η φάση, παρά για ουσιαστικές αγορές. Αντε και για να ανακαλύψεις κάποιον άγνωστο εκδοτικό οίκο, που πιθανόν να έχει διαμαντάκια που δεν έχουν ευρεία διανομή.

Νομίζω, Ντοστογιέφσκι, πως και η φίλη μου αυτό περίμενε να βρει και δεν βρήκε. Περισσότερα περίπτερα και χαμηλότερες τιμές. Όπως και να χει, η ίδια δεν έχω περάσει καθόλου και άρα δεν μπορώ να έχω άποψη. Απλά μεταφέρω αυτά που άκουσα.

Πριν από λίγο γύρισα κι εγώ από το φεστιβάλ.Ιωάννα,βρίσκω την άποψη της φίλης σου υπερβολική, τα περίπτερα είναι πολύ όμορφα τοποθετημένα,είναι 86 (καλός αριθμός για Ζάππειο).Προσφορές ιδιαίτερες δεν υπάρχουν βέβαια,αλλά ανακάλυψα κάτι καλό.Όποιος ενδιαφέρεται για Ξενόπουλο οι "Αδελφοί Βλάσση" έχουν όλα τα έργα του με 5€,τιμή έκθεσης (κανονική τιμή 10 -16€).

Γιατι η φιλη σου ειχε παει ποτε σε φεστιβαλ βιβλιου και ειχε βρει φθηνα βιβλια? Μα το φεστιβαλ δεν ειναι παζαρι για να τα πουλανε πιο φθηνα...Τα πουλανε οσο στα βιβλιοπωλεια τους.

Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα. Για να πω και την αλήθεια, ούτε που τη ρώτησα τι ακριβώς εννοούσε με το "απογοητευτικό". Υποθέσεις κάνω. Και χαίρομαι πάρα πολύ που λέτε πως εσείς δεν συμφωνείτε με την άποψη της. Μακάρι να πάω κι εγώ (αν βρω επιτέλους λίγο ελεύθερο χρόνο) και να διαπιστώσω πως δεν είχε καθόλου δίκιο. :)

Μπορεί να εννοεί και ότι δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα επιλογών, ότι οι εκδοτικοί οίκοι είχαν στους πάγκους μόνο τις νέες εκδόσεις (συνέβαινε αυτό στα τελευταία φεστιβάλ που πήγα, δεν ξέρω αν γίνεται και φέτος).

Επίσης, το θέμα της τιμής δεν είναι τόσο αμελητέο. Υποτίθεται αγοράζεις από την "πηγή", τον εκδοτικό οίκο που κυκλοφόρησε το βιβλίο και πολλοί έχουν τιμές βιβλιοπωλείου (που αναγκαστικά βάζει τη λεγόμενη ενιαία τιμή για να έχει μίνιμουμ κέρδος). Υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά...