Greeklish ή ανορθόγραφα; Ποιό είναι προτιμότερο;

Ποιό είναι χειρότερο;

• Total voters
    101
Ως απαράδεκτα ανορθόγραφος, θα πω πως η καλύτερη λύση για ένα δημόσιο κείμενο είναι ο ορθογραφικός έλεγχος που πολύ εύκολα μπορεί να μπει σε κάθε browser.
Κι εγώ όταν συναντώ κείμενο με Greeklish δεν το διαβάζω γιατί βασανίζομαι.
Πέρασα κι εγώ πριν χρόνια μία περίοδο που έγραφα παντού Greeklish για να καλύψω την αδυναμία μου στην ορθογραφία.
Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο για να γράψει κανείς σε Greeklish.

Θεωρώ άλλωστε υποχρέωση μου, όταν γράφω κάτι δημόσια, να το τσεκάρω και μια δεύτερη φορά (τουλάχιστον) για να το παρουσιάσω με αξιοπρέπεια.

Τέλος έχω την αίσθηση πως δεν είναι λίγες οι σελίδες πια που δεν δέχονται Greeklish και το φαινόμενο έτσι κι αλλιώς έχει περιοριστεί.

Στα δυο κακά λοιπόν που αναφέρει το νήμα θα προσθέσω τα κεφαλαία που επίσης αποφεύγω να διαβάζω γιατί με κουράζουν :ναι:

Η ελληνικη γλωσσα ειναι μια γλωσσα που πολλοι θελουν να μαθουν,λογω ιστοριας αλλα και δυσκολιας.
Δε μπορω να βλεπω ανθρωπους που δε γνωριζουν ορθογραφια,να γραφουν στα γκρικλις....
Γραψε το κκειμενο σου και ας ειναι ανορθογραφο.Ετσι τουλαχιστον τιμας τη γλωσσα σου και δεν την υποβιβαζεις με τη χρηση καποιας αλλης.Ηδη εχουμε ενταξει πολλες ξενες λεξεις στη γλωσσα μας,ειτε αυτη ειναι η γραπτη,ειτε αυτη ειναι η προφορικη.

Γραψε το κκειμενο σου και ας ειναι ανορθογραφο.Ετσι τουλαχιστον τιμας τη γλωσσα σου και δεν την υποβιβαζεις με τη χρηση καποιας αλλης.Ηδη εχουμε ενταξει πολλες ξενες λεξεις στη γλωσσα μας,ειτε αυτη ειναι η γραπτη,ειτε αυτη ειναι η προφορικη.
Τα γκρίκλις δεν είναι άλλη γλώσσα φίλε Σελιδοδείκτη!:)

Από την άλλη, οι γλώσσες έτσι δημιουργούνται και εξελίσσονται. Με την προσθήκη και αφομοίωση λέξεων...

Δεν βλέπω πως συνδέεται αυτό με τα γκρίκλις!

Αν και με εκνευριζουν και οι δυο περιπτωσεις, θα πω οτι προτιμω τα ανορθογραφα. Τουλαχιστον διαβαζονται πιο ευκολα (κατ' εμε τουλαχιστον)... τα greeklish μου προκαλουν πονοκεφαλο... :ουχ:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Κι εγώ παιδιά, κείμενα σε γκρίκλις δεν μπορώ να τα διαβάσω. Δηλ. απλά αγνοώ το συγκεκριμένο κείμενο.

Και για να το πούμε κι αυτό, άνθρωπος που δεν μπαίνει στον κόπο να γράψει ένα απλό σωστό κείμενο σαν εικόνα, τί περιεχόμενο τάχα να έχει δώσει;

Εγω παλι, με οσα βλεπω τελευταια (σε σοσιαλ μιντια και μη), θα πω οτι προτιμω να διαβαζω greeklish.

Υπήρξε κάποια περίοδος οπου αναγκαζόμουν να γράφω με Greeklish,
Μεταξύ μας Αντέρωτα, γιατί <αναγκαζόσουν > να γράφεις Greeklish; Ποιός σε ανάγκαζε δηλαδή; έχουμε τόσο ωραία γλώσσα ρε παιδιά και πάμε και την σακατεύουμε με αυτά τα απαίσια Greeklish...
Δεν είμαι αστέρι φωτεινό στην ορθογραφία, αλλά χίλιες φορές ανορθόγραφα, παρά αυτά τα απαίσια Greeklish. Εξ' άλλου, το μότο μου έτσι κι αλλοιώς είναι, ¨όποιος βρει ορθογραφικό λάθος, μπορεί να το κρατήσει...¨

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Σε παλιότερες εποχές, στον υπολογιστή, κι αναλόγως το λειτουργικό σύστημα και την έκδοση, μπορεί να μην είχες δυνατότητα για Ελληνικά (π.χ. εποχές MSDOS).

Εγώ ακόμη και σήμερα, κάποιες φορές μπουτάρω από linux live στικάκι, κι εκεί δεν έχω Ελληνικά και δεν έχει νόημα και να περάσω, αφού θα είναι κάμποσος κόπος που θα χαθεί στο επόμενο μπουτάρισμα και θα πάρει περισσότερο από όσο χρειάζομαι το συγκεκριμένο σύστημα για την δουλειά που κάνω. Εκείνη την στιγμή, αν τύχει να επικοινωνήσω με κάποιον φίλο στα Ελληνικά γράφω εξορισμού γκρίκλις. Ενίοτε του γράφω και στα Αγγλικά :))))

Ααα, τόσο παλιά, στην εποχή του MSDOS...ε, καλά τότε. Εγώ εννοούσα για εποχές που οι υπολογιστές είχαν πλέον και τους ελληνικούς χαρακτήρες. Την σημερινή εποχή δεν τα μπορώ τα Greeklish με τίποτα,...με αρρωσταίνουν βρε αδερφέ, πως να το πω. Όταν συναντώ τέτοια κείμενα, απλά τα προσπερνώ χωρίς να τα ρίξω έστω και μιά ματιά.
Εγώ γράφω με γερμανικό πληκτρολόγιο που το χρειάζομαι για τα ü, ö, ß, ä κλπ και όταν το γυρίζω στα ελληνικά γίνεται το έλα να δεις...πρέπει να αλλάξω δισκάκι και στον εγκέφαλο μου.
Και όμως, όλα γίνονται...είναι απλά θέμα εξάσκησης.

Αντίβαρο

New member
Ας μιλήσουμε για το αγαπημενο παλιό "τ9". 😂
Και τη σημερινή αυτόματη διόρθωση, που αντί να διορθώνει τα ρημάζει όλα στο διάβα της. Εκεί να δεις γέλια.